148. The Open Championship

21.07.2019 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Vítěz Shane Lowry

Vítěz Shane Lowry

R&A – 148. The Open Championship, Portrush, Severní Irsko, Velká Británie (18. – 21.7.2019, -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
148. vítězem The Open se stal Ir Shane Lowry(-15). Zvítězil s bezpečným náskokem šesti úderů před druhým Angličanem Tommy Fleetwoodem  (-9) a osmi před třetím Američanem Tony Finauem (-7).
Závěrečné kolo zdramatizovalo počasí i sám Lowry. Nějakou dobu pršelo vodorovně a hra byla téměř neregulérní. Lowry trochu znejistěl a pustil k sobě Fleetwooda na čtyři údery. Berdík na patnáctce však přinesl klid a Lowry si došel pro své první vítězství na The Open. Poslední kolo hrá čtyři birdie a pět bogey 72 ran, jednu nad par.
Jeho úspěch sledovalo a oslavovalo celé Irsko a Lowry je nyní národním hrdinou. Na tribunách osmnácté jamky zněly irské chorály.
Obhájce Francesco Molinari v posledním kole zabral, zahrál eagle a tři birdie, 66 ran, pět pod par.  Vystřelil z 54. na konečné 11. místo (-3).
Světová jednička Brooks Koepka dělí 4. místo s Lee Westwoodem (oba -6).
Smutným hrdinou závěru The Open je Američan J.B. Holmes, který předchozí kola figuroval na předních místch. V posledním kole zahrál 87 ran, šestnáct nad par a propadl se ke dnu tabulky na 67. místo (+6).

Konečné Top 10

TheOpen2019_Top10_4k

Další umístění:  11. Rahm, Thomas (-3), 20. Spieth, Rose (-1), 32. Els (+1), 41. Cantlay, Schauffele, Kuchar (+2), 51. Johnson (+3), 67. Garcia (+6).

Konečné výsledky

Sestřih 4. kola

.

Shane Lowry

Shane Lowry

Sobota – 3. kolo
Ir Shane Lowry (-16) je k nezastavení, pokračuje v úžasném tahu za vítězstvím. Ve třetím kole hrál čistých osm birdie, 63 ran a odpoutal se od pronásledovatelů s odstupem čtyř úderů.
Na druhém místě je Angličan Tommy Fleetwood (-12). Hrál čistých pět birdie, 66. ran.
O ránu zpět je na 3. místě Američan J.B. Holmes (-10), kterému Lowry sebral vedení.

Na čtvrté místo se vytáhl Brooks Koepka (-9). Pozici sdílí s Justinem Rosem.

Top 10 třetího kola

TheOpen2019_Top10_3k

Další pozice: 12. Noren, Kuchar (-6), 18. Schauffele (-5), 19. Thomas, Reed (-4), 23. Simpson, Hatton, Harding (-3), 29. Johnson (-2), 36. Garcia, Cantlay, Els (-1), 54. Molinari, Wallace (+2).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

.

Shane Lowry

Shane Lowry

Pátek – 2. kolo
Američan J.B. Holmes hrál pět birdie a dvě bogey, 69 ran a udržel se v čele 148. The Open i po druhém kole. Raketový start měl Ir Shane Lowry. Na prvních deseti jamkách zahrál šest birdie a vystřídal Holmese ve vedení. Po desáté jamce však už žádné birdie nepřišlo, naopak přišla dvě bogey, skore 67 ran, čtyři pod par a rovnost výsledku s Holmesem.
Holmes a Lowry po dvou kolech dělí vedení se skore -8.
Na třetí pozici jsou Angličané Tommy Fleetwood a Lee Westwood (-7).

Rory Mc Ilroy se po zkaženém prvním kole pustil do likvidaci ztráty a heroického  honu na cut.  Sázel birdie za birdie a nebýt nešťastného bogey na čtrnáctce, hrál by zřejmě i víkendová kola. Rozhodla osmnáctá jamka, kde potřeboval zahrát birdie pro postup. Bohužel druhou ránu zatáhl do ďolíku vlevo od greenu. Dohrál přihrávku a putt, jamku v paru, celkem kolo za 65 ran, šest pod par, ale o ránu neprošel cutem. Skončil na 74 místě (+2).

Cutem neprošel ani Tiger Woods, i když pro něj to bude spíše úleva. Evidentně nebyl fit a i když v dnešním kole bojoval a došel ho za 70 ran, cutem neprošel o pět ran.

Skokany kola jsou Američan Schauffele  a Jihofričan Harding. Oba hráli kolo 65 ran, šest ran pod par. Schauffele vylétl o 76 míst na 18. pozici a zachránil postup do víkendových kol. Harding se posunul dopředu o 37 pozic na do Top 10 na 5. místo (-6).

Světová jednička Brooks Koepka ztratil pět pozic a ustoupil na 8. místo (-5). Stále je však v dostřelu, na vedoucí hráče ztrácí tři údery.

Top 10 druhého kola

TheOpen2019_Top10_2k

Leaderboard

Sestřih 2. kola

.

 

J.B. Holmes

J.B. Holmes

Čtvrtek – 1.kolo
První kolo odepsalo dva horké favority a několik potenciálních adeptů na titul.
Rory Mc Ilroy první kolo hodně pokazil. Hned zkraje zahrál na čtyřparové jedničce osm ran, na šestnáctce double bogey a na závěrené osmnáctce triple bogey. Ještěže v první devítce zahrál dvě birdie. Celkem 79 ran, osm nad par a je z toho 150. místo (+8).
Tiger Woods nebyl ve své kůži. Pohyboval se ztěžka a netrefoval rány. Hrál jedno double bogey, šest bogey a jediné birdie, celkem 78 ran, sedm nad par. Postavil se na 144. místo (+7).
Obhájce Francesco Molinari si členitým linksem v Portrushi neuměl poradit. Hrál čtyři bogey a jediné birdie, 74 ran, tři nad par. Patří mu za to místo na konci první stovky (+3).
Royal Portrush hráče potrápilo. Je velmi členité, ondulované hřiště. Snad kromě odpališť zde není jediná rovná plocha. Pokud hráč netrefí fervej nebo green, čekají ho husté, těžko hratelné roughy.

Na hranicí první stovky pořadí jsou také Schauffele, Mickelson, DeChambeau, loňský vítěz Molinari, Woodland, Poulter, Leishman.

V čele je Američan JB Holmes (-5) před Irem Shane Lowrym (-4).
V závěsu jsou Koepka, Rahm, Fleetwood, Hatton, Garcia, Finau, Westwood všichni na 3. místě (-3), dvě rány od lídra.

Hole in One na 13. jamce zahrál Argentinec Emiliano Grillo.

Top 10 prvního kola

TheOpen2019_Top10_1k

Leaderboard

Sestřih 1. kola

.

Claret jug - cena pro vítěze The Open

Claret jug – cena pro vítěze The Open

Úvod
The Open Championship pořádá světový orgán golfu Royal & Ancient od roku 1860. Vždy se koná ve Spojeném království. Je turnajem PGA Tour, European Tour a Japan Tour. Pro PGA Tour je jediným majorem mimo území USA.

Hrají nejlepší hráči světa podle spousty kritérií a 46 kvalifikantů z 11 zemí.
Na startu je kompletní světová špička, z první třicítky světového žebříčku nechybí nikdo. Hraje Koepka, Johnson, Rose, McIlroy, Woods a další velká  jména v pořadí světového žebříčku. Domácími hráči jsou Rory McIlroy a Graeme McDowell.
Celkem bude na startu 156 hráčů.

Největším favoritem je domácí Severoir Rory McIlroy.
Experti PGA Tour staví do čela Rory McIlroye, Brookse Koepku a Justina Rose. Sázkovky vypsaly kurz 9/1 na McIroye, 11/1 na Koepku, 16/1 na Rahma a 18/1 na Johnsona.

Hraje se na hřišti Royal Portrush v Severním Irsku. Hřiště je links na břehu Atlantiku. Má par 71 a délku 6.715 metrů. The Open se sem vrací po 68 letech. Naposled se zde The Open hrálo v roce 1951, poprvé mimo Skotsko a Anglii.

Cut pro 70 hráčů a dělená místa bude proveden po 2. kole.

Dotace The Open je 10,75 milionu dolarů. Loni zvítězil Ital Francesco Molinari (-8).

Leaderboard

 

Odkazy:   Royal Portrush GC   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Loňské zpravodajství

.