Amerika degraduje Q-school

21.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ted Finchem

Už dlouho nebyl Ted Finchem tak vážný, a to si přitom coby vrcholný funkcionář špičkové instituce nemůže dovolit žádné veřejné vtipkování. Zvláště pak v USA, kde se ironie pěstuje ve filmech, na divadle, méně už v politice a vůbec v byznysu. S ohledem na změny, které přichystala PGA Tour pro nadcházející období, byla vážnost na místě. Je totiž důležité, aby je všichni nejen přijali, ale také pochopili.

„Vždycky, když k nějakým změnám dojde, přirozená otázka zní: Proč? Když něco není rozbité, neopravujte to,“ uvedl komisionář zámořského okruhu na začátek svého pětačtyřicetiminutového vystoupenív Orlandu na Floridě, kde se právě chystá klasický turnaj Arnold Palmer Invitational. Řečnickou otázkou vyrazil Finchem zbraň z ruky odpůrcům a kritikům a ve snaze zdůraznit pozitivní stránku věci si odpověděl: „Je také jiný pohled na věc. Když věci jdou skvěle, je to čas pokusit se, aby šly ještě lépe.“

Zásadní změnou je, že sezona se nebude krýt s kalendářním rokem. The Tour Championship bude posledním turnajem, započítávaným do jednoho ročníku FedEx Cupu. Body získané v následné Podzimní sérii už budou platit pro následující sezonu. Aby byla zachována regulérnost letošního okruhu, započatého podle starých regulí, vstoupí ty nové v platnost v říjnu 2013.

Podle Finchema byl říjnový předěl mezi play-off a Fall Season příliš velký i proto, že golf ztrácel pozornost fanoušků. „Pro hráče bude dobré vědět, jestli už si zajistil kartu na další sezonu,“ připomněl výkonný šéf. Golfista, který vypadne z elitního seznamu, bude vědět, že jej v příštím roce čeká Nationwide Tour. Možnost získat kartu v kvalifikaci se ruší.

Ovšem Q-school se hrát bude, ale jen o nižší okruh. Padesát nových hráčů pro PGA Tour určí finále Nationwide Tour, čítající tři turnaje. Zúčastní se ho 75 hráčů průběžného pořadí Nationwide Tour, hráči ze  126. a 200. místa FedEx Cupu a hráči mimo americký turnajový systém, u nichž si vedení Tour bude jisto, že  mají potřebnou úroveň, aby se o členství ucházeli.

Komisionář připustil, že je třeba ještě dopracovat několik detailů. Jde například o systém bodování a všechno hodlá projednat s hráčskou radou. „Věříme, že to bude prostředek, jak přilákat diváky, aby se zajímali o to, kdo bude v příštím roce hrát PGA Tour. Myslíme si, že je to lepší způsob než kvalifikace,“ argumentoval Finchem.

Zastánce našel například ve zkušeném Jimu Furykovi, jenž se na hlavní okruh dostal před dvaceti lety právě prostřednictvím Q-school. „Nebyl jsem připraven. Zato když jsem hrál Nationwide Tour, poznal jsem, co to znamená přijmout turnajové zvyklosti, cestovat, naučit se procházet cutem, naučit se vyhrávat,“ porovnal Američan a spousta profesionálů jeho názor podpořila.

Na argument, že skvělí hráči z univerzit tak budou muset rok počkat, než se budou moci pokusit o průnik do špičky, Finchem vytáhl číslo. V uplynulé dekádě prý takových bylo v průměru 1,4 ročně. Navíc je tu stále možnost vydělat dost peněz na turnajích, kam nedávní amatéři získají sponzorské pozvánky. Povoleno jich je sedm v roce. To je mimo jiné cesta, kterou se vydal Tiger Woods.