Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

PGA Czech Masters Mstětice 2009 – Zvítězil Petr Skopový

17.08.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Petr Skopový zvítězil v druhém ročníku PGC Czech Masters ve Mstěticích. Zvítězil s výsledkem -8, o ránu před Lukášem Tintěrou a další ranou před Ondřejem Léblem.Pondělí – 17.8
(freedrive) Nejprestižnější česká golfová série PILSNER URQUELL CZECH PGA TOUR 2009 má za sebou další ze svých vrcholů. PGA Czech Masters ve Mstěticích nabídlo parádní golf se skvělými výkony a navíc i vyrovnaný boj až do posledního patu. I třetí den provázelo extrémně teplé počasí, k němuž se tentokrát ve druhé polovině závěrečného kola přidal i pro Mstětice tolik typický vítr. Masters se jako jediný turnaj sezóny hrál na tři kola, která řádně prověřila nejen technické dovednosti hráčů, ale i jejich fyzickou připravenost.

Po nedělním kole se zdálo, že boj o prvenství se zúží na dvojici posledních vítězů Order of Merit Czech PGA Tour Petra Skopového a Petra Niče. Ve prospěch Niče, který české profesionální sérii vládl v roce 2007 hrála i skutečnost, že před měsícem vyhrál mistrovství na rány v Telči. Král sezón 2006 a 2008 Petr Skopový, jehož hlavní turnajovou náplní jsou podniky Alps Tour, naopak na svůj letošní první triumf čekal. Jenže do hry o vítězství se vložili i hráči z druhé vlny a o napínavé okamžiky nebyla nouze až do úplného závěru.

Do třetího dne vstoupil výborně Petr Nič, který na jedničce zapisoval birdie a Petru Skopovému se na jednu ránu vzdálil. Skopový kontroval hned na následující jamce, kde mu ale svou chybou při drivu, který poslal do biozóny, pomohl Nič. Ten přidal další bogey na pětce a z těch nejvyšších pozic se začal nepatrně vytrácet. Na sedmičce ještě zvládl birdie, ale další dvě bogey na druhé devítce ho z boje o vítězství vyřadili. Turnaj dokončil s výsledkem -5, což mu přineslo čtvrté místo.

Raketový nástup do finále předvedl Ondřej Lébl. Na prvních čtyřech jamkách se blýskl třemi „berdíky“ a rázem se stal žhavým adeptem na první příčku. Pak se ale jeho birdiestroj zastavil a už žádnou alespoň o ránu pod par zahrát nedokázal. Naopak si po bogey na třináctce nepatrně pohoršil. Znovu se ale Ondřej Lébl umístil mezi elitní trojicí a i nadále prokazuje nesmírně stabilní výkonnost.

Masters skvěle vyšlo Lukáši Tintěrovi, na němž je znát, že pravidelně měří síly se zahraniční konkurencí na EPD Tour. V prvním kole se trochu rozkoukával, ale v neděli přinesl 68 ran a v pondělí v nastoupeném trendu pokračoval i v pondělí. Do závěru turnaje vlétl jako obávaný mstětický vítr a po sedmi jamkách si polepšil na -7. Ve score kartě se mu pak ještě objevila další dvě birdie, ale také dvě bogey. Přesto svým výsledkem -7 důrazně tlačil na vedoucího Petra Skopového. Ten ale jeho náporu odolal. Tintěra skončil druhý a zaznamenal svůj největší úspěch na Pilsner Urquell Czech PGA Tour.

Petr Skopový se také nevyhnul drobným zaváháním, která ale dokázal kompenzovat větším počtem birdie než bogey. Klíčová pro jeho konečné skóre byla fáze mezi jamkami 7 a 11, kdy třikrát zahrál birdie. Petr Skopový svůj náskok kontroloval a i když se v jeho hře objevila bogey na jamkách č. 13 a 16, tak přidal ještě birdie na patnáctce. Stálý účastník náročné evropské série Alps Tour se ale musel mít na pozoru před profesionály, kteří šli ve flightu před ním. Skopový byl i díky novým přenosným výsledkovým tabulím dokonale informován. Aby se vyhnul případnému play-off, musel na 18. jamce zahrát nejhůře par. Těžkou druhou ránu do greenu zvládl a po dvou patech se mohl radovat z prvního letošního triumfu. Člen Golf Clubu Sokolov obešel každé ze tři turnajových kol pod par hřiště a obhájil svůj loňský titul. Před třemi týdny se Petr Skopový oženil a k radosti v osobním životě přidal i výrazný úspěch na poli sportovním, který okomentoval následovně:

„Po celé tři dny jsem měl ze své hry dobrý pocit. Největší radost mám z patování, s nímž jsem se v první polovině sezóny hodně potýkal. Své soupeře jsem sledoval jen okrajově, ale před poslední jamkou jsem věděl, že k vítězství potřebuji zahrát par. Povedla se mi druhá rána a pak už jsem věděl, že to nesmím pustit.“

Petr Skopový získal za svůj triumf prémii 62 tisíc korun a premiérově také speciální sako určené pro vítěze PGA Czech Masters.

Neděle – 16.8.
(freedrive)  Sedmý turnaj nejprestižnější české golfové série Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009 ve Mstěticích se hraje výjimečně na tři kola. Vyvrcholení PGA Czech Masters slibuje velký souboj posledních dvou vítězů Order of Merit Petra Skopového a Petra Niče. I nedělní kolo provázelo teplé a slunečné počasí a téměř bezvětří, což ale ne všem vyhovuje.

  Do druhého kola vyrážely flighty složené ze tří hráčů postupně z první jamky v obráceném pořadí po sobotním kole. Tím pádem se nejlepší po prvním dnu sešli v závěrečných flightech, což nedělnímu programu přidalo na atraktivitě. Na hřišti tak byli „výsledkoví sousedi“ po celou dobu v bezprostředním kontaktu a určitě cítili zvýšený tlak. Ještě z amatérských časů jsou velkými soupeři v nejlepším slova smyslu Petrové Skopový a Nič, kteří se společně s Ondřejem Léblem potkali v závěrečném flightu druhé dne.

  Petr Skopový měl impozantní vstup do nedělního kola, když na jedničce poslal svůj drive na metr a půl od jamky. Pat do eaglu proměnil a Petru Ničovi, který zahrál birdie, se přiblížil na jedinou ránu. Ničův náskok zlikvidoval Skopový na sedmé jamce, kde zapisoval birdie a Nič par. Nič, který vyhrál poslední turnaj v Telči, kontroval na jedenáctce, ale o vedení o jeden úder přišel po bogey hned na následující jamce. Další útok nachystal Nič na patnáctce. Odpověď Skopového na sebe nenechala dlouho čekat a svého kamaráda i konkurenta dorovnal na tříparové šestnáctce. Oba si svůj výsledek mírně zhoršili na jamce č. 17, kde zaváhali a hráli bogey. Skopový přidal ke včerejším 68 úderům 69 a Nič doplnil sobotních 66 výsledkem 71. V součtu znamenalo druhé kolo zlepšení loňského vítěze PGA Czech Masters Petra Skopového. S Ničem mají oba skóre -7 a pondělní finálové kolo určitě bude pořádnou bitvou.

 Na 71 ran jako Petr Nič zvládl druhé kolo i Švéd Morgan Olofsson. Ten začal dvěma bogey, ale do hry se vrátil třemi birdie v řadě na jamkách číslo 7 – 9.  Olofssonovo seevědomí na chvíli narušilo double bogey na jedenáctce. Nahradit ho dokázal další sérií tří birdie po sobě od čtrnáctky do šestnáctky. Součet obou kol 139 ran řadí Švéda na 3. místo a dává mu šanci vložit do zítřejšího boje o prvenství.

 Velké zlepšení prokázal Lukáš Tintěra, který ze sobotních 72 ran ubral čtyři. Dohromady nasbíral 140 úderů a v pořadí se posunul ze dvanácté na čtvrtou příčku. Tintěra získává cenné zkušenosti na turnajích EPD Tour, které se mu čím dál více daří uplatňovat i na Pilsner Urquell Czech PGA Tour.

 Nejlepším kolem se dnes prezentoval Jiří Janda. Zkušený odchovanec semilského golfu ještě do soboty držel rekord hřiště, o který ho připravil Petr Nič. Oproti sobotě si polepšil o neskutečných 14 ran. Dnes mu i eagle na sedmičce pomohl ke skvělému výsledku 67 a průběžné čtrnácté pozici se součtem 148 úderů.

 Nepříjemnost postihla vedoucího muže Order of Merit Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009 Lukáše Lizánka. Po sobotním kole mu patřila dvacátá pozice a dnes si ještě o několik míst pohoršil. Lizánek na 7. jamce vyhrával míček z bunkeru. Ten se mu ale vrátil zpět do písečné překážky. Lizánkova hůl se poté v návalu emocí dostala do kontaktu s pískem v bunkeru, což odporuje pravidlům a musel si připsat dvě trestné rány.

