PGA Tour – Transitions Championship

19.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Transitions Championship, Innisbrook Golf Resort, Florida, USA
(15. – 18.3.2012, -6 hod)

Luke Donald

Neděle – finálové kolo
Návrat na výsluní a zároveň na post světové jedničky slaví Luke Donald. A když už návrat, tak ať stojí za to. Anglický golfista vyhrál play-off čtyř hráčů hned na první jamce, kde byl jako jediný schopen zahrát birdie. Tou jamkou byla čtyřparová osmnáctka a vítěz turnaje na ní oslavil první letošní triumf. „Byl jsem poprvé trochu nervózní,“ přiznal Donald, když mířil závěrečným puttem na jamku a míč do ní spadl s „milimetrovým štěstím“ přes levý okraj.
Konkurenty, které Donald porazil, byli Američané Jim Furyk a Robert Garrigus s Jihokorejcem Bae Sang-moon. Par jim na závrečné jamce nestačil. Celé kvarteto zasáhlo green v regulaci. Furyk zůstal prvním puttem nejdál od jamky, Bae ji minul o tři centimetry a lehce přehrál. Garrigus, jenž už druhou ranou mířil ostře na praporek, ale jeho balon odskočil do strany a poodjel, byl nejblíž birdie. Ale také o dvě čísla minul a míč se zastavil těsně u okraje jamky. On jediný ještě doklepl na par, ale pak Donald s trochou štěstí vsunul míč dovnitř a zbývající dva účastníci rozehrávky už své druhé putty hrát nemuseli.
„Myslím si, že ne mnoho lidí věřilo v opakování toho, co jsem dokázal loni. Snad jsem je teď vyvedl z omylu,“ komentoval Donald svůj první letošní turnajový úspěch. Přes Twitter mu pogratuloval Rory McIlroy, jenž se na nejvyšším žebříčkovém postu příliš neohřál. „Věřím, že od toho čekal víc, ale je to skvělý hráč,“ vrátil Donald kompliment a doplnil: „Pro golf je to dobrá doba. je v něm teď tolik úžasných událostí.“

Po základních 72 jamkách se čtyři duelanti seřadili na hodnotě -13 naprosto rozdílným způsobem. Furyk coby jeden z lídrů zahájil eaglem na pětiparové jedničce, ale nakonec v neděli zapsal jen 69 (-2). O jednu ránu lepší byl Bae, jenž měl šanci vyhrát, ale po birdie na desítce hrál od jedenáctky včetně pouze pary. Donald nasbíral svých pět birdie mezi pátou a jedenáctou jamkou, později rovněž nesnižoval. Garrigus má ve skórkartě také eagle, a sice na pětce, jenže taky bogey na třináctce. Rukavici konkurentům hodil až v samotném závěru, který v přepisu vypadá takto: birdie – birdie – par – birdie – birdie.
Zajímavý den prožil Kris Blanks, autor hole-in-one na sedmnácté jamce. Předtím měl ve skórkartě dvě birdie ze čtrnáctky a šestnáctky, takže se rozehrál příliš pozdě. S celkovým skóre -6 obsadil konečné devětadvacáté místo. Jako partner ve flightu sekundoval njklepšímu muži dne a americkému krajanovi Scottu Piercymu, jenž přinesl 62 ran (-9) a sedm ze svých devíti birdie zapsal na první devítce – 29 ran na polovině hřiště je vždy unikátní bilance.
Další pořadí: 5. Els, Overton, Piercy, Duke (-12), 10. Simpson (-10), 16. García (-8), 20. Oosthuizen, Day, Harrington (-7), 29. Rose, Snedeker (-6), 51. Daly, Watney (-2), 55. Hanson, Wilson (-1), 63. V. Singh (E).

Sobota – 3. kolo
Dvojici v závěrečném flightu nedělního kola vytvoří veteráni ve startovním poli Retief Goosen a Jim Furyk. Jihoafričan i Američan mají shodný výsledek 11 ran pod par, díky němuž se dostali do společného vedení. Nejprve se nahoru dostal Goosen, jehož výkon 65 ran (-6) se skládá ze sedmi birdie a jednoho bogey. Furyk byl po většinu kola před ním, v jeho skórkartě je birdie šest, ale jeho jediné bogey přislo na poslední jamce, a tak výkonem o ránu horším než u jeho konkurenta o samostatnou pozici lídra přišel.
O druhé místo se dělí Jihokorejec Bae Sang-moon s Američanem Jasonem Dufnerem. Na vedoucí duo mají ztrátu jednoho úderu. Prvně jmenovaný přitom mohl vést sám, jenže vysloveně pokazil šestnáctou jamku, čtyřpar, kde zapsal triple bogey. Vzápětí se zkoncentroval a zahrál birdie.
Nebyl to den velkých výkonů, jichž se dá napočítat jen pár. A někteří vysloveně kazili. Další propad po výkonu 73 (+1) zaznamenal čtvrteční lídr Pádraig Harrington z Irska, dokonce 75 úderů (+4) má na kontě vítěz z minulého týdne, Angličan Justin Rose. Ten už je bez šance na výhru, zato jeho krajan Luke Donald se bude ze sedmé pozice pokoušet smazat odstup za vedoucí dvojicí. V případě prvenství by se vrátil na post světové jedničky.
Další pořadí: 7. Els, Donald (-8),  10. Overton, Simpson, García, Harrington (-7), 29. Snedeker, Day (-5), 39. Oosthuizen (-4), 50. Wilson, Daly (-2), 59. Rose (-1), 65. V. Singh, Cink (E).

