Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

4.4. golf v zahraničí (31.3 – 3.4.2011)

03.04.2011 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Shell Houston Open, Humble, Texas, USA
European PGA Tour – Trophee II, Agadir, Maroko
LPGA – Kraft Nabisco Championship, Rancho Mirage, Kalifornie, USA
Ladies European Tour  –  Lalla Meryem Cup, Agadir, Maroko

PGA Tour – Shell Houston Open, Humble, Texas, USA (31.3. – 3.4.2011, -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Fantastickým víkendem se zprvu méně výrazný Phil Mickelson vyšvihl k vítězství. V součtu čtyř kol zahrál 20 ran pod par a dvojice krajanů na druhém místě Chris Kirk, Scott Verplank za ním zaostala o tři rány. Hráči na dělené čtvrté pozici už jsou dokonce sedm úderů za nejlepším. Alex Čejka v neděli zapsal nejhorší výsledek na turnaji – 73 (+1) – a s konečnou bilancí -5 klesl na dělené 36. místo. Jen o ránu lépe a o šest míst výš figuruje světový hráč číslo 2, Angličan Lee Westwood.
Další pořadí: 4. Stricker (-13), 8. Kuchar, Harrington (-11), 13. Kim (-10), 16. Oosthuizen (-9), 30. Schwartzel (-6), 51. Els, Fisher (-2)
Více …

Přehled finálového kola

  Odkazy: … Redstone GC …  Hřiště na satelitní mapě   …  Stránky turnaje  … Světový žebříček Finanční žebříček


Sobota – 3. kolo
Fantastickým výkonem se do vedení dostal Phil Mickelson. Zahrál 63 ran (-9) díky tomu, že zapsal birdie na polovině jamek hřiště Redstone GC. Je to jeho nejnižší skóre na jedno kolo za uplynulé dva roky. „Fajnové kolo. Dobře jsem začal a byl jsem schopen to nejlepší zopakovat,“ řekl lakonicky Mickelson. Cítil prý, že vynikající forma je blízko, a teď si to potvrdil.
Celkově se dostal na bilanci -13 a stejnou má ještě jeho krajan Scott Verplank. Jeho výkon byl jen o málo horší – 65 (-7) při jednom bogey, ale i jednom eaglu. Američan se ze svého pátého a zatím posledního vítězství na US PGA Tour radoval před čtyřmi lety. Jeho výkonnost však poznamenala cukrovka. „Už jsem několikrát hrál celkem dobře, ale následující týden jsem nebyl schopen hrát ani trénovat,“ prozradil Verplank.
Jen o ránu horší skóre než lídři mají Australan Aaron Baddeley a Američan Chris Kirk. Alex Čejka (-6) se vytáhl na dělené 24. místo.
Další pořadí: 5. Kim (-11), 7. Stricker (-10), 8. Mahan, Harrington (-9), 16. Kuchar (-7), 34. Oosthuizen (-5), 42. Els (-4), 57. Westwood (-2).

Pátek – 2. kolo
Řadu Američanů, kteří se hlásí o své místo v popředí, rozšířil Chris Kirk. Vede s průběžným skóre devět ran pod par o jeden úder před nepoměrně úspěšnějším krajanem Anthonym Kimem a dalším z řady zámořských čekatelů na slávu Johnsonem Wagnerem. Pětadvacetiletý Kirk, jenž si v předchozí sezoně připsal dvě vítězství na Nationwide Tour, zahrál divokou druhou devítku (začínal na desátém odpališti, takže první devítku hřiště). Po dvojici birdie přišlo double bogey na pětiparové jamce číslo 4. „No to jsem si mohl odpustit. I proto jsem rád, že jsem se z toho tak dostal,“ poznamenal, protože další pár birdie za sebou přišel na osmičce a devítce, kde své kolo končil. Kirk měl to štěstí, že byl studentem University of Georgia, a tak si mohl na pozvání čtyřikrát zahrát v Augustě. Aby se dostal na US Masters, musel by v tomto týdnu vyhrát, jinou šanci nemá. „Je to můj velký cíl,“ přiznal, „na tom turnaji jsem vyrostl jako divák a jednou bych ho chtěl vyhrát,“ dodal ambiciózně k prvnímu majoru sezony.
Ti, kteří se za necelý týden v Augustě objeví, se mu zatím dívají na záda. Po letech mezi kvalifikované patří i Alex Čejka. Ve druhém kole na Redstone zahrál dvě rány pod par a se skóre -3 se dělí o 30. místo, mimo jiné s Jihoafričany Louisem Oosthuizenem a Charlem Schwartzelem či rydercupovým reprezentantem USA Hunterem Mahanem. O ránu lepší průběžný výsledek mají po polovině turnaje Angličan Lee Westwood i americký obhájce titulu z Masters Phil Mickelson.
Další pořadí: 4. Pádraig Harrington (-7), 12. Steve Stricker (-5), 44. Matt Kuchar (-2), 50. Ernie Els (-1). Cutem (E) neprošli mj.: Ángel Cabrera, Jhonattan Vegas, Y.E. Yang, Robert Karlsson.

Čtvrtek – 1. kolo
Opět neobvyklá jména v čele výsledkové listiny. Po prvním kole vede 120. hráč žebříčku, dvaatřicetiletý Američan Jimmy Walker (-9), který hrál devět bidrie a vyrovnal rekord hřiště.  Letos se umístil třikrát v top 10 a už teď se blíží maximálnímu výdělku v kariéře za celý rok. „Dneska mi tam padal každý birdie putt. Taky jsem trefil dost dobrých wedgí a dostával se blízko jamkám,“ vysvětlil důvod svého výsledku Walker, jenž se na PGA Tour drží čtvrtým rokem a pokaždé zatím dokázal své postavení v konečném pořadí vylepšit.
O druhé místo (-7) se dělí Australan Nick O´Hern s Američanem Nickem O´Taterem. Kde hledat favority? Angličan Lee Westwood je na dělené deváté pozici (-4), Phil Mickelson se dělí o 33. pozici (-2). „Po sedmi jamkách jsem byl tři přes. Naštěstí bylo nádherné počasí bez větru, takže bylo dost možností, jak skóre snížit,“ uvedl velezkušený americký hráč.
Alex Čejka hrál o jednu ránu hůř než Mickelson a je na 49. pozici. Odevzdal kartu pro něj netypickou, je na ní jedno birdie a sedmnáct jamek v paru.
Další umístění:  5. Stricker (-5),  9. Harrington (-4),   21. F. Molinari (-3),  33. Goosen, Points, Crane (-2),   49. Els, Woodland (-1),  69. Kuchar, Oosthuizen, Weekley (E),  88. Baddeley  (+1),  137. Olzábal, Glover, Yang (+5).

Turnaj je týden před Masters a tudíž mnozí ze světové špičky vynechávají.  Hrají Westwood, Mickelson, Kuchar, Stricker, Vegas a Alex Čejka.
Hraje se tournament Course na hřišti Redstone GC v texaském Humble. Hřiště má par 72 a délku 6.819 metrů.  Greeny budou zatraceně rychlé, 13 stop. stimpmetru.  Rekord hřiště je 63 úderů.
Dotace turnaje je 5,9 milionů dolarů, 103 milionů českých korun.  Vítěz obdrží 1,044 milionu dolarů, 18 milionů českých korun.
Loni zvítězil Anthony Kim.

Přehled 1. kola

Odkazy: … Redstone GC …  Hřiště na satelitní mapě   …  Stránky turnaje  … Světový žebříček Finanční žebříček


European PGA Tour – Trophée Hassan  II, Agadir, Maroko (31.3. -3.4.2011,  -2 hodiny)

Neděle – finálové kolo
Vítězem se stal Angličan David Horsey díky birdie na druhé jamce play-off. Po čtyřech kolech zůstali s nejlepším výsledkem 13 ran pod par spolu s ním ještě obhájce Rhys Davies z Walesu a Jihoafričan Jaco Van Zyl. Jako rozstřelová jamka se hrála osmnáctka a nejprve na ní všichni jmenovaní dosáhli paru. Až když se na tento čtyřpar vydali podruhé, Horsey rozhodl o svém druhém titulu na European Tour.
Další pořadí: 7. Ramsay (-9), 19. J.M. Singh (-9), 29. Dyson, Jacquelin (-4).
Více….

Sobota – 3. kolo
Nevídaná bitva, jako by snad už šlo o finále, opět nemá jasně dominantní postavu. Ne že by byly k vidění oslňující výkony, spíš jich víc poznamenává nervozita, ale k vidění jsou velké věci. V čele se usadila dvojice Rhys Davies, David Horsey. Velšan i Angličan mají průběžné skóre 10 ran pod par, o jeden úder lepší než Jihoafričan Jaco Van Zyl na samostatném třetím místě.
„Byla to loterie, několik jamek mělo navrtání ve stylu birdie-bogey. Když jste se dostali dost blízko, mohli jste skórovat. Ale stačilo zahrát o kousek vedle a bylo to najednou mnohem horší. Rány kolem greenů byly opravdu těžké,“ naznačil Davies, jenž obhajuje loňský titul, proč ten tuhý boj s řadou zvratů. „Vyhrát tu podruhé by pro mě opravdu znamenalo moc. Uvidíme zítra.“
O čtvrté se dělí další hráč z JAR George Coetzee, na nějž platí věta o nervozitě. Protože Davies i Nizozemec Joost Luiten měli vlažnější start, dostal se do vedení a držel se na prvním místě leaderboardu až do desáté jamky, pak ale zahrál dvě bogey a umožnil konkurentům vrátit se před něj. Stejně jako on hraje -8 ještě Mikko Ilonen z Finska.
Další pořadí: 15. Ramsay, J.M. Singh (-5), 27. Lawrie (-3), 41. Jacquelin (-1), 52. Dyson (+1).

Pátek – 2. kolo
Čelo leaderboardu je pekelně našlapané, na prvním místě se usadili Velšan Rhys Davies a Nizozemec Joost Luiten, oba se skóre -6, oba ho završili an Purpurovém hřišti. Za nimi je hned devět hráčů se skóre o jeden úder horším. „Jsem spokojen, konečně se do toho dostávám,“ uvedl prvně jmenovaný, jenž po úspěšném debutovém roce letos zatím ani jednou nepronikl do turnajového top 20. Jeho partner pro sobotní flight dosud na European Tour nevyhrál a neměl důvod být nespokojen. „Mám dojem, že mi přišly putty. Před týdnem jsem byl osmnáctý a těch několik puttů, které tam dnes spadly na druhé devítce, tvoří ten rozdíl,“ dodal golfista, jenž ve druhém kole zahrál dvě double bogey, přesto vede.
Malá dramata se odehrávala zejména v samotném závěru. Šanci osamostatnit se ve vedení měl Alvaro Velasco, ale s přispěním double bogey na předposlední jamce Oranžového hřiště se propadl. Atak nevyšel ani zkušenému Darrenu Clarkeovi ze Severního Irska, jenž sice tak nekazil, ale jako by ho v závěru opouštěly síly.
Další pořadí: 3. J.M. Singh (-5), 48. Dyson, Ramsay (+1), 62. Jacquelin (+2). Cutem (+2) neprošli mj. Levet, Howell, Martín.

Čtvrtek – 1. kolo
Peter Lawrie zahrál skvělé kolo včetně dvou eaglů na pětiparech. Výkonem 64 ran (-8) se Ir, jehož jediným dosavadním titulem je ten ze španělského Open před třemi lety, na Oranžovém hřišti hned dostal do vedení. „Začal jsem eaglem na desáté jamce, což byla moje první. To mě povzbudilo. Pak jsem zahrál jedno pitomé bogey, protože jsme se nedostal včas na green, a vzápětí jsem neproměnil nadějné mbirdie. I tak jsem ale spokojen,“ ulevil si lídr.
Vede o tři rány před trojici hráčů. Je mezi nimi i Angličan John Bickerton. Ten možná překvapil i sám sebe, protože z předchozích osmi startů na European Tour v této sezoně prošel pouze jednou cutem, a to před dvěma týdny na Sicílii, kde zahrál dosud svá jediná dvě kola pod 70 ran. Těch 67 z Purpurového hřiště je jeho letošním maximem a Bickerton dal vzpomenout na začátek století, kdy dokázal občas promluvit do souboje o tituly a tři také získal.
Ostrovní nadvládu potvrzuje Velšan Rhys Davies, jenž dal o sobě vědět po delší době. O druhé místo se dělí ještě Šiv Kapur z Indie.
Další pořadí:  12. Jacquelin (-3), 17. Clarke, Ramsay, J.M. Singh (-2), 52. Dyson (E).

V turnaji chybí velká jména. Hrají Ramsay, Martin, McGrane, Dyson,  J.M.Singh, Jacquelin. Turnaj probíhá na hřištích Palais Royal a Ocean vedle hřiště Soleil, kde ve stejnou dobu proběhne turnaj LET s naší Klárou Spilkovou.
Dotace turnaje je 1,5 milionu eur,  37 milionů českých korun. Loni zvítězil Welšan Rhys Davies.

Odkazy: … Hřiště  …  Hřiště na satelitní mapě  …  Stránky turnaje  … Evropský žebříčekRace to Dubai


LPGA – Kraft Nabisco Championship, Rancho Mirage, Kalifornie, USA
(31.3. -3.4.2011, -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Američanka Stacy Lewis pustila do vedení Číňanku Tseng Ja-ni  na jedno kolo. Tseng však poslední kolo výrazně pokazila čtyřmi bogeya  Stay Lewis se díky kvalitním 69 úderům (celkem -13) stala vítězkou prvního letošního majoru. K vítězství patří 300.000 dolarů, našich  zhruba 5,3 milionu korun.
Tseng zůstala zpět o tři rány (-10). Až o nebývalých šest ran zpátky(-4) je na třetím místě trojice Američanek Futcher, Stanford a Pressell.
Další umístění:  4. Wie (-3),  7. M.Miyazato (-2), 13. Webb, Lincicome (E),  15. Gal (+1),  19. Pettersen, Creamer (+2).

Sobota – 3. kolo
Tchajwanská golfistka Tseng Ja-ni  zahrála 66 ran (-6), což ji vyneslo do čela výsledkové listiny s průběžným skóre -12. Obhájkyně titulu na prvním majoru sezony přiznala, že si chtěla vytvořit před finálovým kolem dobrou pozici. „Hrála jsem agresivně a kolo bez bogey mě na tomto těžkém hřišti těší,“ komentovala svůj nástup.
O dvě rány zpět zůstává Američanka Stacy Lewis. Z pozice vedoucí hráčky klesla zejména proto, že se jí absolutně nevedlo na odpališti. „Jsem totálně unavená z toho, jak jsem po drivech neustále musela hrát z roughu,“ naštvala se sama na sebe.  Třetí místo (-8)  zaujímá další Američanka Morgan Pressell.
Další pozice:  4. Wie (-6),  6. M. Mijazato, Lincicome (-4),  18. Gal (E),  28. Pettersen (+2),  36. M.Y.jChoi, Gulbis, A. Mijazato. Sin (+3).

Pátek – 2. kolo
V čele se osamostatnila Stacy Lewis. Osmadvacátá hráčka světového žebříčku dosud žádný takový turnaj nevyhrála. V polovině prvního majoru sezony má skóre devět ran pod par a náskok tří úderů před trojicí žen na děleném druhém místě. Jsou jimi největší favoritka Tseng Ja-ni z Tchaj-wanu a další zámořské hráčky Brittany Lincicome a Jane Park. Pohoršila si Sandra Gal, dělí se momentálně o osmou pozici (-3).

Čtvrtek – 1. kolo
O vedení (-6) se ve velkém vedru a na nezvykle tvrdých greenech dělí Američanky Brittany Lincicome a Stacy Lewis. „Byl to jeden z těch dnů, kdy jsem nemusela moc přemýšlet a všechno přišlo samo,“ pochvalovala si Lincicome, které rychlost greenů vyhovovala. Hrála jen 23 puttů za kolo a přidala, že měla dost času si popovídat s partnerkou ve flightu. Tou byla Japonka Ai Mijazato.
Toto jméno figuruje na děleném třetím místě, ale patří jiné hráčce. Mika Mijazato zahrála o ránu horší výsledek než dvě ženy v čele a totéž dokázala i Sandra Gal. Německá vítězka předchozího turnaje se nechce vzdát své formy. „Byla jsem zvědavá, co to se mnou udělá. Získala jsem svůj první titul, blahopřála mi spousta lidí a nepřipravovala jsem se tak jako normálně. Ale s takovým začátkem musím být spokojená,“ prozradila Gal.
Další pozice: 7. Webb (-3), 10. Pressell, Tseng, Ueda (-2),  27. Nocera (E), 41. Creamer, Shin (+1), 54. Wie (+2),  71. Pettersen, I.K.Kim (+3),  101. Kerr (+6).

Na startu prvního letošního majoru je téměř celá světová špička.
Hraje se v resortu Mission Hills Country Clubu, na hřišti Dinah Shore.
Hřištrě má par 72 a délku 6.128 metrů.
Dotace turnaje je 2 milionu dolarů, 35 milionů českých korun. Loni zvítěila Tseng Ja-ni.

Odkazy: … Mission Hills  … Hřiště na satelitní mapěStránky turnajeFinanční žebříček  …  Rolex rankings


Ladies European Tour  –  Lalla Meryem Cup, Agadir, Maroko
(31.3. – 3.4.2011, -2 hodiny)

Neděle – finálové kolo
Jen smeknout se dá před výkonem Kláry Spilkové, jejíž debut na Ladies European Tour předčil očekávání. V závěrečném kole zahrála šestnáctiletá česká golfistka stejně jako v prvním 69 ran (-3) a zakončila turnaj s celkovou bilancí +2. Skončila na děleném sedmém místě se ztrátou pouhých čtyř ran na vítězku. I její jméno je v českém golfu důvěrně známé. Turnaj vyhrála Slovenka Zuzana Kamasová, jež bývá častým hostem na tuzemských profesionálních akcích.
Kamasová se přece jen nechala poznamenat vidinou velkého vítězství a střídala skvělé okamžiky s mizernými. Po double bogey na desáté jamce zahrála hned birdie, ale vzápětí přidala dvojici bogey za sebou. V tu chvíli se rozplynul její náskok ze soboty a v jednu chvíli byla prběžně druhá. Chybovala ale i její nejvážnější konkurentka Caroline Masson z Německa. Její dvojice bogey přišla na závěrečných dvou jamkách, kdy měla osud ve svých rukou. Kamasová na odpališti tříparu č. 18 věděla, že i čtyři údery jí stačí na celkové prvenství, ale jistila ho parem. Poté, co loni přišla o hráčskou kartu na celou sezonu, ji teď má zpátky.
Další pořadí: 2. Bonetti (am.), Masson, Matharu (E), 5. Brewerton (+1), 15. Luna, Smith (+4), 22. Hedwall (+5), 49. Verčenovová (+12).

Sobota – 3. kolo
Další pokles, ale stále místo v horní části výsledkové listiny – taková je výchozí pozice Kláry Spilkové před finálovým kolem. V tom třetím zahrála jedno birdie a čtyři bogey, dohromady tři rány nad par. S celkovým skóre+5 se dělí o 15. pozici. Od první desítky dělí českou debutantku na profesionálním ženském okruhu pouhé dva údery.
Na čelo už je to víc, a sice plných jedenáct ran. Co je však obdivuhodné – první místo okupuje už samostatně Slovenka Zuzana Kamasová a dá se říct, že zbytku startovního pole „nakládá“. Když se snažila vyjádřit své pocity, bylo poznat, že je nesvá. „Nikdy jsem nebyla v téhle pozici. Opravdu se mi to líbí. Nemám co ztratit,“ řekla, ale pak jako by usvědčila sama sebe: „Beru to jak to je a snažím se na to nemyslet.“ To už mluvila o neděli, kdy by mohla dát své kariéře nečekanou ozdobu.
V sobotu Kamasová zahrála jednu ránu pod par a s celkovou bilancí -6 si vytvořila náskok čtyř ran na dělené druhé místo. Tam figurují Kiran Matharu z Anglie a Australanka Sarah Kemp. Další pořadí: 7. Luna, Smith (+2), 9. Hedwall (+3), 15. Brewerton (+5), 54. Verčenovová (+11).

Pátek – 2. kolo
Klára Spilková si pohoršila. Česká hráčka tentokrát absolvovala ranní program a zahrála 77 ran (+5). Klesla na průběžnou bilanci +2 a po polovině turnaje se dělí o desátou pozici. Svůj dílčí cíl, projít cutem, při svém debutu mezi kontinentální elitou šestnáctiletá golfistka vrchovatě splnila. V pátek trefila sedm fairwají (o čtyři víc než ve čtvrtek), ale tentokrát jí tolik nešly přihrávky, protože v regulaci se dostala jen na deset greenů.
Ve skvělé formě se drží Zuzana Kamasová. Slovenka, která nezískala hrací kartu na plnou sezonu, se dostala do společného vedení. Stejně jako ona má průběžné skóre -5 ještě Anne-Lise Caudal z Francie. „Je to pro mě docela nová situace,“ neskrývala radost smíšenou s rozpaky Kamasová. „Pokusím se dodržet svůj herní plán, hrát ránu za ranou a moc si to nekomplikovat.“
Další pořadí: 9. Smith (+1), 10. Luna (+2), 20. Brewerton (+4), 33. Hedwall (+6), 59. Verčenovová (+9, hranice cutu).

Čtvrtek – 1. kolo
Neuvěřitelný začátek Kláry Spilkové! Po prvním kole se dělí o druhé místo. Zahrála 69 ran (tři pod par), lepší je jen Kristie Smith z Austrálie (-5). Šestnáctiletá česká golfistka, profesionálka teprve tři měsíce, zapsala čtyři birdie a jedno bogey. Jelikož byla nasazena na závěr startovního pole a mohla si zjistit, jak vysoko se na leaderboardu pohybuje, její výkon tím dostává nový rozměr. Nečekaně dobré postavení ji neznervóznilo, naopak na 15. a 17. jamce pokaždé své skóre o ránu snížila a dostala se do absolutní špičky. „Dařilo se mi trefovat greeny v regulaci, celkem čtrnáct,“ vystihla Spilková základ svého dobrého výkonu. „Ale trefila jsem jen čtyřikrát fairway, ty jsou tady velmi úzké,“ naznačila, kde se ještě může zlepšit.
Spolu s ní ztrácejí na vedoucí ženu dvě rány ještě Caroline Masson z Německa a Anne-Lise Caudal z Francie. Vynikající nástup hráček bývalé federace potvrdila Slovenka Zuzana Kamasová. Nepoměrně zkušenější golfistka než Spilková zapsala 71 ran (-1) a dělí se o páté místo. Další pořadí: 9. Hedwall (E), 18. Luna (+1), 36. Brewerton (+3), 85. Verčenovová (+7).

První start naší Kláry Spilkové na Ladies European Tour.
Z první desítky letošního Money listu startují Wesberg, Kem a Luna.  Hrají také Slovenka Kamasová a  Ruska Verchenova.
Hraje se v marockém Agadiru na hřišti  Solei , vedle hřišť na kterých souběžně probíhá Hassan II Trophy evropské PGA.
Dotace turnaje je 325.000 eur, cca 8 milonů  českých korun.

Odkazy:… Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje Finanční žebříček