Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

To bylo drama! Posledním major šampionem roku je Martin Kaymer

16.08.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Už 92.ročník turnaje PGA Championship, tedy posledního majoru roku, nabídl golfovým fanouškům úžasně dramatickou podívanou. Slavnou Wanamakerovu trofej zvedl nad hlavu mladý německý golfista Martin Kaymer, který tak definitivně potvrdil svou příslušnost ke světové golfové špičce. A „major-nešťastníkem“ byl opět americký ranař Dustin Johnson.

Pětadvacetiletý Kaymer vyhrál svůj první major turnaj v kariéře, posunul se na první místo evropského pořadí Race to Dubai a pojistil si místo v rydercupovém týmu Evropy pro Celtic Manor – a navíc poprvé v kariéře poskočil na 5.místo oficiálního světového žebříčku, hned za čtveřici Woods, Mickelson, Westwood a Stricker.

Vyvrcholení turnaje na úžasném hřišti Whistling Straits v americkém státě Wisconsin bylo nesmírně dramatické. Kaymer dokázal ve finálovém kole skvělým dlouhým patem zachránit par na obtížné 18.jamce a díky tomu se dostal do play-off proti dalšímu americkému ranaři Bubbovi Watsonovi, kterého porazil v play-off na tři jamky.

Rozehrávku oba hráči začínali na krátké čtyřparové desítce, kde Watson předvedl jeden ze svých neuvěřitelných drajvů (dlouhý přes 300 metrů) a zahrál birdie, kterým se dostal do vedení o jednu ránu. Kaymer odpověděl vynikající ranou pětkou železem na tříparové sedmnáctce (délka 204 metrů) a srovnal skóre.

Rozhodlo se na extrémně obtížné jamce číslo 18 (čtyřpar 457 metrů), kde oba hráči zadrajvovali doprava do roughu, a zdálo se, že v mnohem horší pozici je Kaymer, jehož míčem byl sice blíž jamce, ale mnohem více zabořen. Watson se však rozhodl riskovat a atakovat green, na který však nedopálil a skončil ve vodní překážce. Kaymer proto takticky jen vyklepl míč na fairway a útočil na green ze 150 metrů. Nenechal se vyrušit ani neukázněným divákem a trefil perfektně 4 metry od jamky.

Watson sice ještě zabojoval, ale štěstí mu nepřálo – po spuštění míče s trestnou ranou přepálil green a pak svou pátou ranou trefil praporkovou tyč. Pokud by zahrál bogey, měl by ještě šanci prodloužit souboj, ale takto už Kaymer nezaváhal a po dvou patech mohl začít slavit svůj dosud největší úspěch kariéry.

„Ještě si ani neuvědomuju, co se stalo,“ prohlásil šťastný Kaymer bezprostředně po turnaji. „Vyhrál jsem svůj první major. Mám husí kůži, jen když o tom mluvím…“

Velmi nešťastně naopak skončil turnaj pro domácího Dustina Johnsona, který před závěrečnou jamkou vedl o ránu a par mu stačil na vítězství v turnaji. Jenže Johnson trefil drajv na osmnáctce doprava mezi diváky do jednoho z více než tisícovky písečných bunkerů, které na hřišti slavného architekta Petea Dyee jsou. Protože toto místo bylo jen jakousi udupanou „ploškou“ písku mezi polehlou trávou a mezi diváky, Johnso si neuvědomi, že je v bunkeru a „založil“ hůl.

Zahrál sice bogey, které by mu zaručilo play-off s Kaymerem a Watsonem, ale vzápětí pro něj přišla velmi hořká chvíle – hlavní rozhodčí mu musel udělit penalizaci (2 trestné rány) a Johnson spadl na dělené 5.místo.

Kolem celé situace se celkem pochopitelně strhla velká aféra a fanoušci i komentátoři bouřlivě diskutovali o tom, zda Johnson vůbec mohl poznat, že je v písečně překážce. Jenže rozhodčí už před začátkem turnaje předali hráčům přesný dodatečný výklad pravidel, ve kterém je jasně napsáno, že na velmi specifickém hřišti Whistling Straits se bude během turnaje hrát bez úlevy ze všech písečných překážek, i když jsou pošlapány diváky.

„Vůbec mě nenapadlo, že jsem v bunkeru,“ krčil rameny nešťastný Johnson, který po červnovém kolapsu v závěrečném kole U.S.Open ztratil další velkou šanci na major titul. „Asi jsem si měl to dodatečné pravidlo trochu lépe přečíst…“

Johnsonova nešťastná eskapáda je nejkrutějším závěrem major turnaje od roku 1968, kdy Roberto de Vicenzo na Masters podepsal na své skórkartě vyšší skóre, než skutečně zahrál, a ztratil šanci na play-off proti Bobovi Goalbymu.

Jen o ránu uniklo play-off na letošním ročníku PGA Championship irskému mladíkovi Rorymu McIlroyovi a také domácímu Zachu Johnsonovi. Souboj dvou nejlepších hráčů světa opět vyzněl „do ztracena.“ Tiger Woods obhájil post světové jedničky, ale i když hrál podstatně lépe než před týdnem ve Firestoneu, konečné dělené 28.místo mu žádnou velkou radost neudělalo. Phil Mickelson po vydařeném nedělním kole 67 ran sice vystoupal na dělené 12.místo, ale na předstižení Woodse v oficiálním světovém žebříčku mu to nestačilo.

Konečné pořadí:
1.Martin KAYMER (Německo) -11 (72,68,67,70)
2.Bubba WATSON (USA) -11 (68,71,70,68)
T3.Rory MCILROY (Severní Irsko) a Zach JOHNSON (USA) -10
T5.Dustin JOHNSON, Jason DUFNER (oba USA) a Steve ELKINGTON (Austrálie) -9
T8.WC LIAN (Čína) a Camilo VILLEGAS (Kolumbie) -8
T10.Jason DAY (Austrálie) a Matt KUCHAR (USA) -7
T12.Simon DYSON, Paul CASEY (oba Anglie), Phil MICKELSON a Bryce MOLDER (oba USA) -6

Petr Janouch