Africa Open

16.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Africa Open, East London GC, East London, Eastern Cape, Jižní Afrika
(13. – 16. února 2014, časový posun: +1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Tak přece má turnaj domácího vítěze, navíc v osobě Thomase Aikena takového, jenž se před vlastním publikem dosud v takového konkurenci neprosadil. Na Sunshine Tour sice nasbíral mezi lety 2004 a 2008 sedm titulů, ale když se největší turnaje jihoafrického okruhu začaly připojovat k European Tour, po něčem takovém dlouho jen toužil. Třicetiletý hráč musel pro své třetí vítězství mezi evropskou konkurencí (předtím Open de Espaňa 2011 a Avantha Masters 2013) až do play-off. Na první přidané jamce zahrál birdie díky puttu z deseti metrů, zatímco jeho anglický konkurent Oliver Fisher jen par a musel se spokojit s druhým  místem. V součtu čtyř kol dosáhli oba výkonu 20 ran pod par.
„Nějakou dobu jsem na tento úspěch čekal. Není nic lepšího než vyhrát před vlastním publikem. Jihoafričtí fanoušci byli vždy vynikající, a tak jsem rád, že se jim konečně mohu odvděčit. Tohle je pro vás,“ vzkázal Aiken. Jeho forma gradovala, při předchozích dvou startech skončil pokaždé na pátém místě a v této sezoně má už šest umístění v top 10. Vyhrál až ve chvíli, kdy se jeho bagu chopila manželka Kate. „Patří jí velké poděkování, musíme si to zopakovat,“ zářil vítěz. Ve finálovém kole zahrál 67 ran (-4) a završil vyrovnanou sérii (předtím 66, 65, 66).
Podruhé v turnaji zahrál eagle na pětiparové trojce a když mu uteklo jediné bogey na jamce číslo 14, okamžitě si to vynahradil dvojicí birdie. To už byl daleko vzadu sobotní lídr Emiliano Grillo, neboť začal devítkou na čtyřparové první jamce a po první polovině hřiště byl na průběžném skóre +7. Vytvořil sice sérii pěti birdie na závěrečných pěti jamkách, ale na víc než na dělené páté místo Argentinec nesdosáhl. Aikenův vyzyvatel Fisher hrál 69 (-2) s pěti birdie a třemi bogey. O vedení se přetahovali až do konce a jedna jamka navíc rozhodla. 
Další pořadí:
20. Kruger (-13), 44. D. Van der Walt (-10),  49. Campillo, Madsen (-9).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Další mimořádný výkon, který vynesl hráče do čela průběžného pořadí, předvedl Emiliano Grillo. Jeho 62 ran (-9) znamená posun na průběžné skóre -20 a náskok dvou úderů před Angličanem Oliverem Fisherem. To jsou zároveň nejvážnější uchazeči o titul, protože dělené třetí místo znamená už ztrátu čtyř úderů na lídra. V případě jiného mimořádného výkonu by ale na posun nahoru mohla pomýšlet i tato trojice: Angličan Richard Bland, Jihoafričan Thomas Aiken a Američan John Hahn. Ten přišel o vedení vinou zhoršení o deset ran na even par 71.
Grillo v obou předchozích kolech trefil eagle, pokaždé na jiné jamce, což se mu v této rundě nepovedlo. Zato je v jeho zápisu devět birdie, o jedno víc než v pátek. „Moc mi pomohl putter,“ řekl jednadvacetiletý Argentinec, jenž byl díky jinému eaglu druhý na letošním Dubai Desert Classic. „Připadal jsem si, jako kdybych vyhrál. Putt na poslední jamce mi dodal sebevědomí do zbytku sezony,“ dodal. V Jižní Africe už v jednu chvíli vedl o tři rány, ale Fisher se za něj vytáhl skvělým závěrem birdie – eagle – bogey – birdie.
Další pořadí:
15. Walters (-11), 22. Madsen, Kruger (-10), 35. D. Van der Walt (-9), 65. Campillo (-3).

Top 10 třetího kola:

Dohrávka 2. kola
Pořadí doznalo jen drobných změn, do top 10 se posunul jediný muž, Patrick Sjölland ze Švédska, jenž je momentálně na děleném pátém místě a ztrácí odtud spolu s ostatními na vedoucího Američana Johna Hahna pět ran.
Cutem neprošli mj.:
Anderson-Hed, Finch, Carlsson, Rock, Dyson, S. Hansen, Baldwin.

Pátek – 2. kolo (nedohráno)
Unikátní výkon a výsledek 61 ran (-10) se povedl Johnu Hahnovi, jenž se s jeho pomocí dostal na průběžné skóre -16 a tím i do vedení v turnaji. Krátce předtím, než byl zpožděný program pro tmu přerušen, předstihl o dvě rány vedoucího muže po prvním kole Ricarda Santose, jehož 66 (-5) v plejádě nízkých skóre představuje jen lepší průměr. Vinou devadesátiminutového zpoždění po hustém dešti se kolo bude dohrávat v sobotu ráno a lídra už sotvakdo ohrozí. V top 10 nemá kompletně odehráno jen domácí Thomas Aiken, jenž s dělené páté pozice ztrácí tři údery a chybí mu už jen osmnáctka. Poslední flighty měly v okamžiku přerušení za sebou třináct jamek.
Čtyřiadvacetiletý Hahn, 881. muž světového žebříčku, vítěz první fáze Q-School evropského okruhu, odkud se přes sedmou pozici ve finálové části kvalifikoval mezi elitu starého kontinentu, předvedl velkou jízdu na první devítce hřiště, kterou hrál až jako druhou. Přinesl si s sebou dvě birdie ve skórkartě, kam začal zapisovat další a mezi ně vklínil i eagle na pětiparové trojce. „Trefil jsem spoustu fairwayí a greenů a na greenech, kam jsem se na začátku kola nedostal, jsem se vždycky zachránil. Pár puttů mi tam spadlo celkem neočekávaně,“ hodnotil skromně Američan. Přiznal, že jej inspirovaly příklady krajanů Petera Uihleina a Brookse Koepky, kteří se pokusili proniknout na světovou scénu skrze European Tour. „Když jsem viděl jejich úspěchy, došlo mi, že hraní na minisériích po Americe nikam nevede. Takto mám šanci získat víc bodů do světového žebříčku a prorazit,“ dodal.

Top 10 nedokončeného druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Devět birdie a žádná chyba, to už si zaslouží vedení a Ricardo Santos ho výsledkem 62 ran (-9) získal spolu s náskokem dvou úderů před čtyřmi konkurenty. Na děleném druhém místě se sešla pestrá směs hráčů – Velšan Rhys Davies se po nástupu do špičky před třemi lety propadl do páté stovky světového žebříčku, Angličan Richard Bland už třináct let posbírá jedno či dvě umístění v top 10 ročně, ale dosud nemá titul, Dán Lucas Bjerregaard uspěl loni v listopadu v Q-School, mezi evropskou elitou je nováčkem, a nesmí chybět zástupce domácí scény, jímž je v tomto případě Garth Mulroy. Celkem 126 účastníků se dostalo alespoň na even par.
Santosovo skóre se zlepšovalo pozvolna  a postupně, zatímco někteří hráli i eagly, zejména na pětiparové trojce, ale nebyli tak jistí a vyrovnaní jako Portugalec. Jeho rozhodující série birdie přišla na jamkách 15, 16 a 17, pokaždé s jiným parem (5, 4 a 3). „Na mínus devět už musíte hrát opravdu skvělý golf,“ libovali si v tom, že se mu dařilo jak na odpališti, tak na greenu. „Když tady fouká vítr, je to těžké hřiště, ale dnes byla šance hrát nízko.“ Loni v East London skončil v top 10 a potvrdil, že v Jižní Africe se mu daří. V pěti po sobě jdoucích turnajích v této zemi neskončil hůře než do třicátého místa. Zatím jediný titul z European Tour má z předloňského Madeira Islands Open.
Další pořadí: 12. Aiken, Fichardt (-5), 30. Kruger (-4), 44. Grillo, D. Van der Walt (-3), 93. Campillo (-1), 112. Finch (E), 127. Baldwin, Madsen (+1).

Top 10 prvního kola:

Velká jména se přece jen přesouvají na americký kontinent, nebo jejich nositelé odpočívají. Jak ale ukázal minulý týden, velké věci se mohou odehrát i v konkurenci, jakou nabízí solidní základ European Tour, která spojila svou cestu se Sunshine Tour. A jak bylo rovněž patrné o minulém víkendu, Jihoafričané jsou vždy připraveni vítězit. Loni se to povedlo Darrenu Fichardtovi a on bude připraven k obhajobě nejen proti silné skupině krajanů, ale i proti špičkám starého kontinentu. Ten budou reprezentovat například Francouz Grégory Bourdy, Dán Morten Örum Madsen i ostrovní skupina v čele se Severoirem Michaelem Hoeyem, Angličanem Robertem Rockem či Skotem Craigem Leem.

O podíly z dotace ve výši rovného milionu eur (27,5 milionu korun) se bude hrát na unikátním hřišti s parem 72, na němž se střídají prvky linksu i parkového hřiště. Mistrovská délka je 6 066 metrů, což znamená, že bylo od loňska netradičně zkráceno. Délku tady málokdo uplatní, spíš je zapotřebí přesnost na odpalištích. Krásné výhledy na surfaře golfisty tolik neupoutají, ale i oni se sklánějí před krásou deváté jamky, dlouhého doglegu s odpalištěm, odkud není pořádně vidět na vyvýšenou fairway.

Odkazy: … East London GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai

 

.