MMČR na rány 2010 – mistry jsou Hatton a Spilková

16.08.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice GolfTube, Turnaje
A A A

Sobota – den čtvrtý a poslední

Zvítězili Klára Spilková a Angličan Tyrrell Hatton.
Klára Spilková obhájila nejcennější domácí titul Mezinárodní mistryně České republiky na rány.

Zatímco Kláru Spilkovou snad nemusíme příliš představovat, řekněme si něco o čerstvém držiteli titulu. Osmnáctiletý Tyrrell Hatton vyhrál v loňském roce Canadian Junior Challenge a také má za sebou několik top umístění v první desítce. Patří mezi ně určitě páté místo v The Berkhamsted Trophy nebo šestá místa v Lytham, Brabazon a Berkshire Trophies. Byl také jedním z pouhých tří amatérů, kteří se kvalifikovali do letošního ročníku The Open Championship. Jeho domovským klubem je Harleyford Golf Club. Bez tréninkového kola došel čtyři sady jamek v Mariánských Lázních famózním součtem 18 ran pod par hřiště.

Klárka Spilková do 15. jamky bojovala s Karolínou Vlčkovou, na dalších jamkách se od ní oddělila a došla si pro druhý titul Mezinárodní mistryně České republiky. Kája svoji stříbrnou medaili komentovala po vyhlášení výsledků: „Klárka má lepší nervy. Nejenom proto s ní moc ráda hraju. Vždycky je co se od ní učit…“ Zatímco Káje se trošičku leskly oči, neskrývanou radost ze třetího místa měla Petra Kvídová. Ta byla poslední hráčkou, která dokázala udržet svůj celkový výsledek pod par hřiště.

Rány dne ve finálovém flightu:
Šestimetrový nadehrávaný putt na jamce č.9 do birdie – Neil Raymond
Drive na foregreen na jamce č.10 – Filip Mrůzek (následující rána téměř skončila v jamce – birdie)
Dvacetimetrový „výklep“ z lesa třicet centimetrů od jamky na desítce – Neil Raymond
Drive čtyřicet centimetrů od jamky na třináctce – Tyrrell Hatton
Drive, který přejel a doslova zakopl o jamku na třináctce, aby skončil deset centimetrů od ní – Neil Raymond hned po Tyrrelovi Hattonovi
Osmimetrový putt na záchranu paru na třináctce – Filip Mrůzek
Drive 190 metrů od jamky na fairwayi sedmnáctky – Tyrrell Hatton
Drive 185 metrů od jamky na fairwayi sedmnáctky – Neil Raymond
Drive 180 metrů od jamky na fairwayi sedmnáctky – Filip Mrůzek
Jedenáctimetrový monstrputt do eagla na jamce č.17 – Filip Mrůzek

Poslední karta na Čeladnou: Při tiskové konferenci David Procházka okomentoval zisk divoké karty na Czech Open takto: „Vůbec jsem nevěděl, že je možnost ještě nějakou kartu získat. Nebyl to ani můj cíl. Důvodů, proč nebudu na Čeladné hrát, je víc. Ale tím nejdůležitějším je, že mi přijde nefér hrát na úkor někoho, kdo se o tuhle možnost snažil celou sezonu a něco pro to dělal. I proto budu radši, když tu kartu získá někdo jiný.“ Na otázku, kdo tedy místo něj pojede, neznal odpověď. Prakticky ihned ale bylo jasno, proč sedí za stolem se spoluhráči Ondra Lieser. Generální sekretář ČGF Miroslav Holub přítomným novinářům oficielně oznámil, že právě Ondra bude příští týden v Čeladné měřit síly s profesionální evropskou elitou. „Musím si nejdřív opatřit vyhovující hole a taky sehnat ubytování.“ To jsou dvě zásadní starosti hráče s domovským klubem na Kunětické hoře, který v posledním kole mistrovství zahrál nejlepší číslo dne – 66 ran, šestkrát birdie žádné bogey.

Celkově byl šampionát skutečně povedený. Hřiště bylo dobře připraveno a zázemí měli hráči i organizátoři v Royal Golf Clubu Mariánské Lázně vynikající.

Mezinárodní mistrovství české republiky ve hře na rány bude příští rok organizovat domovský klub Ondry Liesera, hřiště, které letos s takovým úspěchem hostilo Mistrovství Evropy žen: Kunětická hora. O rok později se elita amatérského golfu sejde na Kaskádě.

