Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

12. Solheim Cup: Evropa vítězí 15:13

25.09.2011 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Neděle – 3. den – Evropa vítězí 15:13
Počtvrté získala vítězství Evropa, a to v dramatické koncovce, ovlivněné povětrnostními podmínkami. Hra byla přerušena ve chvíli, kdy ještě zbývaly tři zápasy ke zkompletování finálního skóre. Domácí tým v tu chvílivedl, ale existovala možnost, že se vše zase otočí, jako se to už stalo při sobotních čtyřhrách. Tentokrát se ale nic takového neopakovalo. Naopak poté, co rozhodčí znovu pustili účastnice zápasu na hřiště, domácí golfistky uhájily výhru, k níž vůbec neměly nakročeno. „Na tenhle den budu nejvíc pyšná,“ zářila kapitánka vítězsného celku Alison Nicholas. „Nové hráčky byly fantastické a ty zkušené hrály také velmi dobře,“ chválila.
Singly začaly nečekanou nepříjemností pro Američanky. Hlavní  rozhodčí Mark Vande Boeck přijel na první odpaliště oznámit, že poslední zápas, který byl na programu, se neuskuteční. Cristie Kerr byla nucena ho vzdát vlivem zraněného zápěstí, a tak Karen Stupples vyhrála „kontumačně“ a domácí tým získal bod.
Peripetie dalšího vývoje víceméně posunovaly evropský tým k vítězství, nicméně v dešti, který se snášel na hřiště, se situace mohla obrátit co chvíli. A taky se to stalo. Bouřková hrozba vyhnala hráčky ze hřiště ve chvíli, kdy Američanky měly šanci zvrátit nepříznivý vývoj. Těžko říct, jestli to byla přestávka, nebo motivační práce kapitánky, ale fungovalo to. V poslední půlhodině zavlála modrá vlajka se žlutými hvězdami.
Suzann Pettersen prohrávala o jednu jamku s Michelle Wie, ale na závěrečných třech jamkách skóre otočila a získala plný bod. Američanky ještě měly šanci, protože Ryann O´Toole při své úžasné formě vedla nad Caroline Hedwall o dva body. A zbývaly dvě jamky do konce. Evropská soupeřka je obě vyhrála a uhrála rozhodující remízu. Skoro zároveň se vydařil konec utkání Azahaře Muňoz, jež ubránila vítězství proti Angele Stanford. „Bylo to jako bychom umřely, byly pohřbeny a zase vykopány z hrobu,“ našla drsný příměr nejzkušenější hráčka evropského družstva Laura Davies.
Poprvé od roku 2003 patří Solheim Cup starému kontinentu. „Jsem zklamaná, lepší tým jsme mít nemohly. Ale ony hrály dobře, za pětatřicet minut nás překonaly,“ posteskla si kapitánka poraženého výběru Rosie Jones.

Evropa – USA singly 7:5
Matthew – Creamer 6/5 – Evr.
Gustafson – S. Lewis 2/0 – Evr.
Nordqvist – Pressel 2/1 – USA
L. Davies – Inkster remíza
Reid – Hurst 2/0 – USA
Boeljon – Lincicome 2/0 – Evr.
Gal – Lang 6/5 – USA
Hjorth – Ch. Kim 4/2 – USA
Pettersen – Wie 1/0 – Evr.
Hedwall – O’Toole remíza
Muňoz – Stanford 1/0 – Evr.
Stupples – Kerr 10/8 – Evr.

Sobota – 2. den
Evropa – USA 8:8

Domácí celek v polovině soutěže zvýšil na rozdíl dvou bodů, ale ve zbytku druhého hracího dne o náskok přišel. Ve foursomech se mu podařilo získat dvě vítězství proti jednomu, zbylé utkání skončilo remízou, ve fourballech dominovaly zámořské golfistky. 
Den začal drtivou výhrou evropského páru Caroline Hedwall, Sophie Gustafson. Ta už v pátek dokázala zvítězit daleko před poslední jamkou a tentokrát Švédky ukončily svůj duel ještě dřív. Dvaadvacetiletá Hedwall, jejíž dvojče Jacqueline slouží sestře jako caddie, se rozplývala nad spoluprací se svou zkušenější krajankou.
O jediný bod Američanek se velkou měrou zasloužila Ryann O´Toole a potvrdila oprávněnost své divoké karty. Hlavně ona táhla pár s Morgan Pressel a položila základ k trháku v závěrečných fázích zápasu – birdie na jamkách 14 a 15 i vítězný par na šestnáctce.
Odpoledne začalo dalším zničujícím atakem výběru kapitánky Alison Nicholasové. Pár Laura Davies, Melissa Reid nastřádal síly, protože ranní program se ani jedné hráčky netýkal. A pak společně zopakovaly ve fourballu bodový zisk z pátku, tentokrát ani nepotřebovaly dojít na poslední jamku, naopak ukončily duel na patnáctce. Zvlášť pro Brittany Lang to muselo být frustrující, prohrála i třetí ze svých dosavadních vystoupení ve čtyřhrách. Přitom je v tom do značné míry nevinně, protože dopoledne hrubě a často chybovala hlavně její spoluhráčka Juli Inkster a odpoledne s Michelle Wie neměly šanci. „Ony hrály opravdu fenomenálně,“ uznala Lang protivnicím.
Pak ale přišel americký kontraatak. Dlouho střádaný evropský náskok byl ten tam po třech dramatických koncovkách vždy s úspěšným koncem pro Spojené státy. Jejich kapitánka Rosie Jones pak přiznala: „Pochopila jsem, že na tohle hřiště musím posílat dlouhé hráčky.“ Jak jednoduché někdy bývají recepty na vítězství…
Evropa- USA foursomy 2,5:1,5
Hedwall, Gustafson – Stanford, S. Lewis 6/5 – Evr.
Stupples, Boeljon – Pressel, O’Toole 3/2 – USA
Hjorth, Nordqvist – Lang, Inkster 3/2 – Evr.
Matthew, Muňoz – Kerr, Creamer remíza

Evropa – USA fourbally 1:3
L. Davies, Reid – Lang, Wie 4/3 – Evr.
Pettersen, Hedwall – Pressel, Kerr 1/0 – USA
Gal, Boeljon – S. Lewis, O´Toole 2/1 – USA
Hjorth, Muňoz – Creamer, Lincicome 3/1 – USA

Pátek – 1. den
Vypadá to na vyrovnaný boj. Po polovně programu prvního dne to potvrdila Suzann Pettersen dvouapůlmetrovým puttem do birdie na osmnácté jamce posledního foursomu, jímž domácí tým vyrovnal na 2:2 po základních foursomech. Ona a její partnerka Sophie Gustafson téměř po celý zápas vedly, ale na sedmnácté jamce soupeřky vyrovnaly. I proto byla výhra na následující jamce důležitá, že hráčky Evropy psychicky povzbudila. „Sofie dala skvělou ránu a pro mě to byl dobrý pocit skórovat,“ usmála se autorka závěrečného úderu dne.
Předtím to s týmem starého kontinentu nevypadalo dobře, protože Američanky vyhrály první i druhou čtyřhru. Přitom ta druhá se původně vyvíjela úplně jinak. Angličanky Karen Stupples a Melissa Reid vedly o dva body, když chyběly čtyři jamky do konce. Pak ale prohrály patnáctku a sedmnáctku.
Na odpališti poslední jamky nervózní Stupples posadila míček z týčka do roughu a když ho její spoluhráčka vypinkla ven, třetí ránou pro změnu zamířila do bunkeru. Spojené státy se v tu chvíli ujaly vedení 2:0 na zápasy.
Pak ale zafungovalo spojení zkušenosti v osobě Catriony Matthew a nováčkovského elánu v podání Azahary Muňoz a Evropa stihla do konce hracího dne vyrovnat. „Byl to můj první zápas v Solheim Cupu, tak jsem nevěděla, co čekat, a bylo to opravdu vzrušující. Ale Catriona dokázala ve vypjatých chvílích zůstat neuvěřitelně klidná, vylíčila své pocity Španělka.
Pak přišly na řadu forubally a Evropa v nich strhla vedení na svou stranu. A přitom zase nejdřív prohrávala. To když Morgan Pressell a Paula Creamer na poslední jamce získaly třetí celý bod pro celek hostí. Jenže Američanky další utkání zremizovaly a to bylo z jejich strany vše. Gustafson tentokrát ve dvojici s Caroline Hedwall vyhrály jediný mač, který skončil poměrně daleko před osmnáctou jamkou. „Hrát se Sophií bylo něco mimořádného, jsem ráda, že se nám tak vedlo,“ řekla k výkonu švédské dvojice mladší z obou hráček. Odpoledne zakončila svýn druhým bodem Pettersen, tentokrát se spoluhráčkou Annou Nordqvist.
Přestože tedy zámořský tým prohrává, hovořila jeho kapitánka Rosie Jones, skoro jako by tomu bylo naopak. „Můj tým ukázal hodně vůle po vítězství, protože v jednu chvíli bylo v ukazateli skóre až příliš mnoho modrých vlaječek,“ poukázala na zástavu Evropské unie u vítěných jamek. Pak se opravdu objevilo o něco víc tech s hvězdami a pruhy. „Tyhle holky jsou schopné vydolovat ze sebe to nejlepší, když je to potřeba,“ doplnila a varovala soupeřky před dalšími dvěma dny.

Evropa – USA foursomy 2:2
Hjorth, Nordqvist – Wie, Kerr 2/1 – USA
Stupples, Reid – Creamer, Lincicome 1/0 – USA
Matthew, Muňoz – S. Lewis, Stanford 3/2 – Evr.
Pettersen, Gustafson – Lang, Inkster – 1/0 – Evr.

Evropa – USA fourbally  2,5: 1,5
L. Davies, Reid – Pressell, Cramer 1/0 – USA
Matthew, Gal – Kim, O´Tolle  – remíza
Gustafson, Hedwall – Hurst, Lincicome 5/4 –  Evr.
Pettersen, Nordqvist – Kerr, Wie  2/0 – Evr.

 


Ženská obdoba Ryder Cupu, týmového klání družstev Evropy a Ameriky se jmenuje Solheim Cup a koná se jednou za dva roky, na střídačku s Ryder Cupem. Utkání se jmenuje podle zakladatele společnosti Ping Karstena Solheima. Vpředloňském utkání v americkém Sugar Grove zvítězily Američanky 16:12. Možná si vzpomenete, že v exhibici před turnajem hrála i naše tehdy čtrnátiletá Klára Spilková, která pár dní před tím absolvovala v Auroře Junior Solheim Cup, jako hráčka Evropy.
Letošní Solheim Cup se odehraje na evropské, konkrétně irské půdě v Killen Castle. Utkání začíná v pátek  23. a končí v neděli, 25. září.
Hraje se jamková hra. V pátek  i v sobotu se dopoledne hrají foursomy, odpoledne fourbally, v neděli singly.

Kapitánkou evropského týmu je Alison Nicholas, asistentkami legendární Annika Sörenstam a Joanna Morley. Americký tým povede Rossie Jones s asistentkami Sherri Steinhauser a Juli Inkster.

Dvanáctičlnné týmy Evropy a Ameriky tvoří následující hráčky:


Po jedenácti ročnících má aktivní skore USA, které vyhrály osm zápasů, Evropa doposud zvítězila pouze třikrát:


Odkazy: … Killeen Castle … Satelitní mapa hřištěStránky solheim Cup


Foto ze Solheim Cup 2009 –  © Antonín Krčmář:
foto © Antonín Krčmář