Absolutně mistrovská práce – Larrazábal skolil Garcíu

26.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pablo Larrazábal v Mnichově.

Tak to bylo finálové kolo jako z dílny největších dramatiků progresivního divadla. Děj se řítí kupředu, ale vzápětí se zápletka tak zadrhne, že nabízí variace různých vyústění. A tady ještě přišlo play-off jako z nějakého epického díla. Hlavní postavou s úspěšně završenou katarzí se na BMW International Open stal Pablo Larrazábal.

Na začátku rozehrávky se objal se španělským krajanem Sergiem Garcíou a pak se vrhli do nervydrásajícího boje, plného skvělých ran. Buď drivů, nebo druhých přihrávek a několika záchranných. Putty byly takřka všechny naprosto úžasné, až na ten poslední…

Oba hráče dělí od sebe jen tři roky, ale García začal sbírat úspěchy v ranném věku. „Porazil jsem jednoho ze svých hrdinů z dospívání, to je velice emotivní,“ uvedl Larrazábal a měl ještě jeden, mnohem smutnější důvod být naměkko: „V minulém týdnu jsme přišli o dědečka, byl to rodinný šéf a tohle je pro něj.“

Na hřišti v Eichenreidu u Mnichova si ale sentiment nemohl ještě pustit do hlavy. Čtyřikrát hráli oba stejně. Na páté přidané jamce byl v lepším postavení na greenu García, ale přehrál a nedokázal zpátky vrátit balon do jamky. Larrazábal proměnil birdie a bylo hotovo.

Zhruba dvě až tři hodiny předtím to vypadalo, že padne rekordní skóre. Na první devítce pustili pozdější duelanti volně svůj golfový um z otěží, aby hrál za ně, a vycházelo to. Předobrazem se jim stal výkon Scotta Jamiesona, jenž ze zadní pozice zapsal v neděli 64 ran (-8) a posunul se na konečné dělené třetí místo. To má hodnotu 14 ran pod par.

Zatímco lídr po třetím kole Marc Foster střídal pary, birdie a bogey, jako by měl zakázáno zahrát dvakrát za sebou stejnou hodnotu, španělská vlna se přes něj přelila už na první devítce.

Larrazábal zapsal do jedenácté jamky šest birdie, Garcíovy hvězdné okamžiky přišly přesně mezi šestkou a jedenáctkou. Po sérii tří birdie se mu podařil první eagle a s oddychem v podobě paru okamžitě spustil eagle číslo 2.

V tu chvíli García vedl (-19) o jeden úder před Larrazábalem. Zezadu je tlačila jihoafrická dvojice Retief Goosen, George Coetzee a kolem skóre -14, jež pak znamenalo zmíněnou dělenou třetí pozici, se pohybovalo tolik hráčů, že spadnout mezi ně nebylo nemožné.

A že k tomu krajané a kamarádi z iberské golfové ekipy neměli daleko! Jakmile se přiblížil závěr, Larrazábalova smršť birdie byla ta tam, naopak přišla dvě bogey a problémy se záchranou několika parů. García zahrál dokonce čtyři bogey na pěti jamkách a účast v play-off získal až opětovným ubráním jedné rány na osmnáctce.

Závěrečnou jamku hráli oba v play-off hned dvakrát, oba bez problémů. Tak zdánlivě snadná birdie jsou opakovaně k vidění opravdu jen od absolutních mistrů hry. Podobně jisté byly od obou Španělů pary na krátkých jamkách 12 a 17. A tak se oba zase vrátili na osmnáctku, kde rozhodlo zmíněné Garcíovo zaváhání s putterem.

„Ale stejně jsem spokojen,“ uvedl druhý v konečném pořadí. „Myslím, že z tohoto týdne se můžeme všichni velice poučit. Naše play-off bylo každopádně nádherné.“