Sluší se na závěr dodat, že golfový bůh určitě existuje a má dobrý golf rád. Jinak se počasí během těch čtyř dnů, kdy okolo létaly bouřky a monzunové deště, a kdy na závěrečný ceremoniál dokonce svítilo slunce, prostě nedá vysvětlit…

Kompletní výsledky – Final results

Video – slovo vítězky Kláry Spilkové

Video – vyhlášení výsledků a předání cen

Video – záběry z hřišťě

Video – Vyhlášení Poháru národů

Video – slovo Oldřicha Tobrmana, prezidenta Royal GC Mariánské Lázně

foto Antonín Krčmář pro © Golf.cz

Odkazy:   ČGF ……. Royal GC Marináské Lázně ……. Hřiště na satelitní mapě
Historická tabulka mistrů České republiky

Z archívu Golf.cz – reportáže z Mezinárodního mistrovství České republiky na rány:
2009 ….. 2008….. 2007 ….. 2006 ….. 2005 ….. 2004 ….. 2003 ….. 2002
2001 ….. 2000 ….. 1999 …. 1998

 


Pátek – den třetí

Muži: Vede Angličan Tyrell Hatton (-13). Za lídrem mistrovství je jeho krajan Neil Raymond (-8, dnes 69), který ztrácí pět ran. Na třetím místě je po skvělých 67 z dneška součtem 209 (-7)  Filip Mrůzek. Sedm berdíků a jednoho eagla bohužel proložil i jedním doublem a dvěma bogey. Stejný výsledek má na kontě i Portugalec Pinto. David Procházka dnes dal 71 (celkem 210 ran) a je tedy určitě ve hře minimálně o titul národního šampiona. Nemůžeme předbíhat událostem. Čeká nás ještě jedna sada jamek.

Cutem (226 ran) prošlo 43 hráčů. O jedinou ránu za ním zůstali třeba Šimon Zach a Olda Nechanický junior. Nevešli se také domácí Filip Zavadil a Honza Mergl, úspěšnějším sestrám by zítra mohli eventuelně nosit hole Cyril Cejnar a Martin Vlček.

Krásný „in“ z padesáti metrů na desítce předvedl Martin Stanič (SLO), který po tréninkovém kole vyřadil pro zbytek mistrovství z bagu driver.

Miguel Gaspar (POR) nejdříve požádal o úlevu od půdy v abnormálním stavu na jamce č.12, aby posléze, z ne zcela jednoduché pozice ve stoje na hraně bunkeru, zahrál chip and run přímo do jamky jako svoji třetí ránu (rovněž eagle).

Andrew Sullivan na jamce č.15 (par 4, 343m) dostal drivem míč přímo na green na úrovni jamky.


Ženy:
Ženy dnes startovaly jako první. Po třetím kole se  na prvním místě srovnaly  Karolína Vlčková a Klára Spilková, obě s celkovým výsledkem -6 po padesáti čtyřech jamkách. O čtyři rány zpět je na  3. místě Petra Kvídová (-2), která opět zahrála nejlepší skore kola 69. České hráčky drží mistrovství pevně v rukou, i když se do první desítky dostaly Němka Friedrich a Slovenka Bubánová.

Do posledního kola se kvalifikovalo celkem dvacet jedna žen (18.místo a stejné výsledky). Cutem neprošly; Johanka Šteindlerová, Lucka Hinnerová, Veronika Holišová a Šideri Váňová nebo například Markéta Šubrtová.

Večer: Prezident Royal Golf Clubu Mariánské Lázně Oldřich Tobrman přivítal všechny přítomné na slavnostním vyhlášení Poháru národů. Vyjádřil poděkování všem účastníkům, přání, aby se všem v klubovně, na hřišti i v samotných Mariánských Lázních líbilo a popřál hodně štěstí do posledního kola. Vyhlášení výsledků a předání cen se poté ujali ředitel mistrovství Karel Vopička a hlavní rozhodčí Dalibor Procházka.

Klárka Spilková za vítězný tým poděkovala České golfové federaci, golfovému klubu a členkám týmu, v podobném duchu promluvil i Andrew Sullivan, který zmínil greenkeeping a dnešní výkon Tyrrella Hattona.

Zítra: Od osmi hodin startují nejprve muži v pořadí od 43. po 16. místo, následovat budou ženy, rovněž v obráceném pořadí a na konec nejlepší patnáctka mužů, samozřejmě opět od 15. po 1. místo pořadí po třech kolech.

