LPGA – Navistar Classic

23.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Navistar Classic, RTJ Golf Trail, Capitol Hill, The Senator, Alabama, USA
(20. – 23.9.2012, -7 hod.)

 

 

Stacy Lewis

Neděle – finálové kolo
Ačkoli obhájkyně titulu Alexis Thompson mohutně útočila, na svou americkou krajanku Stacy Lewis si nepřišla. Ani kolo lepší o tři rány nebylo nic platné a sedmnáctileté hráčce stačilo skóre 66 (-6) jen na samostatné druhé místo. Třetí žena světového žebříčku si svou pozici pohlídala, jejích 69 ran (-3) rozhodně není špatný výsledek. Spousta konkurentek byla v neděli lepších, jenže co se počítá, je součet čtyř kol. A v něm byla vítězka lepší o dva údery než její nejbližší konkurentka.
„Vyhrávat není nikdy snadné,“ oddechla si Lewis. „Možná to tak dnes vypadalo, ale bylo to zase těžké,“ komentovala nedělní dění. „Při každé ráně jsem byla pod tlakem, protože na tomhle hřišti stačí jedna špatná rána a snadno vás potká double bogey,“ dodala majitelka šeku na 195 tisíc dolarů. Díky němu už má za sebou nejúspěšnější rok kariéry. Vede bodování soutěže o Hráčku roku a posunula se na druhé místo světového žebříčku i finančního pořadí LPGA Tour.
Jednou z těch, které byly v závěrečném dějství lepší než vítězka, byla Sandra Gal. A hned o dva údery. Cenné je i to, že Němka s českými kořeny zvládla svou roli bezchybně, odevzdala skórkartu bez bogey, naopak s pěti birdie. V konečném pořadí se posunula výrazně,  ze třiatřicátého na konečné šestnácté místo.
Další pořadí: 3. Stanford (-15), 8. Ryu S.Y. (-13), 11. Muňoz (-12), 16. Gal (-10), 21. Pettersen (-9), 28. Gulbis (-8), 46. Tseng (-4), 61. Ch. Kim (E).

Sobota – 3. kolo
Obhájkyně titulu Alexis Thompson neudržela pozici a po výkonu 74 ran (+2) klesla až na dělené šesté místo. V čele ji vystřídala americká krajanka Stacy Lewis. Té se naopak den vyvedl nadmíru. Její výkon 65 ran (-7) byl v sobotu nejlepší a nejnižší je také její průběžná bilance 15 ran pod par. Je to o dva údery lepší skóre, než jaké má další domácí golfistka Angela Stanford na samostatné druhé pozici.
„Před startem kola jsem si říkala, že bude zapotřebí hrát birdie. Ale nikdy nevíte, jak to na hřišti bude vypadat, až do poslední chvíle,“ krčila rameny třetí hráčka světového žebříčku nad tím, že její forma přišla včas. „Viděla jsem na předních místech leaderboardu spoustu jmen, která tam normálně nebývají, a věděla jsem že ty hráčky budou mít problém se s tím vyrovnat. To byla moje výhoda,“ dodala Lewis. „Ale ještě jsem nevyhrála,“ doplnila.
Sandra Gal zapsala dvě birdie ještě na první devítce, pak ale postupně přidala první a druhé bogey dne. Její vyrovnaný výsledek v kole znamená, že německá hráčka českého původu zůstala na bilanci -5, což znamená 33. místo průběžného pořadí.
Další pořadí: 9. Ryu S.Y. (-9), 16. Gulbis (-8), 33. Gal, Muňoz, Tseng (-6), 48. Pettersen (-3), 60. Ch. Kim (E).

Pátek- 2. kolo
Tohle přesně Alexis Thompson potřebovala, aby si udržela pozici nejlepší hráčky průběžného pořadí i po druhém kole a zároveň posílila své sebevědomí do víkendového programu. Přece jen ani jako obhájkyně vítězství ho nemůže čerpat z loňského ročníku, musí sebedůvěru brát ze současné výkonnosti a ta v minulých týdnech nebyla kdovíjaká. Tentokrát sedmnáctiletá Američanka zapsala 69 ran (-3) a její průběžné skóre činí -12. To je o jeden úder lepší hodnota, než jakou vykazují hráčky na děleném druhém místě, Američanka Mindy Kim a Hur Mi-jung z Jižní Koreje.
„Hrála jsem dnes hodně vyrovnaně,“ pochvalovala si Thompson. „Zahrála jsem sice pár zkažených želez, ale celkově jsem s hrou spokojená. A moje patování se zlepšilo,“ dodala populární Lexi. Proč se jí v nedávnývh měsících tolik nedařilo, vysvětlila tím, že výkony jdou nahoru se sebedůvěrou. „Prostě jdete a řeknete sami sobě, že ten putt dáte. A ono se to stane,“ zazářila bezelstně obhájkyně titulu.
Sandra Gal si pohoršila. Německá golfistka českého původu ve druhém dnu přinesla o tři rány vyšší skóre než den předtím. Jejích 71 ran (-1) znamená momentální výsledek -5 a pozici na chvostu třetí desítky průběžného pořadí.
Další pořadí: 7. Stanford (-9), 11. Gulbis, S. Lewis (-8), 21. Muňoz, Ryu S.Y (-6), 28. Gal (-5), 40. Tseng (-3), 47, Pettersen (-2), 59. Ch. KIm (-1).
Cutem neprošly: Wie, Felibert, Boeljon.

Čtvrtek – 1. kolo
Něco na tom bude, že Alexis Thompson ví, jak tohle hřiště přelstít. Nebo se s ním prostě sžila. Obhájkyně titulu se hned ujala vedení, a ne ledasjakým výkonem. Zapsala 63 ran (-9) s pomocí devíti birdie a stále ještě neplnoletá golfistka se znovu přihlásila ke světové špičce. Svou Americkou krajanku Lizette Salas a Jihokorejku Park Hee-young, dělící se o druhé místo, předčila o dva údery.
„Doufám, že tak jako dnes budu hrát i v dalších třech kolech,“ upozornila Thompson, že ještě nemá vyhráno. Loni se po finálovém dnu dostala až na celkových 17 ran pod par. „Bude to o každé ráně,“ dodala, „stejně jako dnes, kdy jsem rozhodně nemyslela na rekord hřiště.“ Přesto ho vytvořila, ovšem raději než o své hře se natěšená dívka, jíž se říká Lexi, rozpovídala o tom, jak ráno z pověrčivosti navštívila stejnou restauraci Waffle House jako loni, nechala se obsloužit svou oblíbenou kuchařkou, která jí zazpívala písničku od Justina Biebera. Vítejte ve světě teenagerského golfu…
Velmi solidně začala Sandra Gal. Česky mluvící Němka odevzdala výsledek 68 (-4) a podobně jako vedoucí Thomspon se také ona obešla bez bogey. Ze druhé desítky průběžného pořadí může vést útok na vyšší pozice.
Další pořadí: 4. S. Lewis (-6), 9. Stanford (-5), 15. Gal (-4), 25. Ryu S.Y. (-3), 52. Pettersen, Wie, Tseng (-1), 73. Ch. Kim (E).

Loni se z titulu radovala Lexi Thompson, která se stala nejmladší turnajovou vítězkou na okruhu LPGA. Bylo jí 16let 7 měsíců a 8 dní. Obhajobu bude mít těžkou, startovat budou Yani Tseng, vítězka British Open Jenny Shin, Michelle Wie, Christina Kim, Anna Nordqvist, Suzann Pettersen, Sandra Gal, Natalie Gulbis, Brittany Lincicome či Kristy McPherson.

Hraje se na hřišti RTJ Golf Trail s parem 72 a délkou 5 907 metrů.

Dotace turnaje je 1,3 mil. dolarů (24,7 mil. korun českých).

Odkazy: … RTJ Golf TrailSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček