St Andrews a Jaques Leglise Trophies skončily

02.09.2006 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje

Utkání týmů britských ostrovů a kontinentální Evropy se zúčastnili současní nejlepší světoví amatérští hráči. St. Andrews Trophy získal tým Velké Británie a Irska, který zvítězil nad týmem kontinentu 15/9. Jaques Leglise Trophy získal tým kontinentální Evropy vítězstvím nad ostrovním týmem19,5/4,5.

Svátek golfu v Mariánských Lázních skončil. Zůstal po něm nezapomenutelný zážitek shlédnutí hry nejlepších amatérských hráčů, které současná amatérská Evropa má. Richard Ramsay z týmu St Andrews GB&I (Velké Británie a Irsko) je letošním amatérským mistrem Spojených Států. Julien Guerrier z Týmu St Andrews Continent je vítězem British Amateur Championship 2006, Rory McIlroy z týmu St Andrews GB&I je letošním vítězem European Amateur Champioship. A to jsou jen příklady. Všichni ostatní hráči byli vybrání do týmů, protože dosáhli výrazných úspěchů na mezinárodních a národních mistrovstvích a jiných významných akcích.

Kvalitu hráčů doplnila kvalita přítomných činovníků (Officials), která dala turnaji nejvyšší punc.
V Mariánských Lázních se sešla kompletní generalita světového golfu. Turnaj shlédlo celé vedení The Royal & Ancient a EGA. Přijel kapitán Royal & Ancient St. Andrews Golf Clubu Tom Gault, prezident International Golf Federation (IGF) a Chairman General Committee R&A David Harrison, prezident European Golf Association (EGA) Andrew Morgan a generální sekretář EGA Johnny Storjohan, prezident Anglické golfové unie Donald Steel a mnoho dalších funkcionářů obou organizací. Přítomni byli prezident České golfové federace Milan Veselý, prezident Royal GC Mariánské Lázně Oldřich Tobrman, prezident české PGA Petr Nitra, generální sekretář ČGF Miroslav Holub a drtivá většina všech činovníků ČGF a RGCML.

Událost přilákala historické množství diváků. Sobotní kola shlédlo kolem 800 diváků, což byl pro autora těchto řádků šok. Tolik lidí na hřišti v Čechách ještě neviděl. Jenom u sobotní flightu druhého singlu Ramsay-Ahokas na 3. jamce napočítal 118 diváků.

Významným partnerem turnaje je agentura CzechTourism, která výrazně napomohla medializaci akce. Helenka Kopecká přivezla na turnaj v rámci press tripu dvanáct významných evropských golfových novinářů. Někteří přímo z akce podávali on line zprávy tiskovým agenturám, prováděli interview s hráči svých zemí. Další připravují články do světových golfových periodik.

Při závěrečném ceremoniálu nešetřili prezidenti a kapitáni chválou na kvalitu hřiště, organizaci mistrovství a jeho příjemnou atmosféru. Jejich díky Royal GC Mariánské Lázně a České golfové federaci byly hojné. Česká republika se významné mezinárodní akce zhostila na výbornou.

St. Andrews Trophy hráli hráči nad 18 let, Jaques Leglise Trophy hráči do 18 let. Týmy jsou desetičlenné. Turnaje na oba poháry se hrály v klasickém formátu. Každý den se hráli čtyři čtyřhry (foursomes) a osm dvouher (singles).

První kolo St Andrews Trophy vyznělo jednoznačně pro GB&I kdy všechny foursomy vyhráli ostrované a pouze v singlech Damian Ulrich překvapivě vypůlil s Rory McIlroyem a Gagli porazil McGowana 2/1. Kolo skončilo 9,5 ku 2,5 pro GB&I.
V Jaques Leglise Trophy měly naopak navrch hráči kontinentu. Vyhráli všechny foursomy. V singlech urval jediný bod pro GB&I Adam Runcie španělskému hráči Lluis Garcia Del Moral. Ostatní body získali hráči kontinentu. Kolo skončilo 11 ku 1 pro kontinent.

V druhém kole, po alchymistickém promíchání hráčů se situace vyrovnala.
V St Andrews Trophy byly tentokrát foursomy vyrovnané, dva vyhráli ostrované, dva kontinentální hráči. V singlech byli tentokrát hráči z pevniny o bodík lepší. GB&I vyhrálo tři singly, pevnina čtyři. Mistr Evropy McIlroy vypůlil s Mistrem USA Julienem Guerrierem. Kolo skončilo 6,5 ku 5,5 pro kontinent.
V "mladší kategorii" dopadly foursomy také 2/2, v singlech vyhrál kontinent 8,5 ku 3,5 bodu.

St Andrews Trophy vyhrál tým Great Britain & Ireland nad Continental of Europe 15 ku 9 bodu.
Jaques Leglise Trophy vyhrál tým Continental of Europe nad Great Britain & Ireland 19,5 ku 4,5 bodu.