PGA Tour – Arnold Palmer Invitational, Woods zpátky na trůnu

25.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Arnold Palmer Invitational presented by MasterCard, Bay Hill Club & Lodge, Orlando, Florida, USA
(21. – 24. března 2013, časový posun: -5 hodin)

 

 

Tiger Woods a Arnold Palmer

Pondělí – finálové kolo (dohrávka)
Tiger Woods to dokázal. K tomu, aby se stal znovu světovou jedničkou, potřeboval vyhrát. A osmý titul z turnaje Arnolda Palmera mu také patří. Ve finále udržel nervy na uzdě i náskok před konkurencí, zahrál 70 ran (-2) a celkové skóre -12 znamená výhru o dvě rány před Angličanem Justinem Rosem. Jiný hráč se mu nepřiblížil, nakonec ani Rickie Fowler, jenž na něj v závěrečném dějství nejvíce dotíral. O třetí pozici se dělí spolu s dalšími třemi golfisty, všichni s odstupem pěti úderů za vítězem.
Než svou pozici v říjnu 2010 opustil, byl Woods jedničkou 281 týdnů po sobě. Trvalo mu 125 týdnů, než se vrátil před Roryho McIlroye, jenž v Orlandu nehrál. Startovat bude v tomto týdnu na Houston Open, který naopak Woods vynechává. Sejdou se až v druhém dubnovém víkendu na Masters.
„Hrál jsem tady dobře. Byl jsem tak dobrý, jak jen to šlo,“ byla jeho první reakce. V dohrávce na Bay Hill zaváhal Woods na osmé jamce, kde zapsal první bogey dne. To ale měla většina konkurence za sebou podobné, ba ještě horší peripetie. Jeho náskok se v jednu chvíli zvětšil až na čtyři rány. Jako hlavní soupeř mu vyvstal partner ve flightu Fowler. Ten se až do deváté jamky schovával, ovšem na dohled a pak začal zlobit.
Fowler svá birdie na devítce, dvanáctce a čtrnáctce proměnil fantastickými putty, i když při tom posledním trefil hranu jamky. Míč ovšem skončil vevnitř a to se počítalo. Rozdíl mezi ním, teď už samostatně druhým, a vedoucím Woodsem se zmenšil na polovinu. Starší z obou Američanů si víc příležitostí skórovat nepřipravil zejména několika špatnými odpaly driverem. I proto ho Woods nahrazoval jinými holemi.
Nemusel se ale tolik namáhat, protože Fowlerovy naděje pohasly na šestnácté jamce, kde zapsal triple bogey 8. nejprve přehrál vodu jen o dva metry a míč mu do ní sjel. Po dropu Fowler zkazil wedge a balon rozšísl hladinu podruhé. I proto Woodsovi nevadilo ani druhé bogey na předchozí patnáctce, ani třetí na jamce závěrečné, kde si opět nedobře počínal na odpališti a z roughu na green hrál tak defenzivně, jak mu to velelo jeho postavení. Když pak ale málem proměnil třicetimetrový putt do paru, nechal si doklep z pár centimetrů až jako úplně poslední ránu turnaje, po níž je znovu světovým golfovým králem.
Další pořadí:
14. B. Watson (-4), 21. Streelman, Poulter, Mahan (-2), 45. McDowell, Watney, Howell III (+2), 57. V. Singh (+4), 63. Westwood (+5).

Konečné Top 10:

Rána dne – Sergio Garcia na stromě:

Neděle – finálové kolo (přerušeno)
Bouřka, silný vítr, déšť, dokonce nebezpečí vzniku tornáda. V takovém počasí nemohl turnaj pokračovat, dohraje se až v pondělí. Stan pro média byl evakuován a novináři spolu s diváky, hosty, nosiči holí a dalšími byli shromážděni v klubovně. Ta byla třicet minut bez elektrické energie.
Tiger Woods stačil odehrát dvě kompletní jamky, ze třetí musel odejít, stejně jako jeho partner ve flightu Rickie Fowler a ostatní hráči z jiných jamek. Kolo bylo přerušeno a posléze zbytek programu zrušen. Dokončila ho zhruba třetina startovního pole.
Woods začal dobře, po úvodním paru zahrál birdie na tříparové dvojce, kde proměnil putt ze čtyř metrů. Byl na průběžné bilanci -12 a vedl o tři rány před Fowlerem a trojicí dalších Američanů, Johnem Huhem, Keeganem Bradleyem a Kenem Dukem.

