Golf v zahraničí (21. – 24.7.2011)

25.07.2011 | Martin Kučera | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – RBC Canadian Open, Vancouver, Canada
European Tour – Nordea Masters, Stockholm, Švédsko
LPGA Tour – Evian Masters, Evian-Les-Bains, Francie


PGA Tour – RBC Canadian Open, Shaughnessy Golf & Country Club, Vancouver, Canada (21. – 24.7.2011, -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Rozuzlení přišlo až v play-off. Stačila jedna jamka rozehrávky, na níž v americkém souboji porazil Sean O´Hair krajana Krise Blankse. Hrála se jamka číslo 18 s parem 4 a vítězi na ní stačilo bogey. Poražený neustál druhou ránu do bunkeru. V součtu čtyř kol hráli oba výsledek -4 a právě bogey na poslední jamce čtvrtého kola stálo účast v rozehrávce argentinského golfistu Andrese Romera, jenž skončil samostatně třetí.
Další pořadí: 4. Ogilvy (-2), 9. Schwartzel, Daly (E), 17. Donald, Els (+2), 22. Bradley, Fowler (+3), 34. Mahan, Furyk (+6), 40. Glover (+7), 56. Goydos (+9).
Cutem neprošli: Kuchar, Olazábal, Petterson, Villegas, Duval, Casey, Oosthuizen

Sobota – 3. kolo
O další střídání stráží se postaral Bo Van Pelt. Američanovi k tomu nestačilo nic jiného než nejlepší výsledek dne, 65 ran (-5). V průběžném hodnocení se dostal na bilanci -5, což tentokrát není zdaleka samozřejmé. “Všichni hrajeme tak, abychom před nedělí byli v dobré pozici. Z tohoto pohledu jsem na tom tentokrát dobře,” uvedl Van Pelt. Na druhém místě je se ztrátou jedné rány Adam Hadwin. Ten z domácích golfistů, od něhož se to vůbec nečekalo, drží kanadský prapor velice vysoko. Vyjádřil se podobně jako lídr: “Chtěl jsem se udržet ve hře o vítězství, to se povedlo.” Hadwin vyrostl asi hodinu jízdy od Vancouveru a připomněl, že na rozdíl od konkurentů z USA je na tom trochu jinak: “Jsem hráčem Canadian Tour, žádná hvězda z US PGA Tour. Jen prostě zrovna hraju dobrý golf.” Další jeho krajané z pořadatelské země jsou až někde ve třetí desítce průběžného pořadí a níž.
Nejpozoruhodnější je však pátá pozice Johna Dalyho. Američan, držící se na turnajích PGA Tour jen vlivem své pověsti a dávných úspěchů, dal vzpomenout na dobu své největší slávy. Je tři rány za lídrem a má šanci na výsledek, o jakém se mu dlouho nesnilo.
Další pořadí: 17. Schwartzel (+1), 24. Fowler, Goydos (+2), 45. Donald (+5), 53. Els (+6).

Pátek – 2. kolo
Střídání v čele zařídila americká dvojice Chad Campbell a Michael Thompson. Oba se dostali na skóre -4 a jsou stíháni dvojici krajanů Paul Goydos, Lee Janzen, která má o jeden úder horší průběžný výsledek.
Už podle jmen to vypadá jako vzpoura starší generace – Campbellovi je 37 let, Janzenovi 46 a nejstarší ze jmenovaných je sedmačtyřicetiletý Goydos. “My goflisté jsem optimisté, pokud jde o budoucnost, a pesimisté, pokud jde o přítomnost,” vysvětlil Janzen, jak se hráči jeho věku udrží na okruhu, přestože na přední pozice se prosadí pouze výjimečně. Z kvarteta na špici kanadského turnaje pouze Thompson, jenž ještě loni trávil čas objížděním turnajů Hooters Tour je v šestadvaceti členem nastupující garnitury.
Další pořadí: 5. Schwartzel, Ogilvy, Fowler (-2), 12. Glover (-1), 28. Daly (+1), 37. Els, Mahan (+2), 52. Donald (+3), 66. Furyk (+4). Cutem neprošli: Kuchar, Olazábal, Petterson, Villegas, Duval, Casey, Oosthuizen.

Čtvrtek – 1. kolo
Kris Blanks potvrdil formu z uplynulých týdnů a jako jediný se dostal na 67 ran (-3). Američan zahrál dvě bogey, ale také eagle na pětiparové sedmičce. “Stejně jako na John Deere…” připomněl osmatřicetiletý golfista, že před dvěma týdny na jmenovaném turnaji byl po prvním dnu rovněž ve vedení, ale horším finišem se propadl výsledkovou listinou níž. “Doufám, že se dobře vyspím a zítra to zvládnu,” dodal.
O druhou pozici se dělí hned jedenáct konkurentů, mezi nimi i Matt McQuillan, zástupce domácího golfu, který na vítěze domácího tradičního turnaje čeká od roku 1954. Skóre -2 má také Jihoafričan Ernie Els a naznačil, že po mnoha rozpačitých výkonech by se v Kanadě mohl vrátit na výsluní.
Další pořadí: 13. Kim, Fowler (-1), 22. Mahan, Daly, Donald (E), 36. Schwartzel, Kuchar (+1), 90. Furyk, Weir (+4), 114. Oosthuizen (+5).

Startovní pole sčítající 156 hráčů se přesune z Ameriky do Kanady, kde hráči budou bojovat o titul a šek v hodnotě 918 tis. dolarů. Loňský vítěz Švéd Carl Pettersson bude obhajovat titul. Konkurenci bude veliká, startuje světová jednička Luke Donald, který skončil loni na třetím místě, dvě rány za Pettersonem. Dále budou startovat Matt Kuchar, Paul Casey, Hunter Mahan, Jim Furyk, Rickie Fowler, Ernie Els, Charlie Wi, Kevin Na, či Paul Goydos.

Hraje se na hřišti Shaughnessy Golf & Country Club s parem 70 o délce 6 410 metrů.

Dotace turnaje je 5,2 mil. dolarů (90 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 918 tis. dolarů (15,8 mil. korun českých).

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy: … Shaughnessy Golf & Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

European Tour – Nordea Masters, Stockholm, Švédsko (21. – 24.7.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Silný vítr rozfoukal výsledkovou listinu dokonale, co však nedokázal, ohrozit prvenství Alexandra Noréna. A to přesto, že také Švéd se chytil do větrné pasti a tak trochu demotivovaný svým ohromným náskokem zahrál 77 ran (+5). Konečný rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí je nakonec vcelku přijatelných sedm úderů.
To, že tím druhým není Bubba Watson, jde také na vrub větru, ale nejen jemu. Američan sice viděl, jak jeho partner z flightu Norén kazí, ale místo stíhací jízdy se mu tak trochu přizpůsobil. Zahrál jediné birdie už na první jamce a pak se jen a jen zhoršoval až na konečnou dělenou šestou pozici.
Otevřelo se tak pole k boji o druhé místo za suverénním Norénem. Dosáhl na něj Angličan Robert Finch, jenž se jako jediný v neděli dostal do mínusu, a hned výrazně: 69 (-3). Celkově se dostal na -8, což nestačilo vytvořit na Noréna větší tlak. Na třetí pozici se vyšvihl další z domácích golfistů Niklas Lemke, pro nějž je to životní výsledek.
Další pořadí: 4. Hend, Martín (-4), 6. D. Johnson, No, J.M. Singh, B. Watson (-3), 13. Jamieson (-1), 16. Karlsson (E), 24. Karlsson -am. (+2), 40. Edfors (+6), 55. Davies (+12), 62. Anderson Hed (+14).

