Pure Silk Bahamas LPGA Classic

26.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jessica Korda

LPGA Tour – Pure Silk Bahamas LPGA Classic, Ocean Club Golf Course, Paradise Island, Bahamy
(23. – 26. ledna 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Jessica Korda získala svůj druhý turnajový titul na LPGA Tour. Na Bahamách zahrála na závěr 66 úderů, dosáhla celkového skóre -19 a zvítězila o ránu před americkou krajankou Stacy Lewis. Slabší den si naopak vybrala Jihokorejka Choi Na-yeon, jež tím přenechala první pozici konkurentkám a je jednou ze čtyř hráček, které se dělí o třetí místo se ztrátou tří ran na vítězku. Druhá hráčka českého původu Sandra Gal reprezentující Německo předvedla stejně dobré kolo jako Korda i Lewis a pronikla na dělenou sedmou  příčku, kterou mimo jiná zaujímá i debutující profesionálka Lydia Ko z Nového Zélandu.
Loni Korda slavila premiérový titul také na zahajovacím turnaji sezony, jímž bylo ISPS Handa Australia Women’s Open. „Nevím, asi se dokážou soustředit na drobnosti, jsem uvolněnější,“ hledala příčiny. „Ale měla bych se na to zaměřit a dělat to častěji,“ dodala. Její druhá výhra v kariéře zároveň znamená zisk 195 tisíc dolarů. Do desáté jamky měla Korda na kontě pět birdie a dala najevo, že po slabší sobotě se hlásí o svá práva, jež si přisvojila v první polovině turnaje. Bogey na třináctce ji přibrzdilo, ale jamky 15, 17 a 18 znamenaly další tři birdie a proti takovému finiši nedokázala žádná z účastnic nalézt protizbraň. Lewis hrála na závěrečných čtyřech jamkách pary a Choi si z těchto pasážích hřiště odnesla dokonce dílčí bilanci +1 vinou bogey na šestnáctce. Ostatní už byly příliš pozadu.
Další pořadí: 11. Pressel (-14), 13. Wie (-12), 25. Stanford (-8), 33. Pak (-5), 58. Thompson (-1), 62. A. Mijazato (E), 71. Gulbis (+7).

Sobota – 3. kolo
Takovému útoku skvělých konkurentek Jessica Korda neodolala a po výkonu 72 ran (-1) klesla na třetí místo, o něž se dělí s Paulou Creamer, jíž se také tolik nedařilo jako v první polovině turnaje. „Když vyjde slunce, hraje se to hřiště úplně jinak. Na stejnou vzdálenost jsem brala osmičku místo devítky, najednou je to úplně jiný turnaj,“ řekla Korda. Před obě jmenované se proto dostaly dvě ženy, jež zapsaly shodně 66 (-7). Vede Jihokorejka Choi Na-yeon s průběžným skóre -15 o jednu ránu před Američankou Lizette Salas. Obě její výše jmenované krajanky, včetně té první českého původu, ztrácejí na lídryni tři a na druhou dva údery. Dobře se drží Němka s českými kořeny Sandra Gal, i když o ránu vypadla z top 10.
Choi vymazala ze svého výkonu bogey – prvním kole hrála dvě, ve druhém jedno, nyní žádné. „Trefila jsem tolik greenů, minula jsem jen dva. Ale hrála jsem putt z pozice mimo, takže už dvě kola jsem nemusela čipovat,“ popsala styl, s jakým slaví úspěch. Rovněž Salas odevzdala čistou skórkartu. Korda tentokrát chybovala víc neý by si přála a po dvou bogey na první devítce přišlo double bogey na čtyřparové třináctce. Povzbuzení však může do finálového dějství čerpat z osmnáctky, kde se jí povedl eagle a zachránila jím co se dalo.
Další pořadí:
5. A. Lewis, S. Lewis (-11), 8. Ko, Wie (-10), 15. Gal (-8), 44. Pak (-2), 56. Thompson (E), 62. A. Mijazato (+2), 71. Gulbis (+6).

