Abu Dhabi HSBC Golf Championship

20.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Abu Dhabi HSBC Golf Championship, Abu Dhabi GC, Abú Zabí, Spojené arabské emiráty
(17. – 20. 1. 2013, časový posun: +3 hodiny)

 


Jamie Donaldson

Neděle – finálové kolo
Nad veškerou elitou, jaká se v arabském turnaji sešla, čněl nakonec jeden z hráčů druhého sledu Jamie Donaldson. Méně překvapivý je jeho triumf ve světle faktu, že na konci loňského roku se dostal do první světové stovky a získal pozvánku na Masters. „Když jsem hrál ve středu pro-am, hřiště mi přišlo tak těžké, až jsem si myslel, že jsem bez šance,“ řekl. Po loňském prvenství Donaldsonvova kamaráda Roberta Rocka tradici takových vítězů v Abu Dhabi Golf Clubu potvrdil, stejně jako britskou dominanci (dvakrát tu vyhrál Paul Casey). Po dvou Angličanech si trofej odváží Velšan, což v této části Spojeného království vyvolalo poprask. I proto, že pohořela irská ikona Rory McIlroy. Ovšem Anglie byla ve hře až do posledního puttu turnaje…
Totiž do předposledního. Donaldson se na začátku druhé devítky závěrečného dějství dostal do čela a dokonce v jednu chvíli vedl o dvě rány, ale na poslední jamce zapsal vinou trojputtu jediné bogey dne, zakončil turnaj výkonem 68 ran (-4) a s konečnou bilancí -14 čekal, co udělají zbylí konkurenti na hřišti. „To byl opravdu neskutečný závěr. Celý týden jsem hrál dobře a pak to na úplném konci málem všechno pohřbím,“ kroutil hlavou, ale usměvavý.
Nakonec se k němu přiblížili na dosah jednoho úderu oba členové posledního flightu, Thorbjörn Olesen a Justin Rose. Oba dosáhli posledního greenu v regulaci a měli solidní šance na birdie, jímž by si vynutili play-off. Jako první přišel o tuto možnost Dán, v jehož osobě měla firma Nike po McIlroyově selhání alespoň „náhradníka“ v boji o titul. Třiadvacetiletý Olesen, jenž přestoupil k velkému výrobci na přelomu roku, však svůj putt z osmi metrů nedohrál, skončil mu na deset čísel od jamky.
Rose byl ve zhruba pětimetrové vzdálenosti a když jeho míč olízl hranu jamky z pravé strany, vyhodil v okamžité reakci putter do vzduchu (rychle ho ale chytil). Onen předposlední putt rozhodl, že anglický lídr po třetím kole se s Olesenem podělil o konečné druhé místo, samostatné čtvrté patří překvapení turnaje Ricardu Santosovi. Nejlepší nováček European Tour 2012 z Portugalska skončil se ztrátou tří úderů na vítěze.
Jak je zrádná pozice, když má někdo velký úspěch na dosah, potvrdil nejen Donaldson zaváháním na osmnáctce, ale také Angličan David Howell. Díky pěti birdie převzal po desáté jamce vedení, ale když na dvanáctce zapsal první bogey, tíha vedoucího muže leaderboardu na něj dolehla, na třináctce zkazil od odpaliště po green co mohl a vše dovršil trojputtem do triple bogey 7. Kolo zakončil bez šťávy pěti pary a skončil dělený šestý, mimo jiné společně s trojnásobným vítězem turnaje Martinem Kaymerem z Německa.
Další pořadí: 23. Casey, Stenson, Harrington, Manassero, Willett (-5), 32. Webster (-3), 39. Els (-2), 52. Paul Lawrie (E),

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Do finále si lídr Justin Rose přinese náskok dvou ran před dvojicí Thorbjörn Olesen, Jamie Donaldson. Pozornost se konečně začala soustředit na ty, kteří hrají v Abú Zabí nejlepší golf. „Každý, kdo chce vyhrát, musí porazit světovou jedničku a dvojku,“ odmítl vedoucí Angličan devalvaci turnaje proto, že Rory McIlroy a Tiger Woods už vypadli. A dokázal svou formu dalším stabilním výsledkem 68 ran (-4), jímž se dostal na průběžnou bilanci -12. Den zakončil stylově, jeho birdie na osmnácté jamce s pomocí puttu z foregreenu bylo ukázkou preciznosti, jaká na tomto hřišti s těžkým roughem a mnoha bunkery platí.
Roseův závěr byl důležitý, protože ani on se tentokrát nevyhnul komplikacím. Jedno „povinné“ bogey opět odevzdal na první devítce (hned na jamce č. 1) a mohlo se zdát, že u toho zůstane, stejně jako v předchozích dvou kolech. Zvlášť když mezi jamkami čtyři a devět zahrál vedoucí muž startovního pole pět birdie. To byl trhák, na který konkurence nestačila. Jenže na druhé devítce už to bylo jiné, protože vpředu byli golfisté, jimž se dařilo, a Rose naopak zvolnil. „Přijel jsem sem bez nějakých velkých očekávání, chtěl jsem jen zjistit, jak jsem na tom se svou hrou,“ vysvětlil.
Po birdie na dvanáctce přišla bogey na jamkách 13 a 17, čímž se mezera mezi ním a nejbližšími pronásledovateli přece jen zmenšila. Donaldson, Olesen, ale třeba i autor jednoho z nejlepších sobotních výsledků 66 (-6) Thongchai Jaidee na závěrečné jamce ránu pošetřili. Thajci to vyneslo průběžně samostatné čtvrté místo. Když svou pozici v roughu na osmnáctce zvládl do birdie i spoluhráč z flightu Gonzalo Fernandez-Castaňo, zhostil se své role výtečně i Rose a má před nedělí přece jen výhodnější pozici.
Další pořadí: 13. Hanson (-5), 19. Dufner (-4), 24. Grace, Manassero (-3), 29. Casey, Harrington (-2), 48. Paul Lawrie, Els (E).

To 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Zatímco na špici leaderboardu se po ranním nástupu v podobě výkonu 69 ran (-3) udržel Justin Rose až do konce, naopak skončila účast Roryho McIlroye i Tigera Woodse v turnaji. Severoirské světové jedničce i jejímu předchůdci unikl cut. Podruhé za sebou zapsal špatně švihající McIlroy 75 ran a bilance +6 je čtyři údery za hranicí postupu do finálové části. Woods doplatil na dvě trestné rány za nedovolený free drop.
Po třech bogey na čtvrté, páté, šesté a sedmé jamce si na první devítce dvěma birdie dal favorit ještě jakous takous naději, ale pak zahrál další dvě bogey a klesl na konec první stovky průběžného pořadí. Začátek s novými holemi od firmy Nike tak byl pro něj stejně těžký, jak to před lety zažil i Tiger Woods.“Věděl jsem, že to bude těžký týden, ale těšil jsem se na něj,“ řekl McIlroy, ale nechtěl nic rozebírat do hloubky, zejména nechtěl hodnotit hole. „Nejsem tu, abych se bavil o své smlouvě, jsem tu, abych mluvil o svém golfu a ten byl dnes špatný,“ dodal.
Americký partner McIlroye ve flightu Woods zapsal rovněž 75 ran a ani jeho se víkendový program se ho nebude týkat. Připravil se o něj vlastní chybou, když zvedl míč k dropu z nedovolené pozice a dostal dvě trestné rány. „Bylo jasné, že jsem porušil pravidla,“ přitakal hráč poté, co věc vyšla najevo po odevzdání skórkarty. K incidentu došlo už na páté jamce, pro hráče nešťastně ve chvíli, kdy měl na kontě už tři bogey. Rozhodčí jej na trest upozornili na jedenáctce. Woodsovi, jenž pak už ztrátu nedohnal, unikl cut o jeden úder.
Rose má v zápisu podobně jako den předtím jedno bogey, tentokrát k němu přidal čtyři birdie a průběžná bilance -8 jej drží na samostatné vedoucí pozici. Jeden úder na něj ztrácejí Velšan Jamie Donaldson, Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo a Dán Thorbjörn Olesen. Obhájce titulu Robert Rock odstoupil.
Další pořadí: 36. Els, Harrington, Casey (E), 49. Hanson (+1).
Cutem neprošli: Woods, Jamieson, F. Molinari, Montgomerie, McIlroy, Olazábal, Clarke.

Top 10 po druhém kole:

Čtvrtek – 1. kolo
Nejsledovanější hráč světa Rory McIlroy se dočkal zklamání. S novými holemi Nike zahrál kolo za 75 ran (+3) a už dlouho nezažil, aby měl v jednom zápisu dvě double bogey. Nic zvláštního nepředvedl ani Tiger Woods a v čele se usadila britská koalice Jamie Donaldson – Justin Rose. Velšan i Angličan dosáhli skóre 67 ran (-5).
První McIlroyovo double bogey přišlo na relativně lehké tříparové patnáctce (flight světové jedničky začal turnaj na desátém odpališti). Tam McIlroy vypadal, že míč při odpalu vůbec nekontroluje, poslal ho do diváků a pak nedokázal napoprvé vyčipovat balon z roughu. K dovršení všeho nezvládl putt z metru a půl. Další dabl přidal na čtyřparové trojce. Vždy to bylo krátce poté, co třiadvacetiletý Severoir zahrál birdie. Jiná než tato dvě nepřidal, naopak si definitivně pohoršil na osmičce, své předposlední jamce, kde hrál bogey a to ho srazilo až na dělené 83. místo.
„Bylo to poprvé, co jsem nové hole použil a zároveň měl v ruce skórkartu. Takže jsem se měl co učit,“ komentoval lídr světového žebříčku situaci. „Větší problém jsem měl se švihem než z holemi. Ale moje železa byla dobrá, samozřejmě až na tu ránu na patnáctce,“ doplnil.
Ostrý vítr hráčům jejich úlohu ztěžoval a Woods se po dopoledním programu domníval, že tolik konkurentů se do nízkých čísel nedostane. Donaldson však svou úlohu zvládl a připomněl jinou obtížnost hřiště: „Roughy tady každého pěkně vytrestají.“ Rose jej podpořil. „Ani já jsem nebyl zdaleka tak dobrý při odpalech, proto jsem spokojen s tím, jak vysoko jsem se dostal,“ řekl hráč, jenž na pětce opět předvedl jeden ze svých přesných monsterputtů.
McIlroyův spoluhráč z trojice Tiger Woods vstoupil do sezony výsledkem 72 (even par). Jeho hra trpěla velkým množstvím zkažených drivů a on nastřádal rovnoměrně po čtyřech birdie i bogey, mnohokrát se ocitl v bunkeru. „Jsem v pohodě. Kdybych na poslední jamce dal dvojputt, byl bych někde na dvanáctém nebo třináctém místě,“ odmítl sedmatřicetiletý Američan přijmout výsledek jako špatný. Mýlil se jen lehce v odhadu, protože s výkonem o ránu lepším by dosáhl jen na dělenou šestnáctou pozici. Na ni vyšplhal nejlepší člen ostře sledovaného flightu Němec Martin Kaymer.
Další pořadí: 16. Dufner, Kaymer, Els (-1), 32. Woods, Harrington, Manassero (E), 53. F. Molinari (+1),  83. McIlroy, Jamieson (+3), 96. Rock, Montgomerie, Olazábal (+4), 122. Clarke (+7).

Top 10 prvního kola:

Ostrý vstup do sezony! V jednom startovním poli se znovu sejdou Rory McIlroy, jenž bude hrát poprvé s novými holemi od firmy Nike, a pohostinsky na European Tour také Tiger Woods. Američan nedávno prohlásil, že by profesionální golf měl dostat víc soubojů mezi ním, tedy bývalou světovou jedničkou, a tou současnou McIlroyem. Severoir mu vyšel vstříc přechodem na US PGA Tour, zde se však v lukrativním podniku utkají o body do Race To Dubai. Pořadatelé neodolali a pošlou oba konkurenty do hry ve stejném flightu, který doplní Němec Martin Kaymer.

Hřiště Abu Dhabi Golf Clubu otevřené v roce 1998 se nachází nedaleko letiště a má par 72. Některé greeny byly nově zvětšeny, aby bylo možné těžší navrtání. Hraje se o podíly z dotace 2,7 milionu dolarů, do evropského žebříčku se vítězi zahrne přepočítaná hodnota ve výši 336 725 eur. Loňský titul přijel obhajovat Angličan Robert Rock.

Odkazy:  … Hřiště Abu Dhabi GC Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje

.