Sberbank Golf Masters

27.07.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Julie Greciet

LET – Sberbank Golf Masters, Plzeň, Česká republika
(25. – 27.7.2014)

Neděle – finálové kolo
Na rozhraní první a druhé devítky se zrodil trhák, po němž Julie Greciet získala pro závěr velice pevnou pozici a proměnila ji ve výhru. Po výkonu 66 ran (-5) se dostala na konečných -18. Na druhou v pořadí Lee-Ann Pace z Jižní Afriky nahrála dva údery, na třetí Amy Boulden z Walesu to byly tři.

Vítězčina krajanka Anne-Lise Caudal ozdobila závěr turnaje rekordem dýšinského hřiště 62 (-9), sestavený ze sedmi birdie a eaglu z pětiparové páté jamky. Potvrdila tak silnou francouzskou stopu, prošlapanou od prvního ročníku turnaje 2011, kdy ještě na hřišti Albatross zvítězila Jade Schaeffer.

V úvodu kola mžilo a Greciet se rozehrávala v pomalejším tempu. Nemusela se nikam hnát, protože Finka Ursula Wikström napáchala tři double bogey a z boje o titul se vyřadila sama. Nedařilo se ani třetí člence finálového flightu Pamele Pretswell ze Skotska. Jakmile se nad hřiště vrátilo slunce, rozjela Greciet své tažení. Od deváté do patnácté jamky přidala k birdie z první jamky dalších pět a šla do trháku o čtyři údery. Před bouřkovou hrozbou pak pořadatelé program přerušili a s návratem na hřiště, už zase za dešťových kapek, uhájila vítězka pozici výkonem par – par – bogey.

Konečné Top 10:

Odkazy: … GolfPark Plzeň Dýšina … Hřiště na satelitní mapě … Stránky turnaje … Stránky turnaje na LET… Loňské zpravodajství na Golf.cz … Stránky Spilkové … Facebook Spilkové … TV program … Youtube stream

Z archivu Golf.cz - ročníky: …2013 … 2012 … 2011

 

Klára Spilková

Sobota – 2. kolo
Kláře Spilkové boj o cut nevyšel, Kateřina Krásová nadějnou pozici neudržela. Žádná česká hráčka nenaplnila postupové ambice a nepodívá se do finálového kola, hranice cutu úrovni even par byla příliš vysoko. Vede Francouzka Julie Greciet se skóre -12.

Spilková se přiblížila úspěchu po dvou birdie na první devítce (jamky 4 a 9), ale kritická chvíle na ni přišla s ostrovním greenem tříparové jedenáctky. „Netrefila jsem míček dobře,“ přiznala v rozhovoru s novináři ke kritické ráně do vody. „Scházela jí síla a vítr ji srazil rychle dolů.“ řekla. Zapsala double bogey a vrátila se na denní even par 71 přes jedno birdie a jedno bogey. Celkově jí rány do greenu dělaly potíže, a to po oba hrací dny v Dýšině. Skončila na 75. pozici.

Na 75. místě je  i amatérka Krásová. Ta vyšla z desátého odpaliště a na své první devítce nabrala tři bogey. Naději na cut si vrátila na jamkách 2 a 3, tato birdie jí ale nebyla nic platná, další bogey přišla na šestce a osmičce. Výkon 74 (+3) znamená +2 celkově a minimální naději, že by hranice postupu spadla na tuto hodnotu. Pátečního špatného vstupu do turnaje může litovat druhá česká profesionálka ve startovním poli Daniela Proroková. Ve druhém dějství nastoupila na hřiště jako vyměněná a její chyby vyplynuly ze hry, byly z kategorie běžných. Po dvou bogey a třech birdie, zahraných za sebou mezi jamkami 15 a 17, zapsala 70 ran (-1) a skončila s celkovým výsledkem +5.

Hned v dopoledních hodinách nasadila vysoko laťku Finka Ursula Wikström. K pátečním 66 ranám, s nimiž dělila třetí místo, přidala 65 a skóre -11 překonala až Greciet, jejíž dosavadní výkony 66 a 64 jsou výzvou pro ostatní. Páteční nejlepší žena Steffi Kirchmayer z Německa zapsala 72 (+1) a na lídryni ztrácí šest ran. Po nevydařeném kole, jež oplakala, nepokračuje v turnaji jedna z favoritek, Angličanka Melissa Reid.

Top 10 třetího kola a české hráčky:


Kateřina Krásová

Pátek – 1. kolo
Vedoucí hráčkou je Steffi Kirchmayer z Německa, na jejích 64 ran (-7) ztrácí Klára Spilková devět úderů. Na druhém místě je samostatně Američanka Mallory Fraiche s odstupem jednoho úderu. Naopak některým golfistkám se vůbec nevedlo, například Angličanka Melissa Reid přinesla 78 (+7).

Z Češek je nejlepší amatérka Kateřina Krásová. Díky výsledku 70 ran (-1) jí patří dělené 40. místo, což je solidní naděje na cut. Podobně jako Spilková jsou na tom amatérky Johanka Šteindlerová, Barbora Baková a Eva Koželuhová, společně dělí 86. příčku.

Spilkové se nedařily druhé rány a vytvářela si málo birdie šancí. Dotáhla to na konečných 73 ran (+2), přesto zůstala optimistická. „Zítra to stáhnu,“ předsevzala si. „Vím, že to tam je, umím i osm birdie za rundu.“ Naplánovala si, že analýzu, proč některé přihrávky na green zůstávaly krátké a po některých naopak míč přeběhl daleko za jamku, provede až po odpolední zastávce na driving rangi a odpočinku. „Asi ten důvod najdu, trochu to takhle bylo už v posledním kole v Německu,“ připomněla své úspěšné vystoupení z minulého týdne v Mnichově.

V Dýšině se Spilkové nedařilo skórovat až do poslední jamky, kde zapsala své první a jediné birdie dne. Patovala dokonce do eaglu, i s jednou ušetřenou ranou byla spokojená. „Vždycky si říkám, že to přijde,“ řekla k tématu čekání na birdie. Když se člověk stresuje, je to horší. Kdo si počká, ten se dočká. Dnes to vyšla až na konci, ale vyšlo to a je to pozitivní věc pro zítřek.“ Nejlepší česká profesionálka začala na desátém odpališti a hned na tomto úvodním pětiparu zapsala bogey, druhé přidala na čtyřparové šestnáctce, třetí na čtyřparové šestce.

„Přijela jsem sem uvolněná, ale takové kolo přijde, že se úplně nepovede, to už znám,“ pokračovala devatenáctiletá hráčka, kterou přijelo povzbudit množství diváků. „Doufám, že v sobotu jich bude ještě víc,“ potvrdila svou zálibu hrát před početným publikem, byť v něm je spousta lidí, kteří ji zdraví a zdánlivě rozptylují. „Jakmile přijdu k míči a začnu propočítávat ránu, už se na ni soustředím,“ vysvětlila Spilková.

Krásová zářila spokojeností, jak z celkového výsledku, tak z toho, že dokázala zvrátit nepříznivý vývoj skóre. „Na sedmé jamce jsem hrála do stráně za greenem a na osmé skončil hodně dobrý drive mezi stromy. Naštvala jsem se a řekla si, takhle ne. Dávala jsem totiž dobré rány,“ popsala své pocity. Přinutila se do klidu a vyplatilo se. „Přišly dva delší putty do birdie na jamkách deset a jedenáct a druhá devítka za mínus čtyři,“ přitakala golfistka. Loni jí na Dýšině cut utekl o jednu ránu. „Nic jsem od sebe neočekávala, hraju teprve čtvrtý turnaj, protože jsem letos hodně obětovala škole, ale ve druhém kole se budu snažit hrát co nejlépe,“ dodala Krásová.

Další pořadí: 15. Pace, Nocera, T. Johnson (-3), 26. Caudal (-2), 40. Luna, Wessberg (-1), 70. Parker, Schaeffer, Affonso, Booth (+1), 97. Gustafson (+3), 105. Brewerton (+4), 119. Reid (+7).

Top 10 a české hráčky:

 

české hráčky

Čtvrtek – dvanáct Češek jde na start
Dvanáct českých hráček odehraje první kolo mezi evropskou elitou. Nejsledovanější z nich Klára Spilková půjde první dvě kola ve flightu s Ruskou Marií Balikojevovou a Welšankou Amy Boulden. Ve čtvrtek je jejich startovní čas 7:44, v sobotu vyjdou ve 12:24.

Dvanáct Češek na Sberbank Golf Masters (v abecedním pořadí):

 

Pavel Nič a Klára Spilková

Středa – Players party v Plzeňském Prazdroji
Středeční večer patřil Plzeňskému Prazdroji, v jehož prostorách se konal zahajovací večírek. Kromě slavnostních proslovů poměřily hráčky své síly v sestavování pivního soudku a prohlédly si chladné sklepní prostory pivovaru a došlo i na ochutnávku piva.
Hráčky se bavily a zatancovaly si, ale příliš neponocovaly, protože mnohé startovaly  ve čtvrtečním Pro-amu.

 

 

Klára Spilková - Dýšina 2013


Úterý – cvičné kolo
České hráčky absolvovaly tréninková kola. Klára Spilková si k němu pozvala svého trenéra Pavla Niče. „Neviděl jsem ji měsíc, hrála turnaje v zahraničí. Jenom jsme překontrolovali základní prvky. Klára je ve formě, hraje velmi dobře, probírali jsme hlavně course management, “ řekl Nič.

„Těším se v turnaji na každou jamku, každá je jiná a všechny se mi líbí. Všechny změny, které se udělaly, se mi zamlouvají. Čtyřka s novým odpalištěm bude výzva. Změnou odpaliště na osmičce se pro mě nic nemění, protože jsem s touto jamkou loni neměla žádný problém,“ řekla po cvičném kole Klára Spilková pro web Sberbank Golf Masters.

Cvičné kolo si zahrála i česká playing pro Lucie Hinnerová, která je stále na čekací listině.

 

[/caption]

Před turnajem:
Přichází první vrchol české golfové sezóny, jediný turnaj Ladies European Tour na území České republiky. Turnaj má za čtyři roky trvání třetí název. První dva ročníky proběhly na Albatrossu u Prahy jako Raiffeisen Prague Golf Masters, třetí ročník přestěhovaný do Plzně získal název Honma Pilsen Golf Masters. Letošní ročník se koná opět v Plzni na hřišti Dýšina pod názvem Sberbank Golf Masters.

Turnaj je silně obsazen, do Plzně se sjedou nejlepší evropské hráčky. Z evropské špičky chybí snad pouze Hull, Ciganda a Davies. Účast ze zámoří bohužel nepotvrdila Cheyenne Woods.

Na startu budou obhájkyně Lindner, Pace, vítězka druhého ročníku Reid, Nocera, Derrey, Clyburn, vítězka prvního ročníku Schaeffer, Brewerton, vítězka German Open Walker, Parker, Booth, Lenhart, Skarpnord a pro nás ta nejzajímavější, Češka Klára Spilková.

Spilková je ve vynikající formě. Na German Open skončila v neděli v Top 10, hrála -16 a na Dýšinu se těší, bude podle svých slov „ladit české barvičky“. Loni zde skončila na 23. místě se skore -6. Do turnaje vstoupí z 33. místa žebříčku LET. kromě žebříčku LET se Spilková objevila na 44. místě golfistek nového Olympijského žebříčku.

Zkušenosti bude v turnaji sbírat deset českých amatérských hráček, který promotér udělil volné karty. Na start mezi nejlepší evropanky se postaví Abrahámová, Baková, Cejnarová, Fabiánková Frýdlová, Kohoutová, Kousková, Koželuhová, Krásová a Šteindlerová.

Z dalších českých hrajících profesionálek se dostalo pouze na Prorokovou. Hinnerová je na čekačce, na Váňovovou nezbylo.

Členité hřiště Golf Park Plzeň Dýšina má par 71 a délku 5.321 metrů z modrých odpališť. Rekord hřiště 62 zahrála loni Španělka Laura Cabanillas.

Tříkolový turnaj má dotaci 250.000 Eur, zhruba 6,8 milionu českých korun. Obhajuje Němka Ann-Kathrin Lindner.

Celá akce má vynikající zpravodajské pokrytí. Česká televize slibuje každodenní čtyřicetiminutové sestřihy. V sobotu a neděli pak čtyřhodinové přímě přenosy na ČT Sport. Výhodou ČT je internetové vysílání, které umožní sledovat turnaj na  mobilu či tabletu.
LET bude na Youtube v sobotu a neděli pouštět čtyřhodinový stream.


Video Golf.cz z loňského vyhlášení:

 

Sestřih LET loňského Honma Pisen Golf Masters:

 

Odkazy: GolfPark Plzeň Dýšina Hřiště na satelitní mapěStránky turnajeStránky turnaje na LETLoňské zpravodajství na Golf.cz … Stránky SpilkovéFacebook SpilkovéTV programYoutube stream

Z archivu Golf.cz - ročníky: …201320122011

 

.