Avantha Masters

17.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Avantha Masters, Jaypee Greens GC, Greater Noida, Uttarpradéš, Dillí, Indie
(14. – 17. března 2013, časový posun: +4 hodiny)

 

 

Thomas Aiken

Neděle – finálové kolo
Dvanáct turnajů a šest jihoafrických vítězů, to je bilance, kterou právě upravil Thomas Aiken jistým výkonem na indickém turnaji European Tour. Aniž by chyboval, zahrál 67 ran (-5) a udržel vedení, naopak ho závěrečným birdie na osmnácté jamce, kde naroloval do jamky míček z deseti metrů, ještě potvrdil a s konečnou bilancí -23 předčil druhého v pořadí o tři údery, tedy tak jak do nedělního kola nastupoval. S tím rozdílem že druhý je v konečné klasifikaci domácí golfista Gaganjeet Bhullar a Číňan Liang Wen-čchong klesl na samostatné třetí místo se ztrátou pěti ran na vítěze.
Aiken nenechal nikoho na pochybách, že tohle vítězství chce. Na první devítce zapsal dvě birdie a konkurence za ním trochu dotírala, hlavně Bhullar, jenž už po eaglu na pětce byl pět pod denním parem a později to dotáhl na nejlepší výsledek finálového dne 64 (-8). „Je pravda, že na mě docela tlačili,“ usmál se devětadvacetiletý vítěz Open de Espaňa z předloňska.
Na své další šance si ovšem moudře počkal. Přišly na pětiparech 12 a 15, kde pokaždé atakoval eagle, znovu snížil své skóre a v klidu došel až na poslední green. „Hrál jsem dobře už v posledních čtyřech měsících, ale nepadaly mi tam putty,“ vystihl rozdíl, jaký ho vynesl na piedestal. „Chtěl bych tohle vítězství věnovat své ženě Kate, protože být manželkou sportovce není zrovna jednoduché,“ chopil se Aiken příležitosti utužit partnerský vztah.
Další pořadí: 17. Howell (-12), 23. Sullivan, J.M. Singh (-11), 34. Broberg (-9), 43. Jaidee (-8).

 