Top ten po 3. kole, 3rd round 

foto Antonín Krčmář pro © Golf.cz

Kompletní výsledky

Odkazy:   ČGF ……. Royal GC Marináské Lázně ……. Hřiště na satelitní mapě
Historická tabulka mistrů České republiky

Z archívu Golf.cz – reportáže z Mezinárodního mistrovství České republiky na rány:
2009 ….. 2008….. 2007 ….. 2006 ….. 2005 ….. 2004 ….. 2003 ….. 2002
2001 ….. 2000 ….. 1999 …. 1998


Čtvrtek  – den druhý

Muži: Ve druhém kole zahrál vedoucí hráč Ital Zucchetti o sedm ran hůře a ztratil vedení. Obhájce titulu David Procházka dnes hrál o devět ran lépe, zahrál fantastických 65 úderů. V čele průběžného pořadí je Angličan Sullivan (-6) před Procházkou  a Portugalcem Pintem (oba -5). K těmto dvěma hráčům se přidali součtem 139 ran další dva hráči. Stejně parádním výsledkem 65 ran (jako David Procházka i on bez bogey) se vyšvihnul vzhůru Tyrrell Hatton. No a ke včerejším 68 přidal dnes 71 další Angličan – Neil Raymond.

Cutem (70.místo plus stejný výsledek) prošlo nakonec 73 hráčů. Stačilo zahrát po dvou kolech 156 (+12) ran. Sedmdesátým třetím šťastným je Martin Stanič (SLO). Za cutem zůstali například Marek Růžička, Dan Suchan, Aleš Procházka, Kevin Dolejš nebo Adam Studený.

Pohár národů: 1. ENG: Hatton, Raymond, Sullivan, 2. CZE II.: Procházka, Příhoda, Ryba, 3. CZE I.: Lieser, Mrůzek, Nechanický Rudolf jun.

Zajímavý výsledek přinesl i Polák Alexander Kleszcz. A to v porovnání s prvním kolem. Včera 76, dneska 69. A to ještě na dvanáctce a sedmnáctce opravdu smolně neproměnil dva útoky na relativně hratelné eagly. Největší zlepšení zaznamenal ale Švýcar Marc Reto Büchli. Včera nasypal 94 ran, dneska o jedenáct (83) méně.

Relativně kuriózní pravidlovou situaci řešil Patrik Külzer (GER) na jedenáctce. Jeho míč se seknul zhruba ve výšce šesti metrů do vidlice dvou větví tak, že se ho třem hráčům a dvěma kedíkům nepodařilo setřást.

Tyrrell Hatton: „Dneska skoro všechno vycházelo. Asi dvakrát jsem zachraňoval průšvih, který mohl skončit bogey. Na druhou stranu jsem měl šanci ještě tak dva berdíky přidat. Jednou se mi zastavil míč těsně před jamkou a ve druhém případě mi škrtnul o hranu a vyjel ven.“

Ondra Lieser: „Dvojka a sedmnáctka bogey. To mě mrzí. Na dvojce jsem ležel stopětačtyřicet od greenu v semiroughu a vzal jsem na to šestku. Nejdřív se zapíchla se do meze ve vodní překážce a pak pomalu odjela pod vodu.“

Ze zdravotních důvodů nenastoupil do druhého kola Michal Čepelák z Dýšiny, skrečoval i Jakub Švarc.

Ženy: Po druhém kole vede česká jednička Klára Spilková (-7). Hrála o ránu lépe než včera. Dokonce zahrála na 9. jamce Hole in One.  Podařilo se z necelých sto třiceti metrů sedmičkou železm v proměnlivém protivětru.  Hráčkám na dalších  třech místch  se nepodařilo zopakovat včerejší skvělé výkony. Kateřina Krásová hrála o osm  ran hůře a odsunula se na 3. pozici (-2). Karolína Vlčková hrála o šest ran hůře a zůstává na druhé pozici (-4). Adéla Cejnarová hrála o pět ran hůře a také zůstává na 4. pozici (-1).  Dnešní druhý nejlepší výsledek (-1) zahrála mnohonásobná Mistryně republiky, zkušená Petra Kvídová a posunula se  na 5. pozici (+1). První desítku plně obsadily české hráčky.
Včerejší „narušitelka“ české ženské hegemonia Italka Aquarone hrála dokonce o devět ran hůře a z páteho místa odpadla na 19. pozici (+9).

„Po dlouhé době jsem šla včera hodně pod par. A možná jsem se toho zbytečně lekla.“ komentovala dnešek Karolína  Vlčková.

