AIG Womens British Open 2019, zvítězila Japonka Hinako Shibuno

01.08.2019 | Ivana Jon Wiesnerová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Vítězka WBO Hinako Shibuno

Vítězka WBO Hinako Shibuno

R&A – AIG Women British Open (WBO), Milton Keynes, Anglie (1. – 4.8.2019, -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Poslední porce z celkového počtu 72 jamek pro 72 hráček posledního majoru sezony. Ideální golfové počasí, bez deště, s minimálním větrem. A tak ani nejtěžší setup celého týdne nezastavil ty nejlepší ve skórování. Neděle na Marquess Course ve Woburnu byla přehlídku světového golfu.

Přijela, zahrála, zvítězila…   „Usmívající se Popelka“, protože tak Hinako Shibuno v Japonsku přezdívají, napsala svůj vlastní pohádkový příběh. Nováček letošního ročníku Japan LPGA Tour má za sebou svůj první start na majoru LPGA Tour v životě, svůj vlastně vůbec první start na turnaji v zahraničí a v rukou po dnešku pohár pro šampionku AIG Women´s British Open 2019. Nezastavilo ji ani double bogey na třetí jamce. Stejně jako v předchozích kolech ji za celou dobu z tváře nezmizel úsměv a to nejlepší opět předvedla na druhé devítce. Ač nemluví anglicky, při každém přechodu na odpaliště další jamky byla v neustálé interakci s davy diváků. Před poslední příhrou do greenu na 18. jamce věděla, že par jí bude stačit „jen“ na play-off s Lizette Salas, která se mezitím rozpatovávala na cvičném greenu. Rozehrávku nepřipustila a po proměněném patu do birdie ukončila turnaj s celkovým skóre -18 a vstoupila do historických golfových statistik. Protože pohádky o Popelkách vždycky končívají dobře…

Popularita bývalé japonské golfové legendy Ai Miyazato se svého času v Japonsku podobala té, kterou požívají rockové hvězdy. Po neuvěřitelném představení Hinako Shibuno na letošním AIG Women´s British Open a s ohledem na blížící se Olympijské hry v Tokiu 2020, čeká Hinako Shibuno na domácí půdě zřejmě brzy to samé.

Ani nejlepší kolo dne (65 ran) nepomohlo Američance Lizette Salas k triumfu ve Woburnu. Přesto samostatné druhé místo (-17) je jejím nejlepším umístěním na majoru, kterého ve své kariéře dosáhla. S odstupem čtyř ran na průběžné vedení ráno nastupovala na první odpaliště Jin Young Ko už minulý týden ve Francii. Tam se jí rozdíl smazat podařilo a zvítězila, v Anglii brala třetí příčku (-16). O ránu horší skóre znamenalo 4. místo pro další Američanku, Morgan Pressel. Pátá skončila první dvě kola vedoucí Jihoafričanka Ashleigh Buhai.

Británie si po loňské euforii z domácí vítězky, bude muset na tu další minimálně rok počkat. Obhájkyně Georgia Hall si šance uzavřela už po třetím kole a v tom finálovém se k ní přidaly  i „hometown hero“ Ch. Hull (76) i B. Law (78).

Své nejlepší kolo turnaje (68) si na závěr nechala Nelly Korda, a z Británie odjede s výsledkem T8/-9 a drží si tak skvělou statistiku umístění v Top 10 versus start v letošní sezóně již na 8/15. Kromě toho na každém z letošních majorů prošla do víkendových kol a s přehledem si stále drží 7. místo v letošním žebříčku CME Globe.

Každý z letošních majorů hrála o víkendu i Jessica Korda, ten závěrečný zakončila T44/-1.

Nejúspěšnější amatérskou hráčkou se stala Atthaya Thitikul T29/-4 z Thajska.

Po dnešku je známa nejen vítězka AIG Women´s British Open, ale také letošní držitelka ocenění RAMA (Rolex Annika Major Award) pro hráčku, která na všech majorech sezóny předvedla nejlepší výsledky. Od nedělního večera je jasné, že se jí stala Jin Young Ko – dva majory opanovala, na dalších třech skončila T14, T16 a samostatně třetí.

Konečné výsledky

Sestřih finálového kola

 

 

Hinako Shibuno

Hinako Shibuno

Sobota – 3. kolo
Na víkendová kola se jednou z divácky nejvděčnějších jamek stává čtyřparová dvanáctka. Poté, co je díky cutu zredukováno startovní pole, používají se přední odpaliště a do hry se dostává příležitost zaútočit drivem na green. Pro diváky atraktivní podívaná, pro dlouhé hráčky rozhodování, zda jednou ranou překonat dvě vodní překážky, zároveň nepřehrát do žádného ze dvou bunkerů za greenem a zaútočit na eagle. Jessice Korda tady dnes padl a i díky tomu došla třetí kolo za 69 ran a dělí 32. příčku. Nelly zde zahrála birdie a před finálovým kolem je vedle jejího jména T18/-5.

Tři kamarádky, které se znají od doby, kdy spolu jako desetileté hrály golf. Tři kamarádky, které úspěšně přestoupily do světa profesionálního golfu. Tři kamarádky, které spolu o 14 let později bojují o jeden z nejprestižnějších pohárů mezi ženskými majory. To je ve zkratce současná generace nejlepších anglických golfistek. Jsou soupeřky a zároveň je od dětství pojí přátelství, které stále trvá. Brönte Law, Charley Hull, Georgia Hall. Vítězství na LPGA Tour zažily všechny, ovšem titul z majoru zatím získala jen Georgia Hall. Právě ona si ale dnes cestu za obhajobou titulu v podstatě uzavřela, protože kolo za 74 ran v době, kdy ostatní okolo skórují a před vámi už je jen nedělních 18 jamek znamená prakticky konec nadějí.

Brönte Law i Charley Hull zůstávají stále ve hře, dnešních 70 ran, znamená T7/-9. Nepovedený drive na poslední jamce, následně těžko hratelná poloha v keři, double bogey – důvod proč s nimi stejnou pozici dělí také Carlota Ciganda, která byla až do 17. jamky nebezpečnou pronásledovatelkou samotného vršku leaderboardu.

Další trio hráček (T4/-10) tvoří Lizette Salas, vítězka z minulého týdne Jin Young Ko a Morgan Pressel, která má na kontě nejlepší kolo sobotního dne (66 ran). Čistou kartou se čtyřmi birdies se na průběžné třetí místo posunula Sung Hyun Park. Poprvé ve Woburnu zaváhala dosavadní vedoucí hráčka Ashleigh Buhai.  Až do desáté jamky se její náskok na ostatní jen zvyšoval, ke konci kola ji ale přestal poslouchat putter. Došla dnes v paru, její výsledek zůstal na -12 a zítra sice odstartuje v posledním flightu, ovšem z druhé pozice.

Společnost jí bude dělat Hinako Shibuno. Po dnešní famózní druhé devítce, kterou odehrála se šesti birdies, se zítra ráno probudí jako vedoucí hráčka majoru. Jestli tak bude v neděli večer i usínat, stane se kromě jiného hráčkou, která zvítězí při svém prvním startu na majoru. Dokonce při svém prvním startu na LPGA Tour vůbec. Prozatím má na kontě několik výher na Japan LPGA Tour a před sebou slibnou kariéru.

Leaderboard

.

Ashleigh Buhai

Ashleigh Buhai

Pátek – 2. kolo
Od pátečního rána byly příjezdové cesty do Woburn Golf Clubu zcela zaplněné. Samozřejmě, že zahuštění provozu způsobují auta, a ne autobusy jako v případě The Open, ale i tak je trend pro golf jako takový potěšující. A to ještě nezačala víkendová kola, kdy je očekáván další nárůst. Blízkost Londýna znamenala již v předprodeji 60 tisíc prodaných lístků a kolem fervejí a greenů je to znát. Věkový rozptyl diváků je na ostrovech tradičně od těch nejmenších po seniory.

