PGAC – čtvrtý turnaj ve Skalici

29.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Lukáš Tintěra

Pondělí – finálové kolo
Útok ze třetí pozice se povedl Lukáši Tintěrovi, ale o titul musel bojovat v play-off proti nejlepšímu hráči loňské sezony Filipu Mrůzkovi. Vítěz, jenž čekal na svůj druhý domácí turnajový titul téměř tři roky, pokračoval v rozehrávce ve výkonu, jímž se do ní dostal. Ve druhém kole zapsal 67 ran (-5), o ránu lépe než jeho soupeř, celkově skončili oba s bilancí -5. Lídr po nedělním úvodním kole Stanislav Matuš zahrál tentokrát even par a skončil třetí se ztrátou tří úderů. 
Tintěra zahrál eagle na pětiparové dvojce a pak se dopředu skoro neposouval. Dvě bogey prostřídal dvěma birdie. Explodoval až na závěrečné trojici jamek, kde zapsal pokaždé birdie. Mrůzek má ve skórkartě pět birdie a jedno bogey.
Letos se hrálo play-off podruhé a opět se v něm objevil Tintěra. V Berouně podlehl Peteru Švajlenovi, tentokrát na jamce č. 18 dominoval. Mrůzek chyboval na drivu, poslal svůj míček do roughu a zahrál par. Tintěra se chyb vyvaroval a podařilo se mu zahrát birdie.
Za čtvrtým Markem Novým a pátým Joshem Whitehousem porazila zbytek mužské konkurence Šideri Váňová, jíž se podařila dvě vyrovnaná kola 73 a 74 ran. Nová akvizice domácí scény, bývalý brankář prvoligového fotbalového Zlína Aleš Kořínek, skončila po zhoršení na 78 ran s průběžným skóre +8 na šestnáctém místě.

Konečné Top 10:

Neděle – 1. kolo
Vedoucí pozici si po první osmnáctce vydobyl Stanislav Matuš. Jeho vstup do turnaje byl famózní. Na prvních třech jamkách dokázal zahrát tři birdie. Hned na čtyřce ale předvedl první bogey, která na dalších jamkách přidal ještě dvě a rázem o svou výhodu z úplného začátku přišel.
Extrémní vedro připravilo pro všechny golfisty náročnou zkoušku. Hřiště s minimálním počtem stromů nedalo moc prostoru k odpočinku od slunce. V těchto klimatických podmínkách se ale Matuš psychicky nedal zlomit a vzepjal se ještě k jedné minisérii – na patnáctce a šestnáctce zapsal opět po birdie. Na konci kola se tak mohl těšit z nejlepšího výsledku dne 70 ran (-2).
Do finále půjde z vedoucí příčky a náskokem jedné rány na druhého v pořadí Filipa Mrůzka. Loňský král Pilsner Urquell Czech PGA Tour se poprvé prosadil na dvojce, kde se radoval z birdie. Ani jemu příliš nevyšla střední pasáž a mezi šestkou a desítkou zaznamenal tři bogey. Z plusových čísel se ale rychle dostal a po eaglu na patnáctce a ještě jednom birdie na předposlední jamce se vyhoupl do nejlepšího pondělního flightu.
Do souboje o titul se zapojí také Lukáš Hrouda a Lukáš Tintěra s výsledkem v paru. Prvně jmenovaný se v poslední době herně i výsledkově zlepšuje a poprvé bude útočit na medailové pozice. Druhý muž na děleném třetím místě prožil velmi zvláštní kolo, v němž se z úplného dna prokousal až na špici. Čtyři bogey z první devítky narovnal stejným počtem birdie.
Poprvé se mezi profesionály představil Aleš Kořínek. Úspěšný amatér při své premiéře na domácím okruhu přinesl do klubovny 75 ran a dělí 10. místo. Nedávný prvoligový brankář fotbalového Zlína načal svou druhou profesionální kariéru dvěma birdie, třemi bogey a jedním double bogey.¨

Top 10 prvního kola:

 

Pilsner Urquell Czech PGA Tour ve svém čtvrtém pokračování míří letos podruhé na Slovensko. Jen těsně za naší východní hranicí se ve Skalici stejně jako loni uskuteční turnaj HANT Trophy 2013. Golf Resort Skalica otevřel svou mistrovskou osmnáctku před dvěma lety a už v červnu 2012 se na ní odehrál první turnaj ze série Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Výborně připravený turnaj s dramatickým vyvrcholením vyhrál Velšan Ian Campell.

Loňský vítěz změnil své plány a momentálně se na zdejších turnajích neobjevuje. Startovní pole ale vykazuje vysokou kvalitu, nechybí skoro nikdo z české mužské elity. Pouze Petr Gál hraje European Tour v Rusku. Ve Skalici se představí všichni tři dosavadní turnajoví vítězové Marek Nový (Kunětická Hora), Slovák Peter Švajlen (Beroun) a Petr Nič (Tále). Nový předvedl na Kunětické Hoře a jednoznačně při své jediné letošní domácí účasti na túře dominoval. Švajlen patří k pravidelným účastníkům na turnajích Pilsner Urquell Czech PGA Tour a v Berouně rozhodl o svém premiérovém titulu v jednojamkovém play-off s Lukášem Tintěrou. Nič pak ukončil svůj dva roky trvající hlad po prvenství na prvním slovenském turnaji Tálích na konci června.

Ve Skalici nastoupí do turnaje na šest desítek hráček a hráčů a ambice na úspěch si ve Skalici může dělat celá řada vynikajících golfistů. Filip Mrůzek loni celou sérii vyhrál a ve Skalici až do poslední jamky usiloval o vítězství, které mu nakonec těsně uteklo. Letos prozatím na turnajový titul čeká. K jeho častým konkurentům se řadí Stanislav Matuš. Právě vzájemné souboje této dvojice byly v sezóně 2012 ozdobou celého ročníku Pilsner Urquell Czech PGA Tour, obzvlášť play-off v Sokolově a také napínavé vyvrcholení na Kaskádě. Ve Skalici budou také ve výborné pohodě hrající Ondřej Lieser nebo Tintěra, kteří se snaží prosazovat na zahraničních sériích. Se zájmem je očekáván také premiérový start čerstvého profesionála Aleše Kořínka. Úspěšný amatér, a také ještě před nedávnem prvoligový fotbalový brankář ze Zlína, vstoupil krátce před turnajem do PGA Czech se zařazením Tournament Professional s handicapem +2,6.

Hřiště: Golf Resort Skalica
Mistrovské 18 jamkové hřiště s parem 72 je vybudováno na okraji města Skalica. Po první devítce byla výstavba hřiště kompletně dokončena v květnu roku 2011. Design hřiště pochází z dílny rakouské architektonické kanceláře Hanse Georga Erhardta.

 

.