Pátek – 2. kolo
Jako den a noc. První kolo rekord, druhé o 12 ran horší. Jako by si to Pádraig Harrington předpověděl, když po svém skvělém startu pochyboval o vlastní formě. I když díky čtvrtku šanci bojovat o vítězství má, spadl po 73 ranách totiž jen na dělené druhé místo. Ve vedení ho vystřídal Jason Dufner, jehož konzistentní forma je vyjádřena dvěma koly se zápisem 66 ran. S průběžným skóre -10  vede Američan o dvě rány před dvojicí, kterou společně s Harringtonem tvoří další domácí golfista William McGirt.
Zhoršení s mnohem horšími důsledky než u Harringtona předvedl Alex Čejka. Jeho výkon 74 ran (+3) znamenal o čtyři víc než ve čtvrtek, a proto český rodák neprošel cutem a jeho šance udržet kartu na příští rok se výrazně snížily.
Harrington, jenž začínal na desátém odpališti, se ještě čtyři jamky před koncem držel na denním paru, a tedy i v pozici lídra, zahrál ale dvě bogey těsně za sebou na jamkách 6 a 7. „Jsem spokojen s tím, jak mi jde hra, ale po tak dobrém kole je těžké se na takové úrovni udržet,“ pokrčil rameny Ir.
Dufner měl vynikající start, po páté jamce už byl na mínus třech. Další birdie přidal na devítce a jedenáctce, zbytek kola obešel v paru. „Hezký den, naprosto bez stresu,“smál se vedoucí muž průběžného pořadí. „Dřív jsem se snažil být příliš agresivní, ale od minulého týdne na to tolik netlačím,“ prozradil změnu ve svém herním přístupu.
Další pořadí: 4. Donald (-7), 9. Furyk, García (-6), 13. Rose, Els (-5), 34. Garrigus, Leonard, Matteson, Z.Johnson (-3). Cutem neprošli: DeJonge, Laird, Vegas, Weekley, Čejka, Appleby, Villegas, Huh, Schwartzel, Trahan.

Čtvrtek – 1. kolo
Začít turnaj rekordem hřiště je vždycky dobré a Pádraig Harrington, jemuž se to podařilo výkonem 61 ran (-10), si tím připravil skvělou výchozí pozici. Deset birdie, rozdělených rovnoměrně po pěti mezi obě devítky, z toho sedm na čtyřparech, dalo světu vědět o hráči, jenž je sice ve čtyřiceti letech v útlumu své jinak vynikající kariéry, ale navždy zůstane vítězem tří majorů. Tedy minimálně tří. Protože s takovouto formou by sveřepý Ir mohl uspět třeba i na Masters, když už se tak rychle blíží.
Zatím se samozřejmě bude snažit uspět ve třech zbývajících kolech dalšího dílu této části sezony, nazývané Florida Swing. Pro svou současnou výkonnost našel toto vysvětlení: „Hraju líp v pondělí, úterý a ve středu než ve čtvrtek, pátek, sobotu a v neděli.“ Tentokrát to tedy porušil zatím v jediném dnu. „Dneska to klaplo, dneska jsem se ukázal. Ale uvidíme v dalších dnech,“ varoval.
Hřiště v Innisbrooku mu v něm na úvod příliš nevzdorovalo. Harrington dokonce vytvořil sérii birdie na jamkách 16, 17 i 18, což je extrémně těžká pasáž. On si ale celý den pomáhal vynikajícími putty, jichž hrál ve čtvrtek jen 22. „Nenazval bych to probuzením, ale samozřejmě když tvrdě pracujete a nemáte výkonnost, pochybujete sami nad sebou,“ přiznal vedoucí muž, že ho současné období trápí.
Harringtonův výkon vynikne zvlášť ve srovnání s ostatními. Samostatně druhý je zatím Američan Will Claxton, jenž čeřil vody už minulý měsíc na Mayakoba Classic, kde skončil devátý. Tady zahrál 64 ran (-7) a tři údery odstupu za lídrem jsou ještě málo, protože hráči na dělené třetí pozici už jich ztrácejí pět.
Alex Čejka začal tak, že by to mohl být cut. Po dvou birdie sice zapsal bogey na 16. a 18. jamce, ale pak se přesunul na první devítku a nakonec se přece jen dostal do mírného mínusu 70 ran (-1).
Další pořadí: 3. Tringale, Senden, Perry, Dufner, McGirt, Bohn, Furyk (-5), 10. Rose, Donald (-4), 20. Overton, García, Simpson (-3), 32. Day, Snedeker, Daly, 50. Els, Čejka (-1), 77. Wilson (E), 110. Oosthuizen (+2), 138. Schwartzel (+5).

Turnaje se zúčastní ještě nedávná světová jednička Luke Donald, který stále hledá tu správnou formu. Dále bude hrát vítěz z minulého týdne Justin Rose, Charl Schwartzel, Matt Kuchar, Martin Laird, Peter Hanson, Nick Watney, Webb Simpson, Ernie Els, Vijay Singh, K.J. Choi či Alex Čejka. Minulý rok zvítězil Gary Woodland.
V minulém roce se zde povedlo dvěma hráčům zahrát na jamce č. 8 hole in one a konkrétně to byli Cameron Tringale a Scott Stallings.

Hraje se na hřišti Innisbrook Golf Resort, které má par 71 a délku 6 711 metrů.

Turnaj je dotován částkou 5,5 mil. dolarů (103,4 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 990 tis. dolarů (18,6 mil. korun českých).

Odkazy: … Innisbrook Golf ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček