40. Ryder Cup

28.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kapitán Paul McGinley a Jamie Donaldson

40. Ryder Cup, Gleneagles Hotel, Auchterarder, Perthshire, Skotsko
(26. – 28. 9. 2014, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálový den
Evropa – USA 16,5 : 11,5
Cenná a prestižní týmová trofej zůstává Evropě. Tým Paula McGinleyho zdolal Spojené státy pětibodovým rozdílem a tím, jenž definitivně překlopil skóre na stranu domácího týmu, byl Jamie Donaldson. Tedy Velšan, jenž si nominaci do evropského týmu zajistil na Czech Masters na Albatrossu na konci srpna.

McGinley přirovnal své svěřence ke Kolosovi. „Především cítím hrdost a úctu ke všem dvanácti,“ řekl v první reakci. „Měli jsme plán. Obsahoval tři nebo čtyři základní myšlenky a my jsme se jich drželi. Být hráčem je něco velice zvláštního. Řekl jsem minulý večer všem, aby se hrou bavili a vnímali ji. Dny totiž míjejí neuvěřitelně rychle,“ dodal spokojený Ir.

Rozhodující moment nakonec nebyl nijak dramatický. Donaldson měl na čtrnácté jamce možnost puttem do paru získat slávu a získat rozhodující bod, ale těsně minul. Vedl však už o čtyři, takže jeho sok Keegan Bradley měl na zbylých čtyřech jamkách šanci už jen dorovnat. I tento půlbod znamenal, že nejhorší výsledek pro Evropu bude celková remíza. A při nerozhodném výsledku zůstává Ryder Cup v držení obhájce titulu.

„Snažil jsem se moc nedívat na výsledkové tabule, ale samozřejmě jsem věděl, že se to blíží, že jsme blízko konce. Kolem našeho zápasu se to začalo rojit. Musel jsem se soustředit na svou hru a povedlo se mi to,“ řekl šťastný a nečekaný autor rozhodujícího bodu. Když na patnácté jamce dopravil míč na green, Bradley už ho nenechal dohrát, putt mu věnoval a uznal porážku svoji i celého týmu. „Je to nádherný týden,“ řekl Donaldson k pocitu, který měl možnost poznat poprvé. „Je opravdu těžké to popsat. Nic takového v golfu jinak není. Je to velká věc a já jsem nesmírně rád, že jsem byl její součástí.“

Evropa prodloužila sérii vítězství na tři, v novém miléniu vyhrála šest ze sedmi ročníků. Na domácí půdě má šňůru šesti výher. V současném týmu byli i neporažení. Justin Rose vylepšil osobní rydercupovou bilanci o tři výhry a dvě remízy. Třikrát hrál a pokaždé vyhrál Graeme McDowell. U soupeře měl podobnou bilanci Patrick Reed se třemi výhrami a jedním nerozhodným výsledkem.

Lee Westwood má pohár v držení posedmé z devíti startů. V počtu 20 vítězných utkání se vyrovnal legendám Sevu Ballesterosovi a Colinu Montgomeriemu, společně jsou třetí v historické tabulce Evropy. Rory McIlroy, vítěz dvou letošních majorů British Open a PGA Championship, je tímto vítězstvím nejúspěšnějším golfistou roku. „Jsem velmi spokojen, v sobotu a dnes jsem hrál svůj nejlepší golf. Měl jsem to pod kontrolou víc než ve finálových kolech majorů,“ řekl hráč, jenž v singlech získal první evropský bod.

Oba týmy se znovu utkají v Hazeltine National Golf Clubu v Minnesotě v září 2016.

Video – vítězí Evropa

Singly 6,5:5,5

První, kdo získal pro obhájce titulu, byl ten, na koho se upíralo nejvíc zraků. McIlroy sice nastoupil až do třetího zápasu, ale Rickieho Fowlera nepustil dál než na čtrnáctou jamku. Světový hráč číslo 1 si zajistil náskok drtivým nástupem – po šesti jamkách vedl díky čtyřem birdie a jednomu eaglu o pět. Jeho americký soupeř získal parem sedmou jamku, ale po dalším McIlroyově birdie na třináctce nebylo pochyb o vítězi.

Další bod na evropské konto přidal Graeme McDowell a završil tak severoirský úspěch. Nechytil přitom začátek Jordana Spietha a po pěti jamkách o tři prohrával. Až do konce první devítky byl stav setrvalý, pak ale na Američana přišla krize a jeho sok získal sérii čtyř bodů díky třem parům a jednomu birdie. McDowell pak skóroval na patnáctce a jelikož byl o dvě ve vedení, na tříparové sedmnáctce si dovolil útok přímo na praporek z bunkeru. Přehrál o dva a půl metru, avšak z této vzdálenosti se nemýlil a vyhrál. Splatil tak důvěru kapitánovi Paulu McGinleymu, jenž právě jeho vybral za muže, jehož v singlech nasadí do důležitého prvního duelu.

