Golf v zahraničí (12. – 15.5.2011)

16.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – The Players Championship, Ponte Vedra Beach, Florida, USA
European PGA Tour – Iberdrola Open, Mallorca, Španělsko


PGA Tour – The Players Championship, Ponte Vedra Beach, Florida, USA (12. – 15.5.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Titul a prémii 1,71 milionu dolarů získal v rozehrávce K.J. Choi (Čche Kjong-ču) z Jižní Koreje. Na první jamce play-off porazil Američana Davida Tomse, jenž zahrál bogey a musel se spokojit s druhým místem. Oba dokončili 72 jamek ve skóre 13 ran pod par.
Další pořadí: 3. Goydos (-11), 4. Donald, Watney (-10), 19. Kaymer (-7), 26. Schwartzel (-6), 33. Mickelson, McDowell (-5), 45. B. Watson (-2).

více …

Sobota – 3. kolo
Hra byla v bouřkovém počasí přerušena v jednu hodinu odpolední, aniž by se hráči na předních příčkách dostali na hřiště. Nikdo nestačil zkompletovat plný počet jamek. Kolo bylo obnoveno v 17:30 místního času, tedy v 23:30 SELČ. Před setměním se do čela dostal Graeme McDowell ze Severního Irska a o vedení se dělí s Američanem Nickem Watneyem. Oba mají skóre -11, avšak za sebou pouze pět jamek.

Pátek -2.kolo
V čele nastalo něco jako výměna generací. Do vedení se vyhoupnul čtyřiačtyřicetiletý David Toms, jenž se dostal na skóre -10. Odsunul o jednu ránu na druhé místo svého krajana Nicka Watneyho, mladšího o čtrnáct let. Neudělal jsem nic mimořádného, nedal jsem moc skvělých puttů, žádný chip-in. „Prostě jsem hrál velice solidní golf,“ řekl lídr, jenž už pět let čeká na vítězství na PGA Tour. V kariéře jich  nasbíral 12, včetně titulu z PGA Championship 2001. Jak se mu žije v situaci golfisty, jehož kariéra se obecně považuje být za vrcholem? „Prostě se bavíte horu, bavíte se soutěžením. Když pak přijde nějaký dobrý výsledek, je to bonus.“
Na třetí příčce (-8)  jsou Graeme McDowell, Steve Stricker, Luke Donald a Lukas Glover. Martin Kaymer po kole v paru spadl o dvanáct míst na 17. pozici.
Jihoafričan Ernie Els, čerstvý člen Světové síně slávy golfu, ani německý reprezentant českého původu Alex Čejka neprošli cutem. Kontingent hráčů, jimž se to nepodařilo, by sám vydal na dobře obsazený turnaj. 
Další pořadí: 11. Sabbatini (-6), 17. Rose (-5), 23. A. Quirós (4),  28. Kuchar (-3), 34. Poulter, Goosen, Cink, Mickelson, Manassero, García (-2),  47. Schwartzel (-1). 
Cutem neprošli: Villegas, Fowler, Wilson, Slocum, Els, Imada, F. Molinari, Casey, Furyk, Snedeker, Oosthuizen, V. Singh, Appleby, Čejka, E. Molinari, Harrington, Vegas, Clark, Ogilvy.

Čtvrtek – 1. kolo
Lídr, který by zahrál double bogey, se často neobjevuje. Tentokrát je takový na scéně a jmenuje se Nick Watney. Špatný zápis na jamce číslo 14 kompenzoval eaglem na trojce, přidal bogey a devět birdie, což dohromady dává nejlepší výsledek úvodního dne: 64 (-8).
Zprávou dne bylo samozřejmě odstoupení Tigera Woodse. Jeho očekávaný návrat měsíc po zranění na Masters skončil obnovením problémů s kolenem a achillovkou. Woods absolvoval na TPC Sawgrass, kde jednou v kariéře vyhrál, devět jamek. Byl na bilanci +6 a s bolestí ve tváři hry zanechal. „Ještě ráno jsem se cítil dobře, ale při hře se to postupně zhoršovalo,“ uvedl Woods.
Pozornost se tedy soustředí opět na jiné. O jeden úder za Watneyem figuruje na druhé pozici vítěz z minulého týdne Lucas Glover. Watney naproti tomu v Quail Hollow neprošel cutem. „Myslím, že to je na té naší hře to krásné. Tentokrát jsem se cítil moc fajn,“ řekl lídr.
O třetí místo se dělí další Američané: David Toms a Mark O´Meara, jenž startuje ve čtyřiapadesáti letech díky výjimce pro bítěze seniorského The Players.
Další z divokých kol má za sebou Alex Čejka. Začínal z desátého odpaliště, s peripetiemi se postupně dostal na -1, ale triple bogey na osmnáctce jeho výsledek výrazně poškodilo. Český rodák se zmátořil na even par, což znamená dělené 61. místo.
Další pořadí: 5. Kaymer, McDowell, Quirós (-5), 13. Kuchar, Donald, Stricker (-3), 25. Wilson, Rose, Duval, Poulter, Cink (-2), 44. Casey, Byrd, Oosthuizen, Mickelson, Furyk (-1), 61. Schwartzel (E), 82. Harrington, Fisher (+1), 101. García, Kim, Villegas (+2), 113. V. Singh (+3).

Turnaj je skvěle obsazen. Hrají Woods, Mickelson, Kaymer, Els, Garcia, Glover, Donald, Crane Ogilvy, Watney, Oosthuizen, Schwartzel, Furyk, Poulter, Rose, Kuchar, Stricker, bratři Molinariové a Alex Čejka. Nejmladším účastníkem je sedmnáctiletý Ital Matteo Manassero.
Loni  z turnaje odstoupil Tiger Woods pro bolesti krční páteře.
Hraje se na hřišti Stadium Course TPC Sawgrass s parem 72 a délkou 6.597 metrů.

Dotace turnaje je nejvyšší v sezóně, 9,5 milionu dolarů , 161 milionů českých korun. Vítěz obdrží 1,71 milionu dolarů, 29 milionů českých korun a 600 FedEx Cup bodů. Loni zvítězil Tim Clark.

Odkazy: … Hřiště TPC Sawgrass … Satelitní mapa hřiště …  Stránky turnaje Světový žebříček …  Finanční žebříček


European PGA Tour – Iberdrola Open, Mallorca, Španělsko (12. – 15.5.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Vítězem se stal dvaačtyřicetiletý Darren Clarke ze Severního Irska, „specialista“ na hřiště linksového typu. Dosáhl výsledku šest ran pod par a využil velkých potíží Angličana Chrise Wooda, jenž ve čtvrtém kole zapsal +6 a podělil se o druhou pozici s krajanem Davidem Lynnem. Oba zaostali za držitelem titulu o tři údery.
Další pořadí: 5. Olazábal (-1), 9. Aiken, Boudry (E), 17. Levet (+3), 25. Davies (+6), 49. Larrazábal (+11).

Více …

Sobota – 3. kolo
Chris Wood se mírně zlepšil, hlavně ale zvýšil svůj náskok v čele turnaje. Před hráči na děleném druhém místě v pořadí činí už vede o čtyři rány. Vysoký Angličan zahrál 69 ran (-1) a snížil své celkové skóre na -9. Znovu si neodpustil jedno bogey za celé kolo, tentokrát k němu přidal jen dvojici birdie. Útok na premiérové vítězství z akce European Tour vypadá pro třiadvacetiletého golfistu reálně. „Myslím, že jsem hrál opravdu dobře a nevrátilo se mi to ve skóre. Zvýšit náskok bylo v každém případě potěšující,“ uvedl Wood. „Jsem připraven zítra předvést stejný výkon,“ dodal odhodlaně.
Druhé místo zaujímají Ir Shane Lowry a Darren Clarke ze Severního Irska. Prvně jmenovaný zahrál nejlepší třetí kolo: 63 ran (-7). Je zároveň autorem jednoho z pouhých tří egalů, které byly v sobotu na hřišti GC Pula k vidění. Oproti čtvrteční smršti skvělých výkonů na jednotlivých jamkách se pod vlivem zhoršených povětrnostních podmínek účastníci turnaje vrátili do normálu.
Další pořadí: 4. Olazábal (-4), 5. Boudry (-3), 8. Aiken (-2), 16. Levet (E), 22. Larrazábal (+1), 32. Davies (+2).

Pátek – 2. kolo
Po delší době se na samé špici leaderboardu objevil Angličan Chris Wood. Oproti čtvrtku se o dvě rány zlepšil na 65 (-5) a jeho skóre po polovině turnaje je -8. Znamená to náskok tří úderů před anglicko-severoirskou dvojicí Matthew Nixon, Darren Clarke. „Musíte se prostě víc soustředit na svůj výkon. Některé jamky jsem dobře zvládl, na dalších jsem dobře vážil co a jak. Je skvělé, jak to pak všechno funguje,“ uvedl Wood.
Totální propadák naproti tomu předvedl Grégory Bourdy, jenž se radoval z vedení po prvním kole. Jeho dva výkony byly jako den a noc. Nešlo jen o triple bogey na dvanáctce, celkově Francouz nastřádal příliš mnoho ran navíc, zahrál 77 (+7) a s průběžnou bilancí even par se dělí o 20. příčku.
Další pořadí: 4. Levet (-4), 12. Larrazábal (-1), 20. Olazábal, Davies (E), 31. Aiken (+2).
Cutem neprošli: Montgomerie, Henningsson, Garrido, Velasco.

Čtvrtek – 1. kolo
Devět biride, ale také dvě bogey přinesl ze hřiště Grégory Bourdy a se skóre sedm ran pod par se usadil v čele. Francouz, jenž loni přerušil svou předchozí tříletou šňůru „co sezona, to jeden titul“, nehraje letos v oslnivé formě, ale druhým místem v Malajsii dokázal, že na European Tour by rád připomněl své nejlepší výkony. Devětadvacetiletý golfista překonal své nejlepší kolo v tomto roce  a čtvrtečních 63 ran znamená zároveň rekord hřiště. Právě na něm se v roce 2007 zrodil jeho premiérový titul na evropském okruhu. „Mám to tady rád,“ potvrdil a dodal, že je vždy povzbuzující vědět, že na některém hřišti nebyl nikdo lepší. „Udělal jsem dvě nebo tři chyby, ale celkově to byl skvělý den.“
Na druhém místě je po úvodním kole se ztrátou jedné rány Angličan Danny Willett, o třetí se dělí Darren Clarke ze Severního Irska a další Angličan Matthew Nixon, a konečně britskou smečku pronásledovatelů doplňuje pátý Rhys Davies z Walesu. Žádnému hráči se nepodařilo zkompletovat kolo bez bogey. Naproti tomu diváci, kteří vydrželi u jamky číslo 13, měli unikátní příležitost vidět dvakrát hole-in-one. Zahráli ho zde Novozélanďan Mark Brown a Erik Tage Johansen z Norska.
Další pořadí: 21. Larrazábal (-1), 29. Aiken (E), 42. Levet, Olazábal (+1), 130. Montgomerie (+7).

Hrají Montgomerie, Paul Lawrie, Willet, Clarke, McGrane, vítěz minulého turnaje Aiken, Olázabal, Larazábal, Carslon.
Hraje se na hřišti  Pula GC s parem 70 a délkou 6 305 metrů.
Dotace turnaje je rovný milion eur,  24,4 milionu českých korun. Loni zvítězil Peter Hanson.

Odkazy… Pula GC … Hřiště na satelitní mapě … Evropský žebříček ….   Finanční žebříček Race to Dubai