Alfred Dunhill Championship

01.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Charl Schwartzel

European Tour – Alfred Dunhill Championship, Leopard Creek CC, Malelane, Jižní Afrika
(28. 11. – 1. 12. 2013, časový posun: +1 hodina)

Neděle – finálové kolo
První obhajoba nové sezony je na světě. Charl Schwartzel si příležitost nenechal vzít a před příznivě naladěným publikem dokráčel z pozice lídra pro prvenství. Konkurence jej víceméně nijak neohrozila, devětadvacetiletý Jihoafričan byl opět bezchybný a získal devátý titul na European Tour. Na celém turnaji zkazil pouze dvě jamky, a to hned v prvním kole – double bogey na jedničce a bogey na sedmnáctce. Dosáhl konečného výsledku -17 a porazil o čtyři rány Angličana Richarda Finche. Ten ztratil šanci ohrozit vítěze na začátku druhé devítky, na pěti jamkách přidal do plusu tři rány.
„Hrát tak dlouho Bez bogey je skvělé. Když se to podaří, obvykle to vede k vítězství,“ řekl Schwartzel. „Mám před sebou ještě dva týdny, a jelikož jsem i v minulém týdnu hrál dobře jako teď, těším se na zbytek roku,“ prohlásil muž, jenž převzal vedení ve finančním žebříčku Race To Dubai před Dánem Mortenem Örumem Madsenem. Ten se vzpamatoval ze sobotního kolapsu, zahrál o deset ran lépe 69 (-3) a obsadil dělené 16. místo. Nejlepšího denního výkonu dosáhl Ital Andrea Pavan. Sedm birdie mu vydalo konečných 65 (-7) a vyneslo jej na dělenou jedenáctou pozici konečného pořadí.
Další pořadí:
13. Sullivan (-5), 16. Madsen, Otto (-4), 24. Caňizares (-3), 29. J. Van Zyl (-1), 37. J. Carlsson (E), 44. Mulroy (+1), 52. Kruger (+2).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Další zlepšení a kolaps nejvážnějšího konkurenta vynesly do samostatného vedení Charla Schwartzela. Domácí obhájce titulu po dvou kolech za 68 ran zahrál tentokrát o jeden úder líp a dostal se na průběžnou bilanci -13. Dvě rány za ním je druhý Angličan Richard Finch a o tři zpět je samostatně třetí Francouz Victor Riu. Oba dosáhli stejného výsledku jako lídr, tedy 67 (-5). Zato Morten Örum Madsen zažil totální trápení a hluboký propad. Vinou výsledku 79 (+7) klesl vítěz z minulého týdne z děleného prvního na dělené 34. místo. Dvě birdie, sedm bogey a v závěru ještě double bogey na sedmnácté jamce a osud mladého Dána byl zpečetěn.
Naopak Schwartzel předvedl podruhé za sebou bezchybné kolo a tentokrát v něm bylo pět birdie, o jedno víc než v pátek. Vyjma devítky skóroval na úplně jiných jamkách a z více než poloviny i na jiných než ve čtvrtek. Mimo jiné to potvrzuje zrádnost a těžkou zmapovatelnost hřiště, na němž Jihoafričan před rokem zvítězil, ovšem které od té doby prošlo jistými zřetelnými úpravami. „Cítím se tady dobře. Jsou hřiště, kde musíte hrát tak, že jsou pro vás pozice nepříjemné. tady mám všechno přímo před sebou,“ pochvaloval si vedoucí hráč. „Někdy je těžké tyhle věci vysvětlit. Bylo to velmi solidní kolo a já doufám, že zítra předvedu taky takové.“
Vyprávět by o tom mohl Angličan Ross Fisher, jenž by býval mohl být výš než na děleném šestém místě, nebýt ztráty na finálové jamce. Jeho bilance z předchozích dvou kol na tomto pětiparu byla birdie – eagle, jenže nebezpečná voda dostala i jeho a on se musel smířit s double bogey. Nejlepší kolo dne 66 (-6) se sedmi birdie a jedním bogey zahrál Carlos Del Moral ze Španělska a posunul se do top 10.
Další pořadí:
11. Caňizares, Mulroy (-5), 21. Sullivan (-3), 34. J. Van Zyl, Madsen (-1), 62. J. Carlsson (+6), 63. Kruger (+7).

