Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Airbus LPGA Classic

26.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jessica Korda

LPGA Tour – Airbus LPGA Classic Presented by JTBC, RTJ Golf Trail, Magnolia Grove, The Crossings, Mobile, Alabama, USA
(22. – 25. 5. 2014, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo

Jessica Korda předvedla bezchybný výkon s drtivým závěrem a zvítězila. Dcera bývalého tenisty Petra Kordy si dokráčela pro třetí vítězství v kariéře na LPGA Tour a letošní druhé. „Po výhře na Bahamách jsem nehrála dobře a neustále jsem se snažila dostat švih na odpovídající úroveň. Že se ta práce vyplatila, je pěkné,“ uvedla vítězka. Po výkonu 65 ran (-7) se dostala na konečné skóre -20 a druhou v pořadí Annu Nordqvist ze Švédska porazila o jeden úder. O třetí místo (-18) se podělily Američanka Michelle Wie, Angličanka Charley Hull a Skotka Catriona Matthew.

Osamělé birdie na první devítce ještě nevěstilo tak skvělé pokračování. Od desáté do osmnácté jamky však Čechoameričanka snižovala hned šestkrát a poslední putt do birdie na závěrečné jamce vystavil konkurentkám za ní metu, na kterou žádná nedosáhla. „Když jsem na první devítce pozorovala Michelle, jak jí to tam padá, a mně ne, říkala jsem si, že tu musí začít i u mě. No a na druhé devítce to opravdu padat začalo,“ zářila Korda. Sobotní lídryně Nordqvist sice dotahovala ztrátu z první devítky, po níž byla v plusu, ani ona si však nedokázala první pozici vzít zpět. Naopak Korda se vrátila na přední pozice v Race to CME Globe. Momentálně jí patří sedmé místo, na konto přidala 195 tisíc dolarů.

Další pořadí: 7. Thompson (-16), 10. Ryu, S. Lewis (-15), 14. Ch. Choi (-14), 15. Creamer (-12), 26. N.Y. Choi, Pettersen (-10), 34. Muňoz (-9), 48. Webb (-6).

Sobota – 3. kolo
Pět hráček se sešlo na nejlepším denním výkonu 66 ran (-6) a pro jednu z nich Annu Nordqvist znamenal převzetí pozice vedoucí hráčky. Švédka se dostala na průběžné skóre -16 a o jeden úder předstihla dosavadní lídryni Catrionu Matthew. Skotka předvedla druhé zhoršení o tři rány na 70 (-2). Třetí příčku zaujala domácí hráčka Stacy Lewis, další spoluautorka výkonu dne a mezi trojicí na děleném čtvrtém místě se spolu s Michelle Wie z USA a Charley Hull z Anglie drží Čechoameričanka Jessica Korda. Všechny mají na vedoucí ženu ztrátu tří ran a neděle slibuje velké drama.

„Chtěla jsem se dostat do pozice, ze které by se dalo útočit na vítězství. To jsem splnila. Loni jsem tady šla ve finálové skupině, kolem byla spousta diváků. Vím, že na tomto hřišti není místo pro oddech,“ řekla Nordqvist. Majitelka dvou letošních turnajových titulů vytvořila základ svého dílčího úspěchu sérií čtyř birdie mezi druhou a šestou jamkou, další přidala na devítce a šestnáctce. odevzdala čistou skórkartu, což se jí na turnaji povedlo už podruhé, po čtyřiapadesáti jamkách má na kontě jediné bogey. Naopak Matthew nabrala po ráně do plusu na jamkách 2, 4 a 5, do hry o titul se vrátila závěrečnými třemi birdie od patnáctky do sedmnáctky.

Další pořadí: 11. Pettersen (-11), 15. Thompson (-10), 18. N.Y. Choi (-9), 23. Creamer, Ch. Choi (-8), 42. Muňoz, Webb (-5).