Sobota – 3. kolo
Tak tohle byla velká jízda, jakou předvedl Tiger Woods. Byl to sice souboj na dálku, ale v reálném čase, a Justin Rose v něm neuspěl. Závěr kola zcela pokazil a nedokázal zadržet rozjetou Američanovu lokomotivu. Když profrčela cílem, divoce roztočené počítadlo ukázalo hodnotu -11 a Angličan, jenž dlouho vedl, se nakonec propadl na číslo o dvě rány horší. O druhou pozici se s ním navíc ještě dělí Rickie Fowler a John Huh. „Že jsem tady vyhrál, ještě neznamená, že vyhraju turnaj znovu,“ odmítl lídr být už předem pasován na majitele osmého titulu z Palmerova turnaje. „Podmínky jsou jiné, hra je možná jiná,“ rozpovídal se Woods, jenž sklidil uznání od partnera ve flightu Gonzala Fernandeze-Castaňa, jenž s ním loni prohrál první kolo světové jamkovky. „Je vidět, jaký pokrok od té doby udělal. Je na něm vidět, jak je s tím zlepšením spokojený,“ řekl Španěl, jenž byl zdárným sekundantem a vyvezl se na dělenou pátou pozici. Woods zapsal o dvě rány lepší výsledek než on, tedy 66 ran (-6) a byl to nejlepší výsledek dne, který dorovnali ještě Matt Every (průběžně dvacátý), Keegan Bradley (desátý) a Thorbjörn Olesen (pátý). Ve skórkartě prvního z nich je mimo jiné eagle ze šestnácté jamky. A tam se také zrodil zásadní obrat ve vývoji turnaje, protože Woods ho tady zahrál taky. V tu chvíli se převtělil do patovacího mága a jako by na dálku zbavil Rose této „funkce“, kterou si v poslední době uzurpoval pro sebe. „Proměnil jsem tam pár puttů, to mě dneska potěšilo,“ přitakal Woods. Takřka zároveň s jeho největším počinem zapsal Rose třetí bogey dne na třinácté jamce a rozdíl tří ran, který mezi nimi předtím byl, zmizel. Woods pak dohrál kolo v paru (přestože na osmnáctce trefil druhou ranou bunker) a vyvaroval se pátečního selhání na nebezpečných závěrečných jamkách. Roseovo trápení pokračovalo. Další dvě bogey přišla na jamkách 14 a 17. To první vinou zkaženého nepříliš dlouhého puttu a to druhé po špatném drivu. Odpal se Angličanovi nepovedl ani na osmnáctce, tam se ale na greenu zachránil. Skončil tak s denním výsledkem 72 (E) a jeho eagle z pětiparu číslo 4, po němž měl už čtyři rány dole, nakonec nebyl tolik platný.
Další pořadí: 14. Poulter, Mahan (-5), 25. García, V. Singh (-2), 33. Streelman, Howell III (-1), 55. B. Watson, Watney (+1), 61. Westwood (+2), 71. McDowell (+5).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Tiger Woods útočil, ale v závěru zkolaboval. Ale o tom později. Řekněme si, co se dělo na nejvyšších příčkách. Justin Rose byl dostižen, ve vedení však zůstal. Angličana na jeho průběžném skóre -9 dostihl americký konkurent Bill Haas. Ten se stal autorem nejlepšího denního výsledku 66 ran (-6). Ke čtyřem birdie přidal eagle z pětiparové šestnáctky.
Rose doplatil na bogey z osmnáctky, kterou hrál jako svou poslední jamku. Tam se připravil o samostatné vedení. Na samostatné třetí pozici je další z amerických golfistů John Huh se ztrátou jednoho úderu na dvojici lídrů. Haas mohl být v popředí už ve čtvrtek, ale po ráně do bunkeru na sedmnáctce zapsal bogey a na osmnácté jamce zapsal další vinou trojputtu. „To mi dodalo energii, mým cílem bylo vzít si tyhle dvě rány zpět,“ připustil, že měl závěr kola z předchozího dne neustále v hlavě. „Byl jsem schopen je vymazat,“ doplnil. Woods klesl na dělené sedmé místo. Jeho průběžné skóre po polovině turnaje činí -5 a mezera mezi ním a čelem leaderboardu vzrostla na čtyři rány. Zprvu to vypadalo na Američanův útok na nejvyšší pozice. Na pětiparové šestce zahrál Woods eagle a neustále své skóre snižoval. Po třinácté jamce byl na mínus osmi a takto přišel i na šestnácté odpaliště. Pak ale následovala mizerná série tří bogey na třech závěrečných jamkách. V tu chvíli přestal fungovat „fenomén Woods“, což je jiný výraz pro dobrý výsledek při špatné hře. „Dobrá zpráva je, že máme před sebou ještě šetstatřicet jamek,“ naznačil hráč, že by na těch šestatřicet absolvovaných raději zapomněl, protože to prostě nebylo ono. „Čtyři rány, To se dá samozřejmě stáhnout,“ připomněl svůj útok na titul a tím i na post světové jedničky.
Další pořadí: 17. Mahan, García, Poulter (-3), 21. Howell III (-2), 28. K. Bradley (-1), 42. B. Watson, Watney, Streelman (+1), 57. Westwood, McDowell (+2).
Neprošli cutem: Coetzee, Bejlan, Choi, Dufner, Grace, Els, Snedeker, Mickelson, Simpson.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Tiger Woods zahájil cestu za možnou obhajobou a uzurpací postu světové jedničky solidně. Zahrál 69 ran (-3) a ještě v dopoledním programu se zařadil do první desítky průběžného pořadí. Nakonec se dělí o páté místo se ztrátou čtyř ran na Justina Rose, jenž ostatním poodskočil. Nejblíže mu je na rozdíl dvou úderů Američan John Huh na samostatném druhém místě.
Výkon nejsledovanějšího hráče turnaje nebyl jednoznačný. Po eaglu  na pětiparové šestnáctce zahrál Woods na následujících dvou jamkách bogey. Pak se přesunul na první devítku hřiště, kde to zná jako vlastní boty, a sérií birdie na jamkách 4, 5 a 6 se posunul výsledkovou listinou kupředu. Závěr dne měl však zase horší: bogey – par – par. Sám přiznal, že při takovém výkonu musí být za výsledek rád. „Nedrajvoval jsem dobře, ani železy jsem nehrál dobře, neměl jsem pod kontrolou vzdálenost ani trajektorii ran,“ popsal stav, který by u jiného vedl k totálnímu propadáku. On však zachránil, co se dalo. „Jde o to, proměnit tu a tam nějaký ten putt,“ pokrčil rameny Woods, jenž trefil jen osm fairwají.
Nejlepší hráč první poloviny programu Rose hrál spolu s ním ve flightu. Angličan zkompletoval kolo za 65 ran (-7) a zdaleka předčil ostatní. „Kdykoli se na Bay Hill dostanete tak nízko, je to za odměnu,“ přitakal. Průběžný výsledek měl zprvu horší než jeho hvězdný partner (třetí s nimi šel Ernie Els a nedařilo se mu, hrál 75), ale na zmíněné šestnácté jamce s ním udržel krok, protože i jemu se podařil eagle. „Musím přiznat, že ne všechno bylo dokonalé, ale putter mi fungoval skvěle,“ vystihl Rose podstatu svého výkonu. Na greenech potřeboval 25 úderů, Woods 28. Rozhodující trhák přišel na jamkách 4 až 7, i v této sérii tedy velkého soka předčil.
Další pořadí: 22. Dufner, Westwood, Mahan (-1), 40. Poulter, McDowell (E), 57. Howell III, Mickelson (+1),  72. Streelman, B. Watson, Bradley (+2), 94. Snedeker (+4), 129. Simpson (+8).

