PGA Tour – J.T. Shriners Hospitals for Children Open

08.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

PGA Tour – J.T. Shriners Hospitals for Children Open, TPC Summerlin, Las Vegas, USA (4. – 7. 10. 2012, -9 hodin)
Ryan Moore

Neděle – finálové kolo
Birdie na šestnácté jamce rozhodlo o tom, že se na domácím hřišti prosadil Američan Ryan Moore. Tady se dostal na bilanci -24 a dvěma pary ji udržel.  Lasvegaský rezident zvítězil rozdílem jednoho úderu před Zimbabwanem Brendonem De Jongem. Právě s ním byli na stejné úrovni už od osmé jamky finálového kola. Zahráli shodně birdie na jamkách 9, 11 a 13, jinak nechybovali a zapisovali samé pary. Na zmíněné šestnáctce se prosadil Moore a své denní skóre stlačil na 66 ran (-5), o jeden úder lepší, než jakého v neděli dosáhl de Jonge. Třetí skončil poslední ze sobotních lídrů Švéd Jonas Blixt, jenž za vítězem zaostal o čtyři rány.
„S Brendonem to bylo opravdu těsné. Hrál skvělý golf, ale moje birdie přišelo v pravý čas,“ pochvaloval si bývalý reprezentant zdejší univerzity UNLV. Moore, jenž po Wyndham Championship v roce 2009 získal svůj druhý turnajový titul na PGA Tour, má čerstvě na kontě  810 tisíc dolarů a nemusí si na další dva roky dělat starosti s příslušností k zámořské sérii. O to valné části účastníků čtyř turnajů Podzimní série jde.
Po prvním z nich uznal de Jonge, že na šestnácté jamce prohrál aspoň možnost protáhnout souboj s Moorem do play-off. „Foukal lehký vítr a bylo důležité, trefovat fairwaje,“ připomněl, že právě tady se mu to nepodařilo a pouze usiloval o záchranu paru, místo aby útočil. „Klobouk dolů před Ryanem, na sedmnáctce a osmnáctce hrál obtížné rány a zvládl to,“ složil druhý v pořadí poklonu vítězi.
Z hráčů, kteří skončili v top 10, výrazně posílil svou šanci zůstat stálým členem PGA Tour i v příštím roce Američan Bill Lunde. Ze 128. místa průběžného pořadí však musí ve zbylých třech turnajích postoupit ještě o tři. Stopětadvacátý je momentálně Jeff Maggert, jenž na TPC Summerlin neprošel cutem.
Další pořadí: 13. Huh (-11), 22. Garrigus, Na (-10), 30. Villegas (-9), 36. V. Singh (-7), 46. Palmer (-6),  66. Love III (E), 71. Daly (+11).

 

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Jonas Blixt a Brendan de Jonge zahráli identická čísla 66 ran (-5) a uhájili průběžné vedení. Na Švéda a Zimbabwana se ovšem dotáhl ještě domácí hráč Ryan Moore, a to denním výsledkem o ránu lepším. Všichni tři se dělí o první místo se shodnou průběžnou bilancí 19 ran pod par. Další v pořadí, Američané Jimmy Walker a Tom Herron na dělené čtvrté pozici, ztrácejí plných pět úderů.
Mezi oběma lídry po druhém kole se v závěru sobotního programu strhla přestřelka. Blixt nejprve vytvořil sérii pěti birdie mezi jamkami 12 a 16, stejný výsledek si připsal ještě na osmnáctce. Při třech bogey tím dorovnal de Jongeho, jenž má na kontě bogey dvě. Jeho šňůra přišla mezi jamkami 14 a 17, na všech čtyřech zapisoval birdie. Mooreova čistá skórkarta jich obsahuje šest rozdělených spíš rovnoměrně. „Byl to solidní den. Nepředvedl jsem nic úžasného, ale povedlo se mi to, oč se snažím celý týden, tedy hrát wedgemi a devítkou rány do smysluplných birdie šancí,“ uvedl domácí golfista, jenž žije v Las Vegas. Na turnajové vítězství čeká od Wynfham Championship v roce 2009.
Debakl utrpěl John Daly, jenž přitom pátečními 63 ranami dorovnal čtvrteční nejlepší výkon turnaje Johna Huha. Tentokrát ho hřiště vytrestalo, na čtyřparových jamkách 2 a 3 připsal navíc nejprve dvě a pak dokonce čtyři rány, což byl začátek celodenního trápení. Na druhé devítce zahrál populární Američan ještě jednou double bogey a jedno triple bogey. Prostých bogey má v zápisu šest, birdie dvě. „Nepamatuju se, že bych měl za sebou tolik špatných jamek, že bych takhle kupil špatné rány. Ale tolik vysloveně špatných zase tak nebylo, ale někdy se stane, že nevyjde prostě nic,“ rozhodil rukama Daly.
Další pořadí: 6. Day (-12), 12. Watney, V. Singh (-10), 21. Huh (-9), 35. Piercy (-7), 40. Garrigus (-6), 48. Love III (-5), 72. Daly (+15).