První, kdo vykřesal naději pro hosty, byl Patrick Reed. Na osmnáctce útočil proti Henriku Stensonovi na eagle, ale z velké vzdálenosti těsně minul. Bylo na Švédovi, jak si poradí s dvoumetrovým puttem. Poměrně jasně minul a nechal touto prohranou jamkou zápas i bod soupeři. Domácí prostředí bylo příliš na Stephena Gallachera, jenž dotáhl náskok Phila Mickelsona, ale Američanova dvě birdie na patnáctce a šestnáctce byly něčím, nač nedokázal odpovědět. Poměrně jasně na patnácté jamce zdolal Matt Kuchar Thomase Björna a hosté měli najednou devět bodů.

S takovou situací se však nespokojil Martin Kaymer. Muž, jenž před dvěma lety získal rozhodující bod v Medinah, vedl po šesti jamkách o čtyři a náskok tří či čtyř jamek si udržoval. Skvělý výkon proti Bubbu Watsonovi korunoval na šestnáctce chip-inem z vyšší trávy, navíc z místa pod greenem. Tento eagle zastavil americkou stíhací jízdu a zanedlouho se zrodila první nedělní remíza, a to mezi Justinem Rosem a Hunterem Mahanem. Byl to důležitý výsledek, Angličan skoro celou dobu prohrával, avšak zabojoval a díky birdie na poslední jamce přivedl své barvy na dosah zisku poháru. Do konce chybělo dohrát pět utkání a Evropa měla za úkol získat v nich pouhý půlbod k celkové remíze.

V době, kdy tvrdě bojovali i zbylí čtyři spoluhráči, zúročoval Donaldson náskok, který si vytvořil mezi pátou a dvanáctou jamkou. Bradley sice jednu jedinou jamku vyhrál, ale jeho velšský sok pět, z toho čtyři díky birdie. Po čtrnácté jamce už z toho nemohlo být nic jiného než remíza nebo výhra reprezentanta Evropy, a tu na následující jamce osmatřicetiletý rydercupový debutant také získal.

Vynikající závěr měl i Sergio García. S Jimem Furykem se dlouho přetahoval, většinou za kratší konec, ale atak birdie 15, eagle 16 byl načasován skvěle. Španěl na dálku podpořil Donaldsona, dal mu větší klid a sám pak dotáhl zápas k výhře. Dřívějšího mág týmových utkání Ian Poulter odolal zlepšení Webba Simpsona na druhé devítce a díky birdie na osmnácté jamce, kde nadějně, i když nakonec neúspěššně patoval do eaglu, vybojoval půl bodu.

Když za Američany snížil Jimmy Walker proměnil neustálé vedení nad Leem Westwoodem na šestnácté jamce výhru, zůstali na hřišti už jen Victor Dubuisson a Zach Johnson. Byla to jejich golfová osamocená jízda přes tři jamky, i když kolem už se jásalo a Francouze před jeho posledním úderem už ostatní vzali mezi sebe k malé oslavě. V zápase, který byl po deset jamek nerozhodný, protože oba zapisovali jen pary, se pak tvrdě bojovalo a Johnson díky birdie na finálové jamce bod alespoň vypůlil.

Odkazy:… Gleneagles … Hřiště na satelitní mapě … Stránky Ryder Cupu …. Videa Ryder Cupu … Výsledky minulých ročníkůPředloňské zpravodajství na golf.cz

Sobota – druhý den
Evropa – USA 10:6
Když Justin Rose posledním puttem dne zúročil dobrou přihrávku Martina Kaymera z bunkeru, završil birdie a dosáhl na poslední chvíli půlení bodu, dokonal zároveň velké evropské tažení foursomy. Právě tento jeden půlbod proti doposud suverénní dvojici Jordan Spieth, Patrick Reed bylo jediné aktivum, jaké domácí odpoledne protivníkovi pustili. Do nedělních singlů jde obhájce trofeje se čtyřbodovým náskokem.

Rose bral úspěch jako satisfakci za to, jak jejich pár zabojoval. „Dopoledne jsme byli v laufu,“ připomněl výhru po boku Henrika Stensona, „tohle byl víc boj. Udělali jsme několik nevynucených chyb, což vedlo k nějakým bogey. Před posledním puttem ke mně Martin přišel a řekl mi, že si ten půlbod zasloužíme,“ prozradil ještě Angličan, jak se s Němcem podporovali.

Sergio García vylepšil v sobotu skvělou bilanci z párových utkání, z pětadvaceti prohrál jen pět. Odmítl si ale přisvojit vavříny: „Naopak jsem začal nervózně, ale Rory mě uklidnil. Pak jsem se zlepšil, ale hlavně on hrál úžasně. McIlroy potvrdil, že ze sebe dokázali oba vydat to nejlepší. „Jsme díky tomu blíž cíli, tedy uchování poháru pro Evropu,“ řekl Severoir.

Foursomy 3,5:0,5


Počtvrté za sebou slavil jako první domácí tým. Bod mu přinesla dvojice Jamie Donaldson, Lee Westwood. Zpočátku to se Zachem Johnsonem a Mattem Kucharem byla trochu přetahovaná, od deváté jamky však evropská dvojice vedla nepřetržitě až do sedmnácté, kde po paru na obou stranách utkání skončilo.

Vynikající souhru pak stejně jako v úvodním dnu předvedli Victor Dubuisson s Graemem McDowellem. Na první devítce zahráli třikrát birdie, pokaždé jím získali na Jimmyho Walkera a Rickieho Fowlera větší a větší náskok, dvakrát se jim to proti soupeřům, jimž se na rozdíl od dopoledne vůbec nedařilo, povedlo i pouhým parem. Vítězství Evropy bylo stvrzeno už na čtrnácté jamce a v tu chvíli bylo jasné, že do nedělních singlů půjdou domácí s náskokem.

Že bude poměrně velký, k tomu přispěli Rory McIlroy se Sergiem Garcíou. Po prohře a remíze z pátku konečně vyhráli, prvně jmenovaný hrál nerozhodně i v jednom vystoupení po boku Iana Poultera, a tak byla radost na šestnáctém greenu veliká. Částečně i proto, že zápas proti Jimu Furykovi a Hunteru Mahanovi byl dlouho napjatý. Evropané získali první a druhou jamku, Američané třetí. Následovala řadadeseti jamek, v nichž obě dvojice zapsaly shodně devětkrát par a jednou birdie. Samostatné birdie se pak vítězům zdařilo na čtrnáctce a pak i na šestnáctce, kde byl konec.

Víceméně souběžně skončil i poslední duel, jediný remízový, mezi páry Justin Rose, Martin Kaymer a Jordan Spieth, Patrick Reed, mezi většinou publika na skotském hřiště zavládlo nadšení.

Fourbally 1,5:2,5

I třetí session začala Evropa vítězně. Justin Rose s Henrikem Stensonem prodloužili neporazitelnost na tři utkání. Bubba Watson a Matt Kuchar byli vpředu do sedmé jamky, pak se skóre vrátilo na all square a vydrželo tam do dvanáctky, kde skóroval podruhé v utkání Stenson. Vzápětí přidal ke dvma získaným jamkám Rose další dvě a na šestnáctce bylo dobojováno.

Rozdíl tří bodů mezi týmy nevydržel dlouho. Jim Furyk s Hunterem Mahanem si drželi od začátku na distanc Jamieho Donaldsona a Leeho Westwooda, jimž se příliš nedařila birdie a když, vždycky ho zahráli i protivníci. Vrchol přišel na čtyřparové čtrnáctce, kde sice Westwood birdie zapsal, ale Mahan ho trumfl eaglem a na následující patnáctce bylo americké vítězství zpečetěno parem.

Podobně suverénní jako v pátek byli ve fourballu nováčci v sestavě USA Patrick Reed a Jordan Spieth. Nenechali se vyvést z konceptu brzkým vedením Martina Kaymera (skóroval na jedničce) a Thomase Björna (na trojce), na pětce a šestce bylo díky Spiethovi vyrovnáno, stejný hráč přivedl své barvy do vedení na jamkách 9 a 10, pak vyhrál pro změnu dvě Reed a konec přineslo Spiethovo birdie na jamce číslo 15.

Největší drama přišlo na závěr a jeho aktérem byl znovu Rory McIlroy, tak jako den předtím. tentokrát to ale pro něj a jeho nového partnera Iana Poultera dobře dopadlo. Po předchozí tahanici o body, kdy Evropané dvakrát vedli, ale na jamkách 13, 14 a 15 byli naopak vpředu Američané Jimmy Walker a Rickie Fowler, přišli díky Poulterovu birdie na šestnáctce oba páry na poslední jamku za vyrovnaného stavu. McIlroy trefil druhou ranou rough vedle greenu, ale přihrál si z něj na doklepnutí a dorovnal birdie s Walkerem. O všem mohl rozhodnout Fowlerl, jenž jako jediný trefil druhou ranou green, ale jeho desetimetrový putt do eaglu projel pár centimetrů vedle jamky, takže zápas skončil půlením bodu.

