AT&T National

30.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – AT&T National, Congressional Country Club, Bethesda, Maryland, USA
(27. – 30. června 2013, časový posun: -6 hodin)

 

 

 

Bill Haas

Neděle – finálové kolo
Jediným, kdo z kvarteta vedoucích mužů udržel fazónu, byl Bill Haas a jeho strojově úspěšná hra slavila úspěch. „Prostě jsem hnal míč před sebou, hlavně žádné bláznění,“ popsal styl, jímž se dobral úspěchu, a prý si do posledního puttu zakazoval na něj myslet. Po kole 66 ran (-5) se dostal na konečné skóre -12 a zvítězil o tři údery před americkým krajanem Robertem Castrem. O třetí místo se podělil další hráč pořádající země Jason Kokrak s autorem nejlepšího nedělního výsledku 64 (-7) D. H. Lee z Jižní Koreje. Pohled na další pořadí je zajímavý z hlediska generačního: pátému Stewartu Cinkovi je čtyřicet, šestému Jordanu Spiethovi bude zanedlouho teprve dvacet.
Ještě po sedmi jamkách byl Haas na denním paru, pak se rozjela jeho skórovací série tří birdie za sebou. Jak nejbližší konkurenti odpadávali, udržel se v čele a jedině Lee, jenž se posunul až z konce druhé desítky průběžného pořadí, ho držel v napětí, ale jen konečným číslem. Byl už dlouho v klubovně a nemohl s ním závodit. Tempo neudržel nikdo, ani Castro, jenž přidával birdie také, ale mnohem řidčeji. To Haas definitivně rozhodl dvojím snížením skóre na čtrnáctce a šestnáctce. Pak už pro něj nebyl problém titul si pohlídat. „Pomohlo mi, že Roberto hrál skvěle,“ svěřil se, jak v sobě našel vysokou soutěživost. Projevila se třeba na tříparové třináctce, kde zachránil par přihrávkou z bunkeru, po níž míč z jeho puttu obkroužil kolem dokola jamku, než do ní spadl. Na následující jamce se dostal po drivu do riziika bogey, místo toho vytáhl skvělou ránu devítkou železem a skóroval do birdie.
Vítězovu hru ocenil i nehrající hostitel TIger Woods. V roce 2010, kdy byl světový hráč číslo 1 v útlumu, vlétl jednatřicetiletý golfista do špičky a vyhrál dva turnaje PGA Tour. V následujícíich dvou letech vždy po jednom, přičemž předloni titul z Tour Championship znamenal zároveň prvenství v celém FedEx Cupu. Loni se do finálového dílu play-off nedostal, ale aspoň jednu nejvyšší prémii bral. V Congressional tedy splnil normu – co rok, to vítězství. Ale určitě nebude chtít, aby letos zůstalo jen při jednom.
Další pořadí: 13. Cabrera, Romero (-3), 16. Villegas (-2), 21. Day, Fowler, Colsaerts (-1), 34. Henley, V. Singh, English (+1), 52. Duke (+3), 54. Laird (+4), 57. Scott (+5), 61. Horschel (+7).

Konečné top 10:

Video – přehled čtvrtého kola:

 

Sobota – dohrávka 2. kola a 3. kolo
Po sobotní dohrávce druhého kola zůstali v čele Roberto Castro a  Jordan Spieth, ale záhy začalo být všechno jinak. Pouze prvně jmenovaný svou pozici udržel, a to ještě zuby nehty, protože po první devítce, na které zahrál bogey a double bogey těsně za sebou, rychle ztrácel. V závěru se dotáhl, zapsal even par 71 a vrátil se na průběžnou bilanci -7, kde kolo začínal. Není však sám, kdo do finálového dějství z této pozice půjde. Spolu s Američanem to budou ještě jeho krajané James Driscoll s Billem Haasem a Anders Romero z Argentiny. Spieth klesl na dělené osmé místo se ztrátou tří úderů.
Zatímco Romerovi stačil k doražení na špici jen o jednu ránu lepší výsledek než je ten Castrův, další dva lídři zahráli 68 (-3). Driscoll nijak zvlášť výrazným způsobem, přes pět birdie a tři bogey, zato Haas poněkud krkolomněji. Na čtyřparové jedenácté jamce totiž po ráně wedgí do vody zahrál triple bogey a ztratil takřka celý pracně budovaný náskok. „Na druhé devítce jsem byl trochu zmatený,“ přiznal své rozpoložení po neúspěchu. „Naštěstí jsem byl schopen zahrát tři výborná železa a proměnit po nich putty.“ Díky tomu se vzpamatoval a ještě dalším skórováním svůj den výrazně vyspravil.
Vrcholem dne byl ovšem Castrův chip-in na osmnáctce, jejíž green je obklopen vodou. Hráč měl míč v roughu na svahu, sklánějícím se do jezírka, ale v obtížné pozici pod balonem trefil přesnou wedge. „Byl to divoký den,“ ulevil si. „Zachánit bogey je dobré, zahrát par je bonus,“ komentoval stav hřiště.
Další pořadí: 11. Colsaerts (-3), 15. Duke, DeLaet (-2), 20. Fowler, Villegas, Cabrera (-1), 27. Scott (E), 34. Day, Henley, V. Singh (+1), 52. English (+3), 70. Horschel (+6).
Cutem neprošli: Išikawa, Mahan, Howell III.