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Další střídání v čele průběžného pořadí zařídil Thomas Aiken Mimořádným výkonem 62 ran (-1). Této smršti, po níž se Jihoafričan dostal na skóre -18, nestačil nikdo. Jeden z pátečních lídrů Liang Wen-čchong z Číny ztrácí na druhém místě tři rány, zatímco druhý z nich Chapchai Nirat následoval příklad svého krajana Chinnarata Phandungsila a propadl se na dělenou osmou pozici. Thajský prapor však zvedl Kiradech Aphibarnrat a společně se Skotem Davidem Drysdalem se dělí o třetí příčku, ránu za Číňanem.
Aiken začal skvěle (birdie – eagle), což jej povzbudilo, takže zkompletoval další čisté kolo. „Pro měnit takový pitch, to vždycky povzbudí,“ přitakal. Pouze ve druhém zahrál v jeho závěru dvě slepená bogey (jamky 16 a 17). V sobotu se prezentoval zejména skvělou krátkou hrou. „Skvěle jsem se koncentroval, vždy jen na nejbližší ránu, a vypadá to, že to fungovalo,“ usmíval se devětadvacetiletý golfista, jenž bude v neděli útočit na své druhé vítězství na European Tour po Open de Espaňa z předloňského roku.
Další pořadí:
12. Howell, Broberg (-11), 17. J. M. Singh (-10), 32. Sullivan (-8), 49. Jaidee (-5).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Je to něco jako hra šestek. Náskok pěti ran nebyl Chinnaratu Phandungsilovi nic platný, protože se mezi dvěma dny dokázal zhoršit o třináct a po výkonu 74 ran (+3) klesl na dělenou sedmou pozici. Naopak na první se vyšplhal jeho thajský krajan Chapchai Nirat a spolu s ním má v polovině soutěže skóre -12 ještě Číňan Lian Wen-čchong. Zatím postupují svorně, po oba dva dny zahráli jeden jak druhý výsledek 66 (-6). Skóre lídra (lídrů) se tedy oproti úvodnímu kolu posunulo pouze o jeden úder, čtveřice na děleném třetím místě je zpět o dva.
„Dokázal jsem proměnit několik skvělých puttů,“ pochvaloval si čtyřiatřicetiletý Liang a ve stejném duchu dodal: „Ačkoli jsem zahrál dvě bogey, lepší kolo jsem si nemohl přát.“ Na svém kontě už má jednu „evropskou“ výhru na Singapore Open z roku 2007. Niratovi uteklo jen jedno bogey a přiznal, že těží ze svých drivů. „Tohle je velice dlouhé hřiště a mě se po celé dva dny dařilo posílat míče hodně daleko,“ komentoval situaci.
V názoru ho podpořil i David Drysdale, jeden z těch, kdož se dělí o třetí příčku. Pochválil hřiště za design a označil ho za „ráj ranařů“. To ovšem nerad slyší Jihoafričan Jbe Kruger, jenž obhajuje titul z loňska, kdy se hrálo jinde, a tady zahrál dvakrát za sebou even par.
Další pořadí: 20. J. M. Singh (-7), 28. Sullivan (-5), 39. Broberg, Howell (-4), 56. Jaidee (-3).
Neprošli cutem: E. Molinari, Bourdy (-2).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Nevídaný nástup se podařil thajskému golfistovi Chinnaratu Phandungsilovi, jenž vyrukoval na hřiště se strojově přesnou a zároveň agresivní hrou. Nasázel do skórkarty jedenáct birdie, z toho osm na druhé devítce („vynechal“ jen jamku 17) a výsledek 61 ran (-11) mu dává náskok pěti úderů na nejbližší konkurenty. „Je to mé nejlepší kolo v životě. Trefil jsem hodně skvělých puttů,“ vystihl příčinu vlastního výkonu čtyřiadvacetiletý majitel tří turnajových titulů z Asian Tour Phandungsil.
O druhou pozici se dělí pět hráčů, žádný z nich přitom nefiguruje na předních příčkách Race To Dubai. Z těch, jimž patří některá alespoň v top 50, začal nejlépe Angličan David Howell. Po výkonu 68 (-4) se dělí o patnácté místo. Jihoafrický obhájce titulu Jbe Kruger zahrál pouze na úrovni even par a okupuje dělenou 78. pozici.
Další pořadí: 15. Howell (-4), 30. Broberg, J. M. Singh (-3),  45. Jaidee, Aguilar (-2), 64. Sullivan (-1), 78. E. Molinari, Kruger (E), 128. Santos, Bourdy, Gagli (+2).

Top 10 prvního kola:

 

Jediný turnaj evropského okruhu hraný na území Indie nemá v tomto období šanci odlákat ze zámoří hráče, připravující se na Masters, nebo bojujících o účast na něm. Ale bude to jedinečná příležitost ke konfrontaci golfistů z Asian Tour se solidním výkonnostním sledem starého kontinentu. Vedle možná nečekaného množství domácích golfistů se představí velká síla z Jižní Koreje, Japonska a Thajska. Pokud jde o jména, těm vévodí jedno skotské. Colin Montgomerie se v Dillí představí poprvé a v jeho osobě bude mít startovní pole jednoho muže z kategorie 1, kde jsou vítězové majorů a Order of Merit. Je tu šest členů top 50 průběžného pořadí Race to Dubai, z nich nejvýše je Portugalec Ricardo Santos na 16. místě. Jihoafrický obhájce titulu Jbe Kruger tuto padesátku uzavírá.

Promotérství turnaje s dotací 1,8 milionu eur (asi 46,2 milionu korun) má na sobě Professional Golf Tour of India. Golfisty pozvala na hřiště designované Gregem Normanem a otevřené v roce 2000. Je parkového typu bez převýšení, bunkery jsou inspirovány klasickým Melbourne a nachází se tady spousta vodních překážek. Par 72 je dlouhý 6 719 metrů, všechny čtyři pětipary mají něco před 500 metrů, dva trojpary jsou poměrně krátké.

Odkazy: … Jaypee Greens GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz


.