Arnold Palmer Invitational

23.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Matt Every

PGA Tour – Arnold Palmer Invitational presented by MasterCard, Bay Hill Club & Lodge, Orlando, Florida, USA
(20. – 23. 3. 2014, časový posun -5 hodin)

Neděle – finálové kolo
Málokteré vítězství na „řadovém turnaji“, ba dokonce i na nějakém velkém podniku doprovodí vítěz takovými emocemi, jakým propadl Matt Every tady. Třicetiletý Američan, jenž měl až dosud na kontě jen jeden titul z nižší Web.com Tour, dokonale využil selhání Australana Adama Scotta a došel si pro zdaleka největší úspěch kariéry. Konečným skóre -13 předčil o jednu ránu svého krajana Keegana Bradleyho na druhém a o dvě Scotta na třetím místě. „Několikrát jsem byl blízko. Je to úžasné, neuvěřitelné, že se mi to povedlo,“ řekl ve velkém pohnutí třaslavým hlasem bezprostředně po turnaji.

Every vyrůstal v nedaleké Daytoně a svěřil se, že právě na Bay Hill viděl jako chlapec první velký profesionální turnaj. Po celou kariéru ho provází velký respekt vůči konkurenci. „Dokud si neověříte, že můžete vyhrávat, nemůžete si být jisti, jestli to někdy přijde. Je to těžké, to vám povím,“ dodal. V žádné z předchozích čtyř sezon na PGA Tour nenashromáždil tolik peněz, kolik získal nyní za premiérové vítězství, a to 1,116 milionu dolarů. Získal zároveň právo startu na několika špičkově obsazených turnajích a poprvé si za tři týdny zahraje Masters.

To Masters, kde bude Scott obhajovat loňský titul. Co se i tak úspěšnému hráči, aspirujícímu na post světové jedničky, může přihodit, dokumentovalo právě závěrečné kolo turnaje Arnolda Palmera. Australan o víkendu prohospodařil náskok sedmi ran, Every byl po polovině turnaje za ním dokonce o devět. Jenže kolo s pouhým jedním birdie a pěti bogey znamená zápis 76 (+4), o čtrnáct úderů horší než kolo úvodní. „Někdy na sebe musíte být tvrdí, jindy ne, Dnes jsem sám na sebe naštvaný,“ přiznal Scott. „Když nic jiného, připomnělo mi to, jak důležité je dobře patovat,“ vystihl součást hry, jež ho nejvíc trápila. Teď se vydá do Augusty trénovat, pak si naordinoval odpočinek doma na Bahamách, hrát nebude. Prvním hráčem světa proto zůstává Tiger Woods, jenž pro zranění zad v Orlandu nestartoval.

Every se do vedení dostal po desáté jamce a vedl už o tři rány, ale na pětiparové šestnáctce po zataženém drivu horko těžko uhájil bogey. Na tříparové sedmnáctce sice zachránil par a poprvé se v jeho očích objevila vlhkost, ale další bogey hrál na osmnáctce. Tím dal Bradleymu šanci na play-off, ale třetí birdie za sebou se druhému v pořadí nepovedlo, a tak přenechal titul krajanovi. „Šel jsem za tím, byl jsem soustředěný a když se naskytla šance, využil jsem jí,“ dodal Every.

Další pořadí: 14. English (-5), 20. V. Singh, Poulter (-4), 43. Z. Johnson, Donaldson (E), 52. Senden, Reed (+1), 60. Moore, Kirk (+3).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:


Sobota – 3. kolo
Výkon 71 ran (-1) není to, co si Adam Scott představoval, byť mu udržel vedení. Jelikož konkurentům se dařilo víc, průběžné skóre -15 znamená naději pro Australanovy pronásledovatele, že v neděli mohou jeho pozici přece jen ohrozit snáz, než se zdálo po pátku.O tři rány zpět je druhý Američan Keegan Bradley, jenž zahrál nejlepší denní výsledek 66 (-6) spolu s krajanem Mattem Everym, jenž postoupil na třetí pozici, dělenou s dalším domácím golfistou Jasonem Kokrakem. Oba ztrácejí na lídra čtyři rány.

„Snažím se vyhrát turnaj, ne stát se světovou jedničkou,“ prohlásil Scott, jenž má však přece jen na dosah pozici nejlepšího hráče světa. Je mu ale jasné, co ho čeká. „Jsou tu borci, co mi dýchají na záda a zahráli tak dobře, že se v neděli budou cítit v pohodě.“ Sám lídr se může také tak cítit, byť v sobotu už nebyl tak suverénní jako v předchozích dvou dnech. Začal chybovat poměrně záhy. Na jedničce a pětce zapsal bogey a ještě po první devítce byl na denní bilanci +1. Postupně se dostal pod par, ale vinou dvou bogey, z nichž to závěrečné přišlo na tříparové sedmnáctce, nepokračoval v rekordní jízdě z úvodní poloviny turnaje.

Naopak Bradley měl ostrý finiš v podobě tří birdie na závěrečných třech jamkách. Jako by chtěl na dálku Scottova slova potvrdit: „Je skvělé ověřit si, že mohu zahrát takhle dobře, dodává mi to kuráže.“ Jistý si je hlavně na orlandských greenech, podruhé za sebou hrál jen 25 puttů.

Další pořadí: 15. Stenson (-5), 19. Reed, Snedeker, McDowell (-4), 29. V. Singh, Kirk (-3), 42. Z. Johnson, English (-1), 58. Senden (+1), 64. Moore (+2).

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo
Výkon Adama Scotta nenechává nikoho na pochybách o tom, kdo je vládcem současné scény. Poté, co Australan ve druhém dějství zahrál 68 ran (-4), dostal se na průběžné skóre -14 a to je pro zbytek startovního pole zatím nedostižná meta. O druhé místo se dělí Američané J. B. Holmes a Chesson Hadley s Italem Franceskem Molinarim a celé trio ztrácí na lídra už sedm úderů. „Jsme teprve v polovině,“ prohlásil Scott v obraně před tím, že byl již pasován na vítěze. „Sedm ran není dost. Vůbec nevím, kolik by mělo být dost,“ doplnil na dané téma. Nebyl to zdaleka takový skórovací den, a tak se našel jen jeden hráč s lepším konečným výsledkem. Američan Keegan Bradley zapsal 67 (-5) a posunul se na dělené páté místo.
Po osmi jamkách to vypadalo, že Scott neudrží suverenitu, pohyboval se na úrovni even par, ale na deváté jamce se mu povedlo skórovat a na druhé devítce zahrál další čtyři birdie. To už se jeho jméno pohybovalo naprosto jasně na nejvyšší příčce leaderboardu a bogey na osmnáctce vlastně znamenalo jen kosmetickou úpravu lídrova náskoku. Po dvou kolech se na Bay Hill stalo jen jednou, že by někdo hrál takové číslo, v roce 1981 to byli Tom Watson a Andy Bean. „Výzva té situace spočívá v tom, zahrát dalších podobně skvělých šestatřicet jamek,“ dodal vedoucí muž. „Připomíná mi to konec minulého roku v Austrálii,“ připomněl svá domácí vítězství, jež ho vynesla na druhé místo světového žebříčku. 
Další pořadí: 16. English, Moore (-4), 24. Kirk, Na (-3), 29. Z. Johnson, Stenson, Reed (-2), 57. McDowell (+1).
Cutem neprošli mj.: Cabrera, Colsaerts, Fowler, Rose, Westwood.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Jestli si má někdo říct o post světové jedničky, pak ve velkém stylu. Přesně tak se na úvod představil Adam Scott, a sice vyrovnaným rekordem hřiště 62 ran (-10) a nejnižším číslem v kariéře. Na turnaj Arnolda Palmera přitom přijel poprvé od roku 2009, kdy tu neprošel cutem. „Líbí se mi změny, které tu od té doby udělali. Připadám si čerstvější,“ komentoval situaci Australan. Vypracoval si náskok tří úderů před Američanem Johnem Merrickem a Japoncem Rjem Išikawou. Sotva ovšem předpokládat, že by někdo podobný výkon ještě zopakoval, protože pin pozice byly hráčům většinou vstřícné. Tím samozřejmě není správné shazovat patovací umění profesionálů, to si jen spousta z nich s greeny v takovém nastavení porozuměla. A hlavně na jamkovištích se odehrávalo to podstatné.

Například dva Scottovy eagly. První zahrál na pětiparové šestnáctce, kde druhou ranou odvážně přepálil vodu i green a pak se trefil z dvanácti metrů. To už byl na mínus šesti. Jediné bogey na osmnáctce ho mírně zbrzdilo, ale s přechodem na první devítku začal skórovat znovu. Vrcholem bylo vystoupení na dalším pětiparu číslo 4: odpal zhruba na 280 metrů, druhá rána z necelých 170 metrů namířená na 300 centimetrů od jamky a odtud bezpečná dohrávka. „Trochu mě to překvapilo, nevím odkud se to vzalo. Ale je fakt, že putter fungoval náramně,“ řekl lídr. Před ním hráli stejné číslo na témže hřišti, ale o poznání kratším, Andy Bean v roce 1981 a Greg Norman v roce 1984.

Rekordně, ale nemile, se do historie zapsal Bubba Watson, jenž se po odehrání kola odhlásil pro potíže s alergií. Zahrál 83 ran, tedy 11 nad par, a jedenáctka je také číslo, které má Američan ve skórkartě zapsáno na jediné jamce, a sice pětiparové šestce. Hrál ji jako svou patnáctou a dvakrát po sobě poslal drive do vody.

Další pořadí: 17. Reed, Stenson, English, Kirk (-3), 26. Na (-2), 40. Rose, Z. Johnson (-1), 61. Senden, V. Singh (E), 76. Fowler (+1), 98. Westwood (+3), …B. Watson odstoupil.

Top 10 prvního kola:

Vide – přehled prvního kola:

 

Velký přímý souboj o post světové jedničky se nekoná. Tiger Woods, jenž se na něj vrátil před rokem právě zde a od té doby ho nikdo nesesadil, oznámil v úterý, že pro přetrvávající bolesti zad nebude startovat. Američanovy bodové ztráty ze začátku letošního roku tak dávají šanci Australanovi Adamu Scottovi, jenž měl teoretickou naději převzít prestižní žebříčkové postavení už před dvěma týdny na Cadillac Championship. Momentálně je mezi prvním a druhým v pořadí rozdíl 1,36 průměrného bodu. Také třetí v pořadí Henrik Stenson má do souboje co říci, je jen 11 setin za Scottem, ale Švédova forma vůbec neodpovídá tomu, co hrál jako král minulé sezony.

Ani Australan Jason Day po odstoupení v Doralu dosud není zdravotně v pořádku (palec) a vynechává i Phil Mickelson, ale na startu budou další členové světového top 10. Angličan Justin Rose loni skončil druhý za Woodsem a bude si chtít spravit chuť po nedělním mizerném závěru v Innisbrooku, Američan Zach Johnson může připomenout svůj skvělý lednový rozjezd. Je tu plejáda amerických i světových golfistů, z devíti dosavadních vítězů tohoto roku se jich přihlásilo sedm a nejsledovanějším bude další z Američanů Patrick Reed, jenž na sebe tolik upozornil hlavně titulem z Cadillac Championship.

Všichni se utkají o podíly z dotace 6,2 milionu dolarů (více než 122 milionů korun). Hřiště, jež v roce svého vzniku 1961 získalo přídomek „nejkrásnější na Floridě“, je z dílny golfového architekta Dicka Wilsona. V roce 1974 ho koupil Arnold Palmer a od té doby už prošlo pěti fázemi úprav. V roce 1979 se sem přestěhoval celý turnaj z jiného orlandského klubu Rio Pinar a jméno golfové legendy nese v názvu od roku 2007 (předtím mj. Bay Hill Classic a Nestle Invitational). Hřiště má par 72 a měří 6 784 metrů. Mezi jezírky se vinou na první pohled čitelné, ale zrádné jamky. První devítka končí hodně dlouhým čtyřparovým doglegem, kde se dá leccos pokazit, je-li to pro někoho jamka závěrečná. Závěrečná trojice jamek je skutečným testem. Dohrávka na osmnáctý green, stočený mezi bunkery a vodní překážku, dělá často vrásky, i když je po drivu míč v komfortní poloze. Vítěz získá spolu s cenou také sako a na něm klasický deštníkový emblém hostitele.

Odkazy: … Bay Hill Club & LodgeHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

.