Amerika platí šampiony líp

28.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Maximem obou víkendových vítězů na majorech je zatím umístění na konci první desítky. Gonzalo Fernandez-Castaňo zaujal na letošním US Open desáté místo, Ryan Moore byl na stejném turnaji desátý v roce 2009 a devátý na PGA Championship 2005. Oba jsou třicátníci a ani jeden dosud nehrál Ryder Cup. Sá se o nich tedy hovořit jako o příslušnících širší světové špičky.

Hráči srovnatelné výkonnosti mají však rozdílné příjmy. Na jejich příkladu lze ukázat, jak si lze vydělat na PGA Tour a European Tour. Moore si za výhru na CIMB Classic v Malajsii připsal 1,26 milionu dolarů (23,5 milionu korun) a poprvé jednorázově získal sedmimístnou částku. Fernandezi-Castaňovi patří po vítězství na BMW Masters v Šanghaji v přepočtu 851 346,42 eura (skoro 22 milionů korun). Tolik připsal do finančního žebříčku Race To Dubai, je to jeho rekord. Oba turnaje měly sedmimilionovou dotaci v USD.

Třicetiletý Moore hraje velké profesionální okruhy od roku 2005, kdy dostával různé sponzorské pozvánky a zajistil si kartu na další rok díky 113. místu ve finančním žebříčku. Od té doby jeho příjmy na turnajových dotacích přesáhly hranici 15 milionů dolarů (přes 280 milionů korun). Získal tři tituly.

O tři roky starší Fernandez-Castaňo vstoupil plně na scénu rovněž v roce 2005 díky osmému místu ve finálové fázi Q-School. Souhrn jeho dosavadních prize money činí zhruba 8,5 milionu eur (zhruba 219 milionů korun), přičemž na European Tour vyhrál posedmé.

Šampioni týdne:
Gonzalo Fernandez-Castaňo (33 let, Španělsko, vítěz Palmer Cupu 2003 a 2004, vítěz Seve Trophy 2013)
– k pozdějším výhrám na European Tour řadí i titul z Madrid Federation Championship 2005, patřící do tehdejší španělské Peugeot Tour;
– už šestkrát hrál na European Tour play-off, čtyřikrát z toho byl turnajový titul;
– hrál 222. turnaj na European Tour;
– v letošním roce skončil pošesté v top 10 ze dvaceti startů;
– už potřetí vyhrál turnaj sponzorovaný BMW (předtím Asian Open 2006 a Italian Open 2012).

Ryan Moore (30 let, USA, vítěz Eisenhower Trophy 2004, a to jak v týmech, tak v individuálním pořadí)
– má na kontě šest amatérských titulů, naproti tomu zažil dvě týmové prohry v Palmer Cupu a jednu ve Walker Cupu;
– teprve letos podepsal první smlouvu na vybavení s firmou TaylorMade;
– podruhé získal titul v play-off, jednou ho prohrál;
– byl to jeho 212. start na PGA Tour;
– završil čtyři desítky umístění v top 10 v kariéře;
– jeho výhra se započítává do Asian Tour a díky ní se posunul na druhé místo Order of Merit za suverénně vedoucího Kiradecha Aphibarnrata z Thajska.

Suzann Pettersen (32 let, Norsko, dvojnásobná vítězka majorů – LPGA Championship 2007 a Evian Championship 2013)
– její vítězství na Sunrise LPGA Taiwan Championship je dvacáté v součtu LET a LPGA, páté letošní (v roce 2007 vyhrála šestkrát) a sedmé za třináct měsíců od loňského října.

Kenny Perry (53 let, USA, letošní dvojnásobný vítěz seniorských majorů – Players a US Open)
– vyhrál AT&T Championship ze série Champions Tour na hřišti TPC San Antonio – ATT Canyons v San Antoniu v Texasu na první jamce play-off s němcem Bernhardem Langerem. V součtu tří kol dosáhli oba skóre -13.

Roope Kakko (31 let, Finsko, druhé vítězství na menším evropském okruhu po devítileté přestávce)
– vyhrál National Bank of Oman Golf Classic ze série Challenge Tour na hřišti Almouj Golf, The Wave v Muscatu v Ománu výkonem -14 o dvě rány před Lucasem Bjerregaardem z Dánska.

Lee-Ann Pace (32 let, Jižní Afrika, osmé vítězství na LET)
– vyhrála Sanya Ladies Open ze série Ladies European Tour na hřišti Yalong Bay Golf Clubu v čínském San-ja v play-off nad domácí hráčkou Jü Jang Čang. V součtu tří kol dosáhly obě výkonu -13.

Daisuke Marujama (42 let, Japonsko, má třetí vítězství na okruhu, čtvrté profesionální)
– vyhrál Bridgestone Open ze série Japan Tour na hřišti Sodegaura Country Clubu v Čibě výkonem -10 o tři rány před Korejcem I.J. Jangem.

 

.