Křehká blondýna Franciska Friedrich (GER) na startu poté, co byla oslovena v angličtině, pronesla čistou češtinou: „Se mnou můžete klidně mluvit česky…“ Její rodiče opustili Československo před revolucí.

Včera na poslední chvíli stihnul start Jura Zvarík, dneska na poslední chvíli přispěchala Petra Kvídová.

V Poháru národů obsadila první tři místa družstva České republiky. Zvítězilo družstvo Czech republic I ve složení Cejnarová, Spilková a Vlčková.

Dnešní cut (pro 30 žen a dělená místa) na úrovni patnácti ran nad par hřiště „poslal domů“ hráčky Emily Curry Bartoňovou, Martinu Lančovou nebo například Lucii Šarochovou. Poslední se protáhla cutem slovenská kráska Veronika Falathová.

Zítra se startuje v 7:30 z prvního odpaliště od nejlepších umístění na výsledkové listině.

Kompletní výsledky

Odkazy:   ČGF ……. Royal GC Marináské Lázně ……. Hřiště na satelitní mapě
Historická tabulka mistrů České republiky

Z archívu Golf.cz – reportáže z Mezinárodního mistrovství České republiky na rány:
2009 ….. 2008….. 2007 ….. 2006 ….. 2005 ….. 2004 ….. 2003 ….. 2002
2001 ….. 2000 ….. 1999 …. 1998


Středa – den první

Muži: Po prvním kole vede z Riccardo Zucchetti (ITA), který přinesl 67 ran. K výsledku mu pomohl například eagle z jamky číslo dvě, když atakoval green druhou ranou zhruba ze stodeseti metrů. Číslo naopak pokazilo, byť jen lehce, bogey na jamce číslo jedenáct. Mimochodem na jedenáctce jsou bílé kameny na žlutých odpalištích. Tuto změnu provedl Soutěžní výbor kvůli bezpečnosti. Z jedenáctky totiž startuje druhá polovina pole, stojí u ní stan a je zde velký provoz. Bez této úpravy by bylo nemyslitelné double-tee start uskutečnit.

Druhý je Jan Ryba (68), na třetím místě je Angličan Neil Raymond se stejným výsledkem. Šedesát devět zahrála pětice hráčů; Mrůzek, Lieser, Karniš (SVK), Pinto (POR) a Sullivan (ENG). Následuje třikrát 70 a třikrát 71 ran. Připomeňme jen, že rekord hřiště má hodnotu 64 ran.

Ženy: Kateřina Krásová rozstřílela ve finiši poslední sadu jamek. Od třináctky po sedmnáctku nehrála nic jiného, než birdie!!! Šestnáctiletá hráčka GC Čechie se po odevzdání karty nemohla ani nadechnout a její tváře měly skoro stejnou barvu jako její reprezentační červená kšiltovka…

V červené „repre“ čepici hrající Karolína Vlčková s výsledkem 67 dělí společně Katkou první místo. Rozložila si šest berdíků na tři a tři do každé devítky. K nim ale také přidala bogey ze zrádné desítky. Následují další dvě hráčky s červenou pokrývkou hlavy s našitou českou vlaječkou: Klára Spilková (do devítky jednu nad, pak  3x birdie a eagle na sedmnáctce) a Adéla Cejnarová (obě 69). Následují tři hráčky v paru hřiště. Mezi nimi je i Silvie Dittertová. „Dala jsem na první devítce jen dva greeny v regulaci. Ještě že mi dneska fungovala krátká hra a hlavně puttování.“

Pohár národů – družstva:
Muži: ENG – 137, CZE I. – 138, CZE II. – 142,
Ženy: CZE I. 136, CZE III. – 140, CZE II. – 146

FAIRPLAY: Před pár minutami přišel hlavnímu rozhodčímu Daliborovi Procházkovi ohlásit svoji diskvalifikaci Petr Strýček junior. Z nepozornosti podepsal nižší výsledek na jedné z jamek a když na Live-scoringu našel u svého jména o ránu méně, šel se nejdřív přesvědčit do recepce a pak už jenom přišel oznámit výsledek.

Zítra si skupiny prohodí startovní časy a počáteční jamky.
Předpověď na zítřek není už tak ideální (dnes jen dvakrát přišla třicetivteřinová přeháňka), nicméně žádné velké nebezpečí programu mistrovství nehrozí.