 

Pátek – první den
Evropa – USA 5:3

Odpolední program přinesl do vývoje zápasu obrat. Po fourballech byly Spojené státy v náskoku o bod, nyní o dva vede Evropa.

Foursomy: 3,5:0,5

 

Nažhaveni na první start , když se na ně nedostalo dopoledne, přinesli Jamie Donaldson a Lee Westwood Evropě první odpolední bod. Proti Jimu Furykovi a Mattu Kucharovi otočili vývoj zápasu, v němž po třetí jamce prohrávali, ale na šestce (birdie) a sedmičce (par) se rychle dostali do vedení sami. Vedli i o dvě, pak jen o jednu, ale birdie na osmnáctce definitivně stvrdilo domácí výhru.

Evropský kapitán Paul McGinley měl šťastnou ruku, když spároval Angličana Justina Rose se Švédem Henrikem Stensonem. Ti jsou zatím stoprocentní, zdolali i sehraný pár Hunter Mahan, Zach Johnson. Vítězové se dali dohromady poté, co vedené o dvě jamky ztratili rychle na jamkách 7 a 8. Vzali si ho ještě jednou, Američané znovu vyrovnali, pak se ale dvakrát nevešli do paru a zápas skončil na sedmnácté jamce.

Pak přišel vrchol dne, alespoň pro publiku, ačkoli přinesl jen bod. Tak jako Rory McIlroy se Sergiem Garcíou dopoledne přišli o body posledním puttem, tentokrát se v závěrečných fázích vrátili do zápasu oni. I když jim patřil začátek, postupně se do vedení dostali Jimmy Walker a Rickie Fowler. Po šestnáctce byli Američané o dvě vpředu a spěli k zisku bodu. Jenže na sedmnáctce Severoir se Španělem zahráli birdie a totéž zopakovali na finálovce, soupeři to nedokázali, ztratili vedení, takže bod se půlil.

Victor Dubuisson s Graemem McDowellem se na svůj start načekali nejdéle ze všech, ale nepoznamenalo je to. Proti Philu Mickelsonovi s Keeganem Bradleyem, vítězným z dopoledne, vedli Francouz se Severoirem po pěti jamkách o tři a přestože protivníci ještě na první devítce dvě jamky stáhli, záhy byl rozdíl zase tři a šestnáctka znamenala konečnou úvodního dne.

Fourbally: 1,5:2,5

O osudu první session rozhodla hra z bunkeru na finálové jamce. Phil Mickelson předvedl své mistrovství, na rozdíl od Roryho McIlroye a Sergia Garcíi, kteří byli v obdobné situaci, přihrál si na birdie a poté, co ostatní měli dohráno, proměnil a dokonal obrat v nejdramatičtějším zápase fourballové série. Chvíli tahali za delší konec Evropané, ale zabral Keegan Bradley a spojenými silami s Mickelsonem získali vedení na svou stranu. To se pak změnilo, když udržel nervy McIlroy a získal dva body s pomocí parů. K závěrečnému zvratu zavelel Bradley eaglem na šestnáctce a Mickelson se k němu přidal zmíněnou výtečně zvládnutou ranou z písku.

Lépe přitom do zápasu vstoupili domácí. Justin Rose s Henrikem Stensonem ovládli duel proti Bubbu Watsonovi a Webbu Simpsonovi od samého začátku. Do vedení poslal Evropany na druhé pětiparové jamce Švéd svým birdie a dalšími čtyřmi (Stenson ještě jedno, Rose tři) ukončili utkání na čtrnácté jamce. Obávaný americký pár z minulého ročníku nezahrál ani birdie a nevyhrál ani jamku.

Netrvalo však dlouho a bylo vyrovnáno. Ke zklamání skotského publika se nechytil domácí Stephen Gallacher a v jeho společnosti pohasla rydercupová hvězda Iana Poultera. Prohráli s dvojicí amerických noviců Jordanem Spiethem a Patrickem Reedem, kteří se podělili rovnou měrou o šest vítězných birdie a hráli i jedno navíc, tehdy se ale jamka půlila. Domácí poprvé získali jamku až na dvanáctce, ale bylo pozdě, po dvou následujících čtyřparech utkání skončilo.

