PGA Tour – The Barclays

26.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Adam Scott

PGA Tour: The Barclays, Liberty National GC, Jersey City, New Jersey
(22. – 25. srpna 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Vítězství Adama Scotta se zrodilo z jeho nedělní bezchybnosti. „Jsem velice spokojen se svou hrou,“ řekl držitel titulu z letošních Masters a nemyslel tím jen právě skončený turnaj. „Dostal jsem se do hry na dalších majorech a šel jsem za dalším titulem. Kdyby nepřišlo v tomto týdnu, pokusil bych se o něj v tom příštím,“ dodal Australan. Tady zahrál na závěr 66 ran (-5) a dostal se na konečné skóre -11, což je o jeden úder horší, než kolik měl lídr Matt Kuchar po sobotě. Právě on je ale symbolem toho, že na PGA Tour bylo k vidění kolo s největším počtem hráčských chyb v sezoně. Scott se ziskem 2 500 bodů dostal ve FedEx Cupu na druhé místo za lídra Tigera Woodse. Ten v prvním turnaji play-off obsadil dělené druhé místo.
Scott už měl dávno odehráno a na hřišti byla ještě spousta hráčů, kteří se před něj mohli dostat, v danou chvíli před ním i byli. Kuchara však zlomilo triple bogey na tříparové devítce a dotáhl to až na 78 (+7). V jednu chvíli vedl s bilancí -13 další z Američanů Kevin Chapell, avšak od jedenácté do sedmnácté jamky nasbíral sedm ran do plusu.
Scotta mohl k play-off přinutit jeho kamarád Justin Rose. Ve chvíli, kdy ještě hrál, prozradil pozdější vítěz v televizním přenosu, že týden před The Barclays společně s Angličanem, vítězem US Open, oslavili své letošní major tituly v Nassau na Bahamách. Jenže Rose se na osmnácté jamce dopustil trojputtu ze sedmi metrů a tím pádem bogey, v neděli jediného. „Nové greeny běhají rychleji než staré,“ vysvětlil svou nezvyklou nevyrovnanost při patování z krátké vzdálenosti a k osmnáctce dodal: „Můj putt do paru vypadal dobře, ale z nějakých důvodů uhnul.“
Pak to chvíli vypadalo, že do úspěšného konce dotáhne své drama Woods, jehož v závěru opět trápila záda. „Až do dvanáctky to bylo dobré, pak se bolest vrátila, cítil jsem se ztuhlý,“ potvrdil lídr soutěže, jenž nechal otevřenou svou účast v Deutsche Bank Championship, jímž v následujícím týdnu finále PGA Tour pokračuje. Po druhé ráně na třinácté jamce dokonce bolestí klesl do kolen. Zahrál ještě birdie na jamkách 16 a 17, potřeboval však ještě jedno na osmnáctce. Jeho putt z místa mimo green se zastavil asi tři centimetry od jamky. Pak už to bylo jen na Garym Woodlandovi, ten ale zapsal par na každé z pěti závěrečných jamek a ani jemu se nepodařilo dostat Scotta do rozehrávky.
Autory nejlepšího nedělního kola tak jsou Kanaďan Graham De Laet, jenž se připojil k Woodsovi, Roseovi a Woodlandovi na dělenou druhou pozici, posunul se ve FedEx Cupu na sedmou příčku a připomněl slavnější okamžiky kanadského golfu, a Phil Mickelson. I on mohl být druhý, jenže jediné bogey si podobně jako Rose schoval na poslední jamku.
Šťastně skončil newyorský turnaj i pro Camila Villegase. Ačkoli Kolumbijec pokazil závěr, jako poslední stý postoupil do druhého dílu play-off. Naopak zkažený putt poslal mimo hru Australana Aarona Baddeleyho. Podobně nestačilo dělené 43. místo Georgi McNeillovi.
Další pořadí:
13. B. Watson (-7), 19. McIlroy, Spieth, Streelman, Kuchar (-5), 25. Westwood, Haas, Mahan, Day, Schwartzel (-4), 33. Howell III, K. Bradley (-3), 37. Dufner, García (-2), 41. Donald (-1), 43. Stenson (E), 50. Kaymer (+1), 54. Villegas (+2), 58. Weekley, Blixt (+3).

Konečné Top 10:

Video – vítězí Adam Scott:

Video – přehled posledního kola:

Video – Tiger Woods – bolest na 13. jamce :

Sobota – 3.kolo
Mattu Kucharovi se podařilo udržet pozici lídra, ale se skóre -12 dostane do finálového flightu konkurenta, jenž s ním bude o prvenství soupeřit ze stejné startovací pozice. Je jím další z amerických hráčů Gary Woodland, jenž zahrál 68 ran (-3), tedy o dvě rány lépe než jeho krajan. Z dění na Liberty National po oddělení první a druhé části turnaje cutem se zcela vymyká výkon dalšího domácího profesionála Kevina Chapella, jehož 62 ran (-9), tedy zdaleka nejlepší výsledek třetího dějství, znamená posun na samostatné třetí místo se ztrátou jednoho úderu na vedoucí dvojici. Zbytek startovního pole je už mnohem výrazněji vzadu, například Tiger Woods na dělené čtvrté příčce zaostává čtyři rány za vedoucí dvojicí.
„Kdyby mi řekli, že v tomto větru někdo zahraje 62, zasmál bych se,“ komentoval stav věcí Chapell. „Padaly mi tam putty, u nichž předpokládáte, že by tam spadnout měly, i když asi ne na každé jamce,“ dodal vesele. Moc důvodů smát se neměl naopak Woods, ačkoli i on se do zrádných podmínek občas trefil skvělou ranou, jako například při svých birdie na jamkách 13 a 16. Lídr FedEx Cupu si postěžoval (a nebylo to poprvé v kariéře) a měkkou hotelovou postel, od níž ho bolí spodní část zad. „Ráno je to ještě dobré, ale jak den pokročí, zhoršuje se to,“ přitakal. „Zítra to bude asi stejné. Pokusí se s tím zabojovat a vyhrát turnaj,“ dodal.
Další pořadí:
13. Watney, McIlroy, García, Scott, Simpson (-6), 19. Points (-5), 26. Sabbatini, Schwartzel, K. Bradley, Mahan (-4), 34. Day, Haas, Villegas, Mickelson (-3), 40. Donald, Howell III (-2), 44. Dufner, Westwood (-1), 48. Stenson, Kaymer, Walker (E), 62. Weekley (-3).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Sobota – dohrávka 2.kola

Matt Kuchar těžce bojoval a šel po lepším výsledku i za cenu vysokého risku, nakonec hrál tři birdie a dvě bogey. Vylepšil své skóre na -11 a upevnil si vedení o dvě rány před svými americkými krajany Webbem Simpsonem a Garym Woodlandem. Tiger Woods i Rory McIlroy se udrželi na pět ran od lídra, první díky birdie na sedmnácté jamce a druhý stejným počinem na osmnácté. Do popředí se díky nejlepšímu druhému kolu 63 (-8) posunul Keegan Bradley.
Cut spadl na hodnotu even par a nevešla se nad něj řada favoritů, i když většinou udrží pozici v první stovce FedEx Cupu. Naopak s postupem do druhého turnaje play-off se může rozloučit například Mark Wilson, Jason Bohn a James Hahn. V napětí, jak dopadne finálová část The Barclays bez jejich účasti, budou Justin Leonard (aktuálně stý v bodovém pořadí soutěže) a Bo Van Pelt (99). O to, aby je z těchto míst vystrnadili, bojují o víkendu Jeff Overton, John Senden, Erik Compton, Martin Kaymer a další.
Top 10:
1. Kuchar (-11), 2. Simpson, Woodland (-9), 4. Fowler, K. Bradley, Scott, Schwartzel (-7), 8. Jacobson, García, Lynn, de Jonge, McIlroy, Rose, Blixt, Woods, Furyk.
Cutem neprošli:
D. Johnson, English, Henley, McDowell, Snedeker, Horschel, Poulter, Els, Reed, Cabrera.

Pátek – dohrávka 1. kola a 2. kolo (nedohráno)
Bez jakékoli přestávky na úpravu hřiště stačili pořadatelé část programu dohnat, takže teď není nikdo, kdo by měl před sebou víc než polovinu hřiště. Už bez čtyř účastníků, kteří do druhého kola nenastoupili (Ben Crane, Lucas Glover, David Lingmerth a Justin Hicks), se bude dohrávat v sobotu a po cutu hned začne finálová část. Postupová hranice je momentálně na úrovni even par, ale už byla chvíli i na -1 a je dost dobře možné, že se tam vrátí. To by znamenalo konec mimo jiné pro Johna Merricka, D.A. Pointse a Graema McDowella, členy první třicítky FedEx Cupu.
Do čela prvního dílu play-off se před ukončením denního programu pro tmu dostal Američan Matt Kuchar, jehož aktuální skóre -10 se ještě může změnit, neboť jej čeká pět zbylých jamek. „Nemám strach, ráno budou perfektní greeny. Musím se jen dobře vyspat,“ poznamenal a rozplýval se nad tím, jak krásně hřiště vypadalo s padajícím soumrakem, ačkoli na poslední jamce, kterou absolvoval, tedy třinácté, už zřetelně vnímal padající tmu.
Co se při kompletaci první poloviny turnaje nezmění, je skóre -9, na němž jsou další domácí hráči Webb Simpson a Gary Woodland. Oba mají za sebou předepsaný počet šestatřiceti jamek. „Když hrajete dobře, máte pocit, že byste jich během dne zvládli čtyřicet,“ komentoval Simpson fakt, že spolu se zbytkem ze čtvrtka strávil na hřišti sedm hodin. Woodland, jenž jako jeden z mála rozpůlil svou porci přesně podle plánu, k tomu dodal: „Cítil jsem se jako v extázi. Přesně jsem trefoval balony a proměnil několik úžasných puttů.“
Kuchar by v případě výhry mohl předstihnout lídra bodovací soutěže Tigera Woodse. Rozhodně v případě, že ten by skončil patnáctý, což je jeho současné postavení v leaderboardu. „Bylo tam příliš mnoho chyb,“ poukázal na to, že tři bogey pramenila zejména z ran do bunkerů. „Ale nasadím nějakou léčbu a v sobotu budu připraven.“ Na svého spoluhráče z flightu (schází mu tedy stejný počet jamek) ztrácí pět úderů, stejně jako Severoir Rory McIlroy, jenž odešel ze hřiště po dohraných šestnácti jamkách.

Top 10 nedohraného druhého kola:

Video – přehled nedohraného druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo (nedohráno)
Po dvojím přerušení nelze nějak zvlášť hovořit o průběžném pořadí, protože spousta hráčů se sotva dostala k nějakému soutěžnímu výkonu. Absolvovali jen pár jamek, proto je aktuální pořadí jen orientačním faktorem. „Nebylo snadné vrátit se do hry,“ řekl Tiger Woods, jeden z těch, kdož museli dvakrát nuceně do klubovny. Zahrál 67 ran (-4) a ve chvíli, kdy úvodní kolo zakončil, to znamenalo pozici v top 10. O tři rány lepší kolo zahrál Kevin Stadler a před páteční dohrávkou je sám v čele.
Déšť rozkouskoval program i Stadlerovi. Mezi lídrovým prvním odpalem a posledním puttem bylo jedenáct hodin, zahrál sedm birdie a na žádné jamce nechyboval. To neplatí o Henriku Stensonovi, v jehož skórkartě je birdie dokonce devět, ale vinou třech bogey se Švéd dělí o druhé místo spolu s Ryanem Palmerem a Camilem Villegasem. Všichni mají ztrátu jedné rány. „Tři snídaně, tři rozcvičky a dva obědy,“ konstatoval lakonicky Kolumbijec. Severoir Rory McIlroy zahrál na úrovni even par.

Top 10 přerušeného prvního kola:

Video – přehled nedohraného prvního kola:

Docela brzy ráno, ve čtvrt na devět místního času, se do hry vydá nejsledovanější trojice. Matt Kuchar a Brandt Snedeker v ní  budou dělat společnost Tigeru Woodsovi a nejúspěšnější hráči dosavadního pořadí FedEx Cupu budou hájit své pozice před konkurencí, která je nabitější než v jiných ročnících. Letošní play-off je už sedmé od založení bodovací soutěže a Woods v letech 2007 a 2009 a Snedeker loni poznali, jaké to je vyhrát ji celou. Ta cesta je ale ještě daleká, byť  obsahuje jen čtyři zastávky v pěti týdnech.

Je to tak trochu výzva pro Phila Mickelsona, protože se letos vrátil na scénu ve velké formě, ale ukázal ji jaksi nečekaně na britských ostrovech, zatímco na PGA Championship, před nímž se cítil skvěle, zklamal. Čtvrtý muž fedexcupového pořadí vytvoří flight s Billem Haasem a Billym Horschelem, do hry se vydají až po jedné odpolední. Stotřiadvacetičlenné startovní pole The Barclays bude v neděli zúženo na rovnou stovku, která postoupí do Deutsche Bank Championship. Kolem stého místa, kde dlí Jeff Overton, je momentálně velká bodová tlačenice a díky velké porci bodů, která je ve hře (každý turnaj je pětinásobně víc ohodnocen než turnaje základní části sezony) a také díky bodovému resetu před finálovým dílem v Atlantě má na zisk desetimilionové prémie pro vítěze nárok každý, komu se bude dařit, kdo bude vítězit. Za prvenství je 2 500 bodů, takže při určité konstelaci lze proniknout do pozice lídra (tedy před Woodse a spol, kteří budou kazit) až odněkud ze druhé desítky.
První vítěz vzejde ze čtyřkolového klání na hřišti s parem 71, měřícím 6 767 metrů. Jde také o podíly z dotace 8 milionů dolarů (154 milionů korun). Osmnáctka postavená na bývalé skládce už je dostatečně proslulá výhledem na Sochu svobody. Pro golfisty je důležitější, že některé fairwaye byly oproti loňsku rozšířeny, aby daly víc šancí použít driver. Ovšem odpaly jsou tady tradičně velice těžkou disciplínou. Kombinace parkových a linksových prvků je rovněž poměrně zvláštní a dává šanci uplatnit se různým typům hráčů.

Odkazy: … Liberty National GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz FedEx Cup – průběžné pořadí

 

.