78. Masters Tournament

14.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bubba Watson

Masters Tournament, Augusta National GC, Augusta, Georgia, USA
(10. – 13. dubna 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Bubba Watson získal při šestém startu na Masters druhé vítězství. Předloni musel po výkonu -10 absolvovat dvě jamky play-off s Louisem Oosthuizenem. Letos vyhrál i se skóre -8 o tři údery před svým americkým krajanem Jordanem Spiethem a Švédem Jonasem Blixtem. Oba byli na prvním majoru sezony nováčky.

Jelikož pořadatelé před finálovým kolem zvedli dotaci na devět milionů dolarů (více než 178 milionů korun), patří pětatřicetiletému hráči šek na rekordních 1,62 milionu USD (přes 32 milionů Kč). Zároveň se posunul na druhé místo průběžného pořadí FedEx Cupu. Mezi svými dvěma tituly skončil loni v Augustě na děleném 50. místě.

Watson podpořil tradici levorukých vítězů

Úspěchem skončil turnaj také pro padesátiletého Španěla Miguela Ángela Jiméneze, jenž obsadil samostatné čtvrté místo a díky tomuto nejlepšímu osobnímu výsledku získal rovnou právo startu i v příštím roce. Přestože greeny byly vůči účastníkům přívětivější než v sobotu, kdy byly extrémně rychlé, pod hranicí paru skončilo pouze sedm golfistů.

Scott: Stačí jedna špatná devítka a titul je pryč

Za Američany Rickiem Fowlerem a Mattem Kucharem na dělené sedmé pozici je tím posledním Angličan Lee Westwood. Ten v pěti po sobě jdoucích ročnících neskončil hůř než jedenáctý. Dělený osmý skončil spolufavorit Rory McIlroy ze Severního Irska a na stejnou úroveň se zařadil šestapadesátiletý Němec Bernhard Langer, pro nějž je to další top 10 po deseti letech. Australskému obhájci titulu Adamu Scottovi patří dělená 14. příčka.

Konečné Top 10:

Leaderboard

00:51 – Bubba Watson zahrál na osmnáctce par a potvrdil vítězství o tři rány.

00:38 – Po dalších dvou parech od obou členů závěrečného flightu jde Watson na odpaliště poslední jamky s náskokem tří par na Spietha. A také na Blixta, jenž dohrál v paru osmnáctku a skončil na skóre -5.

00:25 – Mezi Watsonem a Spiethem po šestnáctce nezměněno, o tři rány. Taktéž mezi Watsonem a Blixtem po Švédově paru na sedmnáctce. Turnaj dohrál Miguel Ángel Jiménez s konečným skóre -4.

00:16 - Pokračuje fáze, v níž se neskóruje. Watson a Spieth na pětiparu 15, Blixt a Kuchar na tříparu 16, Jiménez na čtyřparu 17., všech pět v paru. Tři jamky před koncem vede Watson s náskokem tří ran.

00:02 – Dva pary na čtrnáctce pro Watsona i Spietha, pak šanci přiblížit se nevyužil o jamku dál Blixt, pořadí i skóre vedoucí trojky stávají nezměněny: Watson -8, zbylí dva -5.

23:44 – Rýsuje se druhé vítězství Bubby Watsona? Pět jamek před koncem má skóre -8 a vede o tři rány. Na pětiparové třináctce vytěžil z drtivého, více než třísetmetrového drivu birdie, Spieth po odpalu do jehličí dotlačil míč jen do paru.

23:28 – Amen Corner vybírá na Spiethovi pověstnou nováčkovskou daň. Po jedenáctce, kde oba aspiranti na titul zahráli par, to na tříparové dvanáctce dokázal jen Watson. Spiethův odpal byl krátký, míč se skutálel do vody a Američan si ještě nechal dlouhý putt do bogey. Ten proměnil, takže rozdíl mezi oběma golfisty narostl jen na dva údery. Vzápětí se na Spietha dotáhl po birdie na třináctce Jonas Blixt.
Průběžné pořadí:
1. Watson (-7), 2. Spieth, Blixt (-5), 4. Kuchar (-4), 5. Jiménez (-3), 6. Björn, Stadler (-2).

23:17 – Adam Scott bude jako obhájce titulu neúspěšný. Finále absolvoval v paru, jeho konečné skóre je +1.

23:02 – Po nepřesné druhé ráně a těžkém chipu, jenž přeběhl celý green, zahrál Watson druhé bogey dne a rozdíl mezi ním a Spiethem je po deseti jamkách opět jen jedna rána.

22:45 – To je turnaj! Ve vedení o dvě rány je pro změnu Watson. Podruhé za sebou hrál birdie a má skóre -8, naproti tomu Spieth znovu za bogey a je dva údery zpět. Masters vrcholí.
Další pořadí:
3. Blixt (-4), 4. Kuchar (-3), 5. Senden, Björn, Jiménez, Fowler (-2).

22:41 – Turnaj skončil pro Roryho McIlroye a 69 ran (-3) je nejlepší letošní Severoirovo kolo. Znamená konečný even par a aspiraci na top 10.

22:32 – Jedna jamka a vše je srovnáno! Watson konečně prodal dobrý drive a na pětiparové osmičce zahrál birdie, kdežto Spieth má po trojputtu druhé bogey. Oba se dělí o vedení se skóre -7, Kuchar a Blixt jsou tři rány zpět.

22:10 – Skvělý jemnocitný putt v podání Jordana Spietha na sedmičce znamená snížení skóre na -8 a vedení o dvě rány před Watsonem.

21:57 – Koncert na tříparu číslo 6 v podání závěrečného flightu. Jeden odpal lepší než druhý a putty do birdie, shrnuto: 1. Spieth (-7), 2. Watson (-6), 3. Kuchar, Blixt (-4).

21:52 – Na světě jsou dva další výkony pod 70 ran. Američan Stewart Cink hrál 68 (-4) s čistou skórkartou a Nizozemec Joost Luiten se rozloučil i s jedním bogey výsledkem 67 (-5).

21:48 – Po páté jamce už je zase rozdíl mezi vedoucím Spiethem a druhým Watsonem jen jedna rána. Lídr hrál po druhé ráně do bunkeru bogey. Kuchar a Bixt (-4) se drží na děleném třetím místě.

21:32 – Sand save v podání Jordana Spietha! Dvacetiletý Američan se úspěšným bunker shotem na tříparové čtyřce posunul na -7, hned nato proměnil putt do birdie Bubba Watson a zachytil nástup partnera ve flightu.

21:25 – Po Kucharově double bogey na čtyřce vede Spieth (-6) o dvě rány před Kucharem, Watsonem a Blixtem.

21:08 – Skóre vedoucího hráče je -6. Po birdie na dvojce se na něj dostal Jordan Spieth. Vzápětí ho díky chip-inu na trojce dorovnal Matt Kuchar.

20:55 – Členové závěrečného flightu Bubba Watson a Jordan Spieth zahájili parem, před nimi Matt Kuchar a Jonas Blixt rovněž. Drama začalo.

20:31 – Veterán Fred Couples vstoupil do závěrečného dějství vehementně. Po dvou birdie na první a druhé jamce je na skóre -3 a dělí se o páté místo.

18:40 – Společně vyrazili do hry Severoir Rory McIlroy a Američan Jimmy Walker, dva hráči z okruhu favoritů, jimž letos major titul patřit asi nebude.

Pořadatelé oznámili, že částka věnovaná na hráčské prémie se pro letošní ročník zvýšila na devět milionů amerických dolarů (více než 178 milionů korun) a vítěz získá šek na rekordních 1,62 milionu USD (přes 32 milionů Kč). O vyšší prize money se na PGA Tour bude hrát jen na květnovém Players Championship a srpnovém PGA Championship, jejichž dotace činí rovných 10 milionů.