Video – souhrn třetího kola

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo
Druhé kolo zůstalo nedohráno a zbývá ještě pořádná porce golfu, vždyť poslední flighty absolvovaly pouhých pět jamek. S plným počtem jsou v čele Američané Roberto Castro a Jordan Spieth, oba s průběžným skóre -7. Ohrozit je může zejména Argentinec Andres Romero, jenž na ně ze třetího místa, o něž se dělí s Jihokorejcem D.H. Lee, ztrácí dvě rány a v sobotní ranní dohrávce bude mít k dispozici ještě pět jamek, aby mezeru zacelil. Dále v top 10 jsou další golfisté s malým počtem jamek na kontě.
Devatenáctiletý Spieth začal letošní rok bez statusu, ale už vydělal 900 tisíc dolarů a jeho pozice mu dává jistotu, že novou sezonu na PGA Tour, která startuje už na podzim, začne jako plnohodnotný člen. „Dává mi to šanci švihat svobodně,“ přiznal. Už ví, že se dostane do letošního play-off, a protože s jídlem roste chuť, rád by ho začal s turnajovým vítězstvím na kontě. „Změřit síly s nejlepšími je skvělé. každý se snaží vyhrát FedEx Cup. Mým cílem je dostat se co nejvýš ve světovém žebříčku a takhle určitě půjde ho splnit.“

Top 10 nedohraného druhého kola:

 

Video – souhrn druhého kola

Čtvrtek – 1. kolo
Američan Roberto Castro se po čase opět připomněl a jeho výkon 66 ran (-5) v den, kdy příliš mnoho nízkých výsledků k vidění nebylo, mu vynesl jak vedení, tak i náskok dvou úderů. O druhé místo se dělí jeho krajané Billy Horschel a Bud Cauley s Grahamem DeLaetem z Kanady, třetím mužem konečného pořadí předchozího turnaje The Travelers.
Castro byl po první devítce (originálně na hřišti té druhé) na bilanci -1, ale hlavně v závěru za to vzal. Na jamkách 5, 6 a 7 přidal do skórkarty tři birdie za sebou a v den, kdy nebylo čistých zápisů a eagly padaly zcela výjimečně, to na konkurenci stačilo.  „Tady se nebude hrát příliš mnoho birdie,“ řekl lídr ke hřišti, jež hostilo třikrát US Open a svou současnou úpravou se těžkým podmínkám těchto majorů letos přibližuje. „Když trefíte rough, trefíte rough. Když trefíte fairway, můžete hrát dál,“ dodal.
Zkušený Lucas Glover k tomu sarkasticky dodal: „Za celý den jsem slyšel dvakrát, že by publikum zajásalo.“  Pořadatelé přitom ve středu rough ostříhalo, ale hustota trávy se ukázala být stejným problémem, jako kdyby byla vysoká. „Máme dvě US Open ve třech týdnech,“ připomněl George McNeill, že druhý major sezony na nesmírně těžkém Merionu skončil teprve nedávno.
Další pořadí: 13. V. Singh, Haas, Cabrera, Day (-1), 28. Duke, Fowler, Laird, Villegas (E), 43. Bae (+1), 60. Walker, Scott (+2), 79. English, Kirk (+3), 101. Mahan (+4), 108. Howell III (+5).

Top 10 prvního kola:

Video – souhrn prvního kola

Justin Rose se odhlásil s poukazem na ohromnou únavu, která na něj dolehla po výhře na US Open a následném startu na Travelers Championship. Tiger Woods má bolavý loket, titul obhajovat nebude, alespoň slíbil, že na turnaj, kde je hostitelem, osobně dorazí. Až diváci přenesou pozornost z jeho mimogolfových aktivit na hřiště, rádi by je upoutali například Adam Scott, jehož výhra na Masters bude mít po celou sezonu zvuk, nebo Hunter Mahan, jenž se v poslední době opět blíží dalšímu vítězství. Spravit chuť si po neúspěšném cutu z minulého týdne bude chtít Nicolas Colsaerts, širší konkurence je opět skvělá.

The Blue Course s parem 71 měří 6 921 metrů. Jelikož bylo založeno v roce 1924, pro potřeby moderního profesionálního turnaje prošlo řadou změn, naposledy před US Open 2011, kdy se tady zmíněný major hrál potřetí. Předtím tady zanechali stopu architekti jako Donald Ross a Robert Trent Jones Sr. Hrát se bude o 6,5 milionu dolarů (128,5 milionu korun).

Odkazy: … Congressional Country ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.