1. 1. 2016: opírat hole zakázáno!

21.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Adam Scott

Od ledna roku 2016 nebude na golfových turnajích možné používat při patování oporu hole o tělo. Na změně pravidel se shodly Royal and Ancient (R&A) i Golfová asociace Spojených států (USGA). Půlroční diskuse zdánlivě končí, rozbroje mohou začít.

Čím hájí obě golfové autority své stanovisko? Devadesátidenní konzultací, do níž se v USA zapojilo 2 200 individuálních respondentů a do Skotska dorazilo 450 komentářů vyžádaných ze 17 zemí světa.

Zdá se, že US PGA se svým úmyslem vyhradit si právo nerespektovat zákaz zůstává osamocena. Má však výraznou oporu ve firmách, vyrábějících belly putters, dlouhé puttery a jejich modifikace určené k opírání o různé části těla. Sídla mají vesměs ve Spojených státech.

Firma Nike vydala prohlášení, že rozporuplné opatření bude mít vliv na golfový průmysl i na hráče. „Na druhé straně, Nike se vždy dokázala přizpůsobit změnám a inovovat své výrobky podle platných pravidel,“ stojí mimo jiné v textu.

Pravidlo 14-1b, jasně stanovující, že nesmí existovat spojovací bod mezi holí a tělem vyjma rukou až do předloktí, ještě získá spoustu odpůrců a bude uštěpačně komentováno.

Stanoviska protipólních stran reprezentují vyjádření vítěze devíti majorů Garyho Playera a nejčerstvějšího držitele major titulu Adama Scotta. „Dlouhé puttery zapřené o tělo dovolí hráči zvládat lépe nervy a nervy jsou nedílnou součástí golfové hry a výsledku,“ konstatoval Jihoafričan. „Měníme pravidla, abychom vylepšili hru na základě nulové agendy? Neuvěřitelné!“ konstatoval Australan.

„Chápeme, že to rozdělí golfovou komunitu, ale jsme přesvědčeni, že tento krok je to správné rozhodnutí pro golf,“ řekl Peter Dawson, výkonný ředitel R&A. Pro oporu k zavedení zákazu si funkcionáři v odpovědných funkcích došlo až k samé prapodstatě hry. „Musíme chránit jednu z nejdůležitějších tradic, a sice že hráč zvolenou holí volně švihne,“ President USGA Glen D. Nager.