Czech PGA Tour pokračuje ve Skalici

13.05.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Nejlepší

Úterý – finálové kolo
Skvělý souboj o první místo rozhodl vynikajícím závěrem Sven Maurits. Čtyřiadvacetiletý nizozemský golfista, od roku 2011 profesionál startující převážně na EPD Tour (nyní Pro Golf Tour), dosáhl v součtu tří kol výkonu -8 a předčil o tři rány trojici na děleném druhém místě. Spolu s Angličanem Craigem Farrellym na něm skončili dva čeští golfisté, profesionál Ondřej Lieser a nejlepší amatér loňské sezony Vít Novák. „S výsledkem jsem spokojen, byla to má první letošní účast na Czech PGA Tour a tuto tour bych rád absolvoval celou. Letos jsem trochu popracoval na švihu a na krátké hře a zdá se, že se to vyplácí,“ řekl Novák.

Závěrečné kolo přineslo hned šest výkonů 69 (-3). Vedle Mauritse, Farrellyho a Nováka ho dosáhli další dva Češi, Rudolf Nechanický junior a Martin Svěntek, slovenské barvy pak takto skvěle hájila Veronika Falathová. Nejlepší číslo celého turnaje však patří ještě někomu jinému. Čtyřiadvacetiletý Milan Vantuch, teaching pro z Albatrossu a Litomyšle, hrál i při třech bogey 67 (-5) a vytvořil na zdejší poměry nevídanou sérii pěti birdie mezi první a pátou jamkou. Vzhledem ke ztrátám z předchozích dvou dnů však skončil až na dělené čtyřiadvacáté pozici.

Souboj o prvenství byl rozhodnut až na závěrečné devítce. Maurits totiž na deváté čtyřparové jamce ztratil vinou double bogey náskok a musel si ho vzít zpět, pokud chtěl odolat náporu konkurence. „Po bogey na sedmičce jsem chtěl útočit, vzal jsem na devítku driver a asi to nebyl dobrý nápad,“ připustil v rozhovoru pro oficiální web Czech PGA Tour czechone.cz. Osvědčil dobré nervy, birdie hrál hned na desítce. „Proměnil jsem dlouhý putt do birdie, to mě psychicky nakoplo,“ dodal. Další přidal na jamkách 16 a 18.

V top 10 se umístili další dva cizinci – Pákistánec s golfovým příjmením Daanyal Spalding narozený v anglickém Birminghamu a Španěl Joaquin Navarro zdomácnělý v Česku. Jediným Slovákem mezi desítkou je Peter Švajlen, jenž hrál v závěrečném dějství nad parem. Podobně jeho krajanka Natália Hečková, avšak od této amatérky jsou konečný výsledek +2 i dělená patnáctá příčka skvělým počinem.

Konečné Top 10:

 

Pondělí – 2. kolo
Tři výsledky pod 70 ran a autor jednoho z nich v samostatném vedení, to je výchozí situace před finálovým kolem. Nizozemec Sven Maurits se zlepšil o jeden úder na 69 (-3) a se skóre -5 se osamostatnil v čele o dva údery před dvojicí Ondřej Lieser, Peter Švajlen. Ostře sledovaný amatér Roman Šebrle si pohoršil o ránu na 80 (+8) a neprošel cutem.

„Dnes se mi hra dařila, sice se měnil vítr, ale greeny byly rychlejší než včera a hřiště bylo celkově ve velmi dobrém stavu. Nejlepší rána dne byl můj drive na čtyřce (čtyřpar 405 m), ale celkově jsem se dnes mohl na své rány spolehnout, “ řekl Maurits.

Domácí znalec poměrů Švajlen zapsal tři bogey a čtyři birdie, zatímco Maurits pouze zopakoval nedělní bogey ze čtyřparové třináctky, jinde už nechyboval, naopak si čtyřmi birdie udržel první místo. Lieser hrál po jedno bogey a dvou birdie také 69. Nejlepší byl však ve druhém kole Vladimír Velenský, v jehož zápisu je i eagle z pětiparové osmnáctky. Po výkonu 68 (-4) se posunul na dělenou čtvrtou pozici, kterou s ním zaujímají známí domácí profesionálové Martin Příhoda a Filip Mrůzek, Angličan Craig Farrelly a také výborně hrající nejlepší amatér loňské sezony Vít Novák. Na lídra všichni ztrácejí tři rány.

