Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

World Golfers Championship zná letošní českou reprezentaci

12.10.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Na hřišti Golf&Spa Kunětická hora se hrálo národní finále World Golfers Championship – tedy Mistrovství světa amatérů se započítáním hendikepů.

Rozhodovalo se zde o postupu na světový turnaj, který se každý rok koná v jiné zemi. Letos se hostitelem světového finále stane Thajsko, přesněji resort Cha-am. Tady se na přelomu října a listopadu bude hrát o tituly Mistrů světa.

Do národního finále se probojovali hráči z jednotlivých kvalifikací, které se konaly na 51 místech České republiky. Odtud postupovali vítězové do regionálního finále a jen hrstka nejlepších se dostala až na národní mistrovství, které se hrálo 2. a 3. října na hřišti Golf&Spa Kunětická hora.

Soutěžilo se v pěti hendikepových kategoriích a jen ti nejlepší měli zajištěnou cestu na světové finále. Ve dvoukolovém turnaji nebyla nouze o dramatické okamžiky a dvě kategorie se rozhodovaly až v dodatečném play-off. Vítězem kategorie nejnižších hendikepů (0-5) se stal Jiří Papírek z GC Austerlitz, který se započtením hendikepu zahrál 72 a 65 ran!

Ve druhé kategorii (6-10) se na prvních místech umístili Filip Vakoč a Václav Nový – oba se stejným výsledkem 145 ran. Následovala tedy rozehrávka na desáté jamce, na které byl úspěšnější Filip Vakoč z GC Hostivař. Také ve třetí kategorii (11-15) byla nutná rozehrávka o první místo. Stejný součet po dvou kolech totiž přinesli Radek Vopat a Ivo Vaicenbacher (143 ran). Také zde bylo na obou hráčích v play-off vidět znatelné prvky nervozity, ale rozhodlo se hned na první jamce rozehrávky.

Zvítězil Ivo Vaicenbacher z GC Alfrédov a podívá se na světové finále do Thajska. Vítězi dvou posledních hendikepových kategorií se stali: Peter Kračun (HCP 16-20, 146 ran) a Dragan Andonov (HCP 21-25+, 142 ran).

World Golfers Championship je turnajem, nad jehož pořádáním převzaly záštitu takové golfové legendy jako například Arnold Palmer či Seve Ballesteros. Hlavní organizátor – švédský legendární sportovec Sven Tumba Johansson – zorganizoval první WGC již v roce 1995. Prvních pět ročníků se hrálo na Floridě v resortu PGA National a poprvé se hrálo mimo území Spojených států v roce 2001 – v Dominikánské republice. Od té doby se finálové klání hraje v různých zemích světa – v Jihoafrické republice, Španělsku, Turecku, Malajsii či dalších zemích. „Sleduji World Golfers Championship pozorně každý rok a musím říci, že se mi tento projekt velmi líbí,“ přidává uznání Arnold Palmer. „Když mě Sven Tumba požádal, abych se stal patronem WGC okamžitě jsem to přijal. Mám totiž za to, že soutěžení na této úrovni je prostě jedinečné. Jsem přesvědčen o tom, že WGC bude i nadále získávat stále více účastníků – zaměřuje se totiž na amatérské golfisty a staví proti sobě hráče stejných výkonností. To je velmi unikátní projekt.“

Česká republika dosáhla už několikrát na velmi dobré umístění v tomto turnaji. Naposledy se z vítězství v kategorii nejnižších hendikepů (0-5) radoval Martin Rudecký z Prosper GC Čeladná. Letošní turnaj byl navíc oficiálním Mistrovstvím České republiky ve hře na rány s vyrovnáním HCP.

Promotérem národního finále a držitelem licence WGC je společnost AdBase (GolfPromo), která již mnoho let pořádá golfové turnaje různých forem.

„Chtěli bychom, aby se z WGC v Česku stala prestižní událost – přesně taková, jaká by celkové atmosféře Mistrovství amatérů s hendikepem měla odpovídat,“ říká Michal Vlček ze společnosti AdBase. „Jsme moc rádi, že Sven Tumba již několikrát ve svých dopisech děkoval České republice za výtečné organizování národního finále – je to pro nás velkou ctí. A pochopitelně si ceníme i toho, že Česká golfová federace plně podporuje WGC.“

 

Vít Koďousek – GolfMedia