Tee times 4. kola

Program závěrečného dějství zahájí v 10:10 místního času, tedy po čtvrté SELČ, pětapadesátiletý Američan Larry Mize, symbolicky rodák z Augusty, jenž zde v roce 1987 získal jediný major titul. Cutem letos prošli další bývalí vítězové, patřící do seniorské kategorie: Skot Sandy Lyle (1988), Fidžan Vijay Singh (2000), Němec Bernhard Langer (1985 a 1993) a Američan Fred Couples (1992), jenž je díky skóre -1 v top 10 a tedy i mezi okruhem kandidátů na titul.

 

Sobota – 3. kolo
0:53 (neděle) –
Závěrečný flight nedělního kola vytvoří vítěz turnaje z roku 2011 Bubba Watson a jeho americký krajan Jordan Spieth, jenž v Augustě letos debutuje. Oba mají skóre -5 a zdaleka nic jistého. Jen o ránu za nimi je dvojice Matt Kuchar, Jonas Blixt a dva údery ztrácejí Rickie Fowler a Miguel Ángel Jiménez. V osobách dvou prvně jmenovaných z těchto párů mají tedy Spojené státy na špici leaderboardu převahu, avšak Švéd a Španěl vytvoří silnou konkurenci. Šanci mají i další hráči v pořadí, nad parem jich je třináct.

Bude mít Masters nejmladšího či nejstaršího vítěze?

Top 10 třetího kola:

0:29 – Obhájce titulu Adam Scott kolo pokazil. Zahrál 76 ran (+4), průběžné skóre mu vystoupalo na +1 a Australanovy šance na opakování loňského úspěchu poklesly.

Leaderboard

0:15 – Po birdie na šestnáctce se na druhé místo dotáhl Jonas Blixt. Jelikož jde o třípar, o pouhých sedm minut později se na téže jamce dopustil Watson bogey. Blixt ovšem zanedlouho chyboval.
Aktuální pořadí: 1. Watson, Spieth (-5), 3. Blixt, Kuchar (-4), 5. Jiménez, Fowler, Björn (-3).

23:54 - Jordan Spieth se po birdie patnáctce dostal na samostatné druhé místo ránu za Watsona.

23:46 – Matt Kuchar ztratil ránu na osmnáctce, Jonas Blixt a Thomas Björn šli dolů v pověstném úseku Amen Corner. Bubba Watson měl jedinečnou šanci na pětiparové třináctce odskočit na tři rány dopředu, ale po trojputtu zapsal pouze par.
Aktuální pořadí:
1. Watson (-6), 2. Kuchar, Spieth, Björn (-4), 5. Jiménez, Fowler, Furyk, Blixt (-3).

23:02 – Trojici ve vedení rozšířil na čtveřici Matt Kuchar, avšak Bubba Watson si vzápětí po birdie na desítce vzal se skóre -6 zpět samostatné první místo.

22:41 - Jonas Blixt a Thomas Björn zahráli na devítce birdie a dělí se s Bubbou Watsonem o vedení se skóre -5.

22:25 – Ačkoli po druhé jamce, kde zahrál eagle, vedl Bubba Watson se skóre -8 už o pět úderů, rázem je to jen o jeden. Američan hrál bogey na jamkách 4, 6 a 7, načež klesl na -5. O druhé místo se dělí jeho krajan Jordan Spieth, Dán Thomas Björn a Švéd Jonas Blixt.

21:12 – Nejlepší kolo dosavadního průběhu turnaje má na kontě Miguel Ángel Jiménez. Španěl, jenž překročil padesátku a chystá se k debutu na Champions Tour, se oproti pátku zlepšil o deset ran na 66 (-6) a s průběžnou bilancí -3 může pomýšlet na to, že zůstane v top 10. Populární Andalusan hrál jedno bogey na tříparové dvanáctce, protože se z hlubokého bunkeru dostal až opakovanou ranou. Vzápětí na pětiparové třináctce ovšem z pískové překážky málem zapsal eagle, ale míč se odrazil od praporkové tyče, takže z toho bylo jen birdie. Ve skórkartě jich má Jiménez sedm.

20:01 – Rory McIlroy zopakoval čtvrteční výkon 71 (-1) a vylepšil vlastní průběžné skóre na +3. Pro Severoira to však přece jen bylo hořké, protože místní amatér Jeff Knox, vyslaný klubem tradičně jako nehrající zapisovatel, zahrál o úder lépe. „Myslel jsem, že na poslední jamce dá solidárně trojputt, abychom skončili zároveň,“ žertoval McIlroy a dodal: „Zná to tu evidentně hodně dobře. Nikdy jsem tady nikoho neviděl tak dobře patovat. Přemýšlel jsem, že bych ho angažoval, aby pár mých puttů přečetl.“

19:10 – Mimořádnou první devítku předvedl Gary Woodland. Začal den na úrovni +3, ale stačily mu dvě jamky na to, aby tuto ztrátu proti paru zlikvidoval. Po startu birdie, eagle v Američanovi vzrostly chuť i sebevědomí a Další birdie přidal na jamkách šest, osm a devět. Posunul se do průběžné top 10.

Tee times 3. kola

Rory McIlroy určitě nečekal, že na něj vyjde poněkud nepříjemná úloha absolvovat hřiště v Augustě sám. Přesto je to realita a Severoir bude prvním hráčem, kdo se s jeho nástrahami pustí popasovat ve třetím dějství. Jeho první odpal je stanoven na 10:15 místního času, tedy čtvrt na pět.

Zvláštní pobídku dostal do finálového programu Angličan Lee Westwood. Pokud v turnaji zvítězí, obdrží od sponzorské firmy Dunlop mimořádnou prémii 3,3 milionu dolarů. „Byl po léta jedním z předních hráčů a světa a my bychom mu přáli, aby mu Masters přineslo první velký úspěch na majorech,“ prohlásil šéf marketingu David Newbury.

 

Pátek – 2. kolo

1:27 (sobota) - Hráče na třetím místě doplnili obhájce titulu Adam Scott a Jordan Spieth. Australan hrál even par 72 ran po výkyvu ve skóre – na první devítce tři rány ztratil a na druhé je získal zpět. Američan má za sebou zlepšení o jeden úder na 70 (-2), přičemž ony dvě rány při třech birdie a třech bogey dělá eagle z pětiparové patnáctky. Tam zvolil risk a druhou ranou namířil přes vodu na green a umístil míč do vzdálenosti tří metrů od jamky, odkud putt proměnil.

2. kolo: Watson neriskuje, Masters ztratilo Mickelsona

Cutem prošlo jednapadesát hráčů a ke slovu tentokrát nepřišlo pravidlo o tom, že do finálové části jdou všichni do deseti ran za lídrem. Bubba Watson odskočil nejen druhému v pořadí Johnu Sendenovi o tři rány, ale vytáhl hranici cutu na +4. Do ní se těsně vešel Severoir Rory McIlroy, v jehož zápisu jsou i dvě double bogey. Jednomu z uvažovaných favoritů nevyšla druhá devítka, ztratil na ní čtyři údery.

Cutem neprošli mj.: R. Moore, Donald, García, Mickelson, Els, Simpson, Schwartzel (-5), English, McDowell, Z. Johnson (-6), D. Johnson (-7), Cabrera, Reed (-8), Dufner (-10).

Top 10 druhého kola:

Leaderboard

22:55 - Na druhé místo za Bubbu Watsona se posunul třetí hráč, jenž ve druhém hraním dnu dosáhl dosavadního turnajového maxima na kolo 68 ran (-4), Australan John Senden.
Průběžné pořadí:
1. B. Watson (-7), 2. Senden (-4), 3. Björn, Blixt, Couples, Walker (-3). Posledne dva jmenovaní dosud hrají.

