Ani Portrush nezaručuje Severoirům major

19.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Klubovna v Royal Portrush

Vzestup severoirského golfu a zejména úspěch Darrena Clarkea na British Open otevřely pro tuto část Spojeného království novou možnost: třetí major turnaj sezony by se mohl vrátit na tamní hřiště, konkrétně na Royal Portrush.

Výkonný ředitel vrcholné organizace Royal And Ancient Peter Dawson potvrdil, že takovou alternativu prověří: „Myslím, že si všichni uvědomujeme, jak tři velcí vítězové ze Severního Irska o ni zvedli zájem.“

Vedle Clarkea měl samozřejmě na mysli Graema McDowella, vítěze loňského US Open, a jeho letošního nástupce na stejném turnaji Roryho McIlroye. „Podíváme se na Portrush blíže,“ dodal Dawson.

The Open Championship hostil klub jednoho ze severních výběžků irského ostrova jedinkrát, a to v roce 1951. Vítězem se stal Max Faulkner. Od té doby se turnaj koná vždy na protilehlém břehu Irského moře. Letos to bylo v anglickém Royal St George´s, za rok to bude ve skotském Muirfieldu a ještě o rok později na Royal Liverpool opět v Anglii.

Sám klub Royal Portrush disponuje dvěma linksovými osmnáctkami, Dunluce a Valley. Dawson údajně nemá pochybnosti o jejich úrovni. „To, co jsme vždy chtěli, byla kombinace kvalitního hřiště, propracovanou infrastrukturou a vyhlídkou komerčního úspěchu,“ dodal s nevyřčeným vysvětleníém, proč dvě ekonomicky silnější části Británie dostávají přednost před Ulsterem.

„V minulosti naše golfová organizace přihlížela rovněž k politické situaci v Severním Irsku,“ připomněl dlouholetou hrozbu terorismu ze strany bojůvek IRA. I toto nebezpečí v minulých letech takřka pominulo. „To povedeme také v patrnosti, ačkoli to nebude hlavní věc, na kterou budeme pamatovat,“ dodal ředitel.

Clarke, jenž je s McDowellem a také dvojnásobným vítězem British Open Pádraigem Harringtonem členem v Portrushi, pochopitelně podpořil variantu uspořádat v impozantní lokalitě severně od města Coleraine major.

Zároveň je mu jasné, jak složitá by byla logistika. „Osobně by se mi to nesmírně líbilo, protože to místo se vyrovná kterémukoli ze současných dějišť The Open. Ale letos jsme tady měli neuvěřitelnou návštěvu 180 tisíc lidí. Jestli budou chtít, aby 180 tisíc bylo i v Portrushi, a to oni budou, musí vzít v úvahu další okolnosti, aby turnaj fungoval,“ dodal dvaačtyřicetiletý znalec prostředí.