Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Australan Baddeley bydlí v „Lebanonu“ a teď vyhrál turnaj v Kalifornii

21.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Aaron Baddeley

Kalifornské letovisko Pacific Palisades zažilo australský večer. Turnaj Northern Trust Open totiž vyhrál golfista původem z jižní polokoule Aaron Baddeley výkonem 12 ran pod par a s náskokem dvou úderů před druhým Vijayem Singhem z Fidži.

Za necelý měsíc mu bude třicet a čerstvým výsledkem připomněl své lepší časy z období před několika lety. V roce 2006 vyhrál Baddeley tradiční Verizon Heritage a o rok později FBR Open. Ještě v roce 2008 byl milionový, pak jeho roční výdělek klesl pod tuto hranici.

„Těch pár minulých let bylo krušných, ale tohle je něco, co je pro mě ospravedlňuje,“ uvedl vítěz. „Myslím, že se v nich upevnil můj charakter,“ doplnil.

Z Riviera Country Clubu si do své americké rezidence v Lebanonu (stát New Hampshire) odveze šek na 1,17 milionu dolarů, dočká se pozvánky na Masters a vůbec si může výskat, jaký nečekaný obrat jeho kariéra vzala. Po děleném šestém místě z Pebble Beach v minulém týdnu je toto vítězství dlouho očekávaným vrcholem.

Baddeley si do desáté jamky vypracoval impozantní náskok, vedl až o pět ran. Na čtyřparové dvanáctce ale přišlo double bogey a situace se stala opět o něco zajímavější. „To byl tedy obrat jaksepatří,“ ulevil si Baddeley. „Najednou jsem se musel ohlížet na to, co udělá Vijay.“

I Fidžan by ale býval potřeboval supervýkon, aby Australana alespoň dohonil, když už ne předčil. A takový muž se ve startovním poli nenašel. Z pronásledovatelů se neděle nikomu nepovedla tak výrazně, někdy spíš naopak.

Jedenapadesátiletý americký veterán Fred Couples, jenž měl možnost bezprostředně Baddeleyho ohrozit, přišel o druhé místo vinou kola za 73 ran (+2). Klesl na konečné dělené sedmé. Nahradil ho jen o čtyři roky mladší Singh, nakonec byl právě on druhý.

Mírně si na závěr spravil chuť Phil Mickelson. Přestože to nebylo nic světového, zahrál Američan svůj nejlepší výsledek na turnaji – 68 ran, tedy tři pod par. Znamenalo to aspoň částečný posun výš, konkrétně na dělené 35. místo.

O mnohem větším nezdaru musí mluvit jiní. V plusu zůstali po posledním kole například Padraig Harrington a Hunter Mahan (+2), Louis Oosthuizen a Robert Karlsson (+3). Zcela mimo sebe jako by byl v Rivieře vítěz dvou letošních zámořských turnajů Mark Wilson. S konečnou bilancí +8 obsadil třetí místo od konce mezi těmi, kdož prošli cutem.

Američan přesto vydržel v čele FedEx Cupu. Druhý v pořadí a jeho krajan D.A. Points nestartoval a Jhonattan Vegas z Venezuely se proto díky dělenému dvanáctému místu posunul na jeho místo za vedoucího Wilsona.