Top 10 prvního kola:

 

Kdo by si nevzpomněl, jak loni Tiger Woods konečně po dlouhé době vyhrál turnaj, i když nijak oslnivým výkonem ve finálovém kole, spíš s přispěním ještě horších výsledků nejbližších konkurentů. Jako by mu hlavně Graeme McDowell vyklidil cestu, protože se dva roky předtím přes Tigera dostal do obliby u amerického publika. Ale to už je historie a sedminásobný vítěz bude spolu s G-Macem opět ve startovním poli, ačkoli pořadatelé odolali pokušení zařadit je do téhož flightu. Trojice jsou sestaveny poměrně zajímavě, Woods bude mít v úvodních kolech za partnery Jihoafričana Ernieho Else jakožto „muže nad věcí“ a anglický rydercupový postrach Justina Rose. McDowell k sobě dostal inspiraci v podobě Angličana Iana Poultera a výzvu v osobě zástupce nové americké golfové generace Keegana Bradleyho. Velkou výzvu pak bude mít před sebou vítěz z minulého týdne Kevin Streelman, jenž se projde ve společnosti krajana Jasona Dufnera a bývalé anglické světové jedničky Leeho Westwooda. O titul bude hrát celá řada skvělých hráčů, po zranění se vrací i lídr FedEx Cupu Brandt Snedeker.

Půjde o podíly z dotace 6,2 milionu dolarů (asi 122,8 milionu korun) a mnohým důvěrně známé hřiště s parem 72 a délkou 6749 metrů, vinoucí se mezi jezírky různé rozlohy, je opět připraveno potrápit profesionály, kteří se zde demokraticky střídají s amatéry nejrůznější herní úrovně. Odpaliště a modelace jamek napovídají, jakou hůl vzít k odpalu, ale někdy je to zrádné. První devítka končí hodně dlouhým čtyřparovým doglegem, kde se dá leccos pokazit, je-li to pro někoho jamka závěrečná. Dohrávka na osmnáctý green, stočený mezi bunkery a vodní překážku, také dělá často vrásky, když je po drivu míč ve komfortní poloze. Kdo si poradí nejlépe, získá spolu s cenou také sako a na něm klasický deštníkový emblém hostitele.

Odkazy: … Bay Hill ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.