PGA Tour – CIMB Classic

28.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

PGA Tour – CIMB Classic, Mines Resort & Golf Club, Kuala Lumpur, Malajsie (25. – 28.10.2012, +6 hod)

 

 

 

Nick Watney

Neděle – finálové kolo
Magických 59 bylo opět na dohled a i když nepadlo, vítěz Nick Watney předvedl výkon z golfové fantazie: 61 ran (-10). A nebyl sám, kdo tlačil skóre dolů, co to šlo. Sekundovali mu třeba Carl Pettersson a Scott Piercy, oba byli jen o úder horší, a také Tiger Woods, jehož 63 vyneslo na dělené čtvrté místo. „Viděl jsem, jak Tiger začal, a na vítězství jsem nemyslel,“ vrátil se na hřiště nejlepší muž turnaje. „Ale bylo to stále lepší a lepší,“ dodal. Když vyňal míč z poslední jamky, nejásal, protože nevěděl, jak na tom bude, ale bylo na něm vidět, jak se smíšenými pocity vycítil šanci.
Watney tak trochu napodobil sobotní výkon Bo Van Pelta, protože skóre pokazil až na poslední jamce. Ne tak výrazně jako jeho americký krajan den předtím, zahrál jen prosté bogey. Předtím takřka neminul fairway, tady ale z odpaliště trefil levý rough a přihrávkou z něj nedokázal dopravit míč na green a úspěšný nebyl ani následný pitch. „Chtěl jsem nějak dobře zakončit turnaj, ale vítězství je důležitější než zahrát 59,“ srovnal si priority vítěz. Potýkal se přitom s nečekanými potížemi. Na konci prvního kola dostal jeho stálý caddie úpal a poslední jamku mu odkedila jedenatřicetiletému hráči manželka Amber. Ve zbytku turnaje využil služeb dvou místních nosičů holí.
Po jedenácti birdie se zaváhání na poslední jamce přece jen nemuselo se to vyplatit. Pozdější vítěz zakončil turnaj se skóre -22 a dal šanci konkurentům z posledního flightu. Jeden z lídrů z předchozího dne Van Pelt zafinišoval, zahrál birdie na patnáctce a sedmnáctce. Ten druhý, Robert Garrigus, měl také dobrý závěr, ale nepomohla mu ani birdie na jamkách 15, 17 i 18. Oba pronásledovatelé zapsali 66 ran (-5) a obsadili společně druhé místo se ztrátou jednoho úderu na vítěze.
Watney získal 1 098 000 dolarů, které se nepočítají do finančního žebříčku PGA Tour, protože ještě letos se malajský turnaj hrál jako přidružený k americkému okruhu. To se od příštího roku změní, protože v říjnu po play-off začne jeho nová sezona.
Další pořadí: 7. Pettersson (-18), 10. Piercy (-15), 16. Dufner, B. Haas (-13), 26. Huh, Laird (-10), 33. Wagner (-8), 40. Leishman (-6), 41. Stanley (-5).

Závěrečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Tohle se jen tak nezažije. Jízda, kterou předvedl obhájce titulu Bo Van Pelt, byla neskutečná a způsob, jakým na závěr „havaroval“, z ní činí takřka legendu. Co se stalo – Američan začal hned na první jamce sbírat birdie a když ho zahrál i na sedmnácté, mělo už pořadové číslo 11. V tu dobu byl majitel tak vynikající skórkarty už v čele turnaje se skóre -11. Kdyby býval přidal ještě jedno, dostal by se na magických 59 ran. Jenže se stal pravý opak. Van Pelt na závěrečném čtyřparu tak trochu neunesl tíhu okamžiku a zapsal double bogey. Jeho přihrávka skončila místo greenu v bunkeru a když se vyhrál ven, potřeboval tři putty, aby míč dopravil do jamky. „Tím jsem samozřejmě zklamán, ale celkově jsem na tohle kolo velice hrdý,“ řekl vítěz z minulého týdne, jenž prokazuje formu jak momentální, tak na tomto hřišti.
Jeho konečné skóre je i tak vynikající 62 (-9), celkové před finálovým kolem pak -16, tedy stejné, jaké má i páteční lídr Robert Garrigus. Před nedělí se oba krajané dělí o vedení, třetí je o jeden úder zpátky další Američan Chris Kirk. Favorit Tiger Woods má na dělené desáté pozici ztrátu pěti ran na vedoucí dvojici.
Woodsovi všechno vycházelo podle představ až do jedenácté jamky. To měl na kontě pět birdie a útočil na vedoucí pozici. Jenže pak začal střídat výborné okamžiky s horšími. Od dvanáctky do sedmnáctky má následující sérii: bogey – birdie – double bogey- birdie – bogey – bogey. Double bogey zahrál, protože mu míč sjel z kraje greenu do vody. Parem na osmnáctce potvrdil postavení v top 10, ale spokojen nebyl. „Zítra se pokusím zahrát něco podobného jako Bo,“ dodal si kuráže Woods.
Van Pelt nebyl jediný, kdo se dostal hodně nízko. Právě Kirk přinesl čistou kartu se zápisem 63 (-8) a výrazně nahoru leaderboardem se posunul i další z Američanů Jason Dufner. Ten svůj výkon 64 (-7) podpořil na sedmé jamce, kde divákům předvedl, jak se hraje hole-in-one.
Další pořadí: 7. Watney (-12), 10. Woods, Na (-11), 19. Dufner, Pettersson (-9), 29. Wagner, Huh (-7), 34. Piercy (-6), 43. Stanley (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Dvě vyrovnaná kola vynesla do vedení Roberta Garriguse. Američan zopakoval v pátek svůj zahajovací výkon 64 ran (-7) a průběžná bilance -14 je o dva údery lepší, než na jakou se dostal samostatně druhý v průběžném pořadí, Jihoafričan Jbe Kruger. „Když se mi daří patování, troufnu si nakohokoli z PGA Tour,“ prohlásil bojovně lídr. A nezastavil se: „Všichni jsou skvělí, ale cítím, že je všechny můžu porazit. Hrál jsem s Tigerem, hrál jsem s Rorym. Dokážu dát stejně dobrou ránu jako o ni. Je to o krátké hře.“
Garrigus začal po šesti parech sbírat svá birdie od sedmičky a do sedmnáctky jich nastřádal osm. Až na jamce poslední mu uteklo bogey, díky němuž ještě dal šanci ostatním dotáhnout se. Částečně jí využil Tiger Woods. Mezi svá birdie sice vklínil i dvě bogey, ale na konci kola už si chyby odpustil a díky tomu, že skóre na konečných 67 ran (-4) snížil ještě na jamkách 15 a 17, vydržel v top 10. Z děleného pátého místa ztrácí na lídra pět úderů.
„Tady se dají hrát plné hrstě birdie,“ potvrdil Woods, jenž před turnajem předpověděl, že vítězné skóre bude pod -20. Garrigus si teď troufá i na mínus 30. Jeho zkušenější krajan však postřehl, že to nebude tak snadné, protože tráva je čím dál vhlčí a rozbředlejší. „Ale pořád je to hratelné hřiště. Zkusím si zítra vytvořit dobrou pozici pro neděli,“ předsevzal si Woods.
Další pořadí:
11. Van Pelt, B. Haas (-7), 20. Watney, Petterson (-6), 30. Huh (-4), 33. Wagner, Stanley (-3), 36. Dufner (-2), 45. Piercy (+1).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
V plejádě nadprůměrných výkonů přece jen o málo víc nad ostatní vynikl Troy Matteson. Američan zahrál 63 ran (-8), ačkoli ještě po čtrnácté jamce byl na poloviční průběžné bilanci. Závěrečné kvarteto jamek však zvládl pokaždé na birdie a vyšvihl se do čela. Má náskok jednoho úderu před trojicí krajanů, kterou tvoří Brian Harman, Jeff Overton a Robert Garrigus. Tiger Woods odstartoval solidně na dělené sedmé pozici se ztrátou tří ran na lídra. V jeho skórkartě se nachází sedm birdie a dvě bogey.
„Mám dojem, že jsem použil každou hůl s výjimkou pětky železa,“ komentoval Matteson svou lehkou rozpolcenost na neznámém hřišti. Zdá se ale, že pokaždé vybral dobře. „Tady máte spoustu příležitostí zahrát birdie, ale je nutné na to jít chytře,“ dodal vedoucí muž průběžného pořadí.
Další pořadí: 16. Dufner (-3), 21. Pettersson (-2), 30. Van Pelt, Huh (-1), 38. Watney (E).

Top 10 prvního kola:

Turnaj pro 48 hráčů složených z 30 nejlepších dostupných hráčů v žebříčku FedEx Cup, 10 nejlepších hráčů z Asian Tour 2011 Order of Merit a 8 pozvaných hráčů. Turnaje se zúčastní Tiger Woods, který se vůbec poprvé ve své kariéře zúčastní turnaje na asijském kontinentu.  Dále budou hrát Jason Dufner,  Nick Watney, Ryan Palmer, John Senden, Bill Haas, Charlie Wi či Ben Crane.

Hraje se na hřišti Mines Resort & Golf Club s parem 71 a délkou 6 369 metrů.

Dotace turnaje 6,1 milionu dolarů (117,7 milionů českých korun). Na vítěze čeká šek v hodnotě 1,3 mil. dolarů (25 milionu českých korun).

Odkazy: … Stránky hřiště … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Finanční žebříček