17.8. Golf v zahraničí

17.08.2009 | Redakce | publikováno v rubrice V zahraničí

PGA Tour – 91.  PGA Championship, Chaska Minnesota, USA –  zvítězil Korejec Y.E. Yang, Woods druhýEPD Tour – Bad Walsee Classic, Bad Walsee, Německo    – zvítězil Holanďan Kind, Nový na 11. místěMistrovství Evropy družstev seniorů – Ascona, Švýcarsko      –  české družstvo skončilo na 16. místě.

PGA Tour – PGA Championship, Chaska,  Minnesota, USA (13. – 16.8.2009)
Korejec Y.E. Yang (-8) dokázal nemožné. Sto desátý hráč světového žebříčku,  kterého si pamatujeme z března jako vítěze slabě obsazeného Honda Classic,  porazil  v posledním kole o pět  a celkem o tři údery velkého Woodse (-5).  Je to poprvé co asijský hráč vyhrál major a poprvé co Woods nevyhrál turnaj, ve kterém v posledním kole vedl o dvě rány.
„Udělal jsem všechno co jsem měl, jenom jsem nedostal míč do jamky. Nedokázal jsem puttovat jak jsem potřeboval „ řekl Woods, který hrál poslední kolo +2 s pěti bogey a pouze dvěma birdie. Na jednasedmdesáté  vítězství v PGA Tour a patnácté v majoru  si Tiger Woods musí ještě počkat.
O třetí místo (-3) se podělili Angličan Lee Westwood a Severní Ir Rory McIlroy. Obhájce Ir Padraig Harrington skončil na 10. místě (E).
Letos nejlépe obsazený turnaj má další překvapení. Určitě málokdo čekal 3. místo mladého Rory McIlroye (-3) a 6. místo mladého Němce Martina Kaymera (-1). Stejně tak překvapil totální výpadek světové dvojky Phila Mickelson, který po velkém trápení skončil na až na 74. místě, dvacet ran daleko od vítěze. Stejně tak překvapil výpadek Jima Furyka, který se umístil až na 63. místě (+10).  Vítěz Open Stewart Cink se v posledním kole propadl o 41 míst a umístil se až na 67. pozici (+11).
Další umístění:  6. Els, Kjeldsen, Stenson  (-1),  10. Z.Johnson, McDowell (E),  16. Singh, Clark (+2), 36. Jiménez (+5),  43. Ogilvy, Perry (+6), 51. Ogilvy, Villegas, Kim  (+7),  63. Cabrera (+10)

Cutem neprolši  Garcia, Stricker, Weir, Watney, Appleby, Rose, Hoffman, Mongomerie, Clark. Pro zranění odstoupil John Daly.

Čtvrtý major sezóny, 91. PGA Championsip měl na startu všechny nejlepší golfisty světa v čele s Tigerem Woodsem. Woods vyhrál PGA Championship již v letech 1999, 2000,2006 a 2008.  Loni zvítězil Ir Padraig Harrington.
Vedle Tigera, který se pokoušel o 71. vítězství se na start postavil Mickelson, Casey, Perry, Garcia, Stricker, Stenson, Ogilvy, Cink a Furyk.
Hřiště Hazeltine National GC nakreslil v roce 1965 architekt Trent Jones. Hřiště má par 72 a délku 7.017 metrů.  Nejtěžší jamkou  byla při posledním PGA Championship čtyřpar č. 16.  Při zde hráči zahráli jediné eagle a  48 birdie.  Nejlehčí jamkou byl pětipar č.7.  Hráči zde zahráli 11 eagle  a 148 birdie.
Dotace turnaje je 7,5 milionu dolarů, 136 milionů českých korun. Na vítěze čeká prémie 1,35 milionů dolarů, 35 milionů českých korun.

Odkazy: ….. Hazeltine National GC …… Hřiště na satelitní mapě ….. Stránky turnaje ….. Stránky Major Turnajů ….. Světový žebříček ….. Finanční žebříček

EPD Tour – Bad Walsee Classic, Bad Walsee, Německo (10. – 12.8.2009)
Zvítězil Holanďan Richard Kind (-15). Velmi dobře si vedl český profesionál Marek Nový. S výsledkem -6 skončil  na 11. místě.  Další čeští hráči Lukáš Tintěra a Jan Zedníček neprošli cutem.

Odkazy: ….. Bad Walsee GC …….. Hřiště na satelitní mapě ….. Order of Merit

Mistrovství Evropy družstev seniorů – Ascona, Švýcarsko
(11. -15.8.2009)
Jedenadvacet seniorských týmů se účastní bojů o titul Mistra Evropy ve švýcarské  Asconě, na  břehu jezera Lago Maggiore. Po dvoukolové kvalifikaci jsou družstva podle pořadí rozřazeny do tří flightů. První flight bude v jamkovou hrou bojovat o 1. – 8. místo, druhý o 9. – 16. místo, třetí o 17. – 20. místo. Titul obhajuje družstvo Irska.
Český tým ve složení Eman Marek, Bohumil Pospíšil, Pavel Pilip, Jan Schovánek a František Münster se po kvalifikaci umístil na 16. místě, ve druhém flightu.
V jamkové části naši prohráli se Švýcarskem 3:2, s Belgií 3:2, s Finskem 3,5:1,5 a skončili na posledním místě druhého flightu, tj. na celkovém 16. místě.

Odkazy: …..  GC Ascona ….. Hřiště na satelitní mapě ……  Stránky mistrovství

Založena World PGA Alliance, světové sdružení organizací PGA
Ve středu 13. srpna 2009  byl oznámen vznik World PGA Alliance, zastřešující orgnaizace národních PGA.  Aliance má dostat pod jednu střechu asociace profesionálních golfistů ze zemí jako jsou Spojené státy, Británie, Japonsko a Austrálie.
Nový orgán bude představovat více než 56.000 profesionálů a 22.000 golfových zařízení. Bude rouzvíjet standardy  výuky a hry a rozvoje hráčů.
“Je to zásadní příspěvek pro celosvětový rozvoj našeho sportu,” řekl prezident americké PGA Jim Remy na tiskovce při PGA Championship v Hazeltinu. “Tato aliance se bude skládat z organizací PGA  ze Spojených států, Austrálie, našich  přátel ze severu v Kanadě, v Evropě, Německu, Japonsku, Jižní Africe, Švédsku, Velké Británie a Irska. Aliance byla vytvořena pro vedení výuky, hry a výukových standardů pro profesionály v golfu a co je ještě důležitější, pro sdílení osvědčených postupů pro dospělé a mládež”