 I druhý den PGA Czech Masters potvrdil vysokou kvalitu turnaje. Zatím na žádném z podniků letošní Pilsner Urquell Czech PGA Tour nebyly k vidění tak dobré výsledky. Po dvou kolech se na skóre pod par stále drží sedm profesionálů a další dva zůstávají alespoň v paru.

Na obr. vpravo Petr Nič a Petr Skopový (foto © Ivan Paggio)

 

 

Sobota – 15.8.
(freedrive)
Turnaj Masters vyjadřuje jakési setkání mistrů a to se ve Mstěticích daří naplňovat. Petr Nič, který se před měsícem stal v Telči profesionálním šampiónem ve hře na rány, ve Mstěticích doslova explodoval. Jeho vstup do úvodního kola nemá na českých hřištích téměř obdoby. Na prvních čtyřech jamkách zahrál čtyřikrát birdie. Tím se dostal do úžasné
.úžasné pohody a na hřišti hýřil úsměvy. Maličko ho přibrzdilo jen bogey na pětiparové jedenácté jamce, které ale dokázal snadno nahradit. Petr Nič zahrál v první den turnaje sedm birdie. Výsledkem 66 ran překonal o tři údery rok starý rekord mstětického hřiště Jiřího Jandy a do nedělního kola půjde z vedoucí pozice.

Dřívější rekordní počin Jiřího Jandy neodolal ani dalším třem profesionálům. 68 ran dokázali zahrát Petr Skopový, Ondřej Lébl a Švéd Morgan Olofsson.
Petr Skopový obhajuje na PGA Czech Masters loňské vítězství, ale na první letošní stále čeká. Je to dáno i tím, že na domácích hřištích příliš často nestartuje, protože se soustředí na turnaje Alps Tour. Ve Mstěticích jako jediný přinesl úplně „čistou“ score kartu. Do ní postupně zapsal čtyři birdie a čtrnáct parů a s výsledkem 68 se dělí o druhé místo.
Ondřej Lébl letos předvádí velice vyrovnaná kola, ale prvenství na některém z turnajů mu stále utíká mezi prsty. Blízko byl na jamkovce v Ropici a v Telči se musel sklonit před Petrem Ničem až v play-off. Lébl začal ve Mstěticích spíše pozvolna a ještě po šesti jamkách šel „pouze“ v paru. Jenže mezi sedmou a dvanáctou jamkou přišla smršť pěti birdie, díky níž se vyšvihl až na skóre 68.
Stejného výsledku jako Lébl a také shodného počtu šesti birdie a dvou bogey dosáhl i Olofsson. Švédovi vyšlo ve Mstěticích už první kolo při jarním Golf Prague Open a zdá se, že místní hřiště mu vyhovuje. Svá birdie rozdělil celkem pravidelně do celého průběhu zahajovacího kola a nebýt výpadku na 12. a 13. jamce, mohlo odejít s ještě lepším výsledkem.

Událostí je účast Zuzany Mašínové. Nejlepší česká profesionálka má stálou kartu na Ladies European PGA Tour a doma jí vídáme jen v době, kdy se tato ženská série nehraje. Mašínová při posledním turnaji prošla cutem a dobrou formu si přivezla i do Mstětic. 69 ran v prvním kole je dobrým vkladem do dalších dvou dnů.

Zvláštní pozornost si vyžádal Jakub Stanislav. Úspěšný amatér přestoupil k profesionálům teprve v úterý 11. srpna a svou turnajovou premiéru si naplánoval už do Mstětic. Jakub Stanislav patří do kategorie playing pro a hned se zařadil mezi jedenáct těch, kteří zvládli první den pod normu hřiště. Dlouhou dobu u něho platila vyrovnaná bilance mezi zahranými bogey a birdie. Rozdíl nabídla až 14. jamka (par 5), na níž své první profesionální kolo ozdobil eaglem, čímž se dostal na 70 ran (-2).

Spokojený zatím nemůže být lídr Order of Merit Pilsner Urquell Czech PGA Tour Lukáš Lizánek. V posledních týdnech se trochu potýká s kolísavými výkony a dnešních 75 ran stačí na průběžné 20. místo.

PGA Czech Masters 2008

GC Mstětice …. Hřiště na satelitní mapě ….. Ofilciální stránky turnaje …. Stránky PGA Czech

foto © Ivan Paggio