Kompletní výsledky


foto Antonín Krčmář, Ivan Paggio pro © Golf.cz

Startovní listina 1. a 2. kola (aktualizovaná)

Odkazy:   ČGF ……. Royal GC Marináské Lázně ……. Hřiště na satelitní mapě
Historická tabulka mistrů České republiky

Z archívu Golf.cz – reportáže z Mezinárodního mistrovství České republiky na rány:
2009 ….. 2008….. 2007 ….. 2006 ….. 2005 ….. 2004 ….. 2003 ….. 2002
2001 ….. 2000 ….. 1999 …. 1998


Den nula

Mezi papírové favority, bráno přísně handicapově, patří samosebou zástupci Albionu. Neil Raymond +3,7, Andrew Sullivan +3,6, Tyrrell Hatton +3,2. Mezi něžným pohlavím vede Klárka Spilková s handicapem +3,2. Následuje Katka Růžičková +2,6 a Kája Vlčková +2,1. Mezi českými hráči je na tom nejlépe David Procházka s hcp +2,3 (mezi muži čtvrtý), za ním následuje Ondra Lieser +2,3 (pátý) a Ruda Nechanický junior +1,8 (desátý).

Hřiště v Mariánkách by mohlo vyhovovat kromě Rudy Nechanického a dalších místních hráčů (celkem 13, stejně jako hráčů Erpetu či Čechie) třeba i Filipovi Mrůzkovi. Ale tady bychom měli skončit s jakýmkoliv tipováním vítěze. Už zítřejší první kolo možná napoví.

Hřiště je připraveno a i přes plošné problémy se spady velkých množství srážek v posledních dnech a týdnech bude šampionát určitě odehrán v naprosto úžasném prostředí Royal Golf Clubu Mariánské Lázně bez jakýchkoliv problémů. Navzdory tomu, že termínově zahrnuje i pátek třináctého… Karel Vopička (ředitel mistrovství) a Dalibor Procházka (hlavní rozhodčí) připravili pro první dvě kola start ze dvou odpališť. Tento postup umožnil přijmout do soutěže více hráček a hráčů než bylo původně plánovaných 126 a to hned 144.

Hlavním rozhodčím je Dalibor Procházka.  Rozhodčími jsou Václav Janoušek, Michael Jon, Luboš Klikar a Boleslav Bobčík.

Startuje se v 7:30 z jedničky a v 7:40 z jedenáctky ranní polovina, odpolední pak ve 12:00 a 12:10.
Diváci jsou vřele zváni.

Startovní listina 1. a 2. kola (aktualizovaná)

Odkazy:   ČGF ……. Royal GC Marináské Lázně ……. Hřiště na satelitní mapě
Historická tabulka mistrů České republiky

Z archívu Golf.cz – reportáže z Mezinárodního mistrovství České republiky na rány:
2009 ….. 2008….. 2007 ….. 2006 ….. 2005 ….. 2004 ….. 2003 ….. 2002
2001 ….. 2000 ….. 1999 …. 1998


Den -1

Ve středu začne v Mariánských Lázních vrcholná akce domácí amatérské sezóny, Mezinárodní Mistrovství České republiky na rány 2010. Naši nejlepší hráči budou čelit silné zahraniční konkurenci z mnoha zemí světa. Tituly obhajují Češi David Procházka a Klára Spilková.

Ve středu začne v Mariánských Lázních vrcholná akce domácí amatérské sezóny, Mezinárodní mistrovství České republiky na rány 2010. Naši nejlepší hráči budou čelit silné zahraniční konkurenci z mnoha zemí světa. Tituly obhajují Češi David Procházka a Klára Spilková.

Mistrovství je čtyřkolové, začíná prvním kolem ve středu 11. srpna a končí ve sobotu 14. srpna. vyhlášením  Mezinárodního mistra České republiky v kategoriích mužů a žen.

První dvě kola se budou započítávat do Poháru národů, soutěže národních týmů, které budou složeny ze tří mužů nebo tří žen.

Po dvou kolech bude proveden  cut pro 70 mužů a 24 žen a dělená místa. Po třetím kole bude cut pro 40 mužů a 15 žen a dělená místa.

Startovní listina 1. a 2. kola (aktualizovaná)

Odkazy:   ČGF ……. Royal GC Marináské Lázně ……. Hřiště na satelitní mapě
Historická tabulka mistrů České republiky

Z archívu Golf.cz – reportáže z Mezinárodního mistrovství České republiky na rány:
2009 ….. 2008….. 2007 ….. 2006 ….. 2005 ….. 2004 ….. 2003 ….. 2002
2001 ….. 2000 ….. 1999 …. 1998