22:33 – Ať už projde cutem, nebo ne (zatím to vypadá, že ne), nebude Phil Mickelson na letošní ročník vzpomínat nejlépe. Zlepšil se sice o tři rány, ale jen na 73 (+1) a ve skórkartě má i tentokrát triple bogey, pro změnu z tříparové dvanáctky. Ve stejném ohrožení jako Američan jsou i Angličan Luke Donald, Španěl Sergio García a Jihoafričan Ernie Els. Všichni mají po dvou kolech bilanci +5 a několik konkurentů by se muselo ve zbývajícím programu zhoršit, aby tito nositelé známých jmen a mnoha titulů hráli Masters i o víkendu. Ze hry už jsou Severoir Graeme McDowell, Američané Zach Johnson i Dustin Johnson.

20:30 – Laťku konkurenci nasadil Bubba Watson posunem na průběžné skóre -7. Zopakoval nejlepší čtvrteční výkon Billa Haase 68 (-4) a zároveň vytáhl hranici cutu poměrně vysoko. Po sérii pěti birdie na jamkách 12 až 16 už byl dokonce osm ran pod parem, ale v závěru přece jen chyboval, na osmnáctce zahrál druhé bogey dne. Tentýž výsledek přinesl i Dán Thomas Björn a má průběžnou bilanci -3.

17:17 – Prvním mužem, jemuž se podařilo dostat skóre na hodnotu -5, se stal Marc Leishman. Australan měl skvělý start do druhého hracího dne v podobě tří po sobě jdoucích birdie. Na čtyřparové jedničce hrál přitom druhou ránu z jehličí a musel se vyhnout větvím. Mimo trávu drajvoval i na pětiparové dvojce. Na jamce číslo 3 skóroval pětimetrovým puttem. Vzápětí však hrál bogey a klesl na -4 k Billu Haasovi, jenž na start postaví až v 19:15 našeho času.

16:05 – O nástrahách hřiště v Augustě bude moci po kariéře zasvěceně vyprávět jednapadesátiletý amatér Mike McCoy. Když se vydal do hry a na první i druhé jamce zapsal par, sotva by byl předpokládal, že na příštích pěti nasbírá šest ran navíc. Mezi dvě dvojice bogey vsadil double bogey, než se na osmičce konečně dočkal dalšího paru. Mezitím klesl na poslední 97. místo leaderboardu a už přidal i další double bogey a triple bogey.

14:05 – Členové zahajovacího flightu dohráli jamku číslo 1. Kevin Streelman zahrál par a zůstává na téže bilanci i celkově, D.A. Points je po bogey na průběžných plus sedmi ranách.

Tee times … Druhé kolo Masters můžete na svých počítačích a tabletech sledovat zde


Čtvrtek – 1. kolo
1:40 (pátek) –
Na čelo turnaje se dotáhli Jihoafričan Louis Oosthuizen a domácí favorit Bubba Watson. Ona drorovnali Scottovo skóre -3 a dělí se s ním o druhé místo. Také Oosthuizen zakončilo kolo s bilancí bogey – birdie a na osmnáctce si vzal zpět, co chvíli předtím ztratil, přesným čtyřmetrovým puttem. Američan jako jediný z celého startovního pole odevzdal čistou skórkartu se třemi birdie.

Top 10 prvního kola:

Leaderborad

23:09 – Na světě je první eagle turnaje. Dosáhl ho Jihokorejec Bae Sang-moon na pětiparové patnácté jamce. Trefil chip-in, při kterém míč musel překonat jeden ze zrádných brejků tohoto greenu.

1. kolo: tresty a nadávky

21:53 – Obhájce titulu Adam Scott proměnil těžký dvoumetrový putt do paru na osmnácté jamce a zahájil výkonem 69 (-3). Překonal i nezdar z tříparové dvanáctky, kde trefil zadní břeh vodní překážky a míč mu sjel pod hladinu. Bylo z toho double bogey, zůstalo ovšem jedinou skvrnou na Australanově skórkartě, kterou naopak zdobí pětice birdie. Na čelo leaderboardu útočili i další favorité, ale Severoir Rory McIlroy zahrál na osmnáctce poprvé v kariéře trojputt a vinou bogey klesl na -1. Američan patrick Reed tady zakončil černou sérii tří bogey na závěrečných třech jamkách a jeho skóre se zhouplo na +1.
Aktuální pořadí: 1. Haas (-4), 2. Scott (-3), 3. K. Stadler, Blixt, Woodland, Walker, Choi, Snedeker (-2).

21:18 – První, komu se podařilo dokončit úvodní kolo s výsledkem pod 70 ran, se stal Američan Bill Haas. Dvě bogey a šest birdie, to poslední na osmnáctce, daly 68 ran (-4) a průběžné vedení. Na jamkách 4, 7 a 14, proměnil úžasné dlouhé putty a víc než dva metry to měl do jamky i na třináctce a také zde ránu ubral. Jediný putt se mu nepovedl na jamce předposlední, ale Haas se zviklat nedal a vzápětí naposledy skóroval.

20:32 – K Blixtovi a Stadlerovi se na -2 přidali Američané Gary Woodland a Jimmy Walker, jenž upoutal sérií birdie mezi jamkami 14 a 17. Naopak jejich krajan Webb Simpson, jenž zahájil skvělou šňůrou tří birdie na úvodních třech jamkách, pak už ani jednou nezabodoval a po bogey a dvou double bogey klesl na 74 (+2).

18:48 – Lídry v klubovně jsou Jonas Blixt a Kevin Stadler. Oba hráli 70 ran (-2). Švéd byl po čtrnácti jamkách na průběžném skóre -4, avšak hrál bogey na jamkách 15 a 18. Američan, jenž má ve skórkartě čtyři birdie a dvě bogey, se odešel podívat, jak se s hřištěm potýká jeho otec Craig. Šedesátiletému veteránovi to příliš nejde, skóroval jen jednou a hodně nabírá, ale kvůli rodinnému propojení je i tak spokojen.

18:18Hráči zahajovacího flightu zkompletovali celou osmnáctku. Američan Stewart Cink zahrál 73 ran (+1), Jihoafričan Tim Clark 79 (+7).

13:38 – Čestní startéři Gary Player, Arnold Palmer a Jack Nicklaus odpálili slavnostní zahajovací rány 78. ročníku. Turnaj byl poté zahájen.
(Všechny časové údaje jsou uváděny ve středoveropském letním čase)

 

Středa – den před turnajem: 60 rozhodčích
Ani rozpaky nad loňským nárazem Tigera Woodse na pravidla neměl za následek změnu politiky pořadatelského klubu co do rozhodování případných sporných situací. Masters tak zůstává jediným majorem, při němž nepůjde s každým flightem zvlášť vyčleněný rozhodčí. Plynulost hry by ale měla být zaručena. „Máme po hřišti 60 rozhodčích, to je víc než v kterémkoli dalším turnaji,“ řekl turnajový ředitel Billy Payne. Na některých dopředu vytipovaných jamkách, kde by mohly nastat problémy, bude přítomno až šest rozhodčích. „Myslíme si, že to bude stačit, takže jsme ke změně systému nesáhli,“ dodal Payne.

Při loňském ročníku trefil Woods na patnácté jamce praporkovou tyč a jeho míč odskákal do vody. Hráč dropoval nikoli na místě, z něhož hrál, ale o poznání dál od jamky, což zdůvodnil obavou, že trefí stejné místo znovu. To mělo za následek penalizaci dvěma ranami navíc, avšak až poté, co Woods podepsal skórkartu. To dávalo možnost diskvalifikovat ho, ale výbor rozhodl ponechat v platnosti pouze herní trest a nechat nejsledovanějšího muže startovního pole pokračovat v turnaji. Incident vyvolal diskusi o tom, že přítomnost stálého rozhodčího u každého flightu by takovým kontroverzím zabránila.

 

Par 3 Contest
Prvním dílčím vítězem tohoto týdne se stal Američan Ryan Moore. Na devítijamkové akademii sestávající se z krátkých tříparových jamek dosáhl výkonu 21 ran (-6). O dva údery za ním se o druhé místo podělili Kevin Stadler a Fuzzy Zoeller. Posledně jmenovaný dvaašedesátiletý vítěz Masters z roku 1979 potvrdil dobrou formu, díky níž už letos vyhrál MasterCard Championship ze série Champions Tour.

Moore se usmál nad „povinnou“ připomínkou, že vítěz Par 3 Contest nikdy nevyhrál hlavní turnaj. „Toho se nebojím. Někdo to musí zlomit, tak to třeba budu já, kdo ví?“ usmál se s trofejí v ruce. Zaostal jen jednu ránu za rekordem Art Walla z roku 1965 a Gaye Brewera z roku 1973. Po hřišti jej doprovázel jeho osmnáctiměsíční syn Tucker s plastovým driverem v ruce. „Bylo fajn mít u sebe chlapce a pár přátel. Proto se to hraje, aby si člověk odpočinul, ale zároveň to byl i dobrý trénink,“ dodal Moore.
Konečné výsledky miniturnaje najdete zde.

 

Úterý – dva dny před turnajem: Večeře šampionů
Ještě než nechal obhájce titulu Adam Scott servírovat večeři, jak je v úterý před Masters zvykem, musel rozptýlit fámy, které sám tak trochu pomohl roznést, když se nedávno v žertu zmínil, že by na menu mohlo být klokaní maso. „Nebude to nic zvlášť exotického, nejsem si totiž jistý, jestli by ostatní ocenili třena klokana, krokodýla, nebo tak něco,“ potvrdil. Přesto nechal sestavit jídelníček plný tradičních australských pochutin, vždyť se stal prvním hráčem své země, který oblékl zelené sako vítězů.

Jako předkrm se podávaly artyčoky a roketový salát s grilovanými kalamáry a balsamikovou zálivkou. Jako hlavní chodů přišli na řadu takzvaní Moreton Bay Bugs, což ovšem nejsou červi ani brouci, jak by mohl znít překlad. Australané tak říkají zvláštnímu druhu humra, skutečné krajové delikatese. Scott ovšem nechal pokrm ozvláštnit na newyorský způsob, jako příloha byl k mání špenát (zjevný odkaz na Pepka námořníka) a bramborová kaše s cibulovým krémem.

Moučník pak nechal třiatřicetiletý hráč na své matce. Ta totiž připravuje tradiční dort ze šlehaných vaječných bílků a cukru krupice dle vlastního modifikovaného receptu. Podle zpráv amerických serverů si Pam Scott postěžovala, že v USA nejsou k dostání správné ingredience. „Vedli jsme o tom s šéfkuchařem vážnou debatu,“ citovaly tyto zdroje paní kuchyně.

Její syn byl jinak spokojen s tím, co se mu povedlo dát dohromady, k moučníku přidal ještě jahody. „Věřím, že všichni budou spokojeni, zvlášť s výběrem vína,“ upozornil na důležitou součást Champions dinner. Jedinou součástí, která po letech chyběla, byl Tiger Woods. Jeho tým vydal prohlášení, že po operaci ploténky se hráč dva týdny nemůže pořádně hýbat.

Tee times
Obhájce titulu Adam Scott bude v úvodních dvou kolech hrát ve společnosti vítěze zatím posledního majoru PGA Championship, amerického profesionála Jasona Dufnera, a devatenáctiletého anglického vítěze loňského amatérského mistrovství Spojených států Matthewa Fitzpatricka. Tato trojice vyrazí v prvním hracím dnu na hřiště před jedenáctou hodinou místního času a hned po ní se vypraví zdolávat jeho nástrahy další americká dvojice Jordan Spieth, Patrick Reed ve společnosti severoirského favorita Roryho McIlroye. V pozdějším programu připravili pořadatelé diváků, lahůdku výběrem partnerů pro Phila Mickelsona. Další místní oblíbenec dostal do tria Jihoafričana Ernieho Else a Angličana Justina Rosea.
Kompletní seznam flightů naleznete zde.

 

Pondělí – tři dny před turnajem: počasí
Déšť si vyžádal přerušení tréninku, ale v úterý se hráči budou moci na hřiště vrátit. Sprchnout by mělo zase v noci na středu, která je vyjma rána očekávána jako z větší části slunečná. Příznivá je i předpověď pro čtyři turnajové dny. Ačkoli ještě před týdnem byli diváci nabádáni, aby nezapomněli na cestu do Augusty přibalit pršipláště či jiné pomůcky proti dešťovým kapkám, čerstvé zprávy říkají, že by mělo být následovně:
Čtvrtek - zpočátku chladno, s postupujícím sluncem oteplení.
Pátek - oblačno.
Sobota - převážně slunečno, desetiprocentní možnost deště.
Neděle - nejvyšší teploty z celého týdne (až 28 stupňů Celsia), bez deště.

 

Preview:
Nejočekávanější turnaj sezony se letos musí obejít bez Tigera Woodse, což je pro změnu nejkomentovanější událost přípravného období. Jinak je tu dle známého klíče opět skvělé startovní pole zpestřené o bývalé vítěze, kteří už velké turnaje s ohledem na věk a výkonnost nehrají, a také o amatéry či mid-amatéry čtyř kontinentů, vítěze svých šampionátů v uplynulém roce. Posledním 96. mužem startovního pole se v neděli stal vítěz Shell Houston Open Matt Jones, jenž neměl účast jistou podle jiného kritéria. Zopakoval tak úspěch krajana Stevena Bowditche z předchozího týdne. Kompletní seznam a klíč výběru, včetně hráčů, již nevyužili práva startovat, najdete zde.

Výsledky turnaje se započítávají do US PGA Tour, European Tour a Asian Tour. Z dotace osm milionů dolarů (přes 160 milionů korun) připadne vítězi 1,44 milionu USD (takřka 29 milionů Kč). Jack Nicklaus při svém rekordním šestém vítězství v roce 1986 získal 144 000 dolarů. Jak se na majorech rozdělovaly peníze v porovnání mezi prvním a druhým hráčem konečného pořadí, ukazuje přehled zde.

Letošní základní délka slavného hřiště 6 799 metrů. Má par 72 a proslulý je zejména takzvaný Amen Corner, což je úsek začínající druhou ranou na jedenácté jamce, celá dvanáctka a odpal s druhou ranou na třináctce. Traduje se, že tady může hráč získat rozhodující náskok, nebo také pohřbít veškeré naděje. Mapu hřiště si můžete prohlédnout zde.

Názvy jednotlivých jamek jsou odvozeny od rostlin. Hřiště vyrostlo na místě zvaném Fruitlands, pěstovaly se zde květiny a spoustu z nich tu ještě nyní zapouští kořeny. Koho víc zajímá, jak se na jednotlivých jamkách hraje, více informací nalezne zde.

Pořadí jamek:
1. Tea Olive (par 4), 2. Pink Dogwood (5), 3. Flowering Peach (4), 4. Flowering Crab Apple (3), 5. Magnolia (4), 6. Juniper (3), 7. Pampas (4), 8. Yellow Jasmine (5), 9. Carolina Cherry (4); 
10. Camellia (4), 11. White Dogwood (4), 12. Golden Bell (3), 13. Azalea (5), 14. Chinese Fir (4), 15. Firethorn (5), 16. Redbud (3), 17. Nandina (4), 18. Holly (4).

Video – jamka po jamce:

Odkazy: … Augusta NationalHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx CupRace To Dubai Order of Merit Asian Tour

.