Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

PGA Czech – Grandfinále, v turnaji a celé túře zvítězil Ondřej Lébl

09.10.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

 (freedrive) Nejprestižnější golfová série ve střední Evropě Pilsner Urquell Czech PGA Tour završila rok 2010 neuvěřitelně dramatickým vyvrcholením Kaskáda Grand Finále Czech PGA Tour v Brně – Jinačovicích. Vítěze turnaj i celé série totiž muselo určit až play off mezi  Ondřejem Léblem (vlevo) a Lukášem Tintěrou (vpravo). Jejich souboj rozhodla až druhá jamka rozehrávky.

Do finálového kola šel z vedoucí příčky Marek Nový s náskokem dvou ran před Stanislavem Matušem a Ondřejem Léblem. Na první devítce se ale všechno začalo otáčet. Matuš nasázel na jamkách č. 3, 4 a 5 tři birdie v řadě a protlačil se do průběžného vedení s aktuálním skóre -1, které dokázal držet až k poslední jamce. Ondřej Lébl předvedl na úvodních devíti jamkách dvě birdie a i on se dostal před Marka Nového, který naopak zapisoval dvě bogey a další přidal na desítce. Na zadních pozicích byl zatím klid.

 Drama se začínalo rozjíždět s obrovským nástupem Lukáše Tintěry. Birdie na devítce a desítce ještě nic zásadního nesignalizovala. Ta pravá smršť, která doprovázela mohutný finiš, přišla od Lukáše Tintěry od 15. jamky s parem 5. Tintěra nasypal tři birdie za sebou a na osmnácté jamce se zásluhou paru posunul s dnešním výsledkem 68 ran do play off. 

Tintěra ale musel čekat, jak se vyvine situace v posledním flightu. Nový už byl ze hry o turnajový titul i prvenství v sérii. Velkou bitvu svedli v závěru Stanislav Matuš a Ondřej Lébl. Před poslední jamkou na tom byli díky Léblovu birdie na sedmnáctce stejně. Jejich miniduel rozhodla hra z ferveje. Matuš poslal druhou ránu do vody. Lébl neriskoval a přihrál si před green. Na greenu ležel třetí ranou a po dvou puttech zahrál bogey a zajistil si účast v rozehrávce. Matuš naopak čtyřmetrový putt do bogey, který by ho posunul do play off, neproměnil a skončil třetí. 

Play off mezi Ondřejem Léblem a Lukášem Tintěrou začínalo na desáté jamce. Oba hráči se dostali na green druhou ranou a po dvou puttech odešli s parem. Pokračování napínavé koncovky se přesunulo na jamku č. 18. Lukáš Tintěra po celé kolo riskoval a ze své cesty neuhnul ani v nervydrásající rozehrávce. Druhou ránu směřoval na levou část green, ale míček nakonec skočil do vody. Tím se otevřela cesta k vítězství pro jeho kolegu z play off. Ondřej Lébl zachoval chladnou hlavu a zvolil stejnou strategii jako ve třetím kole. Jen s tím rozdílem, že jeho třetí rána skončila přibližně jeden a půl metru od praporkové tyče a putt do paru umístil do jamky. Léblova radost mohla propuknout naplno. Vyhrál turnaj i celou Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2010. Za vítězství obdržel prémii 170 tisíc korun, čímž v sérii dohromady nasbíral 388 415 bodů. Z průběžné první příčky sesadil Viktora Skalleho, který spadl na třetí místo z druhého Lukáše Tintěru.

Šťastný vítěz svůj výkon okomentoval následovně: „Ve finále jsem se mohl maximálně spolehnout na svou krátkou hru. První devítku jsem doslova učipoval, protože mi úplně ideálně nevycházely rány do greenu. Pomohla mi i smůla Standy Matuše a pak i Lukáše Tintěry, když jim míček nešťastně odskočil do vodní překážky. Musím vyzdvihnout skvěle připravené hřiště a poděkovat místnímu greenkeeperovi a celému jeho týmu.“

 Czech PGA Tour – Grand Finále Kaskády – Top Ten.

Ondřej Lébl

Lukáš Tintěra

Stanislav Matuš

Záběry z hřiště

foto © Antonín Krčmář