Alfred Dunhill Links Championship

29.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

David Howell

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Kingsbarns, Skotsko
(26. – 29. září 2013, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Byly to dostihy, v určité fázi i hon. A pro vítěze Davida Howella byl úspěšný. Angličan v dodatečné rozehrávce porazil Američana Petera Uihleina. Na jedničce měli oba šanci na birdie, ale z velké dálky své putty neproměnili. Pak přešli na osmnáctku a Howell si už přihrál líp. Ze dvou metrů své birdie proměnil a po čtyřech neúspěších v play-off se dočkal úspěchu i svého pátého titulu na European Tour a prvního po sedmileté přestávce.
Ziskem 589 561,81 eura se posunul na dvanácté místo finančního žebříčku Race To Dubai. „Nikdy jsem tu nehrál Open Championship,“ připomněl osmatřicetiletý vítěz, v jaké kategorii se až dosud pohyboval. „Je to neuvěřitelné, když to slunce tak září a publikum tak fandí,“ nechal se unést euforií pramenící z atmosféry na St Andrews. „Celý týden jsem tady byl nervózní, ale dnes ze mně nějakým záhadným způsobem nervozita spadla,“ dodal.  On i Uihlein dokončili základní čtyřkolovou část turnaje se skóre -23. O druhé místo se se ztrátou jednoho úderu podělili Angličan Tom Lewis a Ir Shane Lowry.
Lewis byl symbolem nástupu několika hráčů, kteří se dostali před sobotního lídra Uihleina, protože skórovali hned na první devítce. Lewis ubral pět ran už do sedmé jamky a na druhé devítce skóre snížil na konečných 64 (-8). Naprosto stejně vedoucí pozici atakoval také Howell a kdyby býval udržel tempo jako jeho krajan, vyhrál by bez play-off. Dokončil finále se skóre 67 (-5). Uihleinovi se tolik nedařilo, donesl 69 (-3), přesto měl ve finálovém flightu možnost rozhodnout tím spíš. Naposledy ale skóroval na dvanáctce, následovala řada šesti parů, takže musel podstoupit rozstřel.
Další pořadí:
17. Jamieson, Els (-17), 24. Luiten (-15), 26. Donaldson (-14), 35. Warren (-12), 40. Ilonen (-11), 50. Casey, Sterne (-10), 59. Grace (-8).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Výkon 65 ran (-7) zajistil vedoucí postavení Američanovi Peteru Uihleinovi. Má průběžné skóre -20 a náskok dvou úderů před šesticí konkurentů. Jsou mezi nimi Jihoafričan  Ernie Els a Němec Martin Kaymer, kteří zahráli 63 (-9), nejlepší byl ale Angličan Paul Casey, jenž na St Andrews dosáhl výkonu 62 (-10).
Je to úctyhodné, avšak o dvě rány horší než Uihleinův páteční výkon z Kingsbarns, kde div že neurval první devětapadesátku, ale i když z toho bylo jen 60, je to zápis do historie jako sedmnácté takto kulaté číslo v análech European Tour. Nebýt dvou sobotních bogey, býval by mladý Američan předčil veškeré prognózy, takhle je z toho „jen“ obdivuhodná pozice do finále. Vytvořil si ji i díky závěrečnému eaglu na osmnáctce, kde poslal do jamky pitch ze čtyřiceti metrů. „Nedosáhl jsem toho, oč jsem usiloval, ale všechno fungovalo bezvadně,“ prohlásil Uihlein. Na neděli se těší. „Vyhrát na St Andrews je snem každého golfisty. Je to nejlepší hřiště na světě,“ dodal.
Další pořadí: 15. Clarke, Larrazábal (-15), 19. Schwartzel, Warren (-14), 25. Donaldson, Jamieson, Casey (-13), 35. Ilonen (-11), 42. Harrington (-10), 56. Grace, Sterne (-9).
Cutem neprošli: Aiken, R. Fisher, V. Singh, Jaidee, Oosthuizen, Olesen, paul Lawrie, Rumford, Gallacher.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Tentokrát to byl Tom Lewis, kdo zahrál bezchybné kolo. Jeho sedm birdie vydalo na výkon 65 ran (-7) a v součtu s vynikajícím startem je z toho vedení pro anglického golfistu, a to s průběžným skóre -15. Jen o ránu horší je na samostatném druhém místě Nizozemec Joost Luiten. Formu z předminulého vítězného týdne si přenesl i sem a výkonem 63 (-9) předčil čtvrteční pětici lídrů. Stejně jako on zahrál ještě Jihoafričan Otto Henie a posunul se na třetí pozici, dělenou s dalšími pěti muži.
Lewis má na kontě šňůru 13 kol pod 70 ran. „Když mi to vydrží, bude z toho pěkná neděle,“ nechal se slyšet. Čeká ho však ještě předtím v sobotu Carnoustie, které se ukazuje být nejtěžším ze tří linsků. Forma dvaadvacetiletého muže, jemuž letos skončí hrací karta získaná výhrou na Portugal Masters 2011, je poměrně pozdní. Ze 155. místa finančního žebříčku Race To Dubai to má na listopadový finálový turnaj evropského okruhu docela daleko.
Luiten, jenž hrál na Kingsbarns a čeká ho St Andrews, už si účast v Dubaji zajistil a trochu si musí říkat, zda se nepotkal s vrcholem výkonnosti o něco dřív. K sedmi birdie přidal eagle ze čtyřparové třetí jamky. Na čtyřparu číslo 16 se totéž na Kingsbarns povedlo Angličanovi Chrisi Paisleymu, autorovi výkonu 62 (-10). V průběžném pořadí je dělený třináctý, není však autorem nejlepšího denního výsledku. Toho dosáhl Peter Uihlein: 60 (-12).
Další pořadí: 13. Els (-10), 20. Kaymer, Jaidee, Wood, Ilonen (-9), 35. Warren, Jamieson, Schwartzel (-8),  65. Grace (-5), 92. Bourdy, Casey (-3), 108. Harrington, Rumford, Sterne (-2), 125. Olesen, Oosthuizen (-1), 134. V. Singh (E), 157. Gallacher (+4).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
V přepršce nízkých skóre se v čele zformovala skupina hráčů se shodnou výslednou hodnotou 64 ran (-8). Jsou to Chilan Mark Tullo, Francouz Alexandre Kaleka a Angličané Oliver Wilson s Tomem Lewisem a Chrisem McEvoyem. Tři prvně jmenovaní odevzdali skórkarty bez bogey, ostatní v ní pak mají i po jednom eaglu, McEvoy se tak vysoko dostal navzdory dvěma bogey. Všichni z kvinteta jsou bez ambicí dostat se do šedesátky finalistů pro Dubai World Championship. Nejvýše v průběžném  pořadí jsou z těch, co míří na finálový turnaj, Velšan Jamie Donaldson a Angličan Tommy Flletwood na děleném šestém místě.
Za vedoucí pětkou je další tlačenice. Spolu se jmenovanými dvěma mají ztrátu pouhého jednoho úderu na lídry ještě George Murray ze Skotska, nejvýš postavený domácí golfista, a další Angličané Mark Foster a Matthew Baldwin. I při pohledu dále do leaderboardu je patrná anglická převaha v top 25. Skórovalo se zejména na St Andrews a Kingsbarns, jediný Donaldson se protlačil do popředí z Carnoustie.
Velká příležitost se nabízí rydercupovému hráči z roku 2008 Wilsonovi, jenž se mezitím výkonnostně propadl, hraje na Challenge Tour a o kategorii výš letos absolvoval pouhé čtyři starty. „Jsem rád, že mě sem pozvali,“ přiznal třiatřicetiletý hráč. „Měli jsme v posledních týdnech na Challenge několik skvělých hřišť, hrál jsem na nich dobře a posílilo to mé sebevědomí. Dobrou formu jsem si přenesl i sem,“ chválil si Wilson.
Další pořadí: 11. Wood (-6), 21. Norén, Luiten (-5), 31. Schwartzel, Ilonen (-4), 47. Els, Kaymer (-3), 74. Jaidee, Warren, Grace, Bourdy (-2), 91. Uihlein, Aiken, Jamieson (-1), 106. Sterne, Olesen (E), 127. Rumford (+1), 139. Casey, Oosthuizen (+2), 162. Gallacher (+6).