Druhému bodu byla Evropa blízko po dobrém začátku Thomase Björna a Martina Kaymera. vedli po čtyřech jamkách nad Rickiem Fowlerem a Jimmym Walkerem o tři, vzápětí Američané snížili a na první devítce ještě jednou. Chvíli byl náskok zase dvoubodový, Walker však na pětiparech 16 a 18 dotlačil balon do birdie a zápas remizoval. Drama to bylo až do konce, než proměnil hráč hostů remízový putt, oba domácí měli šanci získat celý bod, jejich putty ze střední vzdálenosti však skončily pár čísel od jamky.

Video – příchod hráčů Evropy na první odpaliště

 

Čtvrtek – den před turnajem
Kapitáni obou týmů odtajnili sestavy pro páteční dopolední fourbally. Paul McGinley vyšla na první odpaly Angličana Justina Rose se Švédem Henrikem Stensonem, v tomto složení dosud nehráli. Naopak Tom Watson svěřil úkol rozehrát americkou ofenzívu starým známým Bubbu Watsonovi s Webbem Simpsonem. Před dvěma lety v Medinah ze tří společných vystoupení vytěžili dva body.

Pozornost bude upřena zejména na čtvrtou čtyřhru, v níž na domácí straně dostal Severoir McIlroy, světová jednička, za nového partnera Španěla Sergia Garcíu. Proti nim nestane nikdo jiný než desetinásobný účastník zápasu Phil Mickelson ve společnosti Keegana Bradleyho. Watson tady vsadil „na jistotu“, protože dvojice v minulém zápase byla při třech startech stoprocentní.

Na obou stranách nastupují nováčci, na straně Ameriky všichni tři. „Každý si chce zahrát osmnáctku vlastním míčem,“ usmál se Tom Watson, jenž dal dokonce k sobě Patricka Reeda a Jordana Spietha, zatímco o generaci starší novic Jimmy Walker jde hrát s Rickiem Fowlerem. „Řekl jsem jim, že je házím do vody bez záchranné vesty, ať dělají, co umí,“ dodal Watson s vysvětlením, že zkušení Jim Furyk a Matt Kuchar pravděpodobně nastoupí do odpoledních foursomů.

Evropský kapitán Paul McGinley nasadil k velezkušenému Angličanovi Ianu Poulterovi, tedy muži s nejlepší osobní bilancí z celé čtyřiadvacítky, domácího Stephena Gallachera. „Máme v něm hráče, který si dokáže užít atmosféru, a já věřím, že to tak vezme,“ řekl Ir o Skotovi. „Také Ian se na svou roli těší,“ dodal v očekávání úchvatné divácké kulisy.

Úvodní duely

Úkol Evropy je jasný: prodloužit sérii čtyř vítězství na domácí půdě. Naposledy prohrála v anglickém Belfry v roce 1993. Místy triumfů dalších výběrů byly Valderrama ve Španělsku, Belfry, irský K Club a Celtic Manor ve Walesu.

Úkol Ameriky je jasný: zastavit narůstající dominanci soupeře v novodobé historii a vzít si trofej po dvou porážkách zpátky. V držení Spojených států byla dlouhou řadu let (1959 – 1983) díky dvanácti výhrám a jedné remíze, po níž se majitel poháru nemění. Od roku 1985 je skóre 9:4 pro Evropu při jednom nerozhodném výsledku, v novém  miléniu se hrálo už šestkrát a USA zvítězily jen v roce 2008 doma ve Valhalle.

Čtyřicáté měření sil mezi oběma dvanáctičlennými výběry zavedlo Ryder Cup podruhé do Skotska (poprvé 1973 Muirfield, zvítězili hosté). Hřiště PGA Centenary má par 73 se čtyřmi tříparovými i čtyřmi pětiparovými jamkami a ty také tvoří netradiční závěrečnou kombinaci: 5 – 3 – 5. Měří 6 623 metrů, hráči tu nepotkají až tolik nebezpečné vody, zato zrádný vlnitý terén včetně několika strží a hustý rough vytvoří dostatečně těžké překážky.

K dispozici je osmadvacet bodů – šestnáct ve čtyřhrách a dvanáct ve dvouhrách. Hraje se ve třech dnech, v pátek a v sobotu vždy čtyři fourbally a čtyři foursomy, v neděli dvanáct singlů. Fourball: každý hráč hraje svým míčem, nižší skóre alespoň jednoho z dvojice znamená bod. Foursome: dvojice hraje jedním míčem a hráči se v úderech střídají.

Kapitánem Američanů je Tom Watson, Evropany povede Ir Paul McGinley.

Video – upoutávka na Ryder Cup 2014

Odkazy:Gleneagles Hřiště na satelitní mapěStránky Ryder Cupu …. Videa Ryder Cupu … Výsledky minulých ročníkůPředloňské zpravodajství na golf.cz

.