Emirates Australian Open

13.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Emirates Australian Open, Lakes Golf Club, Sydney, Austrálie
(10. – 13.11.2011, +10 hod)

Greg Chalmers

Neděle – finálové kolo
Tiger Woods vrátil ke špičkovému golfu a předvedl svůj nejlepší letošní výkon.  Zvítězit poprvé v sezoně mu zabránilo zaváhání ve třetím kole. Po výkonu 68, 67, 75, 67 (-11) skončil třetí. Zvítězil domácí Greg Chalmers (-13), druhé místo obsadil další Australan John Senden (-12).
Osmatřicetiletý vítěz se neubránil slzám, když si uvědomil, jak kvalitní konkurenci porazil. „Jednou už se mi to povedlo, ale dokázat to znovu tady, kde máme jedno z nejsilnějších startovních polí v historii australského golfu vůbec, to mě neobyčejně těší,“ rozplýval se dvojnásobný vítěz turnaje, jehož první titul nese letopočet 1998.
Levoruký Australan, jenž byl před turnajem na 215. místě světového žebříčku, začal nedělní kolo dvěma birdie na úvodních dvou jamkách a dostal se do vedení, pak se o jednu ránu pohoršil, ale na druhé devítce už nechyboval, naopak přidal další dvojici birdie a zapsal denní skóre 69 ran (-3).
Mezitím ale Woods exceloval díky eaglu na pětiparové čtrnáctce, kde předvel úspěšný chip-in. „Věděl jsem, že Tiger by mohl být schopen zahrát další eagle nebo birdie na některé těžší jamce,“ potvrdil Chalmers, že sledoval dění na hřišti. Američan sice zahrál 67 (-5), ale na výhru to nestačilo.
V klubovně nový lídr s napětím očekával, jak se s tlakem vypořádá Senden, jenž se do hry pustil v pozici nejlepšího muže. Jenže tomu se absolutně nevedlo, na první devítce zahrál čtyři bogey. Vzpamatoval se, mezi jamkami 11 a 17 se vrátil do hry čtyřmi birdie, ale potřeboval ještě jedno, aby si vynutil play-off. Více než desetimetrový putt na poslední jamce neproměnil jen o pár centimetrů, a tak se mohl radovat Chalmers.
Woods, jenž prodloužil čekání na první turnajový titul o plné dva roky, byl se svým umístěním srozuměn: „Je hezké zase hrát a nebýt přitom někde vzadu.“ Někdejší světová jednička je nicméně před Prezidentským pohárem v dobré  formě. „Bojoval jsem, mohl jsem jít ještě na nižší skóre, ale několik drivů na druhé desítce mě stálo lepší výsledek,“ dodal Američan.
Další pořadí: 4. Scott, Ogilvy, Watney, Day, O´Hearn (-9),  9. Baddeley (-8),  12. B.Watson (-6), 15. Couples (-5), 29. Haas (-1),  38. D.Johnson, Toms (+1), 53. Norman (+5).

Sobota – 3. kolo
Tiger Wodds nevydržel nasazené tempo. Ve třetím kole  zahrál pět bogey a pouhé dvě birdie  a výkonem +3 spadl o sedm míst na osmou pozici (-6).  Fantasticky zahrál Domácí John Senden, kterého dnešních -9 katapultovalo do čela pořadí (-12).  Na druhé příčce je další Australan  Jason Day (-11) na třetí  další domácí hráč Greg Chalmers (-10).
Další pozice: 4. Watney (-9),  10. Baddeley (-5),  23-. Ogilvy (-2), 30. Haas (-1), 36. D.Johnson (E), 45. Norman (+2).

Pátek – 2. kolo
Snad už se to ani nečekalo, ale jméno Tigera Woodse se objevilo na prvním místě průběžného pořadí. Propracoval se tam velice záhy, na druhé devítce, kterou hrál jako svou první. Bezchybně absolvoval jedenáct jamek za sebou, dostal se až na konečných 67 ran (-5). Ve skórkartě má Američan sedm birdie a dvě bogey ze čtyřparových jamek č. 3 a 6, po polovině turnaje je na mínus devíti. „Na první devítce jsem asi mohl zahrát líp,“ neodpustil si říci, ač byl viditelně spokojen, jak se vypořádal s větrnými podmínkami, které ztěžovaly hru zejména pozdějším flightům než byl ten jeho. „Myslím, že jsem žádnou ránu nezkazil a místo pěti to mohlo být osm i devět,“ doplnil bojovně.
Ve vedoucí pozici byl bývalý hráč číslo 1 naposledy v dubnu na US Masters. Těšit se z ní tehdy mohl ještě v průběhu finálového kola, ale nevydržel na ní do konce. „Je to dobré, ale není to tak, že bych se hnal za prvním místem, prostě dobře trefuju míč,“ dodal.
Vedle Woodse se k dobrému výkonu vytáhl i jeho partner z flightu Jason Day. Australan, obdivující hru svého idolu, zahrál jediné bogey na dvojce, k němu přidal už jen samá birdie, dohromady pět, a ze třetí pozice ztrácí na vedoucího Američana dva údery. „Měl jsem Tigerovy plakáty na stěně v dětském pokoji a když jsem přečetl jeho knihu, dalo mi to sílu a chuť víc trénovat,“ připomněl Day, jemuž bude v sobotu čtyřiadvacet, zatímco Woods má sedm týdnů do šestatřiceti.
Mezi ně se na druhou příčku vklínil pouze další z domácích hráčů Peter O´Malley, jehož šest birdie znamená nejlepší výkon dne 66 ran a celkových -8. Šestačtyřicetiletý hráč, jehož originální patovací technika se zavřenýma očima vzbudila velkou pozornost, využil nejen brzké startovní pozice, ale zejména dobré znalosti hřiště. „Coby člen jsem tady hrál mockrát a vím, kam poslat míč. Greeny ale zůstávají pěkně zrádné,“ uvedl a dodal, že oči zavírá, aby neměnil zvolenou rychlost putteru.
Další pořadí: 4. B. Watson (-6),  5. Lyle, Watney (-5), 10. Scott (-4), 12. D. Johnson, Couples, Senden (-3), 23. Haas (-1), 31. Ogilvy, Baddeley (E), 39. Norman, Toms (+1). Cutem neprošli: Kuchar (+3), Allenby (+4),

Čtvrtek – 1. den
Lídra je nutné hledat v množství domácích hráčů, a to těch, jejichž jména se v popředí výsledkových listin příliš neobjevují, pokud vůbec. Takovým golfistou je i Jarrod Lyle, jenž na úvod zahrál 65 ran (-7) a žádný z konkurentů jej nedokázal napodobit. Jeho výhodou bylo, že začal poměrně brzo, kdy jediným nepřítelem hráče bylo vytrvalé mžení.
Lyle se vyvaroval bogey, naopak k pěti birdie přidal eagle na pětiparové jamce číslo 14. Dokázal, že není až tak nutné, aby se nejlepšímu hráči dařilo perfektně patovat. Na greenech hrál průměrných 30 úderů, jenže to mu stačilo, protože naprosto všechna jamkoviště zasáhl v regulaci.
Třicetiletý Australan má dosud na svém kontě dva turnajové tituly z nižší americké Nationwide Tour, z níž se dvakrát kvalifikoval na US PGA Tour. Tam má za sebou čtyři sezony bez většího úspěchu, letos dokonce o kartu zase přišel.
Ze silné ekipy Američanů se po prvním dnu prosadili zejména Dustin Johnson a Nick Watney. První se rozstřílel až k osmi birdie, ale dvěma bogey srazil své skóre na -6 a patří mu druhé místo společně se jmenovaným krajanem, v jehož bilanci je o birdie i bogey méně. Watney už dokončoval kolo v době, kdy foukal silný vítr a překážel golfistům mnohem víc než dešťové kapky.
Postupně se rozehrál i jeho krajan Tiger Woods. Až do sedmé jamky hrál samé pary, na osmičce šel poprvé do mínusu a sklidil potlesk za čtyři birdie v rozmezí šesti jamek. Pak ovšem zase jeho hra spadla ne úroveň parů, takže nejsledovanějšímu muži startovního pole patří dělené osmé místo. S ním je Američan spokojen. „Trefoval jsem míče stejně jako doma, takže jsem rád, že jsem tuto schopnost dokázal přenést na golfové hřiště,“ komentovala bývalá světová jednička kolo bez bogey, což přitom v tak těžkých povětrnostních podmínkách dokázala poprvé po devíti měsících.
Diváky přiměl k bouřlivým ovacím domácí hráč Adam Scott, jenž na pětiparové osmičce předvedl albatros, teprve druhá ve své kariéře. Dokázal to šestkou železem ze vzdálenosti o něco málo delší než 200 metrů. „Dalo mi to úderovou jistotu. Tady bych chtěl se svými ranami být,“ vyřkl rozesmátý golfista.
Turnaj naopak skončil pro Johna Dalyho, známého svými kontroverzemi. Američan poslal z jedenáctého odpaliště postupně šest míčů do vody, potřásl si rukou se svými partnery z flightu, zapálil si cigaretu a nechal si zavolat vozík, aby ho odvezl do klubovny.
V tu chvíli nebyl ochoten cokoli říct, jeho přítelkyně Anna Gladakis však nabídla vysvětlení, že Dalymu došly míče. Pětačtyřicetiletý golfista to posléze potvrdil ve vzkazu na Twitter. Pořadatelé okamžitě oznámili, že je to naposledy, co Dalyho na turnaj pozvali. „Je to pro nás hořké zklamání a od něj neprofesionální,“ uvedl mimo jiné ředitel Trevor Herden.
Další pořadí: 4. Jones, Chalmers, Nitties, Couples (-5), 8. B. Watson, Woods (-4), 14. Scott, Day (-3), 26. Ogilvy, Senden (-2), 42. Norman (-1), 58. Haas, Toms (E), 77. Baddeley, Mahan (+1), 89. Kuchar (+2), 108. Allenby (+3), 116. Appleby (+4).

Video: Adam Scott zahrál albatros!

 

Turnaj, který píše svou historii již od roku 1904, přivítá skvělé hráče. Turnaj se může být také předzvěstí pro President Cup, který se odehraje v příštím týdnu. Startovat bude Tiger Woods, který se na turnaj velice těší a cítí se velmi dobře a je spokojen se svou aktuální formou. Uvidíme jak mu to půjde při ostrém startu. Dále budou hrát Jason Day (hraje ve flightu s Tigerem Woodsem), loňský vítěz Geoff Ogilvy, Nick Watney, Bubba Watson, Greg Norman Dustin Johnson, oblíbenec Fred Couples, Matt Kuchar, Adam Scott, Hunter Mahan či bouřlivák John Daly.

Hraje se na hřišti Lakes Golf Club s parem 72 a s délkou 6 344 metrů.


Dotace turnaje je 1,5 mil. australských dolarů (mil. korun českých).

Odkazy: … Sentosa GCSatelitní pohled na hřiště … Stránky turnaje

.