Pátek – 2. kolo
Výkon 67 ran (-5) byl sice horší o tři údery než ten úvodní, ale stále dost dobrý na to, aby Catrioně Matthew umožnil setrvat na samostatném prvním místě. Skotka má po šesti birdie a jednom bogey dokonce za sebou stále stejnou konkurentku, neboť druhé místo drží Angličanka Charley Hull.  Ta zapsala totožný výsledek s totožným počtem birdie a bogey, rozdíl mezi oběma golfistkami zůstává jeden úder. Na dělené třetí místo se posunula Čechoameričanka Jessica Korda, rovněž díky výkonu 67 (-5). Zaujímá ho společně s Annou Nordqvist ze Švédska a Jihokorejkou Park Hee-young.

„My jsme hrály nízká skóre ve čtvrtek ráno a věděly jsme, že další mohou totéž dokázat dnes ráno,“ vystihla Matthew rozdíl mezi stavem hřiště v různou denní dobu. „Musely jsme zůstat trpělivé a doufat, že tam něco spadne.“ Překvapením je nezdar světové jedničky Inbee Park. Další z Korejek se příliš nepředvedla, její zápisy 74 a 76 i pátečních pět bogey na pěti čtyřparových jamkách druhého kola jsou málo na cut, za nímž golfistka zaostala o plných osm úderů.

Další pořadí: 6. Thompson (-9), 9. S. Lewis, Pettersen (-8), 17. Wie, Ryu, Ch. Choi (-7), 34. Webb (-4), 42. Muňoz (-3), 55. Creamer (-2).
Cutem neprošly mj.:
Masson, Stanford, Tseng, I. Park.

Čtvrtek – 1. kolo
Catriona Matthew stále umí a jejích 64 ran (-8) je výmluvným důkazem. Skotka začala na desátém odpališti a po bogey na dvanáctce ještě nic nenasvědčovalo jejímu úspěchu, jenže vzápětí zapsala eagle a odpíchla se k velké jízdě, jejíž součástí bylo i sedmero birdie. O jeden úder hůř hrála Angličanka Charley Hull, o třetí pozici se s Jihokorejkou Ji Eun-hee dělí Norka Suzann Pettersen a Američanka Stacy Lewis útočící na post světoví jedničky. Další z korejských žen Ibee Park, jež se pozice vzdát nehodlá, jim ale dává příležitost. Po výkonu 64 (+2) je až ve druhé stovce leaderboardu. Naopak v top 10 je Čechoameričanka Jessica Korda, která odevzdala zápis 67 (-5).

Vedoucí Skotka se do hry vrátila po čtrnáctidenní přestávce. „To pak nikdy nevíte, jak na tom jste. Dva týdny doma pro mě znamenají hektiku, se dvěma dětmi to jinak nejde,“ vysvětlila. „Takže jsem za takový vstup do turnaje ráda. Když jsem na třináctce trefila eagle z bunkeru, nakoplo mě to.“

Další pořadí: 6. Korda (-5), 12, Nordqvist (-4), 18. Ch. Choi, Muňoz (-3), 35. Thomspon, Ryu (-2), 52. Wie, Webb, Creamer, Tseng (-1).

S novým sponzorem pokračuje šestým ročníkem v nové tradici turnaj (dříve Mobile Bay Classic), na němž se po přestávce hlásí do hry světová jednička Inbee Park, jež tu před rokem nebyla. Jihokorejka bude mít vedle sebe hlavní konkurentky ze světového pořadí s výjimkou Novozélanďanky Lydie Ko. Opět bude možné sledovat výkony Jessiky Korda, zatímco druhá česky hovořící hráčka Sandra Gal ve startovním poli není. Titul bude obhajovat Američanka Jennifer Johnson. Hřiště The Crossings projektoval slavný Robert Trent Jones a vytvořil pro ně ve svém vlastním resortu originální charakter. Vine se zvláštním hadovitým způsobem ve značně členitém terénu a dvakrát se kříží s železniční tratí. Má par 72 a z dámských odpališť měří 5 963 metrů. Ženy se utkají o prize money ve výši 1,3 milionu dolarů (asi 26 milionů korun).

Odkazy: … RTJ Golf TrailHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To CME Globe

.