Top 10 prvního kola:

 

Ještě jednou v sezoně přichází čas pro klasický links. A síly v něm změří několik „klasiků“ ostrovní scény, jakými jsou domácí naděje Richie Ramsay, Stephen Gallacher a Paul Lawrie, sousední anglická „náplava“ Paul casey, Rosh Fisher či Tommy Fleetwood, jihoafrická silná skupina vedená Erniem Elsem a obhájcem titulu Brandenem Gracem, posílená o Charla schwartzela a Louise Oosthuizena, kontinentální směs (Němec Martin Kaymer, Dán Thorbjörn Olesen, Španěl Álvaro Quirós), irský import (Pádraig Harrington, Darren Clarke), a v neposlední řadě mimoevropská konkurence včetně Američanů Shauna Micheela, Riche Beema či Davida Duvala. Spoustra tradičních hráčů evropského okruhu se do startovního pole vůbec nedostala.

Tři sousední historická hřiště na pobřeží Severního moře se promění ve dějiště velké společensko-sportovní akce. Známé a úspěšné osobnosti z řad amatérských hráčů se v úvodních třech kolech připojí k profesionálům a ti se pak v závěrečném dějství už sami mezi sebou utkají o podíly z dotace, jejíž oficiální výše je vypsána v dolarech, a to na pět milionů (přes 96 milionů korun). Předpověď počasí hovoří o tom, že účastníky čeká příjemnější tvář zdejšího podzimu s příznivými teplotami, lehkým větrem a pouze občasnými přeprškami.

Všechny tři hřiště mají par 72 a Carnoustie dokončené v roce 1867 je z nich nejdelší, měří 6 777 metrů. Kingsbarns (6 539), kompletně renovované na prahu nového milénia, pro změnu disponuje třemi pětipary o více než půlkilometrové metráži. Old Course v St Andrews je pojem sám o sobě a pro turnajové účely má výměru 6 655 metrů, včetně jamky číslo 14 dlouhé 565 metrů. Sedm dvojitých greenů tvoří charakter stejně jako protažená plocha podél pobřeží, na druhé jamce byly bunkery přesunuty blíž ke greenu. Pískové překážky jsou třetí charakteristikou turnaje.

Odkazy: … Old Course St. Andrews + satelitní mapa hřiště Carnoustie + satelitní mapa hřištěKingsbarns + satelitní mapa hřiště Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.