Šebrle se sice dočkal prvního birdie na turnaji, a to na tříparové dvanácté jamce, nicméně porce devíti bogey ho odkázala opět na čísla začínající osmičkou. S průběžným skóre +15 figuruje bývalý desetibojař na samostatné 50. příčce z 56 klasifikovaných (dva hráči odstoupili).

„Asi je to dle očekávání, za 8 měsíců se holt zázraky nestávají. Přece jenom je rozdíl hrát amatérský turnaj z bílých odpališť a profi připravené – tedy těžké – hřiště z černých. Cíl pro rok 2014 však zůstává: dostat se s handicapem pod nulu, postupně se zlepšovat a na turnajích Czech PGA Tour atakovat cuty, “ řekl Šebrle pro web Czech PGA Tour.

Naopak v top 10 se udržela amatérka Natália Hečková. Navzdory zhoršení na 73 (+1) je celkový even par nad očekávání dobrým výsledkem, o ránu horší je například vítěz zahajovacího turnaje domácí profisezony z minulého týdne Lukáš Tintěra. Šideri Váňová je na 22. místě (+4).

Po dnešním kole je cut pro 40 profesionálů a 7 amatérů.

Top 10 po druhém kole:

 

Neděle – 1. kolo
Nejlepší výkon 70 ran (-2) předvedli domácí golfista Peter Švajlen a Sven Maurits z Nizozemska. Společně vedou o jeden úder před pěticí konkurentů na děleném třetím místě. Je v ní i vítěz zahajovacího turnaje sezony Lukáš Tintěra. Roman Šebrle ztrácí na lídry devět ran.

Švajlen zapsal pět birdie a tři bogey. Skóroval na úvodních třech jamkách, pak se vrátil na even par, druhou devítku zvládl bezchybně a ubral dvě rány.V Mauritsově zápisu je šest birdie a čtyři bogey.

Šebrle zahrál své nejlepší kolo mezi profesionály, poprvé se dostal pod osmdesát ran. V jeho skórkartě však podobně jako před týdnem ve druhém kole na Kaskádě není ani jedno birdie. Se sedmi bogey to dává dohromady výsledek 79 ran (+7) a dělené 44. místo z 58 účastníků.

Za pozornost stojí výkon slovenské amatérky Natálie Hečkové, která výkonem -1 dělí třetí pozici. Další skvělé umístěné ženy jsou Česka Šideri Váňová a Slovenka Veronika Falathová. Obě sdílejí 13. pozici (+1).

Top 10 prvního kola:

 

Vítězný flight Romana Šebrle

Sobota – pro-am
V Pro-Amu amatéři vypráskali profesionály. Zvítězil flight řízený amatérem Romanem Šebrlem s amatéry Chovancem, Štrokendlem a Chovancovou. Druhou příčku obsadil flight amatéra Vítka Nováka se spoluhráči Partllem, Krenkem a Bartákem. Až na třetím místě se umístil flight Lukáše Tintěry a amatéry Barákem a Lepáčkem.

 

Druhý turnaj Czech PGA Tour 2014 začíná dnes ve slovenské Skalici pod názvem Hant Trophy. První den se hraje Pro-Am, ve kterém se jako vedoucí flightů objeví např. Lukáš Tintěra, Ondřej Lieser, Filip Mrůzek, Lukáš Lizánek, Rudolf Nechanický  a Roman Šebrle.  Ze slovenských hráčů budou hrát Peter Švajlen a Marek Gajan.
Dvě ostrá kola  hrají profesionálové v neděli a pondělí. 
Zajímavostí Pro-amu je určitě start moderátorky Adély Banášové a jejího partnera Petra Modrovského. Bude také zajímavé jestli a jaké reklamy na sobě  bude mít Roman Šebrle, který má od ČGF podmínku amatérského statusu.

Hřiště ve Skalici má par 72 a délku 6.179 z bílých odpališť. Dotace turnaje je 500.000,- českých korun. Loňské vítězství bude obhajovat Lukáš Tintěra, který pro sebe rozhodl v play-off s Filipem Mrůzkem.

Odkazy: Resort SkalicaHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz

.