Šampioni týdne: Czech love affair

10.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Francois Calmels a Jade Schaeffer

Ponechme protentokrát stranou vítěze zahraničních turnajů. Vždyť na ženském okruhu dominovala světová jednička, takže trochu nuda a taky důvod počkat si, jak vážně to myslí s „Grand Slamem“. Takový Harris English musí dokázat víc, aby z něj byla mediálně atraktivní osoba, a Joost Luiten má už sice přece jen šťavnatější osobní příběh, ale je škoda, že ho nemohl prezentovat třeba na Czech Open.

Jenže to se letos znovu hrát nebude, a tak domácí scéna musí vzít zavděk tím, že vrcholem mužské sezony je tu akce nižší kategorie, spadající do European Challenge Tour. A právě turnaj na Kunětické Hoře měl svrchovaně zajímavého vítěze, jemuž stojí za to se věnovat trochu podrobněji. Už jen proto, že Francois Calmels na sebe práskl, že jeho přítelkyní je Jade Schaeffer.

Je tomu dva roky, co tato zanedlouho sedmadvacetiletá golfistka vyhrála premiérový Prague Golf Masters na Albatrossu. A teď se o 130 kilometrů východněji radoval z titulu její jednatřicetiletý partner. Tedy on se Calmels navenek nijak zvlášť neradoval a pojal svůj titul spíš státotvorně. Prohlásil ho za skvělý moment francouzského golfu a popřál mu mnoho takových dalších.

Což člověka alespoň trochu znalého, že francouzský golf se tu a tam prosazuje i o patro výš, a nadto získal pořadatelství Ryder Cupu, může překvapit. Calmels ale ví své: „Není to zdaleka jednoduché. Na úrovni European Tour je u nás golf podporován federací a sponzory, o patro níž už tato podpora chybí. Já už jsem vyhrál letos podruhé a nic významného se kolem toho neděje. Doufám, že na Challenge Tour se objeví další francouzští hráči a situace se změní.“

Pohled do výsledkové listiny D+D Real Czech Challenge Open říká, že Francouzů o pocty na tomto okruhu usiluje hodně, ale o patro výš jich je pouhých sedm stálých, což na takovou zemi není nijak mnoho. K tomu, aby na European Tour postoupil Calmels, teď nemá daleko. Buď se udrží ve finančním žebříčku zhruba tak vysoko jako teď, kdy je druhý za Američanem Brooksem Koepkou, nebo ho předhoní a získá třetí letošní turnajové vítězství. Oba mají po dvou. „Vlastně ho ani moc neznám a mým cílem není porazit ho. Mám před sebou letos ještě 19 až 20 turnajů, ale kdo ví, třeba se rozhodne už v příštím týdnu,“ dodal rodilý Pařížan. Challenge Tour pokračuje už v tomto týdnu na jeho domácí půdě na hřišti Saint Omer GC v Lumbres.

Harris English (23 let, Spojené státy americké, účastník Walker Cupu 2011)
– jako student The Baylor School ve městě Chattanooga získal několik amatérských titulů státu Tennessee, kde se hrál St. Jude Classic;
– ještě jako amatér vyhrál v roce 2011 Nationwide Children’s Hospital Invitational na tehdejší Nationwide Tour (dnes Web.com Tour);
– na PGA Tour se dostal přes kvalifikaci a v loňské premiérové sezoně si při třech umístěních v top 10 vydělal 1 186 003 dolarů;
– má úzký vztah s caddiem, společně pojmenovávají hole, například podle různých amerických sportovců;
– postoupil ze 136. na 84. místo světového žebříčku.

Joost Luiten (27 let, Nizozemsko, vítěz Bonallack Trophy, Eisenhower Trophy a Palmer Cupu, vše v roce 2006)
– v roce 2011 obsadil ve dvojici s Robertem-Janem Derksenem dělené čtvrté místo na Světovém poháru v Číně;
– vyrovnal dvě Derksenovy výhry na European Tour, žádný jejich krajan to dosud nedokázal;
– má na kontě tři starty na majorech a vždy prošel cutem: 63. a 45. na British Open, 21. na PGA Championship;
– po výhře na Iskandar Johor Open 2011 byl zatím nejvýš ve světovém žebříčku, a to na 66. místě, nyní je 96.;
– na Lyoness Open powered by Greenfinity stanul v čele těchto statistik: průměrné skóre (67,75), greeny v regulaci (87,5 procenta), skóre na čtyřparech (3,75) a počet birdie na kolo (6).

Inbee Park/Pak In-pe (24 let, Korejská republika, zúčastnila se posledního čtvrtého ročníku Lexus Cupu v roce 2008 Asie – Zbytek světa)
– letos vyhrála i Mission Hills World Ladies Championship spolu s krajankou Kim Ha-neul;
– ziskem 6 489 551 dolarů se posunula do top 25 historického finančního žebříčku LPGA Tour;
– Wegmans vyhrála teprve jako druhá Jihokorejka, před ní to Pak Se-ri dokázala třikrátk (1998, 2002 a 2006).

David Frost (53 let, Jižní Afrika, dvojnásobný vítěz bývalého Alfred Dunhill Cupu tříčlenných týmů z let 1997 a 1998)
– vyhrál Regions Tradition ze série Champions Tour na hřišti Shoal Creek v Alabamě výkonem -16 o ránu před Američanem Fredem Couplesem.

Paul Wesselingh (51 let, Anglie, krom šesti regionálních titulů nevyhrál žádný mezinárodní turnaj vyšší kategorie)
– vyhrál ISPS HANDA PGA Seniors Championship ze série Senior Tour na hřišti De Vere Mottram Hall v anglickém St Andrew výkonem -20 o čtyři rány před Ángelem Frankem z Paraguaye.

Francois Calmels (31 let, Francie, vítěz Coupe Mouchy 2004, největšího francouzského amatérského turnaje)
– vyhrál D+D Real Czech Challenge Open ze série Challenge Tour na hřišti Golf and Spa Kunětická Hora u Pardubic výkonem -22 o tři rány před trojici anglických konkurentů.

Stephen Gangluff (37 let, Spojené státy americké, Vítěz Order of Merit na Nationwide Tour 2006)
– vyhrál Times Colonist Island Savings Open, premiérový turnaj PGA of Canada, na hřišti Uplands Golf Clubu ve Victorii v Britské Kolumbii výkonem -11 o dvě rány před krajanem Tylerem Aldridgem.