Top 10 třetího kola:

Pátek  – 2. kolo
Podruhé sedm pod par vyneslo Švéda Jonase Blixta na první příčku, kterou sdílí s Jihoafričanem Brendonem de Jonge (oba -14).  Lídr prvního kola Američan Ryan Moore hrál druhé kolo svého domovského hřiště o sedm ran hůře a zacouval na 3. pozici (-13).  V dobrém světle se zase jednou předvedl John Dalay. Kolo za 63 úderů (-8) ho vyneslo z 52. na 6. místo (-10).
Další pozice: 6. Singh, Watney,  (-10),  15. Na (-8), 24. Love III (-7), 33. Sabbatini, Villegas (-6), 46. Palmer, Cink (-5).
Cutem neprošli: Wagner, Allenby, DiMarco. Howell III, Points, Imada, Hoffman, Immelman, Weekley, Clark, Matteson.

Čtvrtek – 1. kolo
Rekordem  hřiště i kariéry začal turnaj Američan Ryan Moore. Hrál 61 úderů (-10), složených z devíti birdie, jednoho eagle a jednoho bogey. „Jeden z takových hezkých dnů. Pěkný začátek,“ řekl Moore. „Bezvětří, perfektní teplota,  greeny jsou přiměřeně měkké a dobře rolují, “ dodal.

Na druhém místě je Jihoafričan   Brendon de Jonge (-9), o třetí pozici  (-8) se dělí Američané Tim Heron a John Huh.
Další pozice:  5. Leonard (-7), 8. Sabbatini (-6),  12. Watney, Singh (-5),  29. Cink, Na, Love III (-3),  52. Wagner, Day (-2),  71. Villegas, Immelman (-1), 106. Clark, Davis, Matteson (+1)

Top 10 prvního kola:


Po vrcholu sezóny FedEx Cupu se opět najíždí na klasické turnaje a hned se bude jednat o charitativní turnaj. Turnaj je spjatý s producentem, zpěvákem, hercem a vášnivým golfistou Justinem Timberlakem, který turnaj pořádá na podporu dětských nemocnicní Shriners, poskytující bezplatnou zdravotní péči pro děti do 18 let.
V minulé roce se z vítězství radoval Kevin Na, který získal svůj první velký titul po 211. startech na okruhu PGA. Turnaj má kvalitní obsazení. Hrát budou Ryan Moore, který měl skvělou formu během finálových turnajů FedEx Cupu, Robert Garrigus, Nick Watney, Angel Cabrera, Scott Piercy, Vijay Singh, Ryan Palmer, Ryuji Imada, Camilo Villegas, John Daly či Robert Karlsson.

Hrát se bude na hřišti TPC Summerlin s parem 71 a délkou 6 604 metrů.

Dotace turnaje je ve výši 4,5 mil. dolarů (87,7 mil. korun českých) a pro vítěze je přichystám šek v hodnotě 792 tis. dolarů (15,4 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC SummerlinSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček