The Players

13.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Tiger Woods

PGA Tour – The Players Championship, TPC Sawgrass, Ponte Vedra Beach, Florida, USA
(9. – 12. května, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Tak snad už by i ten major mohl konečně padnout! Tiger Woods získal čtvrtý letošní titul ze sedmi startů, má takový počet výher na kontě nejrychleji v kariéře a na otázku, co tomu říká, odpověděl televiznímu reportérovi: „Jsem stále lepší.“ Pravda, zaváhání nejvážnějšího soupeře Sergia Garcíi hrálo významnou roli, i tak je ale Američanův návrat na trůn v TPC Sawgrass po dvanácti letech zaznamenáníhodnou skutečností. Woods letos zahrál -13, jen o jednu ránu horší výsledek než při svém prvním vítězství v roce 2001, a zopakoval tak nejlepší skóre vítězů z předchozích dvou let, krajana Matta Kuchara a Jihokorejce K. J. Choie. O druhé místo se s odstupem dvou ran letos podělili další dva domácí hráči Kevin Streelman a Jeff Maggert se Švédem Davidem Lingmerthem. Streelman je spolu s krajanem Jimmym Walkerem a Skotem Martinem Lairdem autorem nejlepšího finálového kola 67 ran (-5), zatímco Woodsovi stačilo zahrát 70 (-2). Do top 10 nakonec pronikl i Severoir Rory McIlroy, o osmou pozici se s ním dělí mimo jiné i nešťastný Španěl García, jehož osud zpečetila ikonická sedmnáctá jamka s ostrovním greenem.
Woods, jenž se z trojice lídrů po ranní dohrávce osamostatnil záhy v čele, přitom udělal chybu dřív. Šel v předposledním flightu s devětadvacetiletým Caseyem Wittenbergem, jenž se na PGA Tour vrací po čtyřech letech, a García s Lingmerthem si za ním mohli se zájmem z dálky prohlédnout jeho double bogey. „Tam se mi vývoj událostí vymkl zpod kontroly,“ přiznal pozdější vítěz. Na tomto čtyřparu ale Lingmerth ztratil ránu a byl o jednu vzadu, García parem srovnal s velkým rivalem krok. Všichni tři pak zahráli birdie na pětiparové šestnáctce, a to přesto, že ani tady nebylo navrtáno nijak příjemně. Pozicemi praporků pořadatelé ještě ztížili hřiště tak, aby se na něm dalo skórovat hlavně úžasnými ranami.
Příležítost zahrát takovou se naskýtala právě na sedmnáctce. Woods tady neriskoval, hrál na širší část greenu a dvojputtem splnil normu. Lingmerth pranic nedbal toho, že hraje teprve třináctý turnaj mezi elitou a povětšinou bez úspěchu, zaútočil na jamku. Jeho míč se však odchýlil o pár metrů doprava a birdie se pětadvacetiletému milovníkovi skotských a irských linksů nepovedlo zahrát, jeho první putt minul cíl o dva tři centimetry. Mezitím ale předvedl další ze svých pověstných loserských momentů García.
Jeho železem trefený míč se snášel rovnou k vlajce s číslem sedmnáct, ale rána byla krátká a skončila ve vodě. Španěl se ani neobtěžoval gestem zmaru či výrazným zkrabatěním obličeje. Jen stiskl rty, jako by sám od sebe něco takového očekával. Místo dropu před jezírkem z nevýhodného místa zvolil opakovanou ránu z odpaliště, tentokrát vodu přehrál, ale ne na green, nýbrž na svažitý terén kolem malého bunkeru, a neposedný balon se pod hladinou ztratil znovu. Až napotřetí dokázal vítěz turnaje z roku 2008 a věčně neúspěšný uchzaeč o major titul (osmnáct umístění v top 10) zahrát tak, aby mohl použít putter, ale quadruple bogey se nevyhnul. Svůj kolaps korunoval o něco později další ranou do vody z týčka na osmnáctce, kde přišlo double bogey a pád byl dokonán.
Woods po paru na finálové jamce v klubovně čekal, co si počne jediný vyzyvatel, který mu zbyl, nečekaně jím byl Lingmerth. Švédský absolvent University of Arkansas ale zahrál drive příliš doprava, na metr do roughu, a po bogey se připravil nejen o možnost play-off, ale i o samostatné druhé místo. Woods tedy potvrdil předpoklad odborníků, že na The Players je zapotřebí dobře začít. Vytěžil zejména ze svých dvou výsledků 67, zatímco ve finálovém programu se na skóre začínající šestkou nedostal. V neděli nebyl daleko. „Nekolik puttů mi lízlo jamku,“ připomněl. „Měl jsem míče na greenech v těžkých pozicích, některé putty dvakrát měnily směr, jednou doleva, pak doprava,“ vrátil se ještě v popisu kola, než si došel pro trofej.
Další může získat za tři týdny v Muirfield Village, kam se vydá obhajovat svůj pátý titul v Memorial Tournament, pořádaným Jackem Nicklausem. Osmnáct vítězných majorů této legendy zůstává pro Woodse nadále výzvou. O svůj patnáctý se bude moci pokusit dva týdny po Memroialu (13. – 16. června) na US Open, kde se na turnajích velké čtyřky radoval naposledy, a to před pěti lety. To se hrálo v Muirfield Village, letos bude dějištěm méně známý Merion. Woods už je měsíc podle sázkových kanceláří největším favoritem, teď kurz na něj ještě klesne.
Další pořadí: 15. Walker, Simpson (-6), 19. Day, Donald, Scott, Oosthuizen, Mahan (-5), 37. B. Watson, Stricker (-2), 43. Kaymer (-1), 48. Choi, Points, Kuchar, Love III (E), 55. Kirk, Cabrera (+1), 66. Howel III (+3), 72. Hanson (+6), 75. Harrington (+7).

Konečné Top 10:

Dohrávka 3. kola
Lídr turnaje David Lingmerth zahrál na jediné zbývající jamce bogey a klesl na -11. Stejné skóre mají po dohrávce třetího kola také Sergia García a Tiger Woods. O třetí pozici se dělí se ztrátou jednoho úderu trio Casey Wittenberg, Henrik Stenson, Ryan Palmer.
Další pořadí:
10. Westwood (-7), 13. Streelman, Stricker (-6), 18. Snedeker, McIlroy (-5), 26. Scott, Kuchar (-4), 37. B. Watson (-3).

Sobota – nedokončené 3. kolo
Bouřkové počasí si vynutilo takřka dvouhodinové přerušení hry, a proto pět flightů program nedokončilo. Deset hráčů v různých pozicích opustilo před setměním hřiště. Do čela se propracoval nováček PGA Tour David Lingmerth, jenž má po sedmnácti absolvovaných jamkách skóre -12. Za ním jsou s odstupem dvou ran na děleném druhém místě jeho švédský krajan Henrik Stenson (kompletních 16 jamek), Španěl Sergio García a Američan Tiger Woods (oba rozehraná patnáctá).
Gong vyzývající k opuštění volného prostoru zazněl ve chvíli, kdy byl finálový  flight García – Woods na sedmé jamce. Ještě předtím se Chris Stroud stal autorem druhého esa tohoto turnaje. O den dřív zahrál Michael Thompson eso na osmičce trojkou železem. Jeho americkému krajanovi stačila šestka na jamce číslo 13. Hlavní pozornost se však soustředila jinam. Plejáda nízkých výsledků zůstala záležitostí základních kol, přesto se našel hráč, jenž stlačil skóre až na 66 ran (-6). Je to Američan Jeff Maggert a v neúplném pořadí se dělí o pátou pozici.
Lingmerth je překvapením soboty. Ve skórkartě má sice tři bogey, ale svůj průnik do čela leaderboardu definitivně stvrdil eaglem na pětiparové šestnáctce. Náskok pak zvětšil díky birdie po skvělém odpalu na sedmnáctý ostrovní green. „Chtěl jsem pokračovat, kam až jsem mohl, když se mi dnes tak dařilo,“ pousmál se otázce, proč byl jedním z posledních hráčů, kteří setrvali v akci i s padajícím soumrakem. Pětadvacetiletý absolvent University of Arkansas je na denní bilanci -4. Hraje teprve svůj dvanáctý turnaj mezi elitou a v pěti předchozích startech před The Players neprošel cutem.
Naopak García s Woodsem se shodli, že po drivech na čtyřparové patnáctce označí místa svých míčů a zvednou je. Nechtěli riskovat špatnou viditelnost na greenu. „Už skoro spím a mám hlad,“ zakřenil se Woods v televizním rozhovoru. „Hřiště je těžší než v předchozím dvou dnech, po dešti se navíc zpomalily greeny a bylo potřeba na to regovat,“ dodal favorit, jenž po kombinaci birdie-bogey na jamkách 2 a 3 zapisoval už jen pary. García ztratil svůj náskok jedné rány na Woodse z pátku už vinou bogey na pětiparové dvojce, pak zahrál ještě dvě bogey a jedno birdie.

Průběžné Top 10 přerušeného třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Také napodruhé umožnilo obávané hřiště skórovací hody a využil toho zejména Sergio García, vítěz turnaje z roku 2008. Jeho nejlepší denní výsledek 65 ran (-7) znamená zároveň posun na první místo v průběžném pořadí s bilancí -11. Opět po sedmí letech bude jeho spoluhráčem v sobotním finálovém flightu Tiger Woods, jenž se díky zopakování výkonu 67 (-5) dostal na samostatné druhé místo, na lídra ztrácí jeden úder. To, že absolvuje kolo vedle bývalého soka, na jehož úroveň se nikdy nedostal, Garcíu na oko nevyvedlo z míry: „Je to jen další golfová osmnáctka. Já jsem schopen předvést takový výkon znovu, ale v golfu máte dobré dny i špatné dny. Není to sprint, je to maraton.“ 
O třetí pozici se spolu s dalším Američanem Kevinem Chapellem a Angličanem Leem Westwoodem dělí vítěz z roku 2008, Švéd Henrik Stenson. Woods tady triumfoval před dvanácti lety. Severoir Rory McIlroy hrál pouze even par a klesl mimo první desítku. Čtvrteční lídr Roberto Castro předvedl zhoršení o patnáct ran na 78 (+6) a spadl na dělenou 29. pozici s aktuálním skóre -3.
Vůbec to byl den, kdy se mnohé měnilo. Do top 10 se katapultoval obhájce titulu Matt Kuchar, další Američan Marc Leishman se vyšplhal dokonce o pětapadesát míst nahoru na dělené třinácté k McIlroyovi a polepšil si i jejich krajan Brandt Snedeker, jemuž hrozilo, že neprojde cutem. To se nakonec podařilo mimo jiné i Němci Martinu Kaymerovi, jenž začal špatně, zatímco finále se nebude týkat oblíbených Američanů dvou různých generací Phila Mickelsona a Rickieho Fowlera.
García začínal na desátém odpališti a po bogey, které zahrál na jedničce, nic nenasvědčovalo tomu, kde se ocitne. Pak ale explodoval, zahrál pět birdie po sobě, z toho ta dvě závěrečná díky puttům ze sedmi a osmi metrů. Vrchol svého umění na greenu přidal monstrózním patnáctimetrovým puttem na osmé jamce, čímž v dopoledním programu vytýčil bod, kam směřovalo úsilí ostatních. Žádný ho však z čela leaderboardu ve zbytku dne už nesundal. Ve Woodsově skórkartě lze nalézt mimo jiné i dvě bogey, tentokrát se ale popasoval se svým neoblíbeným závěrem hřiště a když takto povzbuzen přešel na první devítku, podařilo se mu zahrát eagle na pětiparové dvojce. Tam dokázal, že také on umí zapatovat, jeho míč tam ležel ve vzdálenosti přes deset metrů od jamky. „Nehrál jsem tady v minulosti dobře, ale vyhrál jsem tady. A vlastně dvakrát,“ připomněl svou výhru z amatérského šampionátu v roce 1984. „Vím, jak na tohle hřiště,“ dodal trochu v rozporu s tím, co o TPC Sawgrass říkal před turnajem. Ale jelikož na něm překonal svůj dosavadní nejlepší výkon po šestatřiceti jamkách, mohl si to dovolit.
Čistých skórkaret tentokrát nebylo tolik, jednu z nich odevzdal Westwood a také jemu se povedl eagle, a to na pětiparu číslo 11. Hráčů, kteří dokázali srazit dvě rány na jediné jamce, bylo víc, unikátní kousek však předvedl Američan Ryan Palmer, jenž to dokázal dvakrát krátce po sobě, na devítce a jedenáctce (oba pětipary). A zcela unikátním byl i Leishmanův eagle z těžké finálové osmnáctky, což je ovšem čtyřpar.
Další pořadí: 13. Howell III, Simpson, McIlroy, Stricker (-6), 20. Streeelman (-5), 24. Snedeker (-4), 29. Castro (-3), 41. Kaymer, Choi, Points (-2), 51. B. Watson (-1), 63. Cabrera (E).
Cutem neprošli: Fernandez-Castaňo, Mickelson, V. Singh, Fowler, Furyk, Poulter, Rose, McDowell, Els, Horschel, K. Bradley.

Top 10 druhého kola:

Stěhování želvy z ferveje

 

Čtvrtek – 1. kolo
Nevídáno, aby se hřiště nechalo takhle rozstřílet, jak to předvedl Roberto Castro, autor nejlepšího startovacího výsledku 63 ran (-9). To je vyrovnaný rekord hřiště, před ním ho zahráli pouze Fred Couples a Greg Norman. A nejde jen o překvapivě úspěšného debutanta na TPC Sawgrass. Plejáda birdie, značné množství čistých karet, to není obvyklý obrázek z The Players, ale proč ne, když to diváky baví? Nejbližší konkurenti mají na vedoucího Američana ztrátu tří ran a o to zajímavěji turnaj začal, že se o druhé místo spolu s jeho krajanem Zachem Johnsonem dělí Severoir Rory McIlroy, jenž se tady při svých předchozích startech daleko spíš trápil, než aby zářil. A konečně mezi šesticí hráčů na dělené čtvrté pozici s odstupem čtyř úderů za lídrem je i Tiger Woods. Z dalších předchozích vítězů se o desátou příčku dělí mimo jiné i Španěl Sergio García a Švéd Henrik Stenson.
Castro nastoupil do hry poměrně brzy ráno a jeho výsledek byl metou. Její základ položil pěticí birdie na druhé devítce, kterou absolvoval nejdřív, a to včetně skvěle zvládnuté sedmnáctky, jediným tříparem, na němž skóroval. Pak vystřihl eagle na pětiparové dvojce a nevídanou jízdu korunoval dalšími dvěma birdie. „Trefoval jsem to opravdu blízko,“ komentoval svůj výkon a snažil se, aby na něm nebylo znát rozrušení. „Nic takového jsem od sebe neočekával, ale už v minulých týdnech jsem zahrál pár hodně nízkých skóre,“ překvapil sedmadvacetiletý golfista. V jeho nedávných výkonech totiž nic takového není, nejlépe zahrál ve třetím kole Zurich Classic (68). Skončil tam 47., před týdnem na Wells Fargo 65. a to vše po dvou neúspěšných cutech. Jeho nejlepším letošním výsledkem zůstává dělené 16. místo z březnového Phoenix Open.
Rovněž Zach Johnson a McIlroy odepsali ránu přesným odpalem na sedmnáctý green. První  zapsal i jedno bogey, druhý se bez něj obešel a poznamenal: „Zvykl jsem si na lehce konzervativnější strategii, ale faktem je, že když trefíte fairway, můžete být agresivnější ve hře do greenu. A já jsem trefil dost dobrých želez.“ Výš než oni býval mohl být další z Američanů Ryan Palmer, avšak přibrzdil se po double bogey na osmičce, kterou hrál jako svou předposlední jamku. Litovat svého závěru může i Woods, bezchybný až skoro do samotného konce. Jediné bogey dne mu uteklo na osmnáctce, kde svůj program uzavřel. „Dneska jsem cítil, že bych mohl zahrát výsledek s šestkou na začátku. V dopoledním programu většina hráčů skončila pod parem,“ dodal světový hráč číslo 1, jenž končil den mezi posledními. Vítěz Masters Adam Scott začal na 17. pozici, obhájce titulu Matt Kuchar se dělí o 54. místo, stejně jako Woodsův nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí FedEx Cupu, krajan Brandt Snedeker. 
Další pořadí: 17. Streelman, Oosthuizen, Scott, Westwood, Choi (-3), 34. Hanson, McDowell, Love III (-2), 54. Kuchar, Snedeker (-1), 68. Points, Clark, Mickelson, Donald (E), 86. Fowler, B. Watson, Els, Kaymer (+1), 99. D. Johnson, Cabrera, V. Singh (+1), 123. Horschell (+4).

Nejštědřeji dotovaný turnaj US PGA Tour (9,5 milionu dolarů je něco přes 186 milionů korun) má ve startovním poli první padesátku hráčů světového žebříčku, jsou-li zdraví, až pak jsou hráči přijímáni podle svých bodů a kategorií, vydobytých v zámoří. Po třínedělní přestávce po Masters se do hry vrací Tiger Woods, stejně dlouhou přestávku měl vítěz prvního letošního majoru Adam Scott. Jména jejich konkurentů by vytvořila dlouhý seznam hráčů světové špičky. Spolu s obhájcem titulu Mattem Kucharem je přítomno dalších pět vítězů předchozích ročníků. Hrát bude i Davis Love III, jenž jako jediný z účastníků slavil v Ponte Vedra Beach titul dvakrát (1992, 2003).

Slavné hřiště Stadium Course s parem 72 a délkou 6 597 metrů nesedí každému. Je tu pověstně mnoho vody a sedmnáctý ostrovní green je ikonickou značkou areálu. Hřiště se pravidelně umisťuje vysoko v žebříčcích kvality a golfisté mají někdy dojem, že nebylo stavěno pro ně, ale pro diváky. Něco na tom je, nicméně o korektnosti nemůže být pochyb. Architekt Peter Dye rekonstruoval hřiště tak, že dal každé jamce originální charakter. Díky výběru místa při zakládání celé osmnáctky bylo dost prostoru na pravé i levé doglegy, část jamek svědčí ranařům, část dobrým stratégům.

Odkazy: … TPC SawgrassHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.