Aljašské medvědy není radno podceňovat

28.08.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

V médiích se objevila zpráva o turistovi ze San Diega, kterého napadl a zabil medvěd grizzly v Národním parku Denali. Stalo se tak vůbec poprvé v historii parku. Muž se vypravil do parku naprosto neozbrojen a neměl u sebe ani základní sprej proti medvědům. A právě tento fakt se mu stal osudným. Zpráva mě zaujala, jelikož na Aljašce je naprosto běžné potkat medvěda třeba na golfu, což mohu osobně potvrdit.

Během mé červnové cesty na Aljašku, jsem byla samozřejmě zvědavá na medvědy grizzly. Proto jsme si naplánovali dvě noci v Národním parku Denali, kde nám zaručili, že tyto chlupáče potkáme. Na území Denali national parku, který je velký jako třetina České republiky, jsou medvědi a ostatní aljašská divoká zvířata chráněná a pohybují se s naprostou volností. Lidé se do parku mohou vydat buď po svých, na kole nebo v autobusech. Na auta tu zapomeňte. Ke konci naší autobusové vyjížďky do srdce parku jsme napočítali dohromady asi dvacet medvědů včetně mláďat. Bylo jednoduché je zahlédnout, jelikož mají světlou až blonďatou srst, takže na horských svazích doslova svítili.

Nejblíže jsme se k medvědům s autobusem dostali asi na 250 metrů, takže z blízka jsme si je moc neprohlédli, to nám ale vynahradil zážitek z golfového hřiště North Star, kde jsme kromě losů a lišek, viděli právě i medvědy grizzly. Byl to zvláštní pocit, neměli jsme u sebe nic, čím bychom se medvědovi ubránili, ale oni si nás nevšímali. Máma s medvídětem jen v klidu prošla přes fairwaye do křoví. V té chvíli jsem se ani tolik nebála a medvědy si se zaujetím prohlížela, stejně jako onen zmíněný turista. Nyní už bych asi beze zbraně na Aljašce nikam nešla. Takže pokud se chystáte právě do těchto končin, ať už na golf, kolo či turistiku, nezapomínejte na svoje bezpečí.

 

Aneta Zárubová