Auto za hole-in-one? Hezký bonus, ale Gallacher si ho nenechal

14.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Stephen Gallacher

Kdo že to zaujal druhé místo spolu s Leem Westwoodem? Stephen Gallacher, počkejte, není to ten Skot, co zlámal driver? Jo, tamhle sedí, zeptejte se ho. Tak tedy, je to pravda?

„Ano, stalo se,“ odvětil dobrosrdečně muž, jenž takřka nepovšimnut proplul hvězdně obsazeným turnajem Dubai Desert Classic až tak, že ohrožoval první pozici Rafaela Cabrery-Bella. „Stalo se to před týdnem, takže teď hraju s driverem, co mi tak úplně nesedí. Musím si ze všeho nejdřív obstarat takový, jaký by mi vyhovoval.“

Stanou se to zkrátka v golfu věci. Osm let brázdí turnaje evropské série a jeho jediné vítězství už pokryla řádná vrstva prachu. V roce 2004 vyhrál Dunhill Links Championship a od té doby se takovému úspěchu přiblížil jen sporadicky. V roce 2009 musel dokonce do kvalifikační školy, ale třetím místem se mezi elitou jistě udržel.

V roce 2006 byl druhý na British Masters, ovšem nikde, kam přijede, s ním nepočítají jako s favoritem. Možná teď. Na osmnácté jamce v Dubaji to nebylo dřevo, které jej nakonec trochu zradilo, nýbrž putter. Stačilo proměnit ze dvou a půl metru a šel by do play-off s vítězným Španělem. „Bylo to blízko, ale doutník se nekoná,“ usmál se trpce sedmatřicetiletý milovník fotbalu a obstojný hráč snookeru.

Už to vypadalo, že se tomuhle koníčku bude moci věnovat víc, protože předloni ho postihla vleklá choroba, zvaná sarkoidóza neboli Besnier-Boeck-Schaumannova nemoc (BBS). Jde o systemické zánětlivé onemocnění s neznámou příčinou, které postihuje přednostně plíce, ale může zasáhnout i jakýkoli jiný orgán. Ve velké většině případů se vyléčí spontánně, ale u Gallachera tomu tak nebylo. Jelikož měl vleklé problémy s dýcháním, musel požádat o zdravotní výjimku.

Nakonec se mohl vrátit do prostředí golfových hřišť, kde je dýchací ústrojí vystaveno spoustě nástrah. A poušť arabských emirátů mu svědčila. „Přes greeny foukal vítr, podmínky byly zrádné a já jsem netrefoval míč z týčka, jak bych si přál,“ komentoval své finálové kolo, v němž se protlačil až pod samou špici leaderboardu.

Aha, driver, nesmíme na něj zapomenout. Tak tedy to se stalo v Kataru. „No jo, přišlo to dost nevhod a zhatilo to moje plány. Skončil jsem ve třetí desítce, a přitom jsem hrál docela dobře. Přestože rychle nenašel náhradou hůl, která by mu seděla, stačil se s ní sžít natolik, že si v Dubaji nepokazil nejlepší umístění za poslední dobu. „Druhé místo beru,“ odtušil s ledovým klidem.

Své vystoupení ostatně ozdobil bonusem, jaký je ve výkonu každého hráče vždy vítán. Na patnácté jamce prvního kola trefil Galalcher hole-in-one. „Své jediné předchozí eso jsem zahrál taky na tomhle hřišti. Ale až teď s bonusem. Je fajn dostat k takové ráně auto a ne jen úctu ostatních,“ smál se a dodal, že vůz si nenechá, protože je to mercedes a jeho sponozem je automobilka Audi.

Stanou se to zkrátka na golfu věci. Gallacherova možná největší satisfakce, jakou si z Arábie odváží, jsou dvě kola, která absolvoval po Westwoodově boku: „Tak jsem viděl, jak hraje světová elita.“