Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Vrchol sezóny české PGA na Kaskádě

06.10.2012 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Sobota – finálové kolo
Stanislav Matuš udržel vedení a zvítězil. Útok na jeho pozici však nepřišel od jeho obvyklých soupeřů, dnes se na Kaskádě vytáhnul Jiří Štryncl (-4) a ztrácel na Matuše jedinou ránu. Pokud by Mauš neproměnil poslední putt na osmnáctce, následovala by rozehrávka. Matuš však předposlední asi desetimetrový putt dobře odhadnutým obloukem dopravil na pár centimetrů k vlajce, doklepnul a v turnaji zvítězil.

Trochu mě překvapil výkon Jiřího Štryncla, který dnes zahrál skvěle. Myslel jsem, že mám situaci více pod kontrolou a čeká mě klidný závěr. Věděl jsem, že mi na osmnáctce zajistí titul i bogey. Na greenu jsem si věřil a mám radost, že jsem vyhrál, “ řekl Matuš po turnaji novinářům.

Vítězem  Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2012 se stal Filip Mrůzek. „Všechno jsem hodil za hlavu a chtěl jsem odevzdat maximum. Zapracoval jsem před sezónou na psychice a vyplatilo se. Z prvního místa v sérii mám velkou radost a beru to jako důležitý krok ve své kariéře,“ řekl po turnaji Filp Mrůzek, který po pokaženéím druhém kole skončil v turnaji na pátém místě.

Top 20 Grandfinále:

Pátek – 2. kolo
(freedrive) Na Kaskádě se v závěrečném turnaji Pilsner Urquell Czech PGA Tour rozhoduje i o celkovém vítězi celé série. Souboj mezi dvojicí kandidátů se po druhém dni řádně zdramatizoval a ve finálovém kole se očekává vyrovnaná a napínavá bitva mezi Filipem Mrůzkem a Stanislavem Matušem, který se po 36 jamkách prosadil do průběžného vedení. Kaskádu dnes vedle neúprosného souboje o korunu krále sezóny rozjasnilo také hole in one Marka Nového.

Stanislav Matuš potřebuje k naději na celkový triumf turnaj vyhrát a dnes ke splnění cíle udělal důležitý krok. Dnes sbíral z velké části birdie a bogey po dvojičkách. Nejprve si zvedl náladu dvěma skórováními na jamkách č. 3 a 4. Úvodní devítku ale zakončil přesně v opačném gardu – bogey na tříparové osmičce a devítce s parem 5. Dvanáctka s třináctkou přinesly Matušovi další dvě birdie a na následující jamce připsal ještě jedno bogey. Dnes se dostal do červených čísel a dokázal se v nich udržet až do finiše druhého kola. Stanislav Matuš poskočil na nejvyšší příčku a se skóre -1 vede o jediný úder. Druhou podmínkou pro Matušovo prvenství na Pilsner Urquell Czech PGA Tour ale je, že Filip Mrůzek musí skončit dvacátý a horší.

Filip Mrůzek zaujímal po prvním kole druhou pozici o ránu za lídrem Rolandem Hahnem a hlavně úder před Matušem. Druhý den ale pořadím vydatně zamíchal a Filip Mrůzek spadl až na 10. místo. Dnešních 77 ran je nejhorším letošním kolem Filipa Mrůzka na celé Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2012. Vítěz dvou letošních turnajů prožil největší zklamání hned na druhé jamce, kde na čtyřparu zahrál sedm ran. K nim přidal čtyři bogey a jen dvě birdie, čímž v součtu nasbíral 148 ran a dosáhl skóre +4. K prvenství v Pilsner Urquell Czech PGA Tour tak bude muset zítra svůj výkon zlepšit, anebo doufat, že Matuš celý turnaj nevyhraje.

O úder za Stanislava Matuše se vyhoupl Marek Nový, který na Kaskáda Grand Finále startuje posílen ziskem stálé karty na Challenge Tour 2013. Do těsného kontaktu s Matušem se protlačil zásluhou druhého nejlepšího pátečního kola 70 ran. Úspěšné kolo Marka Nového ještě umocňuje první životní hole in one, které zahrál na jamce číslo 3 o dnešní délce cca 128 metrů. Zajímavé je, že esem okamžitě vykompenzoval double bogey z předchozí jamky.

Ještě o kousek lépe si dnes na Kaskádě vedl Ian Campbell. Vítěz Hant Trophy ve Skalici přinesl o ránu nižší skóre než Marek Nový. Jeho zápis registruje vedle jediného bogey na dnes prokleté dvojce čtyři birdie, která jej vynesla k 69 ranám a posunu na třetí místo, které sdílí společně s Hahnem a Loveyem.

Čtvrtek – 1. kolo
Lépe než dvojice úspěšných českých profesionálů zahrál v úvodním kole pouze Roland Hahn. Maďar není na Pilsner Urquell Czech PGA Tour žádným nováčkem a letos ovládl skvělý druhým kolem Ramlösa Media Trophy 2012 v Berouně. Už loni na sebe několikrát upozornil výbornými výkony a na Kaskádě se pustil do posledního turnaje série s vervou. Čtyři birdie a dvě bogey dávají na hřišti s parem 72 výsledek 70 ran (-2) a Hahnovi vedení po prvním kole.

 

Filip Mrůzek ztrácí na Hahna jediný úder, ale jeho kolo nabídlo daleko pestřejší podívanou. Lídr Money Listu Pilsner Urquell Czech PGA Tour se na prvních jamkách nadechl k parádnímu představení a po pětce byl na skóre -3. Po jednom bogey a dvou birdie uzavřel první polovinu kola za -4 a vypadalo to na skvělý začátek turnaje. Jenže na druhé devítce zapsal po jednom double bogey a bogey a spadl na -1. Před svým hlavním konkurentem Stanislavem Matušem si drží nejmenší možný náskok jedné rány. Matušovo kolo bylo klidné a vyrovnané. Se dvěma birdie a stejným počtem bogey zaznamenal 72 ran a jde zatím v paru. Shodného výsledku jako Matuš dosáhli i Stephane Lovey a Petr Nič.

Slušnou pozici si po prvním dnu vypracoval i čerstvý majitel stálé karty na Challenge Tour Marek Nový. Trojnásobný vítěz národního žebříčku profesionálů nasbíral 74 úderů a v dalším průběhu tříkolového turnaje bude útočit z dělené 11. příčky.

Top 10 prvního kola:


Závěrečný turnaj série Pilsner Urquell Czech PGA Tour se uskuteční od čtvrtka 4. do neděle 7. října na brněnské Kaskádě. V tříkolovém turnaji se rozhodne o vítězi série.
Nejblíže k vítězství mají Filip Mrůzek. Jediný, který ho může ohrozit je Stanislav Matuš. Mrůzek má náskok téměř 100.000 korun. Matuš by však musel turnaj vyhrát a Mrůzek vyloženě pokazit.

Na startu bude celá naše profesionální špička, včetně zahraničních hráčů. Své loňské prvenství přijede obhajovat Angličan Lee Corfield, který zde loni ustanovil rekord hřiště 64 úderů.

Soutěžní kola profesionálů se hrají ve čtvrtek, pátek a sobotu, v neděli se hraje Pro-Am.

Na Kaskádě se začínají sbírat bodu do dvou nových žebříčků 2012. PGAC otevřela Stipendijní program, který umožní čtyřem nejlepším mužům a dvěma nejlepším ženám bezplatný start na kvalifikaci do European Tour a Ladies European Tour. Druhý žebříček určí mužské hráče pro český turnaj Challenge Tour 2013.

Dotace turnaje je 600.000 kč. Hřiště Kaskáda má par 72 a délku 6.473 metrů.

 

Video z Grandfinále 2011:

 

Z archivu Golf.cz – Grand Finále PGAC: … 2011 … 2010 … 2009 …  2008

Odkazy: … GC BrnoHřiště na satelitní mapěStránky turnaje …  Order of Merit PGAC

.