Pátek je tradičně dnem cutu a ten se tentokrát ustálil na úrovní +1.  Dvěma biridies na 16. a 17. jamce si ho pojistila Jessica Korda, když napravovala chyby zejména z první devítky. Leaderboardem vzhůru se vydala Nelly, která naopak v úvodu svého kola zavěsila čtyři birdies. Do klubovny nakonec donesla 69 ran a v sobotu se na start postaví z T14/-5, s odstupem pouhé jedné rány na Top 10. Dělené deváté místo (-6)  drží kromě jiných obhájkyně titulu Georgia Hall, která zaváhala poprvé až dnes na závěrečném tříparu, kde ji od možná většího problému zachránily větve stromu před greenem. Každopádně díky svým výkonům bude od soboty do neděle jedním ze tří hlavních taháků pro domácí návštěvníky.

Těmi dalšími dvěma jsou o ránu lépe hrající (T4/-7) Charley Hull, jejíž ferveje jsou diváky obstoupeny od tee po green a Brönte Law.  Tato mladá Angličanka odehrála svá úvodní kola ve flightu s kapitánkou letošního Solheim Cupu a jedna ze čtyř divokých karet ji s největší pravděpodobností za pár dní nemine.

Co se týká výkonů aktuálních adeptek na čtyři divoké karty do evropského týmu Solheim Cupu, nedá se říct, že by kapitánce výběru Evropy situaci nějak ulehčovaly. Mel Reid, opora několika předchozích ročníků, po dobrém výkonu ve Francii tentokrát chybovala, cutem neprošla a poslední šanci napravit si reputaci bude mít za týden na Scottish Open. Naopak skvěle se rozehrála další z možných posil Francouzka Celine Boutier (T4/-7) a vzhledem k tomu, že souboj v Gleneagles čeká Evropu za pár týdnů, je aktuální forma jedním z rozhodujících kritérií.

Pomyslný bronz je po dnešku vedle jména Lizette Salas (-8), stříbro u několikanásobné vítězky na Japan LPGA Tour Hinako Shibuno (-9), které se prozatím nedaří pokořit 361 metrů dlouhý čtyřpar na jamce č. 4 a kvůli kterému je jí první místo vzdálené o tři rány. Na špici už druhou noc bude usínat prozatím nezastavitelná Ashleigh Buhai (-12). Jihoafričanka si na 36 jamkách dovolila jediné bogey, ke kterému přidala 13 birdies a nemá prozatím vážnou pronásledovatelku. Na druhou stranu, ne nadarmo se říká sobotě „moving day“, a tak nezbývá než se nechat překvapit, kdo přinese zítra výsledek, který zamíchá pořadím.

Dva evropské majory ani trochu nesedly bývalé světové jedničce Lydii Ko – cutem neprošla jak v Eianu, tak nyní na WBO. Může tak jen vzpomínat, jak se na Evian Championship 2015 stala nejmladší vítězkou, která kdy nad hlavu zvedla pohár z majoru, popř. jak na WBO v roce 2012 obdržela Smyth Salver Trophy pro nejlépe hrající amatérku.

Leaderboard

 .

Ashleigh Buhai

Ashleigh Buhai

Čtvrtek – 1. kolo
V posledních letech se na British Women´s Open změnilo mnohé. Od roku 2017 pořádání tohoto šampionátu převzala od LGU (Ladies Golf Union) přímo R&A. Od letošního roku se novým titulárním sponzorem stala American International Group (AIG). Změny, které to s sebou nese, nejsou jen vizuální a už vůbec nejsou jen o tom, že se turnaj přebarvil kompletně do modré. Díky nově nastavené spolupráci s AIG došlo nejen k podpisu smlouvy o partnerství na následujících pět let, ale již v roce letošním se díky navýšení prize money na 4,5 milionu dolarů, stal z WBO druhý nejlépe dotovaný major ženské sezony a přeskočil tak o jednu příčku francouzský Evian Championship.

Do Woburn Golf Clubu, klasického parkového hřiště, se major vrátil po pouhých třech letech, než se opět vydá na klasické linksy. Své poznámky z roku 2016 ale ty, které zde tehdy startovaly, letos na většině jamek nevyužijí. Na Marquees Course tentokrát pro potřeby turnaje zvolili z valné většiny zadní odpaliště a celkovou délku tak navýšili o dalších zhruba 270 metrů. Znát je to především na některých čtyřparech, kde nejsou výjimkou druhé rány dlouhými železy.

Příprava na vrchol sezóny může vypadat i tak, že startujete na osmi turnajích v řadě, poté si naordinujete týden volna a následně se snažíte vše zúročit na dvou po sobě následujících majorech. Přesně takto totiž vypadaly uplynulé týdny Jihoafričanky Ashleigh Buhai. Před týdnem na Evian Championship prošla cutem a uhrála solidní dělenou 37. příčku, na AIG Women´s British Open bude dnes usínat jako lídr prvního kola. Jejím osmi birdies a jednou bogey (-7) se na rozdíl jediné rány přiblížily Američanka Danielle Kang a hráčka, která se do turnaje dostala díky postavení na žebříčku Japan LPGA Tour – Hinako Shibuno.

V kvartetu jmen, které dnes donesly 67 ran (-5) jsou Meghan Kang (USA), Sung Hyun Park (Korea), Moriya Jutanugarn (Thajsko, sestra vítězky z roku 2016) a zejména jedna z domácích nadějí – Charley Hull. Domácí má v jejím případě váhu dvojnásobnou, neboť  nejde jen o jednu ze současných nejlepších anglických golfistek, Hull je ve Woburnu „doma“. Před třemi lety tlak neunesla, ač ji tu byl tehdy osobně podpořit i další člen zdejšho klubu, Ian Poulter, a skončila v Top 20. Letos se snaží těžit i z faktu, že pozornost a očekávání jsou upřeny i na obhájkyni loňského triumfu, další Angličanku Georgiu Hall.

Tři rány na čelo turnaje ztrácí po prvním kole tři hráčky a to včetně již zmiňované zdejší vítězky Ariyi Jutanugarn. Obě sestry obsadily přední příčky i na majoru v minulém týdnu a evidentně se stále vezou na dobré vlně. Skupina dalších pronásledovatelek je dokonce desetičlenná a naštěstí, na rozdíl od Evianu, poměrně pestrá. Je v ní obhájkyně titulu Georgia Hall, která by si jistě triumf ráda zopakovala a nejen proto, že o svoji repliku poháru před dvěma měsíci kvůli vykradenému autu přišla. Na stejném výsledku je i Carlota Ciganda (momentálně nejvýše umístěná Evropanka ve světovém žebříčku), skvělá Kanaďanka Brooke Henderson, které stále nosí hole její starší sestra Britney, šampionka Women´s British Open 2017 I.K. Kim (Korea) a také Francouzka Agathe Sauzon, která proklouzla do turnaje díky kvalifikaci.

Na hranici postupu do víkendových kol se nachází vítězka kvalifikace, Cheyenne Knight (+1). Ze sester Kordových je prozatím výše v pořadí mladší Nelly. Jejich dnešních 70 ran (-2) ji řadí na dělenou 21. pozici a pokud udrží svoji hru a k tomu jí od zítra začnou padat paty, pak bude pořadím stoupat vzhůru. Ostatně neproměněný pat na 18. jamce dnes díky závěrečnému bogey poslal Jessicu Korda na výsledných 72 ran (E) a dělenou 46. příčku.

Leaderboard

.