Top 10 třetího kola

:

Pátek – 2. kolo
Jízdou jako na překážkové dráze udržel Morten Örum Madsen vedení, ale momentálně se o něj musí dělit s Charlem Schwartzelem. Mladý urputný Dán i domácí obhájce titulu mají v polovině turnaje bilanci -8 a náskok jednoho úderu před další dvojící dělící se o třetí místo. Tvoří ji Angličan Ross Fisher a další dánský golfista Sören Hansen. Oba zahráli nejlepší denní výsledek 65 (-7) a vyrovnali Madsenův čtvrteční výkon.
Veoducí Dán po třech parech zapsal double bogey na pětiparové třináctce. Třemi birdie a eaglem z pětiparové dvojky se dostal do solidního plusu, ale sérií bogey – bogey – double bogey zase spadl. nevzdal se a dalšími dvěma birdie zachránil výsledek 71 (-1). Schwartzel odevzdal čistou skórkartu se čtyřmi birdie, podruhé za sebou má na kontě 68 ran (-4), ale nebyl úplně spokojen. Na závěrečných třech jamkách se pokoušel osamostatnit se ve vedení, nicméně už neskóroval. „Letos je hřiště těžší,“ ulevil si Jihoafričan. „Je potřeba si zvyknout na nové výhledy. Kdybych se cítil líp, hrál bych agresivněji.“
Mimořádně nepříjemným způsobem přišel o cut jeden z jihoafrických golfistů Darren Fichardt. Na osmnáctém odpališti měl ještě skóre -3. Ve snaze dosáhnout greenu však nejprve trefil vodu před ním a pak dvakrát ze stejného místa poslal míč na zadní okraj greenu, takže mu míč v obou případech sjel do vodní překážky za ním. Výsledkem bylo 10 ran, tedy pět navíc, celkové skóre +1 a konec nadějí na účast ve víkendovém programu, kam se dostali všichni na úrovni even par.
Další pořadí:
12. Otto (-4), 25. Kruger, J. Van Zyl, (-2),  35. Mulroy, J. Carlsson, Caňizares, Sullivan (-1).
Cutem neprošli:
Aiken, Fichardt, T. Fisher Jr., Crespi, E. Molinari.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Vítěz otevíracího turnaje sezony a tím pádem lídr nového finančního žebříčku Morten Örum Madsen je, zdá se, k nezastavení. Ujal se vedení i v dalším jihoafrickém dílu evropské série díky výkonu 65 ran (-7). Pouze domácí Allan Versfeld a Portugalec Ricardo Santos s Dánem udrželi krok, podali výkon jen o jeden úder horší. Další hráči v průběžném pořadí ztratili tři a více ran, o čtvrtou pozici se dělí největší z favoritů, obhájce titulu a miláček publika Charl Schwartzel.
Jedno bogey, ale také osm birdie, to je Madsenova čtvrteční vizitka z Leopard Creeku. „Vypadalo to jako snadná věc, ale nebyla,“ pravil král pozdního golfového podzimu. „Hřiště bylo v tom větru dost dlouhé. Ale já jsem hrál solidně, Mám teď hodně sebedůvěry. Věřím, že každá rána, na kterou jdu, bude dobrá,“ dodal Seveřan. 
Další pořadí: 15. J. Van Zyl, Ch. Coetzee (-2), 32. Aiken, Fichardt, Sullivan (-1), 46. Crespi, Daly, R. Fisher (E), 77. F. Molinari, J. Carlsson, T. Fisher Jr. (+1), 94. Caňizares, Kruger (+2), 121. Mulroy (+4), Levet odstoupil.

Top 10 prvního kola:

Charl Schwartzel si může připravit odvetu a získat turnajový double. Jihoafrický obhájce titulu, jemuž v nedělním finálovém kole uniklo vítězství na South Africa Open, se stejně jako většina hráčů vyšších kategorií přesunuje na jiné hřiště jižní golfové velmoci. A taktéž učiní Morten Örum Madsen, jenž velkému domácímu favoritovi Schwartzelovi v Ekurhuleni vyfoukl titul. Spolu s nimi tu budou opět bývalý rydercupový hráč Thomas Levet, početná britsko-irská skupina hráčů v čele s dalším velkým jménem minulosti Rossem Fisherem a kontinentální Evropu potáhne Španěl Alejandro Caňizares. Hostem ze Spojených států nebude nikdo menší než John Daly.

Loni se v Leopard Creeku hrálo deset dní před Vánoci, třítýdenní rozdíl znamená, že by nemuselo být tak vyprahlé. Má par 72 a měří 6 701 metrů. Má dvě různé devítky (35/37), na té druhé se golfisté musí připravit na tři pětipary v samém závěru (jamky 13, 15 a 18). Pro tu finálovou vymyslel designér Gary Player ostrovní green. Vody je to, jak název napovídá, požehnaně a blízkost Krokodýlí řeky napovídá, že potkat zde zvíře není úplně nemožné, přestože jsou kolem vytvořeny přirozené zábrany jejich volnému procházení po fairwayích. Dotace turnaje je 1,5 milionu eur (necelých 41 milionů korun).

Odkazy: … Leopard Creek CCSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz