Abu Dhabi HSBC Golf Championship

19.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pablo Larrazábal

European Tour – Abu Dhabi HSBC Golf Championship, Abu Dhabi GC, Abú Dhabi, Spojené Arabské Emiráty
(16. – 19. ledna 2014, časový posun: +2 hodiny)

 

Neděle – finálové kolo
V dramatické koncovce se pořadí nakonec zcela proměnilo. Vítězství pro sebe získal Španěl Pablo Larrazábal, jenž na závěr zahrál 67 ran (-5) a dosáhl konečného skóre -14. Díky bridie na poslední jamce odsunul za sebe na dělenou druhou pozici dvojici favoritů, Američana Phila Mickelsona a Severoira Roryho McIlroye. „Je to výsledek tvrdé práce za poslední dva roky. Musel jsem zůstat velmi trpělivý, proti takovým hráčům jako jsou Rory a Phil, byl to tvrdý boj,“ zhodnotil vítěz, jenž sám nemohl uvěřit tomu, za jakých okolností získal svůj třetí turnajový titul na European Tour a 328 779 eur do finančního žebříčku. Sobotní lídr Craig Lee poslední dějství totálně pokazil a vinou výkonu 77 ran (+5) klesl až na dělenou desátou příčku. 
Na vítězství vypadal dlouho Mickelson, ale na třinácté čtyřparové jamce si vybral slabší chvilku, zapsal triple bogey. Zahrál trojkou dřevem do husté trávy a místo dropu zvolil ránu v opačném gardu. Pravoruké držení mu nesvědčilo, míč se dotkl jeho hole znovu v prošvihu. Na green hrál Mickelson už pátou ránu. Bylo na něm vidět zklamání, nicméně pochválil jak pořadatele za skvělé hřiště a tréninkové podmínky, tak sebe za to, jak se jeho hra den ode dne zlepšovala. „Ještě nemám tak dobrou kontrolu vzdálenosti, to byla ta chyba, která mě stála výhru. Doma na tom musím zapracovat,“ vystihl zkušený hráč hlavní nedostatek ve svém výkonu.
Další pořadí: 19. García, Fleetwood (-6),  31. Manassero, Kaymer (-4), 37. Donald (-3), 45. Wattel (-2), 52. Grace (E), 56. Donaldson (+1), 71. Van der Walt (+6).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
V čele se osamostatnil Skot Craig Lee, po výkonu 69 ran (-3) se dostal na průběžné skóre -12 a bude mít v závěrečném nedělním flightu zajímavou společnost. Spolu s Indem Gaganjeetem Bhullarem se o dělené druhé místo se ztrátou dvou úderů na lídra dělí ještě Phil Mickelson. Američan po špatném začátku přišel na to, jak hřiště zdolat, a vytvořil nejlepší výsledek dosavadního průběhu turnaje 63 (-9). „Neovlivním to, jak budou hrát oni. Musím ze sebe vydat to nejlepší. I pohádky se mohou stát skutečností,“ řekl Lee, s nímž neudržel krok Španěl Rafael Cabrera-Bello. Byl rád, že se dvěma birdie na závěrečných dvou jamkách udržel alespoň na dělené šesté pozici. Předtím měl na kontě jen double bogey a bogey, jinak samé pary.
Zato Mickelson se předvedl, a to navzdory dvěma bogey. Smazal je eaglem z pětiparové osmičky a k tomu přidal devět birdie. V denním porovnání se mu nikdo nepřiblížil, jen Bhullar bezchybným výkonem odevzdal zápis o tři rány horší.
O lepší umístění přišel Rory McIlroy, jenž po dohrání kola dostal dvě trestné rány za chybný drop. „Trefil jsem druhou ranou na dvojce rough a jeden divák zašlápl míč. Dropoval jsem a odpálil, ale nevšiml jsem si, že moje levá noha je v původním místě. V takovém případě je nutné vít si plnou úlevu.
Další pořadí:
11. Björn (-7), 13. Luiten, Kaymer (-6), 25. Wattel (-4), 34. Grace (-3), 39. Donald (-2), 46. Van der Walt (-1), 53. Donaldson (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Z původní vedoucí trojice vydržel v čele jen Rafael Cabrera-Bello a přidal se k němu ještě Craig Lee. Španěl i Skot mají v polovině programu skóre -9 a o jednu ránu za nimi je samostatně třetí Angličan Danny Willett, autor nejlepšího denního výkonu 63 ran (-9). K sedmičce birdie připojil ještě eagle na pětiparové osmičce. Výš k čelu turnaje se přiblížili někteří favorité. Vedoucí muž evropského okruhu Thomas Björn z Dánska i bývalá severoirská jednička Rory McIlroy se dělí o čtvrtou pozici se ztrátou dvou ran na lídry. Po zlepšení o tři rány prošel cutem i americký host turnaje Phil Mickelson, i když po třech bogey nebyl ani tentokrát úplně spokojen.
Jaké maličkosti mohou posunout formu dál, o tom pohovořil Lee. „Myslím, že Santa mi k Vánocům nadělil dobré patování,“ usmál se a vysvětlil: „Bratr mi na předzahrádku zařídil putting green z astroturfu. Mohl jsem trénovat denně a sousedi mě pozorovali zpoza plotu.“ Cabrera-Bello si na greenech rovněž počínal výtečně, ale pochválil se i jinak: „Jsem spokojen, ať z bagu vytáhnu jakoukoli hůl. Momentálně si na žádnou část své hry nemohu stěžovat.“
Hořce skončil turnaj pro Henrika Stensona. Švédský fenomén uplynulého roku neprošel cutem o dvě rány. Nejspíš o ty, které hrál nad par ve čtvrtek. O den později se dokázal zlepšit pouze na even par (tři birdie, tři bogey)
Další pořadí: 13. Fichardt (-4), 22. Jiménez, Montgomerie, Kaymer, D. Van der Walt (-3), 33. Wattel (-2), 43. Donald, Donaldson, Mickelson, Grace (-1), 60. García (E).
Cutem neprošli mj.: Harrington, Uihlein, Stenson, Kruger, Madsen.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Tři různé výkony vedoucí ke stejnému výsledku a společné vedení pro „staré známé“ z evropského okruhu. Španěl Rafael Cabrera-Bello, Angličan Matthew Baldwin a Francouz Romain Wattel zahráli na úvod 67 ran (-5), přičemž posledně jmenovaný jako jediný z nich odevzdal čistou skórkartu. Ty byly v zahajovacím dnu pouze tři a jedna z nich patří severoirského favoritovi Rorymu McIlroyovi. Nicméně až takovou radost mu jeho výkon nepřinesl, protože s pouhými dvěma birdie zaujal dělenou devatenáctou pozici, stejně jako lídr finančního žebříčku Thomas Björn z Dánska.
„Pro mnohé z nás je to první soutěžní kolo roku. Pět týdnů jsem nehrál, trénink a běžné turnaje nejsou to pravé. Tohle je těžké hřiště, potřebujete na něm trefit fairway, protože rough je hustý a hrát z něj není snadné,“ řekl Cabrera-Bello, jenž zahájil bogey na jedničce, pak už se ale podobné chyby vyvaroval a na poslední jamce se díky birdie dostal do společného vedení. O samostatné naopak přišel Wattel. Začal na desátém odpališti a po jednom bogey se zejména zlepšením ve druhé polovině kola posunul dopředu, druhé bogey však zapsal na závěr na devítce.
Tatáž jamka stála lepší umístění Američana Phila Mickelsona. Velký muž golfového světa startující na divokou kartu neměl den, často drajvoval do roughu a seznámil se s mnoha bunkery. Většinou se však zachránil a zapsal sedmnáct parů za sebou. Až na devítce, kde rovněž dobře namířil putt ze střední vzdálenosti, musel přijmout bogey, míč se zastavil deset centimetrů před jamkou. Ještě hůře než on začali další favorité Henrik Stenson a Sergio García, kteří budou v pátek bojovat o cut.
Další pořadí: 19. McIlroy, Kaymer, Donald, Björn (-2), 35. Manassero, Harrington, Jacquelin (-1), 63. Mickelson, Donaldson, Grace, Fleetwood, Jiménez (+1), 85. Uihlein, Stenson (+2), 99. Madsen (+3), 104. García, Kruger (+4).

Top 10 prvního kola:

Po ostrém začátku v Jižní Africe přichází rychlý přesun na asijský kontinent, je tu část evropského okruhu zvaná Desert Swing. Jelikož jsme v Emirátech, znovu se sejde vynikající konkurence. Vládce předchozí sezony Henrik Stenson ze Švédska, k němu hned tři bývalé světové jedničky Rory McIlroy, Luke Donald a Martin Kaymer, zkušení vítězové majorů Pádraig Harrington a Darren Clarke, k nim celá řada hráčů na vzestupu, tvořících jádro současného okruhu. Hrát bude i dánský lídr Race To Dubai Thomas Björn, spolu s ním silná skupina Jihoafričanů a samozřejmě Velšan Jamie Donaldson, jenž se loňským vítězstvím posunul v kariéře zase o kus dál. Jako prominentního hosta se pořadatelům podařilo získat Američana Phila Mickelsona.

Hřiště Abu Dhabi Golf Clubu otevřené v roce 1998 se nachází nedaleko letiště a má par 72 a měří 6 934 metrů. Loni si hráči otestovali větší greeny, jimiž se jejich úloha stala o něco těžší. Na závěr čeká účastníky pětipar, kde se zdaleka neskóruje tak často. Hraje se o podíly z dotace 2,7 milionu dolarů (více než 54 milionů korun), do evropského žebříčku se vítězi zahrne přepočítaná hodnota ve výši 328 779 eur.

Odkazy: … Abu Dhabi GCHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai