20 centimetrů a titul by byl v prachu. Rock ale slaví

12.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Robert Rock

Hájit nějakým druhem defenzívy vedení na tomto hřiště nebylo možné. Robert Rock to věděl a zvládl svou situaci skvěle, přestože na něj někteří konkurenti pěkně políčili. Lídr si ve finálovém kole otestoval svou hru a zakrátko začal dokazovat, kdo přijel do Royal Parku I Roveri s nejlepší formou. I když komplikace přišla…

„Cítil jsem, že bych tady mohl dobře zahrát, ale že to bude tak dobře, o tom se mi ani nezdálo,“ řekl šťastný Angličan, jenž ve čtyřiatřiceti letech získal svůj první titul na European Tour.

Výkon to byl obdivuhodný navzdory tomu, že hřiště bylo vůči účastníkům BMW Italian Open značně vstřícné. Rock zahrál v součtu čtyř kol 21 ran pod par. V každém kole sice zapsal vždy bogey (čtvrtek až pátek po jednom, neděle dvě), zároveň ale nezahrál ani jednou hůř než čtyři pod.

První Rockovo nedělní bogey přišlo už na třetí jamce, on však zůstal trpělivý. „Čekal jsem, kdy mi tam spadne první putt. Naštěstí přišel poměrně brzo,“ uvedl vítěz. Konkrétně na páté jamce, prvním pětiparu v prosluněném areálu nedaleko Turína.

Byl to začátek série šesti birdie na sedmi jamkách. Když pak sympatický a oblíbený Angličan přece jen ještě jednou zaváhal, bogey ze dvanáctky vzápětí na třináctce korigoval další ranou do mínusu.

Bojovat musel, protože nejbližší konkurenti byli těsně za ním a hlavně se objevil jeden nový. Thorbjörn Olesen se zařadil k několika dalším hráčům, jimž se v letošním ročníku podařilo zahrát jedno fantastické kolo. Dán dosáhl výsledku 62 (-10) a dlouho pak doufal, že by mohlo přijít play-off. „Objevil jsem tu cosi ve svém švihu,“ podotkl hráč, jenž se sotva kvalifikoval mezi kontinentální elitu z Europeěn Tour.

Nejblíž k němu bylo po Rockově drivu na sedmnáctce, po němž míč skončil mezi stromy. Pozdější vítěz pak zahrál vynikající záchrannou ránu, balon při ní minul zhruba o dvacet centimetrů jeden ze vzrostlých kmenů… Přišel vynikající putt a byl z toho par. „Patování mi šlo po celý turnaj,“ pochvaloval si Rock.

Prémie 250 tisíc eur je zdaleka nejvyší, jakou za poslední dobu získal. V této sezoně byl dvakrát v top 10 na jihoafrických turnajích, loni se blýskl sedmým místem na British Open. Půl milionu vydělal předloni na 3Irish Open, ale jen za druhé místo. Tehdy prohrál v play-off se Shanem Lowrym.

Čerstvý titul zajišťuje členovi klubu ve slavném Belfry vedle peněz také pohodlnější roli v sestavování turnajového kalendáře.

Takovou už mají někteří Italové, na něž byla upřena velká pozornost. Jenže očekávaný atak domácích favoritů se nekonal. Rydercupový reprezentant Evropy Francesco Molinari, podporovaný několikatisícovým davem příznivců ze svého nedalekého rodiště, zahrál v neděli své nejhorší skóre na turnaji 70 (-2) a skončil na děleném osmém místě, mimo jiné spolu se svým italským krajanem Matteem Manasserem.