Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

11.4. golf v zahraničí (7. – 10.4.2011)

11.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Masters Tournament, Augusta, Georgia, USA
EPD Tour – Tikida Open, Agadir, MarokoPGA Tour –  Masters Tournament, Augusta, Georgia, USA (7. – 10.4.2011, – 6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Závěr prvního majoru sezony se stal úžasným představením několika uchazečů o prvenství. Nejlepším z nich byl jihoafrický profesionál Charl Schwartzel. Fantastickou sérií čtyř birdie na závěrečných čtyřech jamkách získal svůj první titul kategorie major (-12). O druhé místo (-12) se podělili  Australané Adam Scott a Jason Day.  Za nimi na 4. místě skončil Tiger Woods (-10)  spolu s Ogilvim a Donaldem.
Sportovní tragédie potkala Severního Ira Rory McIlroye. Jednadvacetiletý mladík vedl tři kola Masters a do posledního kola šel dokonce se čtyřmi údery náskoku. V poslední kole však donesl 80 úderů a propadl se na 15. místo.
Světová jednička Martin Kaymer neprošel cutem, Lee Westwood skončil na 11. místě (-5), Phil Mickelson na 27. místě (-1).
Alex Čejka obsadil 35. místo (E).
Další umístění:   24. Furyk (-2),  27. Jiménez, Quiros (-1),  35. Garcia (E),   38. Casey, Fowler (+1), 47. Els (+5).

Více …

Odkazy: … Augusta NationalHřiště na satelitní mapě Stránky turnaje Světový žebříčekFinanční žebříček

Sobota – 3. kolo
Jméno vedoucího muže se nezměnilo. Rory McIlroy byl tentokrát sice k ostatním milosrdný a zahrál „jen“ dvě rány pod par, jenže v součtu tří kol to znamená průběžnou bilanci -12. A to je na zbytek startovního pole příliš. Čtveřice Ángel Cabrera, Charl Schwartzel, K.J. Choi, Jason Day se na lídra dívá z odstupu čtyř úderů.
Jednadvacetiletý Severoir svou pozici zvládl, o čemž svědčí vynikající závěr jeho dne. Rozhodující birdie zahrál na jamkách č. 13, 15 a 17, na poslední jamce dokonce zaútočil na další a minul jen těsně. Znamená to, že finálové soupeření o zelené sako bude neamerickou záležitostí, pokud se nestane něco mimořádného.
A to mimořádné by se mohlo čekat zejména od Tigera Woodse. Ten se z euforie opět ponořil do frustrace. Tak náhle, jak se přiblížil čelu výsledkové listiny ve druhém kole, tak nezvratně se mu ve třetím zase vzdálil vinou výsledku 74 (+2). Za McIlroyem zaostává o sedm ran. Stejně jako z jeho krajanů Fred Couples a Bubba Watson, všichni se dělí o devátou pozici. Nejlepším domácím hráčem je samostatně osmý Bo Van Pelt.
Před finálovým kolem nemá dobrou pozici ani Phil Mickelson. Obhájce titulu ztrácí na prvního už devět ran, takže aby je stáhl, musel by asi zahrát rekord hřiště a určitě předstihnout nejméně sedmnáct golfistů.
Dojem z první poloviny turnaj si zkazil Alex Čejka. Jen jedno birdie, ale čtyři bogey, tato bilance poslala mariánskolázeňského rodáka až na dělené 42. místo s průběžnou bilancí +2. 
Pořadí: 1. McIlroy -12, 2. Cabrera, Schwartzel, Choi, Day (-8), 6. Scott, Donald (-7), 8. Van Pelt (-6), dále mj. 14. Kuchar (-4), 18. Stricker, Westwood (-3), 24. Jiménez, Poulter (-2), 30. Rose, D. Johnson, Fowler (-1), 42. Casey (+2), 49. Els (+5).

Pátek – 2. kolo
Z dvojice lídrů vydržel nastolené tempo jen Rory McIlroy. Zahrál 69 ran a s průběžnou bilancí 10 ran pod par po polovině turnaje vede. Chvíli to vypadalo, že by Severoir mohl zbytku startovního pole utéct o parník. Až do jedenácté jamky víceméně napodoboval svůj skvělý čtvrteční vstup. Na dvanáctce ale přišlo jeho první bogey v Augustě a dál už ambiciozní mladík skóre nevylepšil. I tak je  to jeden z nejlepších výkonů první poloviny turnaje na Masters a v jednadvaceti tady takhle hrál snad jen Tiger Woods. „Opravdu se na tomto hřišti cítím příjemně,“ našel jednoduchý důvod pro svůj úspěch.
Dvě rány za McIlroyem je druhý Jason Day. Australan se stal překvapením dne se skóre 64 (-8). Je o pouhé dva roky starší než vedoucí muž a zaostal o pouhou ránu za rekordem hřiště. „Byla to fakt zábava,“ komentoval svůj výkon bezstarostně Day. „Na druhé devítce to bylo úplně úžasné,“ dodal ke svým pěti birdie na zmíněném úseku hřiště.
Ale je tu Woods. A ten zabral. Už se dělí o třetí místo a stejně jako on má skóre -7 také Korejec K.J. Choi. Američana tentokrát poslouchal putter a navzdory špatnému začátku se s 66 sobotními ranami dostal dost vysoko na to, aby mladíkům v čele šlapal v sobotu na paty.
Leaderboard se proměnil. Španěl Álvaro Quirós, jenž vedl po prvním kole, klesl na dělenou pátou pozici. Překvapivě o dost vystoupal Fred Cpuples a dělí se o sedmé místo s Rickiem Fowlerem a Leem Westwoodem. Ze dvacáté pozice kontroluje situaci před sebou Phil Mickelson (-2). „Ztratil jsem spoustu ran. Ale je to pryč, počkáme na víkend,“ řekl obhájce titulu.
Cutem prošel i Alex Čejka. Se skóre -1 na dělené 30. příčce. Hranice cutu letos byla +1, o víkendu se divákům představí 49 hráčů.
Pořadí: 1. McIlroy (-10), 2. Day (-8), 3. Choi, Woods (-7), 5. Ogilvy, Quirós (-6), dále mj.: 12. Schwartzel, Donald, Fisher, García (-4), 20. Casey, D. Johnson (-2), 37. Jiménez, Rose (E).
Cutem neprošli např.: Kim, Cink, Mahan, McDowell, Vegas, Oosthuizen, Harrington, Kaymer.

Čtvrtek – 1. kolo
Turnaj má dva lídry. Jako první se v čele usadil Rory McIlroy, jenž zahrál další ze svých skvělých úvodních kol. Na jasné vedení tentokrát „stačilo“ 65 ran (-7). Na severoirského mladíka se v krásném podvečerním počasí dotáhl člen posledního flightu Álvaro Quirós. Španělský golfista si připsal birdie na dvou závěrečných jamkách. 
McIlroy prozradil, jak se mu povedlo předčit většinu konkurence. „Držel jsem balon ve správném směru a když tohle dokážete, můžete skórovat,“ prohlásil a ocenil sám sebe za to, že hrál chytře a nesnažil se být zbytečně agresivní.
Velká jména jsou na menší či větší dohled čelu turnaje. Obhájce trofeje Phil Mickelson zakončil kolo na poslední jamce svým jediným bogey a jeho vinou klesl se skóre -2 na dělené 14. místo. O deset příček níž je Tiger Woods, jenž začal vlažněji za -1. „Jsem šest ran pozadu a máme před sebou ještě hodně golfu,“ odmítl sledovaný Američan, že by ho snad jeho start měl vyloučit ze hry o titul.
Německý profesionál českého původu Alex Čejka má dobrou výchozí pozici pro svůj prvotní cíl, projít cutem. Zahajovací den za even par znamená dělenou 31. pozici.
Naprosto se nedřilo jeho krajanovi Martinu Kaymerovi. Světový hráč číslo 1 ne a ne přijít na kloub tomu, jak hrát hřiště Augusta National. „Nevím, co mám udělat, ale musím něco změnit. Kdo ví, třeba to jednoho dne začne fungovat,“ dodal bezradně.
Pořadí: 1. McIlroy a Quirós 65 (-7), 3. Yang, Choi 67 (-5), 5. Kuchar, Barnes 68 (-4), dále mj.: 14. Fowler, Casey (-2), 24. Jiménez (-1), 49. Kim, Rose (+1), 64. D. Johnson, McDowell (+2), 91. Harrington (+5), 99. Stenson (+11).

Na startu boje o zelené sako budou  stát nejlepší golfisté světa.  Hrají Tiger Woods, Martin Kaymer,  Lee Westwood, Phil Mickelson, Matt Kuchar,  Ernie Els, Rory McIlroy,  Rickie Fowler…  Také Alex Čejka.

Tiger Wood půjde první kolo ve flightu s Robertem Allenbym a Graemem McDowellem.  Phil Mickelson  vyrazí s Geoffem Ogilvym a mladou americkou nadějí, amatérem Peterem Uihleinem.  Světová jednička Martin Kyamer se postaví na start prvního kola ve společnosti Leeho Westwooda a Matta Kuchara.

Zelené sako bude předávat Phil Mickelson, který vyhrál loni.  Tiger Woods vyhrál v Augustě naposled  v roce 2005.

Hřiště Augusta National patři k nejlepším a nejopečovávanějším světovým hřištím. Má par 72 a délku 6 799 metrů.  Rekord hřiště je 63 ran, v roce 1996 jej vyrovnal Greg Norman.   Dotace turnaje je 7,5 milionu dolarů, 130 milionů českých korun.
Každá z jamek má svůj název:

Turnaj vysílá ČT 4 Sport  a internetová televize MyP2P

Odkazy: … Augusta NationalHřiště na satelitní mapě Stránky turnaje Světový žebříčekFinanční žebříček


EPD Tour – Tikida Open, Agadir, Maroko (7. – 9.4.2011, -1 hod)

Sobota – 3. kolo
Třetí kolo se poslednímu Čechovi v turnaji Marku novému nepovedlo. Donesl nebývalých 83 úderů a z krásné  páté  pozice klesl na   předposlední, 40. místo (+12).  Zvítězil Skot Dear Gavin (-5).

Pátek – 2.kolo
Marek Nový se skvělým výkonem 69 vtáhl po druhém kole na pátou pozici (-1).  Jan Ryba a Jakub Kučera neprošli cutem. Vede Skot Gavin Dear (-4)

Čtvrtek – 1. kolo
Marek Nový i Jan Ryba zahráli shodný počet 70 ran, což je par hřiště. Stačí jim to na dělené 11. místo. Jejich skórkarty jsou ale naprosto odlišné. Zatímco Nový zapsal po třech birdie i bogey, Ryba na třetí pětiparové jamce zahrál triple bogey a pouze na osmi jamkách dosáhl paru. Třetí český golfista Jakub Kučera je se skóre +4 na děleném 38. místě. Vede německá dvojice Florian Fritsch, Allen John se shodnou bilancí 66 (-4).

Odletěly Spilková a Kamasová, přilétají Jakub Kučera, Marek Nový a Jan Ryba. V  marockém Agadiru  se na stejném hřišti,  na kterém Klára Spilková získala před pár dny své první profesionální ostruhy, koná sedmý turnaj EPD Tour a čtvrtý turnaj šestidílné marocké části.
Dotace turnaje je 30.000 eur, 733.000 českých korun.

Odkazy: … Golf du Soleil …. Hřiště na satelitní mapě … Order of Merit