Více …

Sobota – 3. kolo
To, co předvádí Alexander Norén, je málo vídaná věc a dá se přirovnat k trháku, jakým vítězí závodníci ve sportech, kde je startovní pole v jednu chvíli na téže základní čáře a do cíle dorazí nejrychlejší. Golf se na rychlost zdaleka nehraje, přesto i Švédova hra byla nezvykle rychlá. Bylo to dáno tím, že lídr turnaje vůbec nekazil, ránu za ranou sázel na ta správná místa a nemusel se zdržovat ani přemýšlením nad volbou hole ani nad tím, jaká záchranná rána by byla nejúčinnější.
Norén zahrál rekord hřiště, aspirujícího na Ryder Cup, jehož nová hodnota je 60 ran (-9) a srazil své skóre na celkových -20. “V životě by mě nenapadlo, že je možné takového skóre dosáhnout,” kroutil hlavou nad vlastním výkonem. V prvním kole sice zahrál double bogey na dvojce a bogey na čtyřce, od té doby ale sází samé pary a birdie. V sobotu bylo těch birdie sedm, k tomu eagle na pětiparové devítce a všechno to v součtu znamená suverénní vedení o plných jedenáct ran. Ano, o tolik, protože jediný nejbližší konkurent Bubba Watson sice třetí kolo skvěle začal, jenže nastoupený trend neudržel. Do třinácté jamky Američan nechyboval, pak ale zapsal rychle za sebou dvě bogey a na závěrečném čtyřparu po ráně do vody dokonce double bogey, takže je na mínus devíti. “Když někdo hraje tak dobře, musíte se prostě snažit vydat ze sebe to nejlepší,” krčil rameny Watson. Další hráči ztrácejí ještě víc.
Další pořadí: 3. Nilsson, Van Zyl (-8), 5. Martín, Jamieson (-6), 12. D. Johnson, Karlsson (-5), 22. Karlsson (am.), Anderson Hed (-4), 51. Edfors (E), 60. Davies (+3).

Pátek – 2.kolo
Alexander Norén zbytek účastnického pole výrazně předčil. Jeho skóre po polovině turnaje 11 ran pod par je hned o tři údery lepší, než jaké má nejbližší konkurent Šiv Kapur. A ostatní jsou ještě o další kus pozadu. Švédský znalec prostředí i jeho indický “pronásledovatel” zahráli ve druhém dnu 66 ran. Norén bezchybným výkonem se šesticí birdie, Kapur i se dvěma bogey ve skórkartě. “Hrál jsem nejlíp, co pamatuju,” naznačil Norén, co asi stačí na to, aby se golfista prosadil na samou špici, a dodal: “Na tomto hřišti jsem toho odehrál hodně, ale takový výsledek nepamatuju.”
Na dělené třetí místo se propracoval Bubba Watson. Američan, jehož premiérové evropské vystoupení ve Francii vzbudilo rozpaky jak co do kvality, tak co do golfistova chování, ve skandinávském počasí skoro zázračně pookřál.
Zcela rozdílný turnajový osud potkal oba Roberty Karlssony ve startovní listině. Zkušenější z nich a známý profesionál se udržel na dohled předním pozicím, je dělený pátý s odstupem šesti ran na krajana ve vedení. Amatér stejného jména, jehož výkon tolik udivil ve čtvrtek, se naopak zhoršil o plných osm úderů a spadl z pozice spolulídra na průběžnou dvacátou příčku. Je to ale pořád lepší než nezdar jejich švédského krajana a někdejší domácí jedničky Henrika Stensona, jenž neprošel cutem.
Další pořadí: 3. B. Watson, Van Zyl (-6), 11. Martín, Andersson Hed, J.M. Singh (-3), 41. D. Johnson, Edfors (E), 52. Davies (+1). Cutem neprošli: Stenson, Havret, Olesen, Parnevik, Chowrasia.

Čtvrtek – 1. kolo
Domácí dvojblok, doplněný Jihoafričanem Jacem Van Zylem, dává dohromady vedoucí trojici. Výsledek 67 ran (-5) zahráli ještě Alexander Norén a Robert Karlsson. Ovšem pozor! Zatímco prvně jmenovaný je skutečně známým profesionálem, jemuž patří 16. pozice v průběžném finančním žebříčku Race To Dubai, druhý je amatérem, světový žebříček jej eviduje na 1 379. místě a s populárním švédským golfistou má společné jméno.
Karlsson II., jak bychom překvapení prvního kola mohli nazvat, měl šanci samostatně vést, nebýt double bogey na sedmnácté tříparové jamce. Jinak je jeho skórkarta čistá. “Poté, co jsem se v pondělí kvalifikoval, jsem si chtěl tuhle novou zkušenost vychutnat. Je těžké se nesmát,” uvedl nečekaný spolulídr, jenž hraje teprve druhý turnaj European Tour.
Také jeho krajan Norén zahrál double bogey, pro změnu na čtyřparu č. 2. “Byl jsem opravdu nervózní, hrál jsem před celou svou rodinou a spoustou známých,” přiznal devětadvacetiletý golfista. Jen Van Zyl se podobného zaváhání jako jeho kolegové v těžkých deštivých podmínkách vyvaroval, do děleného vedení se dostal se šesti birdie a jedním bogey.
Další pořadí: 8. Robert Karlsson I (-3), 16. J.M. Singh (-2), 22. B. Watson (-1), 30. Davies (E), 43. Stenson, D. Johnson (+1), 87. Parnevik, Havret, Velasco (+3).

Turnaj se hraje v krásném prostředí Bro Hof Slot Golf Club, kde dominantou je krásný zámecký clubhouse. Startovat budou loňský vítěz Ruchard S Johnson, Dustin Johnoson, Robert Karlsson, Michael Campbell, Stephen Dodd, Pablo Martin, Aůekamdrp Caňizares, Henrik Stenson, Elliot Saltman a Lloyd Saltman.

Hraje se na hřišti Bro Hof Slot Golf Club s parem 72 a délkou 6 950 metrů.

Turnaj je dotován částkou 1,5 mil. euro (36,750 mil. korun českých). Pro vítěze je přichystáno 250 tis. euro (6,125 mil. korun českých).

Vysílací časy naleznete zde.

Odkazy: … Bro Hof SlottSatelitní mapa hřištěEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai


LPGA Tour – Evian Masters, Evian-Les-Bains, Francie (21. – 24.7.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Vítězství se dočkala Ai Mijazato, která ve čtvrtém kole udržela konkurentky na distanc. Japonka sice zapsala svůj nejhorší výsledek turnaje 70 ran (-2), ale jejích konečných -15 znamená výhru o dvě rány. A to před Američankou Stacy Lewis, která držela s vítězkou krok. Naopak další zámořská hráčka Angela Stanford a další Japonka Miki Saiki úder ztratily a patří jim dělená třetí pozice, na kterou poskočila ještě I. K. Kim z Jižní Koreje. Všechny mají skóre za čtyři kola -12.
Sandra Gal se nakonec vzepjala k výbornému výkonu a kolem za 69 (-3), jaké předtím nedokázala zahrát ani v jednom dni, obsadila dělenou 50. pozici.
Další pořadí: 6. Pettersen, Pressel (-11), 9. M. Mijazato (-10), 12. Tseng, Hedwall (-9), 14. Lincicome, Creamer (-8), 17. Nordqvist (-7), 21. Kerr (-6), 25. Reid (-5), 36. Thompson, Matthew (-2), 43. Gulbis (-1), 44. Ch. Kim (E), 50. Gal (+1).

Sobota – 3. kolo
Bezchybné kolo za 67 ran (-5) vyneslo do čela Ai Mijazato. Japonka má průběžné skóre -13 a náskok dvou ran před čtveřicí hráček na děleném druhém místě. Jsou jimi Jihokorejka Hong Ran, Japonka Miki Saiki a dvojice Američanek Stacy Lewis a Angela Stanford. Nejlepší výkon dne podala jiná korejská golfistka Kim In-kjung, jejíž sobotní skóre zní 64 (-8), a to ho ještě kazí jedno bogey. S průběžnou bilancí -10 poskočila autorka málo vídaného kola na dělené šesté místo.
Sandra Gal se opět zhoršila a patří jí dělená 67. pozice ze 70 hráček, které prošly cutem.
Další pořadí: 6. Hjorth (-10), 8. M. Mijazato, Kerr (-9), 11. Hedwall (-8), 13. Pressel, Petterson, Creamer (-7), 18. Tseng, Stupples (-6), 21. Gustafson, Lincicome (-5), 26. Matthew (-4),  36. Nordqvist (-2), 41. Kim, Gulbis, Webb, Reid (-1), 67. Gal (+4).

Pátek – 2. kolo
Všechny naprosto šokovala Miki Saiki, se kterou nikdo nepočítal na přední pozice. Ona přesto převzala roli vedoucí hráčky s impozantním skóre devět ran pod par. Dvě vyrovnaná kola (68 a 67 ran) na to stačila. Zatímco v úvodním dnu se Japonka dopustila hned čtveřice bogey a musela se činit, aby se udržela dostatečně v mínusu, její páteční výkon byl klidnější a soustředěnější, pouze s jedním bogey.
Pozici nemá Saiki rozhodně nijak jistou, protože nízké výsledky dokázaly zahrát i mnohé další golfistky. O druhé místo se jich dělí hned pět, horší než vedoucí žena jsou pouze o jeden úder. Do finálové části turnaje prošlo 70 účastnic a hodnota cutu je +1, tedy na ženský podnik poměrně nízko.
Víkendový program absolvuje i Sandra Gal, na boj o přední příčky to však v jejím případě nevypadá. Němka českého původu se ve druhém kole zhoršila na 74, celkově je na úrovni even par.
Další pořadí: 2. Lewis, Stanford, A. Mijazato (-8), 7. Creamer, Stupples, Kerr (-7), 12. Matthew, Hedwall, M. Mijazato (-5), 18. Pettersen (-4), 38. Reid (-2), 45. Gulbis, Thompson (-1), 54. Gal, Nocera (E). Cutem neprošly: McPherson, Davies, Inkster, Boeljon, Parker, Brewerton, Wie.

Čtvrtek – 1. kolo
Karen Stupples sice zahrála double bogey na pětiparové devítce, přesto je mezi třemi hráčkami, jež se usadily v čele. Stejně jako Angličanka zahrály 67 ran (-5) ještě Maria Hjorth ze Švédska a Jihokorejka Sin E-an. Zatímco posledně jmenovaná měla nejstabilnější kolo se sedmi birdie a dvěma bogey, zajímavou skórkartu zkompletovala zejména skandinávská hráčka. Po čtrnácti jamkách se dostala na -8, na následující ještě udržela par, ale pak uvadla a trojice bogey za sebou ji srazila dolů.
Stupples se divila, jak mohla poslat na devítce balon do autu. “Byla to divná rána, takové normálně nehraju. Ale co, to je golf,” dodala. K deštivému počasí podotkla: “Greeny byly těžké, muselo se jít tvrdě na jamku. Ale mně vycházela hra železy, takže to bylo v pohodě.”
Solidní kolo zahrála německá golfistka českého původu Sandra Gal. Díky birdie na poslední jamce se zlepšila až na 70 (-2), což stačí na dělené 17. místo.
Další pořadí: 4. A. Mijazato, Lincicome, Kerr (-4), 10. Lewis, Tseng (-3), 17. Stanford, Gulbis, Gal, Creamer, Thompson (-2), 25. M. Mijazato, Webb, Gustafson, Matthew (-1), 41. Reid (E), 56. Pettersen, Boeljon, Hedwall (+1), 91. Wie, Davies (+4), 103. Kamasová (+7).

Do Francie se sjede světová špička hráček včetně loňské obhájkyně Jiyai Shin, která je momentálně na 4. místě světového žebříčku. Dále budou startovat Y. Tseng, C. Kerr, Ch. Kim, B. Brewerton, P. Creamer, L. Davies, Sandra Gal, S. Gustafson, G. NOcera, sestry Miyazato, K. McPherson, D. Luna, S. Petterson, A. Thompson či Michlle Wie.

Hraje se na hřišti Evian Masters Golf Club s parem 72 a délkou 5 800 metrů.

Dotace turnaje je 3,250 mil. dolarů (55,5 mil. korun českých) a vítězce připadne 487,5 tis. dolarů (8,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Evian Masters Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček

Počet přečtení: 1 907
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Golf.cz