Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Sezóna českých profesionálů vrcholí na Kaskádě

06.10.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

 –         Grand Finále má nejvyšší letošní dotaci 1 milión korun
–          na vítěze tříkolového turnaje čeká rekordní prémie 170 tisíc korun
–          na startu kompletní česká špička

Nejprestižnější golfová série ve střední Evropě Pilsner Urquell Czech PGA Tour uzavře svou sezónu posledním turnajem Kaskáda Grand Finále 2010 v Brně – Jinačovicích. Všichni se mohou těšit na velice dramatické vyvrcholení letošního ročníku, který čítá deset turnajů. Na Kaskádě se ještě před zahájením turnaje dočkáme minimálně dvou rekordních zápisů. V resortu na okraji Brna se bude hrát o letošní nejvyšší dotaci 1 milión korun. Na vítěze pak čeká historicky nejvyšší finanční odměna v historii Pilsner Urquell Czech PGA Tour 170 tisíc korun.

Vzhledem k mimořádnému finančnímu zajištění turnaje byl počet hráčů, kteří získají prémii, rozšířen oproti obvyklým třicet na čtyřicet profesionálů. Výše dotace i peněz rozdělených mezi hráče se rovná sériím jako jsou Alps Tour nebo EPD Tour,  tedy túrám, na nichž se bojuje na evropské úrovni.  Ještě čtyřicátý v pořadí brněnského turnaje inkasuje 5 tisíc korun.  I tyto údaje jasně ukazují, jak výrazně stoupá úroveň a prestiž Pilsner Urquell Czech PGA Tour.  

Vysoké prize money mohou pořádně zamíchat pořadím série a také národním žebříčkem Order of Merit. Šanci zásadním způsobem promluvit do hry o nejvyšší umístění mají i hráči, kteří se momentálně nacházejí na konci první desítky aktuálního pořadí obou žebříčků. Vítěze celé série poznáme už po Grand Finále. Na krále celé české profesionální  sezóny si ještě budeme muset počkat, protože jsou ještě na programu turnaje, kde mohou hráči získávat finanční prémie a tudíž měnit pořadí v Order of Merit PGAC.

Do Brna se chystá ta nejkvalitnější konkurence. Na Kaskádě nebude chybět nikdo z absolutní české profesionální elity. Pořadí série vede před jejím absolutním závěrem Viktor Skalle. Order of Merit PGAC pak kraluje loňský vítěz Marek Nový. Oba lídři se představí i na Kaskádě. Skalle jako letošní nováček mezi profesionály od prvních turnajů začal pořádně míchat kartami a na Tálích dosáhl prvního triumfu. Marek Nový se stal profesionálem na začátku roku 2009 a svůj první turnajový titul oslavil na začátku září v Mladé Boleslavi. Skalle i Nový patří k favoritům na prvenství v obou žebříčcích. Do hry o nejvyšší pozice ale budou chtít zasáhnout i další hráči.
Velké zlepšení prokázal ve druhé polovině sezóny Lukáš Tintěra, který zvítězil na posledním turnaji Pilsner Urquell Czech PGA Tour v Haugschlagu. Naopak síly trochu opouštějí jediného hráče, který ovládl dva turnaje. John Horsky zahájil sezónu titulem na Prague Open, k němuž přidal úspěch na jamkovce v Ropici, ale od té doby se mu nedaří proniknout na čelní příčky.

Nenápadně vždy útočí Ondřej Lébl, který letos vyhrál PGA Czech Masters v Sokolově. A zapomenout nelze ani na Petra Niče, který na Kaskádě umí. Loni právě tady jasně vyhrál a triumfoval i v pořadí Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009.  Před dvěma lety pak v Jinačovicích docílil stejných úspěchů Petr Skopový.  Po delší přestávce způsobené problémy se zády se do turnajového zatížení vrátí Jakub Kučera. Vítěz z Berouna, tehdy ještě jako amatér, Filip Mrůzek, nastoupí do turnaje poprvé jako profesionál. 

Mezi zahraničními hráči mají vždy velké ambice Daniel Kraljič a Andrej Kraljič ze Slovinska. Navázat na dělené druhé místo z Telče bude chtít Švýcar žijící v Nizozemsku Stephane Lovey. Podobně je na tom i  Španěl Pablo Hojas, kterému se dařilo v Haugschlagu.  Vysokou kvalitu mají i další Španěl Navarro, Maďar Roland Hahn nebo Američan Mike Newell.

 
Součástí Kaskáda Grand Finále 2010 budou i oslavy 20. výročí české PGA.

Program turnaje:
čtvrtek 7. 10.                      1. kolo                  8:00 – postupný start z odpaliště č. D1
pátek 8. 10.                         2. kolo                  7:30 – postupný start z odpaliště č. K1
sobota 9. 10.                      3. kolo                  7:30 – postupný start z odpaliště č. K1

Dotace:                             1 000 000,- Kč

Prémie pro vítěze        170 000,- Kč

 Order of Merit Czech PGA Tour stav k 5. 10. 2010

1.            Viktor Skalle                      238 783
2.            Ondřej Lébl                        218 415
3.            John Horsky                       191 448
4.            Marek Nový                       179 500
5.            Lukáš Tintěra                     164 819