Vítězka kvalifikace Cheyenne Kmight

Vítězka kvalifikace Cheyenne Kmight

Kvalifikace
Závěrečný major sezony ženského profesionálního golfu AIG Womens British Open začíná ve Woburn Golf Clubu čtvrtek 1. srpna, ale teprve pondělní finální kvalifikace v nedalekém Ashridge Golf Club určila posledních 11 jmen a zkompletovala startovní pole na 144 účastnic. Loni se díky úspěšnému projití sítem kvalifikačních turnajů podařilo startovat na WBO i Šideri Váńové, ale atmosféru turnaje si bohužel vychutnala jen v prvních dvou kolech, dál nepostoupila. Druhou zástupkyní ČR byla tehdy Klára Spilková, která obsadila dělené 50. místo. Letos před klubovnou česká vlajka nevlaje – Váňová se soustředí za oceánem na Symetra Tour a Spilková sice hraje LPGA Tour, ovšem její letošní výsledky by ji start nezaručily a pokud by momentálně neměla zdravotní přestávku, jedinou cestu by pro ni představovala právě kvalifikace.

Z jedenácti letošních kvalifikantek jich osm postoupilo přímo po osmnácti jamkách. O poslední tři postupová místa se v dramatickém playoff utkalo devět hráček a náhlá smrt rozhodla až na páté jamce rozehrávky. Mezi těmi, které bojovaly o postup, byste našli i čtyři bývalé členky Solheim Cup týmů, a to jak Ameriky, tak Evropy. Jedou z nich byla i Sandru Gal. A díky skvěle odehranému kolu (-5) se zítra v 8:47 opět postaví mezi tribuny na prvním odpališti a prodlouží šňůru svých startů na tomto majoru na 12.

Frida Kinhult

Frida Kinhult

Se stejným výsledkem (-5) ji do hlavního turnaje následovaly tři skvělé amatérky – současná světová amatérská jednička Frida Kinhult (sestra hráče European Tour Marcuse Kinhulta), další Švédka Ingrid Lindblad a rakouská amatérská jednička Emma Spitz. Vítězkou kvalifikace (-7) se stal letošní nováček na LPGA Cheynne Knight. Přijela bez caddieho a až při pátečním tréninku se na spolupráci domluvila s profesionálem přímo z Ashridge Golf Clubu. Již od čtvrtka pak uvidíme, zda tento žolík v podobě výborné znalosti hřiště, bude fungovat i dál.  Stuart Hall si totiž vzal až do neděle volno, aby mohl stát vedle jejího bagu i na turnaji.

Gal se bude snažit navázat na své loňské velmi dobré umístění (T22) a zapomenout na fakt, že před týdnem, na Evian Championship, neprošla cutem. Ani na Evian Championship se přitom nedostala přímo, jako první náhradnice čekala až do startu prvního kola, a její šance přišla jen díky odstoupení Jodi Ewart Shadoff těsně před hrou.

Výsledky kvalifikace

.

Logo_WBO43Úvod
Světová pojišťovna AIG převzala na pět let titulární sponzorství Womens British Open od společnosti Ricoh, která se po  dvanácti úspěšných letech přesunula do role oficiálního dodavatele.

Otevřené ženské mistrovství Velké Británie pořádá R&A. Stejně jako předchozí Evian je společným turnajem americké LPGA s evropskou Ladies European Tour. Po ANA Inspiration, U.S. Womens Open, KPMG Womens PGA a Evian Champioship je posledním majorem sezóny LPGA.

Schéma pozvánek na WBO je složité, od první třicítky Rolex Ranking, přes vítězky posledních pěti majorů, až k patnácti nejlepším z LET, kvalifikantkám, atd. (Podrobně zde). V praxi to znamená, že na startu bude 144 nejlepších hráček světa. Vítězka Evianu a světová jednička Jin Young Ko, Lexi Thompson, Nasa Hataoka, Inbee Park, sestry Korda, sestry Jutanugarn,  nejlepší z žebříčku LET Iturrioz, Henseleit, Skarponrrd, MacLaren,  Hedwall.

Hraje se na hřišti Woburn Golf Clubu s parem 72 a délkou 6.019 metrů.  Hřiště je položeno v lesích u městečka Milton Keynes, severně od Londýna.

Dotace turnaje je 4,5 milionu dolarů. Loni zvítězila Angličanka Georgia Hall.

Na WBO působí český mezinárodní rozhodčí Michael Jon.

Leaderboard

Odkazy:   Woburn GC    Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Loňské zpravodajství

.