Pátek – 2. kolo
Už v dopoledním programu na přední příčky výrazně zaútočila Jessica Korda a v druhé části programu se nenašla konkurentka, která by ji ohrozila. Čechoameričanka i s jedním bogey zapsala 66 ran (-7) a dostala se na průběžných -11. To je o jeden úder lepší bilance, než jakou má její současná krajanka Paula Creamer, ve druhém hracím dnu ještě o jednu ránu lepší. Zkušenou hráčku nezastavilo ani double bogey na první jamce, jímž se dostala na celkový even par. Pak nasázela do skórkarty deset birdie. O třetí místo se se ztrátou další rány dělí Michelle Wie a Jenny Suh.
Korda před dvěma týdny změnila trenéra a její hře to zatím prospívá. Vypořádala se skvěle s těžkými povětrnostními podmínkami. „Půl hodiny předtím, než jsme  šly do hry, se zvedl vítr. Místo slunce se najednou přihnaly mraky a foukalo jako o hurikánu,“ popsala situaci. „Je to vyčerpávající, do každé rány musíte dát všechno. Paula na mě vyvinula velký tlak, jak začala hrát birdie. Tak jsem je začala hrát taky,“ dodala s úsměvem.
Další pořadí: 5. N.Y. Choi, Ko (-8), 9. Salas (-7), 10. Gal, S, Lewis (-6), 25. Gulbis, Pressel (-3), 43. Pak (-1), 49. A. Mijzato, Thompson (E).
Neprošly cutem, mj: Lee il-hee, Inkster, Recari.

Čtvrtek – 1. kolo
Novozélandská teenagerská hvězda Lydia Ko za to v roli profesionálky vzala. Spolu s Jihokorejkou Meenou Lee zahrály nejlepší úvodní výsledek 68 ran (-5) a dělí se o vedení. S obhajobou této pozice to však budou mít těžké, jen o jeden úder zpět se o třetí místo dělí hned deset hráček, mezi nimi i světová trojka Stacy Lewis a také její americká krajanka Jessica Korda. Ta postavila sedm birdie proti třem bogey. Druhá hráčka českého původu Sandra Gal startující za Německo se výkonem 71 (-2) dělí o 24. místo.
„Myslím, že jsem hrála o moc lépe, než jaké je moje skóre,“ prohlásila částečně nespokojená šestnáctiletá Ko. Lkala, že chybovala hlavně na greenech, přitom chybovala jen jednou, na čtyřparové deváté jamce, Lee také, pro změnu na čtyřparové čtrnáctce. Toto její bogey přišlo vzápětí poté, co předtím vystřihla eagle na jiném čtyřparu. „Trénovala jsem tvrdě a jsem ráda, že se to projevilo,“ komentovala typicky start do sezony.
Další pořadí: 13. Pressel, Lincicome (-3), 24. Creamer, Gal (-4), 33. Salas, Pak, Wie (-1), 38. Thompson, Stanford, Gulbis (E), 77. A. Mijazato (+2).

Letos poprvé vyrážejí do akce ženy, ovšem ještě ne v plné síle startovního pole. Chybí početnější korejské zastoupení, přihlášku nepodala ani světová jednička Inbee Park, ačkoli její krajanka Lee Il-hee se dostavila obhájit titul. Z top 10 se nedostavila Australanka Karrie Webb. Naopak Američanky v čele se Stacy Lewis a Lexi Thompson budou přítomny, stejně jako Norka Suzann Pettersen a čerstvá profesionálka Lydia Ko z Nového Zélandu. Hrají obě golfistky českého původu, Němka Sanda Gal i Američanka Jessica Korda. Dotace činí 1,3 milionu dolarů (asi 27 milionů korun) a hraje se na hřišti s parem 73 o délce 6 075 metrů. Je charakteristické vodou, jež zasahuje hluboko mezi fairwaye, a záleží na tom, co způsobí případný vítr.

Odkazy: … Ocean ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz