Ani Usain Bolt… řekl Woods v Austrálii

14.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Čtyři z osmi členů týmu USA pro Prezidentský pohár vynechávají Australian Open, turnaj bezprostředně předcházející týmovému zápasu proti Výběru světa. Ve startovním poli bude nicméně Tiger Woods a zvědavost v jaké je po další herní přestávce formě, dělá z The Lakes GC v Sydney středobod zájmu golfového světa.

Ze zmíněné čtveřice bude mít turnajovou praxi jen Phil Mickelson, přihlášený do Singapore Open, jehož výsledky se započítávají i do European Tour. Naproti tomu Steve Stricker, Webb Simpson ani Jim Furyk se na žádném hřišti neobjeví.

Dle zvyklostí bude v Austrálii startovat jako hráč i kapitán Spojených států Fred Couples. Pořadatelé ho zařadili do flightu, který se vydá do hry těsně po trojici, v níž figuruje i jeho protějšek Greg Norman.

Couples tedy potká muže, jenž se nerozpakoval zpochybnit kolegovo rozhodnutí udělit jednu ze dvou divokých karet Woodsovi. Bývalý světový hráč číslo jedna ve druhé polovině roku skoro nehrál, a když tak nijak zvlášť dobře.

Což mu nebrání, aby si nenárokoval další výhody. „Doufám, že Stricks bude zdravotně v pořádku a že pan Couples bude tak hodný a spáruje nás. To je jedna z věcí, na kterou se těším,“ vyzval Woods na nedávné tiskové konferenci otevřeně svého šéfa.

Ten poznámku přešel, musel ale před Woodsem přítomným vysvětlovat, proč mu dal přednost před Keeganem Bradleyem, jediným americkým vítězem major turnaje za poslední dva roky. I když se Couples do svých slov poněkud zamotal, naprosto pominul jméno Woods a vysvětlil pouze, proč jeho druhou kapitánskou volbou byl Bill Haas, nikoli Bradley.

Norman to celé zaujatě poslouchal a později v rozhovoru pro agenturu AP prohlásil: „Já jsem vybral hráče, o nichž jsem přesvědčen, že mají formu, protože něco předvedli na nejvyšší úrovni.“

Podle jeho názoru ještě Bradley v Royal Melbourne GC dostane příležitost, pokud potíže s krční páteří zabrání hrát Strickerovi. Sám Woods připomněl, že v Prezidentském poháru na rozdíl od Ryder Cupu každý hráč nastupuje v každém hracím dnu.

V Mezinárodním týmu má Norman pět svých australských krajanů a všechny bude mít pod dohledem v Sydney. Jihoafričané Ernie Els s Retiefem Goosenem a Jihokorejec Jang Jong-un (Y. E. Yang) startují v Singapuru. Jihoafričan Charl Schwartzel, Korejec Kim Kjong-te a Japonec Rjo Išikawa formu prověří na turnaji japonské PGA.

Malou generálku proti Woodsovi absolvují Robert Allenby a Jason Day. Veteránovi a mladíkovi dali tuto příležitost organizátoři Australian Open. Zatímco prvního nic takového nemůže vyvést z míry, druhému poradil jeho krajan a spoluhráč Adam Scott, jak se zbavit respektu z Woodse: „Nedívej se na žádnou jeho ránu.“

Takový věhlas před sebou Woods tlačí, ačkoli výsledky má už dva roky špatné. Nicméně po příletu do dějiště nadcházejícího turnaje znovu zopakoval, že hodlá svou dominanci znovu zavést. „Když jste Usain Bolt, taky nemůžete v každém startu překonat světový rekord,“ našel příměr ve světě atletiky.

Rovněž v dalších trojičkách uvidí golfoví fanoušci v prvním a druhém kole australsko-americké miniduely. Hraje se samozřejmě na rány, ale porovnání to bude před důležitým jamkovým mačem zajímavé. Pokud ovšem všechno ostatní nezastíní Woods, ať už se mu bude dařit, nebo ne.